Życie kobiety

Czym jest ciche odchodzenie z pracy i czy może pomóc w wypaleniu? Oto, co musisz wiedzieć o nowym trendzie w pracy

Cicha rezygnacja z pracy to najnowszy trend TikTok, który sprawił, że wszyscy mówią, z zaskakującą liczbą 40 milionów wyświetleń hashtagu #QuietQuitting na platformie. Pomysł stojący za wirusowym wideo nie jest niczym nowym, ale przy wskaźnikach wypalenia zawodowego wyższych niż kiedykolwiek wcześniej, niektórzy twierdzą, że mają rację.

Wypalenie to przewlekły stres, tak wyniszczający, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ten stan za diagnozę z powrotem w 2019 roku. Istnieje wiele różnych typów, ale najczęściej jest to wynik ciągłego stresu w miejscu pracy, co sprawia, że pomysł robienia mniej, czyli cichego odejścia, jest wyobrażalnym rozwiązaniem.

Ale czy jest to tylko uzasadnienie dla wykonywania jak najmniejszej ilości pracy, czy też faktycznie działa jako sposób na uniknięcie wypalenia bez rzucania pracy? Tutaj life coach i ekspert ds. granic analizuje ten pomysł i mówi woman&home wszystko, co warto wiedzieć o wypaleniu zawodowym i nowym trendzie.

Co to jest ciche odchodzenie z pracy?

Ciche odchodzenie polega na robieniu gołego minimum w pracy, wyjaśnia Michelle Elman (otwiera się w nowej karcie), pięciokrotnie akredytowany trener życia, granice i ekspert od relacji. "Innymi słowy, faktycznie mając granice pracy w miejscu, takie jak wyjście w czasie, w którym masz wyjść, a nie nadmiernie się rozciąga. "

W wideo uznanym za trend wirusowy, który został obejrzany 3,4 miliona razy, twórca Zaid Khan (otwiera

się

w nowej karcie) mówi, że koncepcja jest przeciwieństwem kultury hustle, w której zwykle pracowałbyś tak ciężko, jak możesz przez tak długo, jak to możliwe. Wszystko to jest związane z ideą, mówi, że "twoja wartość jako osoby nie jest zdefiniowana przez twoją pracę", więc praca "nie powinna być twoim życiem".

Dla niektórych ta mentalność wydaje się być aktywną decyzją, aby uniknąć możliwości przeciążenia pracą lub robienia więcej, niż im się płaci, z innymi filmami pod hashtagiem używającymi języka takiego jak "działaj na swoją pensję". Dla innych, jak każdy z 77% ludzi, którzy powiedzieli, że są obecnie wypalony z ich pracy w ostatnim badaniu Deloitte (otwiera się w nowej karcie), może to być zrobione z konieczności i bez nich nawet jest świadomy.

(Image credit: Getty Images

)Jest to z pewnością objaw wypalenia nawykowego, mówi Elman, ponieważ "ciche rzucanie palenia może być również wtedy, gdy mentalnie wypisałeś się ze swojego miejsca pracy, nie zależy Ci już na pracy, ani na jakości Twoich wyników", mówi Elman. "Zwykle występuje po dłuższych okresach stresu i, ostatecznie, wypalenia. "

Dlaczego tak się dzieje?

Tak czy inaczej, ludzie najprawdopodobniej po cichu rzucają pracę w wyniku nawet niewielkiego stresu i wypalenia i wykorzystują ją jako sposób na odzyskanie swojego "normalnego" życia z powrotem. Podczas gdy możesz być w stanie olać swoją rutynę treningową, jeśli doświadczasz wypalenia wysiłkowego, trzymać się z dala od aplikacji, jeśli wypalenie randkowe dostaje się do ciebie, i zerwać z partnerem, jeśli wypalenie w związku nie jest rozwiązywane, nie każdy ma możliwość rzucenia pracy, aby zmniejszyć swój stres, więc ciche rzucanie jest ich sposobem na zdobycie.

"Wierzę, że wiele z tej mentalności w miejscu pracy pochodzi z ekstremów, które widzimy w naszej kulturze w ogóle", zauważa Elman, który jest również autorem książek The Joy of Being Selfish (otwiera się w nowej zakładce) i Am I Ugly (otwiera się w nowej zakładce). "Lubimy odrzucać zachowania innych ludzi jako gołe minimum i dlatego ludzie, którzy pracowali ciężej i dłużej, czują się sfrustrowani, że zaszli dalej i nie skorzystali ze swojej dodatkowej pracy."

(Image credit: Getty Images

)Czy ciche

odchodzenie z

pracy

może pomóc w wypaleniu?

Niestety ciche rzucanie palenia nie jest odpowiedzią, jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo wyjść z wypalenia, mówi Elman. "To o wiele bardziej jak stawianie muru i zamykanie się niż zdrowa komunikacja", mówi, która jest całkowicie niezbędna do radzenia sobie z podstawowymi przyczynami stanu chronicznego stresu.

"To

nie pozwala twojemu pracodawcy dowiedzieć się o twoim niezadowoleniu i dlatego nic się nie zmieni".

To bandaż na większym problemie, a jeśli chodzi o wypalenie, wraz z innymi poważnymi problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja i lęk, bandażowanie problemu nie przynosi wiele dobrego. Istnieją nawet badania, które to potwierdzają - naukowcy z Iranshahr University of Medical Sciences (otwiera się w nowej karcie) monitorowali style komunikacji pielęgniarek w odniesieniu do ich poziomów wypalenia i stwierdzili, że im lepsza komunikacja między menedżerami i innymi pielęgniarkami, tym mniejsze ryzyko wypalenia.

"Wzięliśmy twarde prawo od kultury hustle i mentalności grind, grind, grind", wyjaśnia. "Zamiast cichych odejść chociaż, co jest wahadło huśtawka w drugą stronę, powinniśmy być utrzymanie linii komunikacyjnych otwarte. Na przykład powinniśmy komunikować, że nasze godziny pracy nie są rekompensowane finansowo."

Zobacz również