Macierzyństwo

Karuzela do łóżeczka dziecięcego: (nie)potrzebny gadżet

Karuzela do łóżeczka dziecięcego: Czy naprawdę jest potrzebna? Czy warto dopłacać, by nad głową dziecka wisiało kilka pluszaków i kręcących się zabawek? Czy karuzela do łóżeczka to niezbędny gadżet? Którą z nich powinnaś kupić? Jak w przypadku wszystkich gadżetów dla niemowląt, opcji jest wiele. Opcji jest naprawdę wiele. Można wybierać spośród różnych producentów, różnych funkcji, a nawet ciekawych kolorów. Do wyboru jest wiele cen, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla malucha? Oto odpowiedzi na wszystkie pytania. Zacznijmy od rozwiania wszelkich wątpliwości.

Czy karuzela do łóżeczka jest niezbędna?

Wiem, wiem, że znajdą się rodzice, którzy uznają ją za zbędną. Jednak miliony dzieci przeżyły bez niej. Jeśli masz pieniądze, albo twoja babcia chciałaby ci ją kupić, albo organizujesz baby shower i chcesz dać gościom coś przydatnego, karuzela do łóżeczka jest świetnym pomysłem. Najlepiej nie zdradzać, o jaki dokładnie typ chodzi, bo chyba nie trzeba przypominać, że karuzela do łóżeczka nie równa się karuzeli i że cena niekoniecznie odzwierciedla wartość produktu. Należy pamiętać o rozwojowej roli karuzeli, oraz o dylemacie kupić/nie kupić. Dzieci zasypiały w nocy słuchając spokojnych dźwięków karuzeli. Niektóre dzieci patrzą na kręcące się zabawki i podczas usypiania dają mamie chwilę dla siebie. Karuzela została zaprojektowana tak, aby poprawić koordynację oko-ręka oraz koordynację słuchową. Uważam, że nie ma nic więcej do dodania

Jak wybrać karuzelę do łóżeczka?

Jeśli jeszcze nie przekonaliście mnie, że karuzela do łóżeczka może być bardzo przydatna, albo jeśli takie zdanie mieliście od początku, polecam zacząć szukać jeszcze przed narodzinami dziecka. Choć maluchy w pierwszych dniach mogą nie widzieć zbyt wiele, to jednak słyszą na tyle dobrze, że są w stanie korzystać z melodii na większości dostępnych modeli. Podejdźmy do tego krok po kroku. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję.

  1. Kolor

    Najlepiej, aby zabawki nie były zbyt nudne, ponieważ dziecko ich nie zobaczy. O ile zgadzam się, że karuzele z pastelowymi zabawkami są piękne i dobrze wkomponują się w kolorystykę pokoju dziecka, o tyle takie kolory nie są wyraziste i nie spełniają swojej roli. Wiktorowi bardzo podobała się taka karuzela u nas i dopiero gdy za radą naszej położnej przyczepiliśmy do niej czerwone wstążki, Wiktor zaczął je śledzić wzrokiem.

  2. Ilość zabawek.

    Zasada "im więcej tym weselej" nie ma tu zastosowania. Uważam, że 3-4 zabawki to limit. Zbyt duża ilość bodźców nie jest najlepszym rozwiązaniem.

  3. Materiał na zabawki

    Producenci najczęściej produkują zabawki plastikowe lub pluszowe. Choć są trudniejsze do czyszczenia, pluszaki mogą stać się ukochanymi maskotkami. Te plastikowe są łatwiejsze do czyszczenia. Plastikowe zabawki są łatwiejsze do czyszczenia.

  4. Pozytywka

    Masz wiele możliwości wyboru. Są fabrycznie wgrane melodie, które zawierają szumy, kołysanki i spokojne klasyczne dźwięki. Nie ma znaczenia, którą wybierzesz, uważam, że warto kupić karuzelę i pozytywkę. Wgrane wcześniej melodie koją i uspokajają dziecko, ułatwiając mu zasypianie. Pomagają również rozwijać zmysł słuchu malucha. Istnieją dwa rodzaje pozytywek: nakręcane i na baterie. Pozytywki nakręcane, jak sama nazwa wskazuje, mogą być od czasu do czasu przekręcane ręcznie i mają tylko jedną wgraną melodię. Te na baterie pozwalają na grę czasową, a także możliwość wyboru głośności i melodii.

  5. Projektor

    Czyli możliwość wyświetlania wielu obrazów na suficie/ścianie. Moje zdanie jest takie, że ten etap rozwoju nie jest konieczny. W przypadku Wiktora było najgorzej. Trudno było go dostrzec i Wiktorek nie nadążał wzrokiem za projektorem. (Powinnam też dodać, że choć mieliśmy karuzelę za bardzo wysoką cenę, to projektor i tak nie był najlepszej jakości). Jeśli komuś zależy na projektorze, może rozważyć zakup lampy i projektora osobno.

  6. Atrakcyjność zabawki

    Mam tu na myśli perspektywę dziecka. Ważne jest, aby przy wyborze zabawki spojrzeć na nią z perspektywy dziecka. Ważne jest odpowiednie zamontowanie zabawki, aby dziecko mogło ją zobaczyć z każdej strony.

  7. Montaż

    Producenci zwrócili uwagę na to, że szopki, do których mocowana jest karuzela, będą miały różne szczebelki. Warto o tym pomyśleć, zanim zamontujesz karuzelę w swoim domu. Jeśli to możliwe, możesz zamontować karuzelę w sklepie przy jednej z szopek wystawowych. Widziałem je z przeważoną wagą i pod kątem, który nie był zgodny z instrukcją lub reklamą.

Jak zamontować i zdemontować karuzelę.

Karuzelę można zamontować nad łóżeczkiem dla niemowląt już od 1 miesiąca życia. Nie polecam włączać jej codziennie, ale od początku. Daj dziecku czas na dostosowanie się do nowego otoczenia, na poznanie łóżeczka, kolorów, miejsca. Włączaj je początkowo na jakiś czas, potem wyłącz na jakiś czas. Jeśli jednak nie jesteś pewna, czy jest to najlepszy moment na jego zamontowanie, dziecko Ci podpowie. Jeśli dziecko zacznie się rozglądać i szukać przedmiotów, to jest to czas na zamontowanie karuzeli nad jego łóżeczkiem. Należy ją zdjąć w wieku 6 miesięcy, czyli wtedy, gdy dziecko potrafi do niej dosięgnąć i pociągnąć.

Jaki był efekt w Waszym przypadku?

Nasz drugi syn pojawi się za niecały miesiąc. Teraz przygotowujemy dla niego wyprawkę i organizujemy jego miejsce. Karuzela Tiny Love Grow with Safari Music była naszym wyborem.

Oto dlaczego warto mieć karuzelę.

Po pierwsze: Bardzo fajny system ruchu zabawek 4D. Zabawki są cały czas zwrócone w stronę dziecka. Po drugie: Dostępnych jest 6 kategorii muzycznych: jazz, muzyka klasyczna i dźwięki natury, a także biały szum, kołysanki i biały szum. Po trzecie: Możliwość regulacji głośności, aż do 6 poziomów. Po czwarte: 40 minut nieprzerwanej, ciągłej muzyki bez chodzenia, kręcenia się i przebierania. Można również ustawić muzykę na losowe odtwarzanie dzięki funkcji "shuffle". Po piąte: wbudowana lampka. Po szóste: aż 18 różnych melodii. Myślę, że jesteście przekonani, ale wyjątkowość karuzeli nie ogranicza się tylko do okresu, gdy dziecko jest małe. Będzie nam służyć również w późniejszym okresie.

Są trzy grupy wiekowe, w których dziecko może korzystać z zabawki.

  • 0-3 miesiące - słuchanie melodii i zabawek
  • 5+ tj. Po usadowieniu dziecka zdejmujemy opaskę z zabawkami i dziecko może bawić się świecącą pozytywką.
  • 12+ Gdy dziecko potrafi już chodzić, można wyjąć zabawkę i pozwolić dziecku na zabawę na zewnątrz. Ma fajny uchwyt, który dziecko może chwycić i przenieść.

Zobacz również