Życie kobiety

Co to jest crash dieting? Co się dzieje z twoim ciałem i dlaczego to zły pomysł

Crash dieting jest czymś, co każdy chce uniknąć, ale jeśli kiedykolwiek próbowałeś szybko schudnąć, to są szanse, że prawdopodobnie próbowałeś jednej z wielu crash diet tam.

Ten rodzaj diety, znany również jako całkowity program zastępczy (TDR), polega na ograniczeniu ilości spożywanych kalorii do bardzo niskiego poziomu w celu osiągnięcia dużego deficytu kalorycznego w krótkim czasie. Jest to słynne niezrównoważone, nawet przez kilka dni, i często może przynieść nieoczekiwane konsekwencje dla twojego długoterminowego zdrowia.

Ale co właściwie oznacza crash dieting? Plany, które uczą, jak schudnąć w tydzień lub stracić kamień w miesiąc, nigdy nie były bardziej popularne, więc tutaj rozmawiamy z dwoma dietetykami o crash dietingu, czy to działa i jaki ma wpływ na twój organizm.

Co to jest "crash dieting"?

Crash dieting to miejsce, w którym osoba drastycznie zmienia swoje nawyki żywieniowe przez bardzo krótki okres czasu, jak przed wydarzeniem, wyjaśnia dietetyk Jenna Hope (otwiera się w nowej karcie). "Jest to zwykle związane z celem utraty wagi i często wiąże się ze znacznym zmniejszeniem spożycia kalorii lub drastycznym ograniczeniem żywności. "

W niektórych przypadkach, aby osiągnąć tę radykalną redukcję energii, diety wymagają od uczestników rezygnacji z pokarmów stałych na rzecz płynnych posiłków i soków, ponieważ te naturalnie zawierają znacznie mniej kalorii

.

W praktyce, crash dieting wygląda jak plany takie jak Fast 800 dieta, która zachęca uczestników do cięcia ich spożycie do zaledwie 800 kalorii dziennie na początku, w dół od 2000 kalorii większość kobiet są zachęcani do posiadania. Sok oczyścić, który promuje zamianę żywności dla szeregu alternatyw soków, 7-dniowy plan detox, i dieta wojskowa są wszystkie inne przykłady popularnych crash diets, które rzekomo pozwalają ludziom schudnąć szybko.

(Image credit: Getty Images

)Czy crash dieting działa dla utraty wagi?

Jeśli stosujesz crash diet religijnie, prawdopodobnie stracisz na wadze po prostu dlatego, że spożywasz bardzo mało jedzenia, mówi dietetyk sportowy Rob Hobson (otwiera w nowej karcie). W końcu jesteś w deficycie kalorycznym, który jest filarem utraty wagi. Bez tego stosunku większej ilości kalorii spalonych do kalorii spożytych, utrata wagi jest po prostu niemożliwa. Można go jednak osiągnąć poprzez znacznie zdrowsze podejście niż crash dieting.

"Lepiej jest podjąć powolne podejście przez dłuższy okres czasu, jeśli chcesz schudnąć, jak jesteś mniej prawdopodobne, aby umieścić wagę z powrotem", mówi Hope.

Im wolniejsza utrata wagi, dodaje, tym bardziej prawdopodobne jest, że ćwiczenia i zdrowe odżywianie staną się częścią twojego stylu życia. To, jak wyjaśniają badania przeprowadzone przez Medical University of South Carolina (otwiera się w nowej zakładce), oznacza, że będziesz w stanie łatwiej schudnąć w przyszłości, jeśli taki jest Twój cel, i uniknąć cyklu diety, ale nie utraty wagi. Będziesz również drastycznie zmniejszyć ryzyko poważnych warunków, takich jak choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca typu 2, co z kolei obniża ryzyko wczesnej śmiertelności.

Crash dieting sprzyja niezdrowej postawie wobec żywności, która może prowadzić do poważnych problemów, takich jak nieuporządkowane odżywianie, jak również, Rob mówi. "Ale w rzeczywistości istnieje wiele powodów, dla których to podejście do utraty wagi prawdopodobnie ustawi cię na porażkę. "

Efekty uboczne Crash die

ting

1. Głód

Ten jeden jest oczywisty, ale jest to kluczowy czynnik, który ustawia crash dieting na porażkę od samego początku. "Możesz być w stanie poradzić sobie z tym w początkowych etapach diety, ale w miarę upływu czasu, nieustanny głód może prowadzić do nawrotów. W niektórych przypadkach może to wywołać epizody binging, które są charakterystyczne dla yo-yo dieting", mówi Hobson.

"Ten rodzaj diety może również wpływać na twój nastrój, ponieważ masz do czynienia z głodem, ograniczeniami i prawdopodobnie niedoborami składników odżywczych", dodaje, z których wszystkie są również bardziej prawdopodobne, aby prowadzić do tendencji do binging, przegląd University of North Carolina (otwiera się w nowej karcie) wskazuje.

2. Zaparcia

"Niskie spożycie energii może również prowadzić do niskiego spożycia błonnika, co z kolei może przyczynić się do zmian w ruchu jelit i zwiększonego ryzyka zaparć", wyjaśnia Hope.

2. Niedobory żywieniowe

"Spożywanie niskoenergetycznej, restrykcyjnej diety może stwarzać ryzyko niedoborów żywieniowych, ponieważ istnieje mniejsza szansa, że będziesz otrzymywać wszystkie składniki odżywcze, których potrzebujesz" - mówi Hope.

Może to prowadzić do oznak niedoboru składników odżywczych, takich jak niski poziom żelaza i brak witamin z grupy B i magnezu, dodaje Hobson. "Drastyczne zmniejszenie spożycia żywności obok wycinania niektórych grup żywności może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, które mogą wpłynąć na twoje zdrowie na wiele sposobów", mówi. "Niski poziom żelaza może prowadzić do zmęczenia i zmęczenia oraz powodować niski nastrój, podczas gdy brak witamin z grupy B i magnezu może również wpływać na twój nastrój i sen. Niskie spożycie wapnia może być również szkodliwe dla gęstości kości. "

Kulminacja tych razem, obaj eksperci zgadzają się, sprawia, że bardzo trudno jest osiągnąć jakiekolwiek cele zdrowotne, zorientowane na utratę wagi lub inne. "Rzeczywisty wpływ takich braków zależy od czasu spędzonego ekstremalne diety, ale efekty mogą być odczuwalne nawet w krótkim okresie," Hobson mówi.

(Image credit: Getty Images)

3. Wolniejszy metabolizm

Jeśli chodzi o utratę wagi, powolny metabolizm jest ostatnią rzeczą, którą chcesz. Jak wyjaśnia badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia i Nauk Medycznych (otwiera się w nowej karcie), metabolizm jest odpowiedzialny za szereg procesów organizmu, w tym jak szybko spalasz kalorie podczas odpoczynku i ćwiczeń.

"Kiedy organizm czuje się zagrożony przez niskie spożycie energii, może zachować energię poprzez wybieranie z powrotem na procesy o wysokiej energii. Jako takie, może to przyczynić się do spowolnienia metabolizmu", wyjaśnia Hope.

Ale to nie tylko wpłynie na twoją zdolność do utraty tłuszczu, ponieważ gdy spożycie energii jest zbyt niskie, organizm zacznie rozbijać masę mięśniową dla energii. "To może również przyczynić się do zmniejszenia twojego metabolizmu, ponieważ masa mięśniowa ma większe zapotrzebowanie na energię niż masa tłuszczu", mówi.

5. Zaburzony poziom hormonów

Jednym z najbardziej niepokojących długoterminowych skutków crash dietingu jest wzrost hormonów głodu, zgadza się z ekspertami. "Crash dieting jest niezrównoważony i sieje spustoszenie w naszych hormonach", mówi Hope.

Jak to się dzieje, wyjaśnia Hobson, jest proste. "Możesz skutecznie schudnąć przez jakiś czas, ale w pewnym momencie to się zatrzyma, ponieważ twoje ciało walczy, aby zapobiec głodowaniu", mówi. "Badania z Christian-Albrechts University (otwiera się w nowej karcie) wykazały, że mamy punkt ustawienia wagi, który jest wagą, którą twoje ciało jest zaprogramowane, aby być przez wpływ kilku czynników, takich jak genetyka, hormony, zachowanie i środowisko. "

Jednym ze sposobów, w jaki ciało walczy z tym głodem, jest zmniejszenie poziomu leptyny (hormonu sytości) i zwiększenie ghreliny (poziomu hormonu głodu, mówi. "To sprawi, że trudniej będzie utrzymać wagę w przyszłości dla niektórych ludzi".

Być może nawet bardziej niepokojące chociaż, dowody sugerują, że nie jest to tylko krótkoterminowy efekt uboczny. Jak opisuje badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Melbourne (otwiera się w nowej karcie), poważne ograniczenie może poważnie zakłócić poziom hormonów, tak że czujesz się stale głodny niż przed dietą - tak, naprawdę.

W badaniu wzięło udział 50 osób z nadwagą lub otyłością, które spożywały od 500 do 550 kalorii dziennie przez 10 tygodni. Uczestnicy schudli w tym okresie, ale odzyskali połowę utraconej wagi, a na koniec badania wszyscy uczestnicy mieli znacznie mniej leptyny i hormonów peptydowych YY, które są zaangażowane w tworzenie wskazówek dotyczących sytości, a więcej greliny i polipeptydu hamującego żołądek, które mogą wywoływać uczucie głodu. Oznaczało to, że uczestnicy czuli się głodniejsi niż wcześniej, nawet rok po zakończeniu badania.

Tak więc niezależnie od wydarzenia lub sytuacji, crash dieting jest po prostu nie warto ewentualnego krótkoterminowego dyskomfortu i przyszłych problemów zdrowotnych, zwłaszcza gdy jest to całkowicie możliwe, aby schudnąć zdrowo przez dłuższy okres czasu. Jeśli chcesz pomocy, jak schudnąć, porozmawiaj z lekarzem.

Zobacz również