Życie kobiety

Jak wspierać osobę cierpiącą na depresję: 6 sposobów na pomoc partnerowi lub przyjacielowi

Nauczenie się, jak wspierać kogoś z depresją, może pomóc, jeśli ktoś, na kim ci zależy, zmaga się ze swoim zdrowiem psychicznym.

Przyjaciele i członkowie rodziny mogą być kluczowymi filarami wsparcia, gdy ludzie zmagają się z trudnościami, a jeśli ukochana osoba jest gotowa wyrazić swoje uczucia i otwarcie z tobą porozmawiać, może to mieć ogromny wpływ na jej powrót do zdrowia.

Ucząc się, jak wspierać kogoś z depresją, rozmawialiśmy z zespołem ekspertów ds. zdrowia psychicznego, aby dowiedzieć się, kiedy należy skontaktować się z przyjaciółmi, jak radzić sobie z objawami lękowymi i jak dbać o siebie, jeśli zmagasz się z trudnościami, pomagając swoim bliskim.

Jak wspierać kogoś z depresjąKażdy

będzie doświadczał depresji inaczej, ponieważ jest to poważny stan charakteryzujący się uczuciem smutku, złości i straty, które zakłócają codzienną aktywność. Niektórzy porównują ją do uczucia żalu, ale depresja wiąże się również z utratą poczucia własnej wartości, podczas gdy żałoba może nie.

"Depresja dosłownie oznacza przygnębiać, spychać w dół" - mówi Holly Roberts, doradca Relate (otwiera się w nowej karcie). "Kiedy wpadamy w depresję, najprawdopodobniej zepchnęliśmy w dół trudne emocje, których nie czuliśmy się w stanie wyrazić lub nie wiedzieliśmy, jak sobie z nimi poradzić".

Wspierając osobę cierpiącą na depresję, należy pamiętać, że nie można jej "wyleczyć" z tego stanu. Uczucie smutku lub przygnębienia jest normalną częścią życia, ale depresja jest inna i bez odpowiedniej inwencji ma tendencję do pogarszania się

z czasem.

Odkryj, jak możesz wesprzeć ukochaną osobę, korzystając z naszego przewodnika wspieranego przez ekspertów.

1. Pozostań w kontakcie

Komunikaty dotyczące zdrowia psychicznego, szczególnie w różnych tygodniach i miesiącach świadomości, zwykle koncentrują się na zachęcaniu osób zmagających się z chorobą do nawiązania kontaktu. Jednak osoby zmagające się z depresją często izolują się od swojego kręgu społecznego i mogą mieć trudności z komunikowaniem tego, czego potrzebują.

Ważne jest, aby dać im znać, że nie są sami i że ich obecność jest ceniona. Nadal zapraszaj i angażuj swojego przyjaciela lub członka rodziny w wydarzenia towarzyskie, aby czuli się związani z tym, co się dzieje. Ważne jest jednak, aby nie wywierać na kogoś presji, jeśli nie czuje się na siłach. Dostosuj się do sytuacji i jeśli twój przyjaciel nie chce wykonywać jakiejś czynności lub spotykać się z grupą ludzi, zasugeruj coś bardziej stonowanego, z mniejszymi oczekiwaniami, na przykład wieczór filmowy.

Może to pomóc w radzeniu sobie z

samotnością, która może być ogromnym czynnikiem przyczyniającym się do depresji.

"Jeśli twoja ukochana osoba nie jest w stanie nawiązywać kontaktów towarzyskich i ma z tym trudności, staraj się pozostać w kontakcie bez względu na wszystko" - mówi Jessica D'Cruz, rzeczniczka organizacji charytatywnej Mind

zajmującej się

zdrowiem psychicznym (otwiera się w nowej karcie). "Wiadomość tekstowa lub e-mail, aby dać im znać, że o nich myślisz, może zrobić dużą różnicę".

2. Nie bądź krytyczny ani nie bagatelizuj ich emocji

Jeśli sam nie doświadczyłeś depresji, może być trudno zrozumieć wszystko, co czuje twoja ukochana osoba lub jak objawia się ten stan. Mind (otwiera się w nowej zakładce) opisuje kluczowe objawy poważnego zaburzenia depresyjnego, takie jak bezsenność lub hipersomnia, zmęczenie i poczucie bezwartościowości. Może to prowadzić do zachowań, które niektórzy postrzegają jako nietowarzyskie, takich jak odwoływanie planów w ostatniej chwili lub niezdolność do dbania o podstawową higienę ciała.

Bagatelizowanie

choroby lub próba pominięcia tych zmagań doprowadzi jedynie do większego poczucia izolacji u osób dotkniętych chorobą i zniechęci je do otwierania

się w przyszłości. "

Staraj się nie obwiniać swoich bliskich za to, że czują się tak, jak się czują, ani nie wywieraj na nich zbyt dużej presji, aby

od razu poczuli się lepiej.

Prawdopodobnie już teraz są wobec siebie bardzo krytyczni i surowi" - mówi D'Cruz.

3. Słuchaj - i staraj się nie przyjmować założeń

"Twoja perspektywa może być przydatna dla twojego przyjaciela lub członka rodziny, ale staraj się nie zakładać, że wiesz, co mogło spowodować, jak się czują lub co pomoże" - mówi D'Cruz. "Zapewnienie komuś przestrzeni do rozmowy i podzielenia się tym, jak się czuje, jest przydatne. Jeśli dana osoba ma trudności z otwarciem się, daj jej znać, że jesteś do jej dyspozycji, gdy tylko będzie na to gotowa. Każdy będzie potrzebował innego wsparcia, więc porozmawiaj z przyjacielem lub członkiem rodziny o tym, jak możesz mu najbardziej pomóc."

Jeśli masz trudności ze zrozumieniem tego, co czuje ukochana osoba, naturalne jest, że próbujesz odnieść to do własnych doświadczeń. Jednak nie zawsze może to być pomocne, jeśli wcześniej nie cierpiałeś na depresję. Zamiast tego skup się na słuchaniu tego, co mówi.

Istnieje również wiele zasobów internetowych organizacji charytatywnych, takich jak Mind, które mogą pomóc w poruszaniu się po słuchaniu i zadawaniu pytań. Chociaż nie musisz wiedzieć wszystkiego o depresji, posiadanie pewnej wiedzy na temat tego schorzenia prawdopodobnie również będzie przydatne.

4. Wykonuj praktyczne zadania

Depresja może sprawić, że poczujesz się przygnębiony i niezdolny do skupienia się lub wykonania czegoś, co może wydawać się prostymi, codziennymi obowiązkami. Oferowanie praktycznej pomocy, takiej jak gotowanie posiłków, tankowanie samochodu lub wyprowadzanie psa, może być dobrym sposobem na wsparcie ukochanej osoby, jeśli nie wiesz, co robić.

"Każdy będzie potrzebował innego wsparcia", mówi D'Cruz. "Porozmawiaj więc ze swoim przyjacielem lub członkiem rodziny o tym, jak możesz mu najbardziej pomóc".

5. Bądź cierpliwy

"Twoja ukochana osoba może mieć trudności z wyrażeniem tego, co czuje lub czego potrzebuje, więc będziesz musiał wykazać się cierpliwością i zrozumieć, że czasami wystarczy powiedzieć "jestem tutaj"" - mówi psycholog dr Alison McClymont (otwiera się w nowej karcie

).

Obserwowanie, jak ukochana osoba cierpi na depresję, może być czasami frustrujące, ale ważne jest, aby nie pozwolić, aby to zaciemniło twoją ocenę sytuacji. Problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja i lęk, mogą dotknąć każdego z nas, więc zastanów się, jak chciałbyś, aby ktoś pokazał się tobie.

6. Bądź przygotowany do działania

Jeśli obawiasz się, że twoja ukochana osoba może być w niebezpieczeństwie, ważne jest, aby zachować spokój, ale szukać pomocy. "To może być przykre, gdy słyszysz, że ktoś, na kim ci zależy, jest w trudnej sytuacji, ale staraj się zachować spokój, ponieważ może to pomóc im również poczuć się spokojniej" - mówi D'Cruz.

W Stanach Zjednoczonych można skontaktować się z infolinią kryzysową pod numerem 1-800-273-TALK (8255) lub wysłać SMS o treści HOME na numer 741741 na Crisis Text Line (otwiera się w nowej karcie). Samarytanie (otwiera się w nowej zakładce ) oferują całodobową infolinię (116 123), a SHOUT (otwiera się w nowej zakładce) (85258) zapewnia usługę wysyłania SMS-ów z całodobowej infolinii kryzysowej prowadzonej przez wolontariuszy dla każdego, kto jest zaniepokojony, zmartwiony lub zestresowany w Wielkiej Brytanii.

W nagłych wypadkach należy zawsze dzwonić pod numer 911 w USA i 999 w Wielkiej Brytanii. Jeśli musisz udać się do szpitala, spróbuj poczekać z daną osobą, aż będzie mogła zobaczyć się z lekarzem.

(Zdjęcie: Getty Images

)Jak wspierać przyjaciela, który

ma depresję

"Jeśli zauważysz, że coś może być nie tak, skontaktuj się z przyjacielem i zapytaj, czy wszystko jest w porządku" - mówi dr Elena Touroni, psycholog konsultant i współzałożycielka The Chelsea Psychology Clinic (otwiera się w nowej karcie). "Z samej swojej natury depresja izoluje, więc nie bierz tego do siebie, jeśli twój przyjaciel nie zawsze odbiera telefon lub odpowiada na twoje wiadomości.

"

Dodaje: "Jednym z objawów depresji jest to, że może ona prowadzić do utraty zainteresowania czynnościami, które kiedyś lubiła, ale to właśnie te czynności mogą często pomóc w powrocie do zdrowia i budowaniu pewności siebie."

Może to być trudne, jeśli nie widujesz kogoś zbyt często, więc miej oko na kluczowe oznaki, gdy go widzisz, takie jak wycofanie społeczne, anulowanie planów, którymi pierwotnie wydawał się podekscytowany, i nadużywanie substancji, takich jak problematyczne picie

.

"Jeśli mieszkacie w pobliżu, sprawdź, czy możesz zachęcić ich do pójścia na delikatny spacer po parku, a jeśli mieszkacie daleko od siebie, obejrzyjcie razem swoje ulubione programy telewizyjne online lub przez Zoom" - mówi dr Touroni.

(Zdjęcie: Getty Images)

Jak wspierać partnera, który ma depresjęDepresja

w związkach to wspólny problem, który może wpływać na was oboje, ale ważne jest, aby pamiętać, że stan twojego partnera nie jest twoim własnym. Obarczanie siebie odpowiedzialnością za zdrowie psychiczne partnera to śliski temat, który rzadko się sprawdza.

"Depresja może powodować, że para czuje się od siebie odłączona i tworzy między nimi dystans" - mówi Roberts. "Możesz odczuwać chłód ze strony partnera lub możesz nie czuć się zrozumiany lub wysłuchany. Jeśli twój partner cierpi na depresję, może nie wiedzieć, jak się do ciebie odnosić, ponieważ bardzo trudno jest mu zrozumieć samego siebie."

Wspólna praca nad zapewnieniem opieki i współczucia tej osobie, która zmaga się z trudnościami, może jednak pomóc wam obojgu przejść na drugą

stronę. Przede wszystkim przyznanie,

że depresja jest obecna w twoim związku, może być ogromnym ciężarem dla was obojga i może pomóc twojemu partnerowi poczuć się bezpieczniej w poszukiwaniu wsparcia.

"Depresja może być piętnowana, a poczucie wstydu może powstrzymywać kogoś przed poproszeniem o pomoc" - mówi Roberts. "Może się to objawiać bierną agresją partnera lub niewytłumaczalnymi wybuchami emocjonalnymi. Jeśli potrafisz przeformułować te reakcje jako wołanie o pomoc, może to ułatwić zrozumienie, że potrzebne jest wsparcie".

NHS (otwiera się w nowej karcie) zaleca również zachowanie spokoju i cierpliwości, jeśli jesteś w związku z osobą cierpiącą na depresję. "Twój partner może nie zawsze być w stanie zaakceptować Twoje wsparcie i może potrzebować przepracować niektóre rzeczy samodzielnie" - sugerują w swojej radzie. "Nie bierz tego do siebie. Może to być po prostu sposób, w jaki twój partner sobie radzi."

Szukaj pozytywów. "Jeśli twój partner robi postępy w jednym obszarze, ale zaniedbuje inny, postaraj się skupić na pozytywach i pozwól reszcie odejść. Nawet wstanie z łóżka może być trudne, gdy ktoś jest w depresji, więc nie oczekuj zbyt wiele zbyt szybko."

Usługi takie jak Relate (otwiera się w nowej karcie) oferują indywidualne porady, porady dla par, a także terapię par w depresji.

Wreszcie, pamiętaj, aby dbać o siebie

Może być trudno patrzeć, jak ukochana osoba zmaga się z depresją i możesz zaoferować wsparcie, ale nie wywieraj na siebie presji, aby "naprawić" swoje problemy

. Możesz chcieć

zachęcić go do natychmiastowego uzyskania pomocy, ale ważne jest, aby pozwolić mu zdecydować o własnym tempie poszukiwania wsparcia.

"Wspierając ukochaną osobę, staraj się również dbać o siebie" - mówi D'Cruz. "Twoje zdrowie psychiczne jest równie ważne, a wspieranie kogoś z depresją może nadwyrężyć twoje samopoczucie."

Znajdź sposoby na relaks i naucz się, jak zmniejszyć stres, jeśli był to szczególnie trudny czas, upewniając się, że masz czas na robienie tego, co kochasz i lubisz. O ile osoba z depresją może skorzystać z ćwiczeń, świeżego powietrza i nauki lepszego snu, są to czynniki, które pomogą ci również radzić sobie ze stresorami we własnym życiu.

Zobacz również