Życie kobiety

Menopauza i stany lękowe: Czy hormony wpływają na zdrowie psychiczne?

Związek między menopauzą a lękiem nie jest powszechnie znany, mimo że nasze hormony mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Większość kobiet zgłasza uczucie niepokoju w okresie menopauzy i okołomenopauzalnym, ale w porównaniu z objawami takimi jak uderzenia gorąca, przyrost masy ciała i zmęczenie, menopauzalne zmiany w zdrowiu psychicznym nie są tak często nagłaśniane.

Przechodzenie przez menopauzę może być trudnym okresem, ale świadomość, że wahania zdrowia psychicznego są powszechne i nie ma się czego wstydzić, może pomóc znaleźć wsparcie, gdy go potrzebujesz i przezwyciężyć szczególnie trudne chwile.

Tutaj eksperci ds. zdrowia menopauzy pomagają zrozumieć, czy objawy menopauzy mogą powodować niepokój, w tym dlaczego menopauza może powodować niepokój, w jaki sposób zmiany po menopauzie mogą wpływać na zdrowie psychiczne i jak znaleźć wsparcie, gdy go potrzebujesz.

Menopauza i lęk - jaki

jest związek?

Przechodzenie przez etapy menopauzy powoduje zmianę poziomu hormonów, co wpływa na funkcjonowanie mózgu. Estrogen i progesteron są zwykle zrównoważone ze sobą przed menopauzą, jednak w okresie okołomenopauzalnym jajniki stają się mniej wrażliwe na hormony kontrolne FSH i LH, które są uwalniane przez przysadkę mózgową i regulują czynność jajników. W rezultacie występuje niższy poziom progesteronu i estrogenu, wraz z wyższym poziomem hormonów kontrolnych przepływających przez organizm.

Chociaż jest to całkowicie normalne i stanowi naturalną część przechodzenia przez menopauzę, lekarz pierwszego kontaktu i specjalista ds.

menopauzy

dr Louise Newson (otwiera się w nowej karcie) wyjaśnia, że "wiele kobiet zauważa, że gdy poziom estrogenu i progesteronu jest niski, pojawiają się objawy niepokoju"

.

"Obejmują one obniżony nastrój, zmniejszoną energię, natrętne myśli, poczucie zmniejszonej wartości i niską samoocenę. Zmiany w stylu życia, takie jak wyprowadzka dzieci z domu, mogą również sprawić, że wiele kobiet poczuje się przytłoczonych i niezrównoważonych w okresie menopauzy i po menopauzie."

Jeśli po raz pierwszy doświadczyłaś uczucia niepokoju, nie jesteś sama. Badania przeprowadzone przez University of Pittsburgh (otwiera się w nowej zakładce) wykazały, że kobiety, które doświadczały niskiego poziomu lęku przed menopauzą, częściej zgłaszały objawy wysokiego lęku we wczesnym lub późnym okresie okołomenopauzalnym lub w trakcie i po menopauzie.

Czy menopauza może powodować ataki paniki?

"Wiele kobiet przechodzących okres okołomenopauzalny i menopauzę zgłasza ataki paniki, które są związane ze zmieniającym się poziomem hormonów, takich jak estrogen i progesteron" - mówi dr Samantha Wild, lekarz rodzinny i kierownik ds. zdrowia kobiet w Bupa Health Clinics (otwiera się w nowej karcie).

"Objawy lęku, które są powiązane z atakami paniki, mogą być gorsze, jeśli nie śpisz wystarczająco dużo z powodu nocnych potów, co często występuje w okresie menopauzy".

(Zdjęcie: Getty Images)

7 sposobów, w jakie menopauza wpływa na zdrowie psych

iczne Jeśli masz

40 lub 50 lat i podejrzewasz, że menopauza wpływa na twoje zdrowie psychiczne, możesz liczyć na pomoc i wsparcie

.

"Ważne jest, aby kobiety otrzymywały odpowiednią pomoc, wsparcie i leczenie, jeśli ich objawy zdrowia psychicznego są związane z niskim poziomem hormonów" - mówi dr Newson. "Kluczowa jest rozmowa z pracownikiem służby zdrowia na temat potencjalnej diagnozy perimenopauzy i menopauzy. Leki przeciwdepresyjne często działają lepiej u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą (HRT), a przyjmowanie HRT może również poprawić wiele psychologicznych objawów menopauzy, niezależnie od leków przeciwdepresyjnych".

1. Niepokój

Podczas gdy wielu z nas wie, że uderzenia gorąca i przyrost masy ciała w okresie menopauzy są typowymi konsekwencjami menopauzy, ważne jest rozpoznanie lęku jako kolejnego kluczowego objawu.

"Menopauza i lęk pojawiają się, gdy obrona organizmu przed walką lub ucieczką działa w sposób ciągły" - mówi pielęgniarka specjalizująca się w menopauzie Kathy Abernethy (otwiera się w nowej karcie). "Powoduje to brak równowagi w sposobie, w jaki organizm przetwarza bodźce środowiskowe i sensoryczne. Kiedy zaczyna się menopauza, poziom estrogenu spada i waha się. Organizm produkuje również mniej progesteronu. Oba te hormony wpływają na produkcję neuroprzekaźnika zwanego serotoniną, który reguluje nastrój. Wraz z tymi zmianami emocjonalnymi, radzenie sobie z fizycznymi objawami menopauzy może sprawić, że kobiety poczują się zmęczone, sfrustrowane i oczywiście niespokojne".

2. Depresja

Według badań opublikowanych w British Medical Journal (otwiera się w nowej karcie), depresja może nasilać się u kobiet w okresie od wczesnej do późnej menopauzy. Powód? Wahania poziomu estrogenu i progesteronu, które mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne.

"Spadający poziom estrogenu i progesteronu często wywołuje wahania nastroju, a u niektórych kobiet depresję" - mówi ekspert hormonalny dr Martin Kinsella

(otwiera się

w nowej zakładce). "Kiedy kobiety przechodzą nagłe zmiany hormonalne, takie jak te, które mają miejsce podczas menopauzy, są one bardziej narażone na depresję. Ponownie, wynika to z faktu, że hormony i serotonina są ze sobą ściśle powiązane, więc gdy poziom hormonów spada, spada również poziom serotoniny, co powoduje uczucie smutku i depresji".

3. Stres

Stres nie jest rzadkością wśród kobiet w średnim wieku, ale może się nasilać w okresie menopauzy, co może prowadzić do uczucia niepokoju.

"Niski poziom estrogenu może powodować u kobiet szereg objawów w okresie menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, zły sen i różne przyczyny suchości pochwy, co może przyczyniać się do uczucia stresu" - mówi lekarz pierwszego kontaktu dr Angela Rai (otwiera się w nowej karcie). "Progesteron jest kolejnym ważnym hormonem w cyklu miesięcznym, ponieważ ma działanie uspokajające. Spadek progesteronu może wpływać na zdolność naszego organizmu do redukcji stresu".

4. Wahania nastroju

"Jednym z najczęstszych problemów związanych z menopauzą są gwałtowne wahania nastroju spowodowane wahaniami poziomu estrogenu. Często charakteryzuje się to przechodzeniem od smutku do szczęścia, do złości i z powrotem w ciągu zaledwie kilku godzin" - mówi psycholog zdrowia Joanna Konstantopoulou (otwiera się w nowej zakładce). "Te zmienne emocje mogą ostatecznie odbić się na naszym zdrowiu psychicznym".

5. Brak motywacji

Uczucie przygnębienia i brak motywacji często dotykają kobiety w okresie menopauzy.

"Kiedy hormony są zrównoważone, estrogen promuje aktywność serotoniny i dopaminy w mózgu, co sprzyja emocjom szczęścia i motywacji", wyjaśnia dr Marion Gluck (otwiera się w nowej karcie), specjalista ds. hormonów. Ponieważ menopauza powoduje brak równowagi hormonalnej w organizmie, poziom estrogenu spada. Ma to wpływ na nasze hormony szczęścia, dopaminę i serotoninę.

"Obecność testosteronu w organizmie na optymalnym poziomie pomaga również promować aktywność dopaminy" - dodaje Gluck. Ponieważ testosteron jest częściowo produkowany również w jajnikach, jego poziom naturalnie spada również w okresie menopauzy.

6. Drażliwość

"Ponieważ poziom progesteronu spada, gdy zaczynają się objawy perimenopauzy, estrogen może stać się dominującym hormonem, co może prowadzić do drażliwości i depresji" - mówi dr Martin Kinsella.

"Dzieje się tak, ponieważ hormony kontrolujące cykl menstruacyjny wpływają również na serotoninę, która jest substancją chemiczną w mózgu, która promuje uczucie szczęścia. Kiedy więc poziom tych hormonów spada, spada również poziom serotoniny, przyczyniając się do zwiększonej drażliwości i nieszczęścia".

7. Mgła mózgowa

Mgła mózgowa to termin używany do opisania słabej koncentracji, uczucia dezorientacji, zapominania i trudności ze skupieniem uwagi. Jest to kolejny powszechny, ale mniej znany objaw menopauzy.

"Estrogen i testosteron odgrywają ważną rolę w pamięci i poznaniu" - mówi dr Rai. "Kiedy poziom tych hormonów spada w okresie menopauzy i okołomenopauzalnym, może to prowadzić do objawów takich jak słaba pamięć, trudności ze znalezieniem słów, utrzymaniem koncentracji i uczucie, że mózg jest zamglony lub mętny".

Jak wspierać swoje zdrowie psychiczne w

okresie menopauzyIstnieje

kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć swoje zdrowie psychiczne i złagodzić objawy men

opauzy.

Należą do nich

  • Poszukaj wsparcia: Jeśli zmagasz się ze zdrowiem psychicznym, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, który może zalecić leczenie objawów okołomenopauzalnych lub menopauzy. HRT, na przykład, występuje w postaci plastrów, tabletek i żeli i pomaga powstrzymać wahania poziomu hormonów, zmniejszając objawy lęku i depresji. Nie jest ona jednak odpowiednia dla każdego.
  • Zmiany stylu życia: Chociaż może być potrzebna interwencja medyczna w celu zmniejszenia lęku w okresie menopauzy, warto rozważyć zmianę innych czynników, które również mogą przyczyniać się do lęku. Wypróbuj uważne picie i unikaj kofeiny, jeśli na przykład alkohol lub kawa wywołują u Ciebie niepokój, wpływają na sen lub wywołują uderzenia gorąca.
  • Rozmawiaj: Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o menopauzie, aby pomóc im zrozumieć, przez co przechodzisz. Coraz większą popularnością cieszą się także grupy wsparcia dla kobiet w okresie menopauzy.
  • Skontaktuj się z organizacjami charytatywnymi, takimi jak The Menopause Charity (otwiera się w nowej karcie ), Menopause Support (otwiera się w nowej karcie) i Menopause And Me (otwiera się w nowej karcie), które mogą zaoferować porady i wskazówki, jeśli zmagasz się z menopauzą.

Zobacz również