Życie kobiety

Po raz pierwszy zbadałem swoją postawę - i oto, czego się dowiedziałem po zaledwie jednej sesji

Czy kiedykolwiek słyszałeś o badaniu postawy ciała? Ja do niedawna nie. Podobnie jak miliony ludzi, spędzam dni skulony nad laptopem i pracuję w ten sposób przez ostatnie 20 lat. W przeszłości żartowałem nawet ze zniekształconych pozycji, w których się znajdowałem - ale nie jest to już tak zabawne po czterdziestce, kiedy te zniekształcenia objawiają się niezliczonymi skurczami, napięciami i bólami. I, oczywiście, jest też ogólne żniwo, które niewątpliwie odbija się na mojej postawie.

To nie tak, że prowadzę całkowicie siedzący tryb życia. Uwielbiam wspinać się na wzgórza, ale w wieku 42 lat moje kolana klikają, gdy wstaję, a prawe kolano jest czasami niesamowicie bolesne. Moja szyja często kurczy się, mięśnie wzdłuż ramion przypominają cegły i, co jest haniebne, nie mogę dotknąć palców u nóg.

Nie sposób nie zastanawiać się, co całe życie złych nawyków, w tym noszenie ciężkiej torby po tej samej stronie, może oznaczać dla mojego ciała - teraz i w przyszłości. Dlatego pomyślałem, że poddam się ocenie mojej postawy.

Spodziewałem się jednorazowej sesji w pobliskim mieście, podczas której pojedyncze obszary zostaną zbadane, a następnie kazano mi usiąść prosto i odesłano mnie w dalszą drogę. Tak się jednak nie stało. Zamiast tego znalazłem się na uznanym Longevity Health & Wellness Retreat w Portugalii, gdzie otrzymałem niespodziewane zaproszenie. Plan podróży opierał się na ich programie Osteo Rebalance, który łączył detoksykacyjne zabiegi spa i kontrole stanu zdrowia z sesją z osteopatą Ricardo Rosą, który jest uznawany za jednego z wiodących uzdrowicieli na świecie. Wyobrażałem sobie trochę słońca, relaksu, odrobinę rozpieszczania i praktyczne wskazówki, jak żyć jak najlepiej w przyszłości.

I tak właśnie było. Jednak badanie postawy pomogło mi zrozumieć, jak poprawić moją postawę i lepiej radzić sobie z bólem ramion, szyi i dolnej części pleców, ale było to również głębokie doświadczenie. To był tydzień, który sprawił, że ponownie oceniłam to, jak dbam o siebie, a co ważniejsze, dlaczego nie robię tyle, ile mogłabym.

Czego nauczyłem się podczas egzaminu z postawy

1. Dobra postawa jest przereklamowana

Kiedy siadam z Ricardo na sesję osteopatii, która jest częścią egzaminu postawy, jednym z pierwszych pytań, które zadaje, jest: "Dlaczego tak bardzo koncentrujesz się na postawie?". Przyznaję, że jestem nieco zaskoczony. Czyż dobra postawa nie jest niezbędna? "Sama postawa jest przereklamowana" - stwierdza.

"Nie ma prawidłowej postawy, chyba że mówisz o prawidłowej anatomicznej postawie, którą widzisz w książkach, ale nikt nie pasuje do tego typu postawy, ponieważ wpływają na nas różne rzeczy i wszyscy robimy różne rzeczy. Ty jesteś pisarzem, ja osteopatą, ktoś inny pracuje w budownictwie i każdy będzie miał postawę, która jest dostosowana do wykonywania swojej pracy bez odczuwania objawów" - wyjaśnia.

"Dobra postawa to zasadniczo postawa, w której możesz funkcjonować przy jak najmniejszym zużyciu energii i jest ona wydajna. Jeśli jesteś bardziej zgarbiony lub pochylony do przodu i nie masz objawów, to jest to całkowicie normalna postawa".

To otwierający oczy początek postępowania i odsuwa na bok tradycyjne pojęcia "podbródek do góry, ramiona do tyłu" lub obraz młodych kobiet w latach 50. balansujących książkami na głowie podczas chodzenia. I, szczerze mówiąc, to ulga usłyszeć.

window.sliceComponents = window.sliceComponents || {}; externalsScriptLoaded.then(() => { window.reliableDOMContentLoaded.then(() => { var componentContainer = document.querySelector("#slice-container-imdLrZ9CjbZLDVmLEQ6WKd-person-6"); if (componentContainer) { var data = {"separator":true, "name": "Ricardo Rosa", "role": "Fizjoterapeuta i osteopata", "image":{"src": "https:\/\/cdn.mos.cms.futurecdn.net\/f9U9XUaHQt2v8dcyu8ScrF.jpg", "alt": "Ricardo Rosa", "srcSetSizes":[200,300], "sizes":{"default": "100px", "700px": "140px"}, "fullscreen":false, "lazyLoading":true, "addSEOMetaData":false, "eager":false, "removeNativeWidthRestriction":false, "dataBordeauxImageCheckAttr":false, "noCredit":false}, "socialLinks":{"socialButtons":[{"iconName": "LINKEDIN", "href": "https:\/\/www.linkedin.com\/in\/ricardo-rosa-2768a018\/?originalSubdomain=pt"}], "socialNavAriaLabel": "Social Links Navigation"}, "biography":"

Wykwalifikowany fizjoterapeuta i osteopata, Ricardo Rosa został uznany przez Conde Nast Traveller za jednego z 19 najlepszych uzdrowicieli na świecie. <\/p>\n

Studiował fizjoterapię w Algarve w Escola Superior de Sa\u00fade Jean Piaget i kontynuował szkolenie z osteopatii w Escuela de Osteopatia. Posiada bogate doświadczenie w zakresie zespołu bólu rzepkowo-udowego, zapobiegania urazom sportowym, urazów ortopedycznych oraz fizjoterapii manualnej i ortopedycznej;} var triggerHydrate = function() { window.sliceComponents.person.hydrate(data, componentContainer); } var triggerScriptLoadThenHydrate = function() { if (window.sliceComponents.person == undefined) { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://slice.vanilla.futurecdn.net/12-7-7/js/person.js'; script.async = true; script.id = 'vanilla-slice-imdLrZ9CjbZLDVmLEQ6WKd-person-6-component-script'; script.onload = () => { window.sliceComponents.person = person; triggerHydrate(); }; document.head.append(script); } else { triggerHydrate(); } } if (window.lazyObserveElement) { window.lazyObserveElement(componentContainer, triggerScriptLoadThenHydrate, 1500); } else { console.log('Could not lazy load slice JS for imdLrZ9CjbZLDVmLEQ6WKd-person-6') } } }).catch(err => console.log('Hydration Script has failed for imdLrZ9CjbZLDVmLEQ6WKd-person-6 Slice', err)); }).catch(err => console.log('Nie udało się załadować skryptu zewnętrznego', err));

Ricardo Rosa Linki społecznościowe Nawigacja

Fizjoterapeuta i osteopata

Ricardo Rosa, wykwalifikowany fizjoterapeuta i osteopata, został uznany przez Conde Nast Traveller za jednego z 19 najlepszych uzdrowicieli na świecie.

Studiował fizjoterapię w Escola Superior de Saúde Jean Piaget w Algarve oraz osteopatię w Escuela de Osteopatia. Posiada bogate doświadczenie w zakresie zespołu bólu rzepkowo-udowego, zapobiegania urazom sportowym, urazów ortopedycznych oraz fizjoterapii manualnej i ortopedycznej.

2. Musisz przekwalifikować swoje oprogramowanie

Podczas sesji Ricardo dokonuje oceny moich kręgów, aby zmierzyć moją statyczną postawę. Idealnie byłoby, gdyby mięśnie współpracowały ze sobą, a nie jedna strona kręgosłupa ciągnęła bardziej niż druga.

Dwa z najwyższych odczytów znajdują się na mojej szyi i w dolnej części pleców, szczególnie tam, gdzie kręgosłup zaczyna się i kończy. Uważa, że może to być kompensacyjne i długotrwałe, a następnie manipuluje tymi obszarami.

Obraca moją szyję, unosi nogę i naciska prawą stronę, wyjaśniając, gdzie i dlaczego jest napięta i sztywna. W krótkim czasie czuję większy ruch.

Ricardo podkreśla jednak, że kluczowe znaczenie ma przekwalifikowanie "oprogramowania", czyli mózgu, w celu wprowadzenia długotrwałych zmian, a to oznacza wdrożenie zapobiegawczych i proaktywnych zmian w stylu życia, a nie działań reakcyjnych. W przeciwnym razie organizm powróci do tego, co zna.

"Oczywiście możesz zapłacić komuś za rozciąganie i manipulowanie tobą, abyś był bardziej elastyczny, ale wtedy nie jest to zaprogramowane i nie staje się zintegrowane, więc tracisz to".

Choć masaż jest wspaniałym rozwiązaniem, ponieważ może pomóc ci poczuć się bardziej zestrojonym ze swoim ciałem i tym, gdzie znajdują się twoje bolące punkty, ulga w napięciu jest tylko tymczasowa. "To krótkoterminowe rozwiązanie" - mówi osteopata. "To tylko znieczulenie, ale nie rozwiązanie podstawowych problemów".

Badanie postawy obejmuje manipulację obu stron ciała, szyi i obu nóg.

3. Wszyscy musimy więcej się ruszać

Objawy, które często kojarzymy ze "złą" postawą (bóle mięśni, skurcze), są tak naprawdę związane z brakiem ruchu.

"Weźmy na przykład pisanie - większość czasu spędzasz pracując w kwadratowej przestrzeni przed sobą. Jeśli następnie pójdziesz zagrać w tenisa, poczujesz się niezręcznie, ponieważ będziesz musiał otworzyć ramię w zakresie, którego często nie eksplorujesz" - mówi Ricardo.

W tym momencie badania postawy zastanawiałem się, czy widział moje zdjęcia z padla, ponieważ było to dla mnie uosobieniem niezręczności.

"To nie jest problem z postawą, to brak eksploracji" - kontynuuje. "Niemowlęta odkrywają wszystko, ale wraz z wiekiem ludzie rozwijają problemy, powtarzając te same wzorce i nie odkrywając innych ruchów. To dlatego joga jako trening, pilates i Tai Chi są tak korzystne, ponieważ angażują wiele zmiennych".

Oczywiście ludzie są naturalnie odporni na zmiany. "Pomyśl o tym jak o zardzewiałych drzwiach. Na początku trudno się nimi poruszać, ale poprzez powtarzanie stają się wolne. Jeśli przestaniesz ich używać, rdza znów się pojawi" - mówi Ricardo.

Wiem o tym na pewnym poziomie. To dlatego w zeszłym roku podjąłem świadomą decyzję, by więcej chodzić (po tym, jak po drodze popełniłem kilka błędów w wędrówkach). Ból kolan zmniejszył się, ponieważ nie są już tak zgięte pod biurkiem, ale to tylko jeden rodzaj ruchu.

Jak podkreśla Ricardo, kluczem jest różnorodność, więc zapisuję w pamięci, aby wypróbować nowe zajęcia.

Wyniki badania postawy mogą pomóc określić, które obszary ciała wymagają pomocy.

4. Postawa nie jest czymś, na czym można się wyłącznie skupić

W ciągu trzech dni w Longevity, które jest jedną z kilku opcji dostępnych w The Wellness Holiday Boutique w Portugalii, byłem ugniatany, masowany, szorowany, maskowany, analizowany, doradzany i umieszczany w urządzeniach przypominających kapsuły, takich jak Iyashi Dome, które sprawiły, że ociekałem potem.

Na przemian stany wyczerpania, błogiego relaksu i ożywienia były zarówno niesamowite, jak i intensywne. Trochę mnie to też zasmuciło, ponieważ uświadomiło mi, jak bardzo zaniedbałam swoje ciało.

Wszyscy jesteśmy tak zajęci przez cały czas i pozbawiamy się podstawowego odżywiania, ignorujemy dolegliwości i walczymy, zamiast poświęcić się skupieniu, na które zasługujemy.

Poświęcenie czasu na zrobienie czegoś tak podstawowego jak peeling ciała, przygotowanie pocieszającego posiłku lub cieszenie się chwilą cichej kontemplacji w odniesieniu do tego, jak czujemy się fizycznie lub psychicznie, może wydawać się odpustem, więc tego nie robimy.

To zaniedbanie może przełożyć się na sposób, w jaki siedzimy, stoimy i poruszamy się. Dlatego jednym z trwałych wniosków z podróży jest to, że postawa ciała nie jest czymś, czym należy się zajmować w sposób autonomiczny, ale jako część trwałego i holistycznego podejścia do samoopieki.

Wskazówki, jak poprawić swoją postawę

  • Więcej się ruszaj: Jak mówi Ricardo: "Poruszaj się w sposób, do którego nie jesteś przyzwyczajony, dostosuj się i nie bądź statyczny. Im bardziej elastyczny umysł, tym bardziej elastyczne ciało i odwrotnie, co jest niezwykle ważne wraz z wiekiem". Na przykład, jeśli jesteś regularnym biegaczem, wypróbowanie programu Pilates dla początkujących lub jogi każdego dnia może pobudzić twoje ciało.
  • Trenuj mózg, aby oddychał głęboko: To tworzy stabilność wokół rdzenia. "Załóż stosunkowo rozciągliwą opaskę wokół żeber, aby mieć na co naciskać i skup się na oddychaniu, które angażuje przeponę" - mówi.
  • Usiądź do przodu na krześle: "Po pewnym czasie naturalnie będziesz chciał się poruszyć", ale ponieważ pochylenie się do przodu jest aktywną, dynamiczną pozycją, jest to "lepsze" dla twojej postawy niż siedzenie i odchylanie się do tyłu. "W końcu będziesz tak siedzieć, zgarbiony, przez wieki, a potem będziesz się zastanawiać, dlaczego boli". Rozejrzyj się za ergonomicznymi krzesłami, w tym piłkami do ćwiczeń, które utrzymują aktywność mięśni.
  • Włącz trening siłowy do swojej rutyny: "To słodki punkt między łagodnym dyskomfortem a bólem, który zwiększa tolerancję mięśni" - wyjaśnia Ricardo. "Naucz się utrzymywać większe obciążenie niż to, do którego jesteś przyzwyczajony w codziennym życiu i otwórz klatkę piersiową, ponieważ to właśnie tam wszystko się napina". Możesz to zrobić poprzez klasyczne podnoszenie ciężarów na siłowni lub inny program, który już pasuje do Twojej codziennej rutyny, na przykład Pilates do treningu siłowego .
  • Uczyń siebie priorytetem: Z osobistego punktu widzenia powiedziałbym, że pozwól sobie być priorytetem bez poczucia winy. Stwórz czas, którego potrzebujesz. Zastanawianie się nad tym, dlaczego nie robiłeś tego wcześniej lub dlaczego masz do tego awersję, może być emocjonalne.

Zobacz również