Życie kobiety

Jak budować zaufanie w związku według ekspertów

Niezależnie od tego, czy chcesz nauczyć się budować zaufanie w nowym związku - romantycznym lub innym - od samego początku, czy też odbudować zaufanie, które zostało złamane, eksperci zgadzają się, że można to zrobić.

Zaufanie przyjacielowi, partnerowi, członkowi rodziny, współpracownikowi itp. oznacza, że czujesz się bezpiecznie, polegając na nich. Masz pewność, że nie zamierzają celowo zrobić lub powiedzieć czegoś, co cię zrani, i możesz być przy nich bezbronny. To niesamowita cecha, którą warto mieć w swoim otoczeniu, ale niestety można ją stosunkowo łatwo stracić.

Odzyskanie zaufania polega na włożeniu pracy, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która je złamała. Jeśli tak nie jest, to należy zadać sobie pytanie, czy mamy potencjał, aby ponownie zaufać tej osobie - a jeśli nie, to zdecydować, czy nadszedł czas, aby odejść. Aby pomóc Ci podjąć decyzję, skonsultowaliśmy się z trenerem życiowym, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o stylach przywiązania i sposobach budowania zaufania w związku.

Czy zaufanie jest ważne w związku?

Tak, większość ludzi powiedziałaby, że zaufanie jest niezbędne w relacjach osobistych. W rzeczywistości Uniwersytet Wschodniego Illinois przeprowadził ankietę na ten właśnie temat i stwierdził, że wszyscy uczestnicy uważali zaufanie za kluczowy czynnik w przyjaźni i we wszystkich związkach romantycznych. Nowsze badania przeprowadzone przez Eastern Mediterranean University pokazują, że zaufanie jest nie tylko ważne, ale jest także głównym predyktorem potencjalnych problemów w relacjach romantycznych.

Jednak stopień, w jakim potrzebujemy zaufania, różni się w zależności od osoby, mówi Michelle Elman, akredytowany przez pięć rad coach życia, ekspert ds. granic i relacji. "To, gdzie znajduje się 'zaufanie', może się różnić i dla niektórych osób będzie ono ważniejsze niż dla innych, ale związek bez zaufania jest rzadkością. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane wiernością, czy po prostu możliwością zaufania słowom wychodzącym z ich ust, bez zaufania niepewność może się pogorszyć, a niepokój może wzrosnąć, ponieważ nie jesteś w stanie polegać na swoim partnerze" - wyjaśnia.

Najczęstszymi przyczynami złamanego zaufania są sytuacje, w których jedna osoba stawia swoje potrzeby na pierwszym miejscu, zapominając o potrzebach innych, gdy łamie obietnice lub umowy (zwłaszcza więcej niż raz) lub narusza ważne oczekiwania. Jednakże, choć zaufanie może zostać nadszarpnięte i może to powodować problemy, można je również odbudować i nie musi to być jeden z sygnałów końca związku.

Jak budować zaufanie w związku

1. Ustal granice

Jeśli w twoim związku pojawiają się problemy, ważne jest, aby zakomunikować je swojemu partnerowi lub przyjacielowi, zanim pojawią się one w sposób naturalny. "Wyznacz swoje granice, zanim zostaną złamane" - mówi Elman, który jest również autorem książki The Selfish Romantic: How to Date Without Feeling Bad About Yourself". "Czasami, gdy zaufanie zostaje zerwane, dzieje się tak dlatego, że jedna ze stron nie wiedziała, że coś jest problemem, więc należy wcześniej przeprowadzić takie rozmowy".

I odwrotnie, ważne jest, aby zapytać ich o granice, których nie należy przekraczać. "Na przykład zapytaj ich, czy uważają dzielenie łóżka z przyjacielem za zdradę i jakie są ich odczucia dotyczące flirtowania. Każdy ma inne granice i dopóki nie poznasz granic swojego partnera, nie będziesz wiedzieć, że je przekraczasz" - mówi.

2. Bądź szczery

Bycie całkowicie szczerym z drugą osobą na temat swoich uczuć, myśli i intencji związanych ze związkiem może być trudne - zwłaszcza jeśli twoje zaufanie do niej lub innego partnera w podobnej sytuacji zostało wcześniej złamane. Jest to jednak niezbędne, jeśli chcesz nauczyć się budować zaufanie (lub je odbudowywać) i uniknąć wypalenia w związku.

"Wrażliwość rodzi wrażliwość" - mówi Elman. "Kiedy możesz być szczery na temat tego, jak się czujesz, tworzysz przestrzeń dla nich, aby również byli szczerzy. Możliwość bycia intymnym pozwala budować zaufanie".

3. Daj swojemu partnerowi kredyt zaufania

"Jeśli wybrałeś osobę do swojego życia, zrobiłeś to z jakiegoś powodu, więc zasługuje ona na to, by zobaczyć to, co najlepsze, zanim założysz najgorsze" - wyjaśnia ekspert ds. granic, więc daj swojemu partnerowi trochę wątpliwości. Bycie w ciągłym napięciu i kwestionowanie każdego ruchu partnera nie tworzy dobrego środowiska.

Jednak każda sytuacja jest inna i każdy związek jest inny. Jeśli masz podejrzenia, "zadaj sobie pytanie, czy warto utrzymywać w swoim życiu kogoś, komu nie możesz zaufać, lub przejdź do przeszłości z powodów, dla których pojawiły się wątpliwości".

4. Nie spiesz się

Czas jest największym uzdrowicielem, jak mówi (nieco banalne) powiedzenie, i chociaż może to nie być prawdą w wielu przypadkach, dotyczy to zaufania. "To w porządku, że zaufanie wymaga trochę czasu" - mówi Elman, zwłaszcza jeśli jest to wczesny etap związku. "W końcu, kiedy zaczynasz się spotykać, ostatecznie jesteście sobie obcy. Doświadczenia, w których zdobywa się zaufanie, mogą zająć trochę czasu, więc pozwól sobie na to, a to, że teraz nie ufasz im w 100%, nie oznacza, że nie będziesz tego robić za kilka miesięcy lub nawet lat".

Wiele najlepszych podcastów o związkach omawia, jak najlepiej wykorzystać ten czas, więc zawsze warto przejrzeć te historie i przewodniki, jeśli potrzebujesz odrobiny inspiracji lub porady, jak ożywić romans w związku.

5. Stwórz przestrzeń dla brzydkich prawd

Bycie całkowicie szczerym ze swoim przyjacielem lub partnerem ostatecznie popchnie cię w jedną lub drugą stronę. Albo będziecie bliżej siebie, albo dalej od siebie, ale przynajmniej będziecie wiedzieć, na czym stoicie.

"Stwórz politykę przeciwko białym kłamstwom" - sugeruje Elman. "Jeśli możesz kłamać w drobnych sprawach, możesz kłamać w dużych sprawach. Jeśli stworzysz przestrzeń w swoim związku tylko dla szczerości, nawet jeśli jest to brzydka prawda lub taka, której nie chcesz usłyszeć, pozwoli to partnerowi przyjść do ciebie z rzeczami, zanim się nagromadzą".

Ta przestrzeń na szczerość to jednak nie tylko małe białe kłamstewka, mówi Elman, musisz także zrobić miejsce na rzeczy, o których naprawdę nie chcesz rozmawiać. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak budować zaufanie w związku, w którym wcześniej zerwałeś z daną osobą, może to oznaczać rozmowę o tym, co wydarzyło się w międzyczasie, aby ustalić, czy powinieneś wrócić do swojego byłego.

Czy możliwe jest odbudowanie zaufania w związku?

Tak, odbudowanie zaufania w związku jest całkowicie możliwe - ale największym wskaźnikiem będzie to, czy osoba, która złamała zaufanie, jest gotowa zaakceptować to, co zrobiła i zmienić swoje zachowanie, aby to się nie powtórzyło. "Muszą wiedzieć konkretnie, co muszą zrobić inaczej, aby upewnić się, że to się nie powtórzy" - mówi Elman. "A strona pokrzywdzona musi zadać sobie pytanie, czy może odpuścić, czy też zawsze będzie to dla niej znak zapytania".

Ważne jest również, aby wiedzieć, kiedy odejść ze związku ze względu na dobre samopoczucie psychiczne i przyszłe szczęście, a także jak ustalić, co należy zrobić, aby związek był kontynuowany. "Każda osoba będzie inna, ale jeśli zamierzasz nadal zgadywać wszystko, co mówi, to jest to wskazówka, że to prawdopodobnie koniec" - mówi.

Zobacz również