Życie kobiety

Wypalenie opiekunów: "Musisz przygotować się wcześniej, żebyś nie gasił ognia przez łzy"

Wypalenie zawodowe nie jest czymś, o czym myśli każdy, kto zaczyna opiekować się starszym krewnym, przyjacielem, partnerem lub ukochaną osobą. Skupiają się na tym, czy sobie poradzą i jak praktycznie będzie działał system wsparcia. Jest to jednak stan, który w ostatnich latach stał się zbyt powszechny.

Badania z Carers UK (otwiera się w nowej zakładce) ujawniają, że 84% niepłatnych opiekunów czuje się bardziej zestresowanych z powodu swoich obowiązków, podczas gdy 50% stwierdziło, że doświadczyło uczucia depresji. Kobiety wydają się być najbardziej dotknięte tym problemem, ponieważ stanowią 60% nieformalnych opiekunów w Wielkiej Brytanii i są cztery razy bardziej narażone niż mężczyźni na konieczność rezygnacji z pracy z powodu tych obowiązków.

Liczby się sumują i dochodzimy do punktu, w którym, jak mówi Will Donnelly (otwiera się w nowej karcie), jeden z wiodących brytyjskich ekspertów w dziedzinie późniejszego życia, możemy mieć do czynienia z "jednym z największych kryzysów zdrowia psychicznego w całym kraju". Czym więc jest wypalenie opiekuna, skąd wiesz, że go doświadczasz i jak możesz odzyskać zdrowie po wypaleniu? Tutaj rozmawiamy z ekspertami i jedną kobietą, która sama przez to przeszła.

Co to jest wypalenie opiekuna?

Wypalenie opiekuna to sytuacja, w której jesteś przynajmniej częściowo odpowiedzialny fizycznie, emocjonalnie lub finansowo za kogoś innego i znajdujesz się w stanie całkowitego wyczerpania z powodu tych obowiązków.

"Starzejąca się populacja i pandemia koronawirusów spowodowały, że wielu opiekunów zmniejszyło liczbę godzin lub rzuciło pracę", mówi Donnelly, który jest również współzałożycielem Lottie (otwiera się w nowej karcie), bezpłatnego serwisu, który pomaga ludziom znaleźć najlepsze domy opieki i społeczności emerytalne. "Niezależnie od tego, czy żonglujesz pracą w pełnym wymiarze godzin obok swoich obowiązków, czy jesteś bezpłatnym opiekunem dla bliskiej osoby, jesteś bardziej narażony na stres, wypalenie i depresję."(

Image credit: Getty Images

)Objawy wypalenia opieku

na

1. Wyższy poziom stresu

"Jako opiekun, to zrozumiałe, że jesteś skupiony na swojej starszej ukochanej osobie" - mówi Donnelly. "Jednak możesz nie zdawać sobie sprawy, że twoje samopoczucie również cierpi. Zbyt duży stres przez dłuższy czas może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie i samopoczucie. "

Obserwuj różnicę między stresem a wypaleniem, mówi, kiedy zaczynasz czuć się stale przytłoczony, zmartwiony i łatwo drażniony przez osoby wokół ciebie.

2. Zmartwienia finansowe

Zmartwienie finansowe nie jest unikalne dla wypalenia opiekuna, ale jest jednym z najczęstszych objawów tej szczególnej przyczyny przewlekłego stresu ze względu na dodatkową presję związaną z opieką nad dobrostanem innej osoby.

"Na przykład, możesz być zmuszony do finansowego wsparcia starszej osoby bliskiej lub wziąć bezpłatny urlop", mówi Donnelly, ale to nie tylko krótkoterminowy wpływ na finanse, który, jak mówi, powoduje finansowe zmartwienie. "Wielu opiekunów może również zaniedbać planowanie własnej emerytury, ponieważ opiekują się starszym krewnym, co może pozostawić pracujących opiekunów, którzy nie są w stanie poradzić sobie ze stresem, czują się zaniepokojeni i niepokoją się o pieniądze. "

Dla tych, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, jest to tylko spotęgowane przez fakt, że koszty rosną od końca 2021

roku.

"Inflacja cen konsumpcyjnych nadal rosła do najwyższego poziomu od prawie 30 lat, a to ma ogromny wpływ na opiekunów" - mówi.

3. Problemy ze snem

Problemy ze snem, takie jak wczesne budzenie się, problemy z utrzymaniem snu i bezsenność, zwykle dotykają wielu osób doświadczających wypalenia, ale osoby opiekujące się innymi są znacznie dotknięte, badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Sewilli (otwiera się w nowej karcie) wykazało po zbadaniu wpływu przewlekłego stresu na pielęgniarki.

Oprócz potwierdzenia silnego związku między wypaleniem a częstszym występowaniem poważnych problemów ze snem, badanie wykazało, że ci, którzy pracowali dłużej, przy mniejszej organizacji lub świadomości, kiedy będą pracować w następnej kolejności, byli również bardziej narażeni na wypalenie w pierwszej kolejności. Wymagania psychologiczne pacjentów pielęgniarek i brak wsparcia ze strony innych osób zostały również uznane za dwa ogromne czynniki przyczyniające się do wypalenia, które są również kwestiami, z którymi wielu innych opiekunów boryka się regularnie.

4. Poczucie, że nie ma się czasu na inne zajęcia

Jednym z najczęstszych objawów wypalenia zawodowego, dotykającym osoby z sektora opieki w szerszym zakresie, jest poczucie, że życie zostało ograniczone do pracy, którą w tym przypadku jest opieka, jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Szpital Uniwersytecki w Gandawie (otwiera się w nowej karcie).

Stwierdzono, że wypalenie u opiekunów, niezależnie od tego, czy są to pielęgniarki, lekarze, czy inni lekarze, ma tendencję do działania w pięciostopniowym modelu. Jeśli ktoś znajduje się pod presją i nie jest w stanie wypracować pozytywnych strategii radzenia sobie ze stresem, ryzyko przechodzi z pierwszego do drugiego etapu, w którym ludzie czują się tak, jakby opieka nad nimi zawładnęła ich życiem.

Jeśli opiekujesz się rodzicem, przyjacielem, partnerem lub ukochaną osobą, możesz nie rozpoznać tego uczucia lub możesz czuć się winny, że nie spędzasz z nimi całego swojego czasu, ale jest to prawdziwy objaw wypalenia opiekuna, więc powinieneś dążyć do tego, aby nadal priorytetowo traktować działania, takie jak spotkania towarzyskie i ćwiczenia, jeśli to możliwe.

"Życie staje się ograniczone do pracy i dbania o interesy, podczas gdy rodzina, życie społeczne i osobiste priorytety są zaniedbywane i cierpią, a także pojawiają się powszechne objawy stresu, które wpływają na osobę emocjonalnie, ale także fizycznie" - powiedzieli prowadzący badanie.

(Image credit: Getty Images)

5. Poczucie, że się nie udało

W tym samym badaniu stwierdzono, że kiedy ten przewlekły stres rozwija się, ludzie mają tendencję do rozwijania prawdziwego poczucia porażki i poczucia bezsilności. W sensie opieki, możesz czuć się jak po prostu nie może zrobić wystarczająco dużo, aby wspierać ukochaną osobę, bez względu na to, jak bardzo się starasz.

Jeśli nie jest zarządzany, badacze odkryli, to szybko rozwija się w rozpacz i rozczarowanie. "Ludzie nie widzą wyjścia z sytuacji i stają się zrezygnowani i obojętni" - mówią.

"Dbanie o własne samopoczucie to nie luksus, to konieczność" - przypomina Donnelly. "Zbyt duży stres w czasie może prowadzić do poważnego wypalenia, stanu, w którym objawy wyczerpania, poczucie bezradności i zwlekanie są powszechne. "

Ważne jest, aby rozpoznać, że wypalenie opiekuna będzie wpływać na każdego inaczej chociaż. Niektóre osoby będą w stanie nauczyć się, jak unikać wypalenia, podczas gdy inne mogą potrzebować profesjonalnej pomocy. Wypalenie może dotknąć nawet tych, którzy nie opiekują się swoimi bliskimi w pełnym wymiarze godzin, czego doświadczyła Nicola, lat 60.

"Stresem była głównie niepewność"

Nicola, 60 lat, Wielka Brytania

Mój ojciec, charyzmatyczny, energiczny i towarzyski kapelusznik, który kochał życie, nagle żył samotnie w wieku 80 lat po stracie żony. Przez pierwszy rok po jej śmierci bardzo się starał, ale jego zdrowie zaczęło się pogarszać. Wypełnienie zostało z niego wybite.

Zaczął mieć sporadyczne upadki i za każdym razem był zabierany do szpitala na noc, aby go zbadać. Moja siostra i ja zawsze odwiedzaliśmy go w każdy weekend, ale stawało się coraz bardziej jasne, że nie będzie w stanie dłużej żyć sam. Po jednej wizycie w szpitalu, personel zadzwonił, że nie mogą go wypuścić samego do domu.

Moja siostra i ja dosłownie nie wiedziałyśmy, co robić, skąd czerpać informacje o ewentualnych placówkach opieki tymczasowej, gdzie szukać porad i informacji o tym, co jest dla nas dostępne. To jest największe wyzwanie, wasza kompletna ignorancja na temat opieki nad osobami starszymi, dopóki nie jest to sytuacja kryzysowa. Mówię teraz wszystkim moim znajomym, którzy mają starzejących się rodziców, nie ma sensu zaprzeczać, musicie przygotować się wcześnie, abyście nie zostali pozostawieni na pastwę losu przez łzy.

Dla nas stresem była głównie niepewność, że nie wiemy, co będzie dalej, czekanie na telefon w środku nocy, że upadł idąc do łazienki, albo że wrócił do szpitala. Telefon oznacza, że jedno z was musiało jakoś olać pracę i wskoczyć do pociągu.

(Image credit: Getty Images

)Czujesz się bardzo bezradny, gdy jesteś tak daleko, dodane do emocjonalnego zamieszania obserwowania ukochanego ojca coraz bardziej kruchego i nie wiedząc, co zrobić, aby było lepiej. I oczywiście poczucie winy, że nie wprowadzasz się do niego, by zostać jego pełnoetatowym opiekunem.

Nawet kiedy znaleźliśmy dla niego dom opieki, zadzwonili do nas kilka miesięcy później i powiedzieli, że nie mogą już przychodzić z jego potrzebami, ponieważ nie ma tam pielęgniarki. Musieliśmy więc ponownie go przenieść, co było jeszcze większym stresem dla niego i dla nas. Wszystko na szczycie jego determinacji, że chciał wrócić do domu, którą wyrażał codziennie aż do tygodnia, w którym umarł.

Jedną rzeczą, która ułatwiłaby życie, jest łatwo dostępna, scentralizowana informacja o opcjach opieki. Być może Q&A na temat etapów, z którymi prawdopodobnie się zetkniesz, takich jak opieka tymczasowa, opiekunowie na stałe mieszkający w domu i domy mieszkalne. Ogólnie rzecz biorąc, informacje te są fragmentaryczne, a większość ludzi polega na niepotwierdzonych dowodach od przyjaciół i sąsiadów.

Jaka jest pomoc w przypadku wypalenia zawodowego opiekunów?

  • Pomoc finansowa: Możesz być uprawniony do pewnych świadczeń opłacanych przez rząd, mówi dział Lottie's Seniorcare (otwiera się w nowej zakładce). "Warto sprawdzić za pośrednictwem kalkulatora zasiłków, ponieważ możesz również ubiegać się o wsparcie w podatku komunalnym lub pomoc w kosztach paliwa".
  • Praktyczne wsparcie: Jeśli chcesz wyjść z wypalenia, to ważne jest, aby uzyskać wsparcie ze źródeł zewnętrznych. "Wszyscy opiekunowie są uprawnieni do oceny opiekuna od ich lokalnej rady, więc możesz być w stanie poprosić o dodatkowe wsparcie, zwłaszcza jeśli jesteś pracującym opiekunem", mówią.
  • Zwierz się osobom z otoczenia: Otwarcie się o tym, jak się czujesz, lub znalezienie terapeuty, może przynieść ogromną ulgę. "Twoi bliscy przyjaciele lub rodzina mogą być w stanie wspierać cię i pomóc w opiece nad starszym rodzicem, aby złagodzić trochę presji z ciebie".
  • Skontaktuj się z lokalną grupą wsparcia: Alternatywnie, może okazać się pomocne, aby porozmawiać z tymi, którzy są w tej samej sytuacji co ty. "Szybkie wyszukiwanie online pokaże ci wszelkie lokalne grupy wsparcia, w których możesz uczestniczyć".

Zobacz również