Życie kobiety

Stres a wypalenie zawodowe - jaka jest różnica?

Ważne jest, aby zważyć stres vs wypalenie, gdy czujemy się wyczerpani życiem, ponieważ często bagatelizujemy nasze objawy i emocje, mając nadzieję, że miną. Ale wypalenie to poważny problem, który może rozwinąć się bardzo szybko w wyniku przewlekłego stresu.

Wskaźniki wypalenia, inaczej znanego jako przewlekły stres w miejscu pracy, również wzrosły w ostatnich latach, co doprowadziło Światową Organizację Zdrowia (WHO) do sklasyfikowania tego stanu jako diagnozy w 2019 roku. Chociaż poszło to w długą drogę, aby zachęcić ludzi do poważnego traktowania tego stanu, jednym z problemów z wypaleniem jest to, że nie jest to tylko kwestia miejsca pracy. Jest to wynik silnego stresu, który przejawia się w całym czyimś życiu.

Aby lepiej zrozumieć różnicę między odczuwaniem silnego stresu w danej sytuacji a doświadczeniem całkowitego wypalenia, skonsultowaliśmy się z psychologiem zdrowia, abyś mógł uzyskać potrzebną pomoc, a przy okazji nauczyć się, jak lepiej radzić sobie ze stresem w dłuższej perspektywie.

Joanna Konstantopoulou jest psychologiem i psychoterapeutą specjalizującym się w psychologii zdrowia, terapii poznawczo-behawioralnej oraz zmianie behawioralnej i emocjonalnej, z ponad 13-letnim profesjonalnym doświadczeniem klinicznym. Prowadzi prywatną praktykę psychologiczną na Harley Street w Londynie o nazwie Health Psychology Clinic (otwiera się w nowej zakładce), gdzie wykorzystuje różnorodne narzędzia terapeutyczne i techniki behawioralne z klientami, aby pomóc im osiągnąć ich cele.

Stres vs wypalenie

Stres i wypalenie to dwa zupełnie różne stany umysłu, wyjaśnia Joanna Konstantopoulou (otwiera się w nowej zakładce), psycholog zdrowia i terapeuta poznawczo-behawioralny. "Stres to stan psychiczny lub emocjonalny, który pojawia się, gdy jednostka doświadcza napięcia, w wyniku niesprzyjających okoliczności. Wypalenie natomiast to nazwa nadana fizycznemu i emocjonalnemu stanowi, który pozostawia cierpiących doświadczających wyczerpania, apatii i beznadziei. 

Mogą one wystąpić zarówno w wyniku nacisków w pracy, szkole, poprzez wypalenie w związku lub wypalenie na randce, ale stres jest często krótkotrwały i nieprzyjemne skutki uboczne rozejdą się, gdy stresor jest ponad. Wypalenie to długotrwałe totalne zmęczenie, które następuje, gdy całkowicie zabraknie Ci pary.

Czy można się wypalić ze stresu?

Tak, jeśli stres trwa przez dłuższy czas, to zdecydowanie może doprowadzić do wypalenia. "Wypalenie to zazwyczaj stres, który narastał przez dłuższy czas, bez odpowiednich środków do walki lub zmniejszenia stresu, pozostawiając cierpiącego wyczerpanego i zmagającego się z wymaganiami codziennego życia. "

Chociaż możesz nauczyć się, jak radzić sobie z wypaleniem bez rzucania pracy, ma to poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego cierpiących. Naukowcy stwierdzili, że przewlekły stres jest głównym predyktorem poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca typu 2, choroba wieńcowa i inne zaburzenia sercowo-naczyniowe, problemy żołądkowo-jelitowe, problemy z oddychaniem i wczesna śmiertelność.

Psychologiczne skutki wypalenia są równie poważne - badacze stwierdzili, że długotrwały stres w ogromnym stopniu przyczynia się do wystąpienia objawów depresji, a osoby, u których zdiagnozowano wypalenie, znacznie częściej sięgają po leki psychotropowe i antydepresyjne.

Dlatego tak ważne jest, aby zająć się wczesnymi oznakami stresu vs wypalenia, gdy zaczynają się pojawiać. "Pierwszym ważnym krokiem jest wyciągnięcie ręki" - mówi Konstantopoulou - "Komunikacja jest kluczem do wypracowania granic i zapewnienia, że Twoje potrzeby zostaną zaspokojone. Porozmawiaj z bliską osobą, menedżerem lub współpracownikiem o swoich obawach i zmianach, które możesz wprowadzić. Możesz być zaskoczony tym, jak bardzo jesteś doceniany. Jeśli chcesz porozmawiać z profesjonalistą, rozważ skorzystanie z pomocy psychologa."

Oznaki stresu przeradzającego się w wypalenie zawodowe

1. Jesteś wyczerpany fizycznie

Kiedy jesteś zestresowany, możesz czuć się zmęczony przez większość czasu lub nawet zmęczony, ale kiedy ktoś doświadcza wypalenia, ma do czynienia z chronicznym wyczerpaniem. Jest to szczególnie powszechne w przypadku wypalenia wysiłkowego, ale zdarza się w całym spektrum typów wypalenia. "Jeśli czujesz się zmęczony i zdrenowany przez większość lub cały czas, towarzyszą temu fizyczne objawy, takie jak bóle głowy i migreny, może to być wypalenie" - mówi Konstantopoulou. "Fizyczne skutki wypalenia wyczerpują twoją energię, co może również sprawić, że będziesz bardziej podatny na przeziębienia i grypę".

Jest również mało prawdopodobne, że poczujesz się lepiej po spaniu, jeśli doświadczasz wypalenia, wykazało badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Granadzie (otwiera się w nowej karcie). Naukowcy przyjrzeli się pielęgniarkom zmagającym się ze stresem i wypaleniem i stwierdzili, że były one znacznie bardziej narażone na rozwój niekorzystnych warunków snu, takich jak bezsenność, niż osoby bez tego stanu. Odkryli również, że im gorsze było wypalenie, co nie jest zaskakujące, tym gorsze stawały się warunki snu.

2. Doświadczasz poczucia porażki i zwątpienia w siebie

Kiedy jesteśmy zestresowani, zwłaszcza jeśli jest to kwestia związana z pracą, łatwo jest myśleć, że cięższa lub dłuższa praca rozwiąże problem. Jest to ostatnia rzecz, którą powinieneś zrobić, wyjaśnia Konstantopoulou, ponieważ może to być spust dla stresu, aby przejść do wypalenia.

"Kiedy jesteś emocjonalnie i fizycznie przytłoczony, trudno jest dostrzec pozytywy", mówi. "Może powstać błędne koło, w którym zwątpienie w siebie dodaje presji i ułatwia perfekcjonistyczne dzierżawy, które są niemożliwe do osiągnięcia. Im bardziej czujesz się bezwartościowy, tym mocniej naciskasz, aby być lepszym, co może prowadzić do wypalenia."

Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc komuś z wypaleniem, to jest to coś do rozważenia, ponieważ może to być jeden z najwcześniejszych znaków ostrzegawczych, że ktoś zbliża się do krawędzi między wypaleniem a stresem.

3. Całkowicie tracisz motywację

Następnie, gdy jesteś wypalony, a zwłaszcza jeśli masz do czynienia z wypaleniem nawykowym, prawdopodobnie doświadczysz całkowitej utraty motywacji. "Może też dojść do sytuacji odwrotnej, w której cierpiący na wypalenie czuje się tak pokonany i zdemotywowany, że traci chęć do podejmowania prób. To jeszcze bardziej napędza uczucie oderwania i samotności, nawet w pokoju wypełnionym kolegami lub rodziną" - mówi.

4. Nie jesteś w stanie wykonać codziennych zadań

Kiedy jesteś zestresowany, raczej nie będziesz w stanie się skoncentrować i możesz łatwo zapominać o różnych rzeczach - ale podstawowe zadania powinny być możliwe do wykonania. Jeśli chodzi o stres vs wypalenie, całkowite zapomnienie jest prawdziwą oznaką wypalenia, mówi Konstantopoulou.

"To ma sens, że kiedy czujesz się słabo zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie, coraz trudniej jest poruszać się po codziennych zadaniach. Koncentracja słabnie i wyzwaniem jest radzenie sobie z obowiązkami lub bycie kreatywnym w taki sam sposób jak wcześniej."

Jeśli martwi Cię stres a wypalenie zawodowe i ogólnie przewlekły stres, koniecznie porozmawiaj z lekarzem.

Zobacz również