Macierzyństwo

Kawa w czasie ciąży (nie)szkodliwa?

Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje to pytanie. Czy wystarczy przestać pić kawę w czasie ciąży? Czy to prawda? Ile osób ma tyle opinii i jak do tego podeszłyście?

Ahhh... kawaaaaa, nie wyobrażam sobie bez niej dnia, szczególnie w pracy. Po przyjściu do pracy jednym z moich pierwszych zadań było zrobienie sobie kawy. Ale przecież nie jestem jedyna. Jest ona jedną z najczęściej stosowanych używek na całym świecie. Kawa jest stymulantem, który pobudza do działania i budzi nas, ale ma też wiele innych pozytywnych właściwości.

Pozytywne skutki spożywania kawy (nie tylko w ciąży)

  • Walczy się z antyoksydantami, co spowalnia procesy starzenia.
  • Stymuluje metabolizm
  • Zwiększa koncentrację
  • Poprawia samopoczucie

Dlaczego więc tak popularne jest stwierdzenie, że kawa w ciąży jest zła?

Możemy mówić również o negatywnych aspektach kawy. Najpierw zacznijmy od tych negatywnych.

Kofeina zawarta w kawie może utrudniać przyswajanie przez organizm wapnia i żelaza.

Te dwa pierwiastki są niezbędne dla kobiet w ciąży. Wykazano, że kobiety spożywające dużo kawy w ciąży mają dzieci o niższej masie urodzeniowej. Przez to są bardziej narażone na poronienia. Jeśli kobieta w ciąży spożywa więcej niż 7 filiżanek kofeiny dziennie, uznaje się to za poronienie.

Jak to było u Was z kawą w ciąży?

Instynktownie podjęłam decyzję o ciąży, gdy odkryłam, że jestem.

Od dziś koniec z kawą!

Nie było to łatwe zadanie, ale zdrowie i samopoczucie malucha było najważniejsze. Da się to zrobić! Wszystko jest możliwe do zrobienia! Tylko jak do tego podejść rozsądnie?

Po pierwsze, kofeinę można znaleźć w kawie. Ale, można ją znaleźć również w herbacie i czekoladzie. W czasie ciąży jest to mało prawdopodobne.

Według badań:

300 mg kofeiny na dobę to najbezpieczniejsza dawka dla kobiet w ciąży.

Takie przeliczenie oznacza, że można wypić 2 do 3 filiżanek kawy dziennie. Ważne jest, aby kawa nie była zbyt mocna. Kwasotwórcze działanie kofeiny zmniejsza również mleko. Najlepszym rodzajem kawy jest ta przygotowana z ekspresu do kawy.

Na początku próbowałam całkowicie zrezygnować z kawy, ale po pewnym czasie przerzuciłam się na jedną filiżankę kawy z mlekiem dziennie. Dlaczego nastąpiła ta zmiana? W czasie ciąży poznałam wiele innych ciężarnych kobiet (przed porodem byłam w szpitalu cztery razy) i większość z nich to były kobiety pijące kawę w ciąży. Co ważne, w większości szpitali na oddziale położniczym jako śniadanie podają kawę z mlekiem. Ja osobiście nie lubię tej szpitalnej, ale moje sąsiadki tak.

Zapytałam lekarza

Czy kawa jest dobra na ciążę?

Odpowiedział krótko:

"Kawa w ciąży, jeśli jest przyjmowana w odpowiednich ilościach, nie wyrządzi żadnej szkody".

Podsumowując.

Uważam, że każdy kieruje się swoim własnym rozumem. Nie dajmy się zwariować!

Picie kawy w jednej filiżance nie jest dobrym pomysłem, jeśli jesteś w ciąży.

Prawdopodobnie poprawi ona nasz nastrój. Prawdopodobnie poprawi nasz nastrój w czasie ciąży. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, piłam codziennie jedną filiżankę kawy z mlekiem, aż do urodzenia mojego syna. Mój syn jest teraz silny, zdrowy i szczęśliwy.

Zobacz również