Życie kobiety

Alkohol i menopauza: 5 powodów, dla których to połączenie może pogarszać objawy

Możesz być już zaznajomiona z kłopotliwym połączeniem alkoholu i menopauzy, jeśli kieliszek Merlot wywołuje migrenę, popijanie G&T prowadzi do przyspieszonego bicia serca po przebudzeniu lub masz lęk przed kacem - aka hangxiety - po wypiciu alkoholu, którego nigdy nie piłaś.

Jeśli brzmi to znajomo, to alkohol może nasilać objawy menopauzy. Suchy styczeń jest w pełnym rozkwicie, a wiele osób wybiera alternatywę dla alkoholu, ale tylko 10% osób powyżej 55 roku życia bierze udział w tej inicjatywie każdego roku, zgodnie z Alcohol Change. Według NHS, kobiety w wieku od 45 do 74 lat (te z nas w okresie meno- i pomenopauzalnym) piją więcej niż młodsze pokolenia, więc nic dziwnego, że tak wiele z nas cierpi.

Pijemy, aby się zrelaksować lub nagrodzić, ale czy nasz nocny drink może nam przeszkadzać, zamiast pomagać, gdy się starzejemy? Oto, co musisz wiedzieć, a także wskazówki, jak ograniczyć spożycie alkoholu, jeśli chcesz zmienić swoje nawyki.

Dlaczego alkohol i menopauza nie działają

1. Ciała kobiet różnie reagują na alkohol

Biologia ma tu wiele do powiedzenia, mówi dr Kate Burns, specjalista ds. menopauzy i lekarz rodzinny współpracujący z Health & Her. "Dzięki naturalnie wyższemu poziomowi tkanki tłuszczowej i niższemu poziomowi wody, kobiety doświadczają bardziej dramatycznej reakcji fizjologicznej na alkohol, ponieważ większa jego ilość jest wchłaniana do ich krwiobiegu" - mówi.

"Ponadto kobiety wytwarzają mniej dehydrogenazy alkoholowej (ADH), enzymu, który jest uwalniany w wątrobie i rozkłada alkohol".

Do tego dochodzi podwójny efekt wieku i spadku estrogenu. "Wraz z wiekiem nasze ciała tracą objętość wody, więc jesteśmy mniej zdolni do rozpraszania i rozcieńczania alkoholu, co czyni nas bardziej wrażliwymi" - dodaje dr Burns. "ADH również może się zmniejszać, dlatego nasza tolerancja może być niższa".

Dr Kate Burns Linki społecznościowe Nawigacja

Lekarz rodzinny i specjalista ds. menopauzy

Dr Kate Burns zakwalifikowała się jako praktykujący lekarz rodzinny w 2010 roku i od tego czasu zdrowie kobiet jest przedmiotem jej specjalistycznego zainteresowania. Dzięki wcześniejszemu doświadczeniu w pracy w położnictwie i ginekologii oraz dyplomom specjalizującym się w zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym, dr Kate poświęciła się zrozumieniu zdrowia reprodukcyjnego kobiet. Obecnie współpracuje z Health & Her.

2. Czynność wątroby spada wraz z wiekiem

A to nie wszystko, jeśli chodzi o alkohol i menopauzę. "Niski poziom estrogenu [który występuje w wyniku menopauzy] może sprzyjać fibrogenezie wątroby, co prowadzi do starzenia się komórek" - mówi dr Melina Stasinou, specjalistka w dziedzinie ginekologii funkcjonalnej w klinice Marion Gluck. "Objętość i funkcja wątroby zmniejszają się o 1% rocznie po 40-50 latach, co jest bardziej widoczne u kobiet".

Chociaż ograniczenie picia nie odwróci tego procesu, nie jest tajemnicą, że lepsze zdrowie wątroby i niższe ryzyko poważnych chorób, takich jak rak, to dwie z wielu korzyści wynikających z niepicia alkoholu.

Dr Melina Stasinou Linki społecznościowe Nawigacja

Specjalista w dziedzinie ginekologii funkcjonalnej

Dr Melina Stasinou jest lekarzem w Marion Gluck Clinic, certyfikowanym specjalistą w dziedzinie ginekologii funkcjonalnej, członkiem wielu organizacji medycznych w Wielkiej Brytanii i za granicą (HCCP, BFS, ESHRE, Cochrane Group, ASRM) oraz asystentem członka Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.

3. Mózg inaczej reaguje na alkohol w okresie menopauzy

Jeśli chodzi o uczucie niepokoju po alkoholu, znane również jako "hangxiety", połączenie alkoholu i menopauzy jest silną przyczyną. "Picie alkoholu stymuluje receptory GABA, które uspokajają mózg" - mówi dr Burns. "Kiedy dochodzisz do trzeciego lub czwartego drinka, zaczynasz blokować glutaminian, główny przekaźnik pobudzający w mózgu. Jednak później organizm rozpoznaje tę nierównowagę i próbuje ją naprawić".

Twoje ciało dąży do obniżenia poziomu GABA i przywrócenia glutaminianu - wyjaśnia. "Tak więc, kiedy przestajesz pić, masz nienaturalnie niską funkcję GABA i skok glutaminianu". Może to prowadzić do niepokoju, a powrót mózgu do normy może zająć dzień lub dwa.

Związek między menopauzą a lękiem jest również ugruntowany, a objawy często pojawiają się wraz ze spadkiem poziomu progesteronu i estrogenu.

4. Uderzenia gorąca mogą stać się bardziej powszechne przy regularnym piciu alkoholu

Nie tylko następnego dnia możesz cierpieć z powodu picia. Podczas gdy niektórzy uważają, że alkohol zmniejsza ich objawy, inni uważają, że uderzenia gorąca i migreny są gwarancją po wypiciu alkoholu, nawet jeśli wypili tylko jeden lub dwa kieliszki.

Ten efekt alkoholu i menopauzy wynika z rozszerzenia naczyń krwionośnych. Rozszerzone naczynia krwionośne sprawiają, że skóra staje się cieplejsza, a gruczoły potowe zaczynają działać, powodując uderzenia gorąca.

Istnieją oczywiście dowody sugerujące, że alkohol ma również odwrotny skutek. Na przykład naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie odkryli, że chmiel i składniki odżywcze znajdujące się w piwie mogą łagodzić objawy, a dwa badania - powiązane z Uniwersytetem Maryland - wykazały, że kobiety, które piły alkohol co najmniej raz w miesiącu, rzadziej miały uderzenia gorąca niż te, które całkowicie unikały picia. Jak mówi przysłowie: wszystko z umiarem, więc nauczenie się, jak unikać alkoholu, kiedy i kiedy chcesz, może być również pomocne.

5. Alkohol uniemożliwia dobry sen

Być może łatwiej jest zasnąć po kilku kieliszkach wina, ale badania przeprowadzone na Uniwersytecie Technologicznym w Tampere pokazują, że znacznie obniża to jakość snu, ponieważ enzymy w wątrobie pracują nad rozkładem alkoholu.

Wiele kobiet ma również trudności ze snem w okresie menopauzy i po menopauzie. Istnieje kilka wyjaśnień tego zjawiska, ale naukowcy (w tym ci z University of Massachusetts) skłaniają się ku zwiększonej czujności, co oznacza, że inne objawy, takie jak nocne poty, stają się bardziej uciążliwe.

Nie trzeba dodawać, że te dwa czynniki razem stanowią receptę na zły sen. To z kolei może mieć negatywny wpływ na ogólne samopoczucie w ciągu dnia, zwiększając uczucie stresu i niepokoju, a także objawy kaca, takie jak nudności, mgła mózgowa i bóle głowy. Lepszy sen to tylko jedna z wielu rzeczy, które pojawiają się po odstawieniu alkoholu.

Jak zminimalizować kaca w okresie menopauzy

Według ankiety przeprowadzonej przez Freestar, 20% dorosłych Brytyjczyków myśli o spożyciu alkoholu i jego ograniczeniu przynajmniej raz dziennie. Jeśli jesteś jedną z nich, oto wskazówki eksperta dotyczące ograniczenia spożycia alkoholu lub nawet całkowitej rezygnacji z niego:

  • Przyjmij podejście "mniej znaczy więcej": Wraz z wiekiem utrata wody przez chrząstki i ścięgna utrudnia nam rozcieńczanie alkoholu.
  • Wybieraj bezalkoholowe lub niskoalkoholowe alternatywy dla zwykłego drinka: Niezależnie od tego, czy jest to wybór najlepszych alkoholi bezalkoholowych jako zamiennik klasycznego G&T, czy też bezalkoholowy napój w puszce w domu przyjaciela, posiadanie alternatyw, które naprawdę lubisz, robi różnicę.
  • Wybierz białe alkohole: Napoje takie jak brandy, czerwone wino i ciemny rum zawierają substancje chemiczne podrażniające naczynia krwionośne.
  • Sprawdź etykietę: Kupuj wina bez siarczynów i o niskiej zawartości garbników, ponieważ siarczyny i garbniki mogą być kolejną przyczyną bólu głowy.
  • Zamień prosecco: Wybór niskokalorycznego piwa zamiast prosecco może być lepszą opcją dla niektórych osób, ponieważ polifenole zawarte w chmielu i piwie mogą pomóc złagodzić uderzenia gorąca.
Dzisiejsze najlepsze oferty na alternatywy alkoholowe Pistonhead Piwo bezalkoholowe Flat Tire 25,99 zł 21,99 zł Zobacz wszystkie cenyOferta kończy się w poniedziałek, 29 stycznia, 2024 r. Pentire Adrift Bezalkoholowe 26 zł.80 zł24 złZobacz wszystkie cenyCrossip Dandy Smoke Bezalkoholowe 22 złZobacz wszystkie cenyMocktails Uniquely Crafted Bezalkoholowe 29,99 złZobacz wszystkie cenyWilfred's Aperitif Bezalkoholowy 22 złZobacz wszystkie ceny Codziennie sprawdzamy ponad 250 milionów produktów, aby uzyskać najlepsze ceny.

Dla niektórych jedynym rozwiązaniem na pogłębiającego się kaca jest nauczenie się, jak przestać pić alkohol na dobre. Tak było w przypadku Janey Lee Grace, założycielki The Sober Club. "Nie byłam na dnie, ale niepokój zdecydowanie się pogorszył" - mówi woman&home. "Często bolała mnie głowa, byłam rozdrażniona, wzdęta i zawsze było mi gorąco. Czułam strach i panikę. Teraz widzę, że moje wahania nastroju i niepokój były potęgowane przez alkohol".

Kiedy przestała pić, prawie wszystko się poprawiło. "Zdałam sobie sprawę, jak bardzo pogorszyło to moje objawy menopauzy" - mówi, radząc osobom w podobnej sytuacji, aby zadały sobie pytanie: "Czy moje życie może być lepsze bez alkoholu?".

"Jeśli odpowiedź brzmi 'tak', spróbuj" - sugeruje. "Twoja skóra oczyszcza się, masz 'trzeźwy blask' i czujesz jasność i pewność siebie. Kiedyś myślałam, że duży kieliszek wina to dbanie o siebie, teraz zastąpiłam to spacerami, kąpielami, jogą lub czymś kreatywnym". Skup się na tym, co dodajesz: odżywianie, połączenie, pozytywne nastawienie. Z niczego nie rezygnujesz - tylko zyskujesz".

Zobacz również