Życie kobiety

8 oznak toksycznego związku, na które należy uważać

Zdrowy związek to związek oparty na równości i wzajemnym szacunku, ale prawdopodobnie wszyscy byliśmy świadkami oznak toksycznego związku, w którym tak nie jest. W większości przypadków obie osoby w związku będą wiedziały, że nie pasują do siebie i wszystko się skończy. Jednak w niektórych przypadkach sytuacja może być poważniejsza.

Nie z własnej winy, niektóre osoby mogą być bardziej podatne na toksyczne relacje. Może tak być, jeśli są znacznie młodsi od swojego partnera, mają niską samoocenę lub mają niewielkie wsparcie ze strony rodziny. Ale tak naprawdę każdy może zaangażować się w toksyczny związek.

Najlepszym scenariuszem w przypadku toksycznego związku jest to, że obie zaangażowane strony podejmują wspólną decyzję o rozstaniu, zanim sytuacja naprawdę się pogorszy, a obie strony szukają pomocy i wsparcia, którego potrzebują. Według psychologów toksyczność to tylko jeden ze znaków, że związek się skończył, więc poprosiliśmy ich o ujawnienie rzeczywistego wpływu toksycznych relacji i tego, jak wykryć, czy jesteś w jednym z nich.

Czym jest toksyczny związek?

Każdy związek ma swoje wzloty i upadki i normalne jest, że od czasu do czasu pojawiają się różnice zdań lub wymiana zdań z partnerem. Toksyczny związek jest inny: jeśli twoje samopoczucie jest negatywnie dotknięte, czy to emocjonalnie, fizycznie, czy finansowo, to jest to znak, że twój związek stał się toksyczny.

Dr Lilian Glass jest amerykańską ekspertką w dziedzinie psychologii, która twierdzi, że po raz pierwszy użyła terminu "toksyczny związek" w swojej książce Toxic People. Definiuje go jako "każdą relację [między ludźmi, którzy] nie wspierają się nawzajem, gdzie istnieje konflikt i jedna osoba stara się podważyć drugą, gdzie istnieje rywalizacja, gdzie występuje brak szacunku i brak spójności". I nie dotyczy to tylko relacji z partnerem lub małżonkiem - toksyczna przyjaźń, relacje rodzinne lub partner biznesowy mogą być równie szkodliwe.

Jeśli zauważysz, że w twoim związku jest więcej nieszczęśliwych momentów niż pozytywnych lub czujesz, że jesteś kontrolowany, lekceważony lub zagazowywany, oznacza to, że sprawy nie wyglądają tak, jak powinny. Jeśli doświadczasz przemocy werbalnej, fizycznej lub emocjonalnej, nadszedł czas, aby poszukać pomocy. Niektóre osoby mogą nie zdawać sobie sprawy z toksyczności swojego związku, dopóki z niego nie wyjdą.

Oznaki, że jesteś w toksycznym związku

1. Czujesz się nieszczęśliwy

Życie ma swoje wyzwania i nie możemy być szczęśliwi przez cały czas, ale jeśli często czujesz się źle, może to być jedna z oznak toksycznego związku. Partner powinien sprawiać, że czujesz się szczęśliwa, bezpieczna i kochana. Jeśli tak nie jest, a jego zachowanie lub działania cię denerwują lub powodują stres, nadszedł czas na zmianę.

Certyfikowana doradczyni Emma Roberts twierdzi, że wiele osób w takiej sytuacji ukrywa swoje uczucia lub boi się o nich mówić, co może prowadzić do poczucia izolacji. To z kolei może prowadzić do depresji lub niskiej samooceny.

2. Twoje granice są ignorowane

Wszyscy mamy osobiste granice, aby chronić się przed ludźmi lub sytuacjami, w których nie czujemy się komfortowo. W toksycznym związku może się okazać, że granice te nie są respektowane. Osobisty i profesjonalny coach Hatty Hilton mówi: "Granice są ważną częścią zapewnienia, że nasze fizyczne i emocjonalne potrzeby są szanowane. Kiedy nasze granice są ignorowane lub nadużywane przez innych, może to być inwazyjne i unieważniające. Każdy ma prawo do uznania swoich granic, więc jeśli ktoś bliski lekceważy twoje, może to być znak, że związek wymaga pracy".

Osoby przejawiające toksyczne zachowania mogą być manipulacyjne i charyzmatyczne, co oznacza, że mogą próbować przekonać cię, że nie jesteś źle traktowany. Niektóre granice będą dla ciebie ważniejsze niż inne, ale to od ciebie będzie zależeć, czy chcesz pójść na kompromis, czy nie. Jeśli twoje granice są wielokrotnie ignorowane i zwróciłeś uwagę na tę kwestię swojemu partnerowi, nadszedł czas, aby to zakończyć.

3. Twoja pewność siebie spadła

Wiele osób w toksycznych związkach traci pewność siebie i musi nauczyć się, jak być bardziej pewnym siebie po zakończeniu partnerstwa. Często może to oznaczać, że pozostają w związku dłużej niż powinni. Jak mówi Hilton: "Bycie krytykowanym, manipulowanym, bycie odbiorcą zachowań takich jak "kruszenie chleba" lub obwinianie o powtarzanie się może nadszarpnąć naszą pewność siebie, wywołując poczucie niepewności i zwątpienia w siebie. Możemy zacząć mieć więcej ograniczających przekonań na swój temat, niż tych wzmacniających, lub zmagać się z zapamiętywaniem własnych pozytywnych cech i osiągnięć, utknąć w negatywnych cyklach myślowych i czuć się pochłonięci wszystkim, co "zrobiliśmy źle"".

Jedna z kobiet, która chce pozostać anonimowa, ale była w obelżywym związku ze swoim byłym narzeczonym przez 10 lat, powiedziała woman&home: "Brzmi to dziwnie, ale werbalne znęcanie się wyrządziło więcej długoterminowych szkód. Wielokrotnie powtarzano mi, że jestem głupia, że naprawdę nie jest trudno być mądrzejszym ode mnie, że jestem gruba, że nie zarabiam wystarczająco dużo pieniędzy, że jestem leniwa i tchórzliwa. Moja pewność siebie była na najniższym poziomie. Obrzucał mnie też wyzwiskami w obecności przyjaciół i rodziny i nic sobie z tego nie robił. To było tak, jakby kiedy chodziło o mnie, był pozbawiony emocji".

4. Ignorujesz własne potrzeby i zdrowie

Łatwo jest zaniedbać własne potrzeby, gdy martwisz się o zadowolenie partnera, zwłaszcza jeśli doświadczasz lęku w związku. Może to oznaczać, że przestajesz wychodzić z przyjaciółmi lub cieszyć się swoim hobby, a to jedna z oznak toksycznego związku. "Zdrowe, zrównoważone życie składa się właśnie z tego - zdrowia i równowagi. Zwykle powinniśmy być w stanie pielęgnować wiele segmentów naszego życia w tym samym czasie, dbając o przyjaciół, rodzinę i pracę w połączeniu ze zdrowiem, finansami i hobby" - mówi Hilton. "Ale bycie w toksycznym związku może sprawić, że poczujemy się niespokojni, przygnębieni lub wyczerpani, pozbawiając nas czasu i energii, które mamy na te inne segmenty i prowadząc do tego, że przestajemy traktować priorytetowo to, co jest ważne i odżywcze".

Matka dwójki dzieci Mandeep Kaur, która ma 47 lat i pochodzi z Halifax, była w toksycznym związku ze swoim byłym mężem przez ponad pięć lat. Mówi: "Stawałam się coraz bardziej wycofana i odizolowana od innych. Robiłam coraz mniej rzeczy, które kiedyś sprawiały mi przyjemność. Zwykle przybierałam odważną minę przed innymi. Rozmawiałam o nim tylko z kilkoma bliskimi przyjaciółmi, a także z moją mamą. Nie rozumiałam w pełni, jak toksyczny i obraźliwy był, dopóki się nie rozstaliśmy i nie odbyłam coachingu 1: 1 z terapią opartą na traumie".

Ashley, lat 31, była w toksycznym związku z chłopakiem przez cztery lata i mówi, że to, jak traktował ją partner, wpłynęło na jej zdrowie fizyczne i psychiczne. "Moja troska o siebie została całkowicie zaniedbana i straciłam na wadze z powodu niepokoju. Relacje z przyjaciółmi i rodziną stały się bardzo napięte. Zawsze miałam złudną nadzieję, że on się zmieni, więc skończyliśmy i wróciliśmy do siebie, on się zmienił, ale trwało to tylko kilka tygodni".

5. Twój partner jest o ciebie zazdrosny

Zazdrość jest bardzo powszechna w związkach, a jej zdrowa dawka może pomóc parom przypomnieć sobie, dlaczego się kochają. Ale niezdrowa zazdrość może być znacznie bardziej szkodliwa, jak wynika z badania przeprowadzonego przez dr Marka Attridge'a, eksperta w dziedzinie zdrowia behawioralnego, opublikowanego w Sage Open Journal. Stwierdził on, że zazdrość jest "związana z niską samooceną, niską pewnością siebie, niskim uogólnionym zaufaniem, niską empatią dla innych, samotnością, potrzebą akceptacji, neurotycznością, depresją i uogólnioną wrogością". To jeden z największych sygnałów ostrzegawczych w związku.

Zazdrosne, irracjonalne lub paranoiczne zachowanie partnera może w niektórych przypadkach przerodzić się w poważne problemy, takie jak prześladowanie, nękanie emocjonalne lub przemoc fizyczna. Jeśli twój partner nieustannie wypytuje o twoje miejsce pobytu, sprawdza twój telefon lub kontroluje, z kim się spotykasz, może to prowadzić do kłótni i oskarżeń. Ten rodzaj zazdrości nie jest zwykle jednorazowy, ale jest rodzajem zachowania, które się powtarza i jest jedną z pewnych oznak toksycznego związku.

Wiele kobiet, z którymi rozmawiałam, twierdziło również, że ich partnerzy je zdradzali, co wywoływało u nich uczucie złości, zazdrości i niepewności. Doradczyni Roberts, która wspiera pary w swojej firmie Dear Mama, mówi: "Kłamstwo w związku może powodować tarcia i urazę, które mogą następnie przekształcić się w toksyczność, ponieważ zaufanie zostaje wtedy złamane". Jeśli zauważysz, że ukrywasz zazdrość swojego partnera przed rodziną lub przyjaciółmi, jest to znak, że jego zachowanie nie jest normalne i nadszedł czas, aby poszukać pomocy, jeśli możesz.

6. Czujesz się, jakbyś chodził na skorupkach jajka

Osoby pozostające w toksycznych związkach mogą zacząć zauważać wzorzec tego, co denerwuje ich partnera lub prowadzi do eskalacji negatywnych zachowań. Może to oznaczać, że zaczną zmieniać sposób, w jaki się zachowują, aby uniknąć problemu. Roberts mówi, że możesz "unikać poruszania pewnych tematów w rozmowach na wypadek, gdyby wywołało to zachowanie, z którym nie czujesz się komfortowo". Jeśli na przykład okazuje zazdrość, możesz zmienić swoje nawyki zachowania, aby uniknąć konfliktu i potencjalnej konfrontacji.

Kaur wspomina: "Obwiniał mnie o wszystko i sprawiał, że czułam się winna, więc zawsze czułam, że muszę robić coraz więcej, by go uszczęśliwić. Pamiętam, jak powiedziałam mamie: "Po prostu nie wiem, co się dzieje, bez względu na to, co robię, nie jest to wystarczająco dobre, słupki bramki się przesuwają i to tak, jakbym ciągle kręciła się w kółko"".

7. Twój partner jest kontrolujący

Ten znak jest również ściśle powiązany z zazdrością, ponieważ jeśli musisz chodzić po skorupkach jaj i uprzedzać reakcje partnera, jest to zasadniczo forma kontroli. Organizacja Women's Aid w Wielkiej Brytanii prowadziła kampanię na rzecz uznania przymusowej kontroli za przestępstwo w tym kraju. Definiują ją jako "uzależnianie osoby poprzez izolowanie jej od wsparcia, wykorzystywanie jej, pozbawianie jej niezależności i regulowanie jej codziennego zachowania". Ponownie, ofiary przymusowej kontroli mogą nie zdawać sobie sprawy z powagi swojej sytuacji, dopóki nie opuszczą związku.

Carolyn Parker, która napisała książkę o swoim molestowaniu zatytułowaną From A Place Called Shame, mówi, że doświadczyła stopniowego pozbawiania jej niezależności od byłego partnera. Mówi, że nie lubił, gdy wychodziła sama, sprawdzał jej wiadomości na telefonie komórkowym, krytykował jej wybory i był fizycznie agresywny, gdy próbowała robić rzeczy po swojemu. "Z dnia na dzień miałam coraz więcej siniaków i często rzucano we mnie różnymi rzeczami, takimi jak woda, wino czy pieczona fasola. Po takich incydentach następnego dnia zawsze były przeprosiny i zapewnienie, że mnie kocha" - mówi.

8. Doświadczasz nadużyć finansowych

Według Financial Support Line, usługi prowadzonej we współpracy z organizacją charytatywną Surviving Economic Abuse (SEA) i Money Advice Plus, jedna na sześć kobiet w Wielkiej Brytanii doświadczyła przemocy ekonomicznej w obecnym lub byłym związku. Organizacja charytatywna stwierdziła, że 60% ofiar przemocy domowej jest zmuszonych do zaciągania długów.

Lauren Garrett, menedżer ds. usług finansowych w SEA, mówi, że przemoc ekonomiczna może obejmować odmowę dostępu do konta bankowego, zaciąganie długów w Twoim imieniu lub monitorowanie Twoich wydatków. "Przemoc ekonomiczna jest podstępną i często niewidoczną formą kontroli, która może uwięzić ofiarę w związku ze sprawcą i pozostawić ją w poczuciu, że nie ma ucieczki. Nawet jeśli komuś uda się odejść, szkody wyrządzone przez sprawcę, takie jak dług, zły kredyt, niepewność finansowa i brak niezależności finansowej, mogą podążać za nimi przez resztę życia, uniemożliwiając im bezpieczne przejście" - wyjaśnia.

Becki z Merseyside jest ofiarą przemocy ekonomicznej, której partner zabierał jej kartę bankową na kilka tygodni i wydawał jej pensję. Wspomina: "Zakładał nawet fałszywe konta e-mail, by wyciągać karty kredytowe na moje nazwisko. To pochłaniało każdą część mnie. Cały czas tylko o tym myślałam. Bałam się nawet otworzyć drzwi w obawie przed komornikami. Agencje windykacyjne bombardowały mnie, abym spłacił pożyczki, których nigdy nie zaciągnąłem, ale nie miałem dowodów. Utknęłam z tym wszystkim".

Jak wyjść z toksycznego związku

Niestety, wiele kobiet pozostaje w toksycznych związkach przez długi czas i może to wynikać z kilku powodów, takich jak poczucie wstydu, strach lub miłość do partnera i wiara, że się zmieni. Często zdarza się, że pewność siebie kobiet spada i mogą one czuć, lub powiedziano im, że nie będą w stanie poradzić sobie same. Być może czują, że nie mają dokąd pójść. Tak nie jest i ważne jest, aby wiedzieć, że jeśli powyższe oznaki są dla ciebie zbyt znajome, istnieje pomoc.

  • Upewnij się, że masz wokół siebie dobrą sieć kontaktów: "Potrzebujesz ludzi, na których możesz polegać, którzy mogą cię wspierać zarówno praktycznie, jak i emocjonalnie" - mówi Alison Blackler, trener umysłu i certyfikowany doradca. Może to być wszystko, od zaoferowania miejsca na nocleg po pomoc w zebraniu rzeczy, jeśli wyjeżdżasz w pośpiechu.
  • Zmień swój numer i zrezygnuj z mediów społecznościowych: Doradca mówi: "Najlepiej jest nie udostępniać wszystkiego w [mediach społecznościowych], a także starać się nie patrzeć na to, co robi twój były. Zablokuj jego numer, aby nie kusiło cię kontaktowanie się z nim, gdy czujesz się smutny i samotny, a on nie może się z tobą skontaktować".
  • Porozmawiaj z profesjonalnym terapeutą: Jeśli doświadczasz oznak toksycznego związku, warto porozmawiać z profesjonalnym terapeutą, który pomoże ci zrozumieć, że to nie twoja wina i odbudować wiarę w siebie.
  • Sięgnij po pomoc: Jeśli potrzebujesz pomocy i porady, jak wyjść z potencjalnie krzywdzącej sytuacji, skontaktuj się z National Domestic Violence Hotline, jeśli mieszkasz w USA, lub Refuge w Wielkiej Brytanii. I jak zawsze, w nagłych wypadkach dzwoń pod numer 911 / 999.

Tematy

Przyjaciele

Zobacz również