Życie kobiety

HRT ma być dostępna bez recepty - postęp chwalony, ale eksperci twierdzą, że to wierzchołek góry lodowej

HTZ będzie wkrótce dostępna bez recepty w Wielkiej Brytanii, ale czy to dobry pomysł? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, że HTZ stanie się lekiem bez recepty.

Telegraph ogłosił, że zmiana przepisów dotyczących HTZ została zaproponowana przez Agencję Regulacyjną ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), która chce udostępnić produkt

bez recepty. HTZ

ma wiele różnych skutków ubocznych i jest stosowana głównie przez kobiety przechodzące menopauzę. Jest to lek, który dla wielu jest niezbędnym kołem ratunkowym, więc nowe ogłoszenie o tym, że stanie się on lekiem dostępnym bez recepty, wywołało kontrowersje.

HRT patch

(Image credit: Peter Dazeley / Getty Images

)Czy HRT dostępna bez recepty to dobra rzecz?

Haitham Hamoda, przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Menopauzy, powiedział Telegraph: "Poprawa dostępu do HTZ to dobra rzecz, ale naprawdę ważne jest, aby kobiety miały dostęp do wszelkiej pomocy i porad, których potrzebują."

"To wspaniałe, że obecnie tak wiele mówi się o menopauzie, a ludzie są o wiele bardziej otwarci na ten temat. Ale nie chcemy, aby sprowadzało się to do kwestii autodiagnozy - naprawdę ważne jest, aby osoby myślące o rozpoczęciu HTZ otrzymały odpowiednie informacje."

W porannym programie BBC Breakfast dr Nigat Arif powiedział Danowi Walkerowi i Sally Nugent, że ten ruch jest "zdecydowanie postępem". Działacz na rzecz zdrowia kobiet i lekarz powiedział: "Najwyższy czas, abyśmy mogli leczyć kobiety bez recepty, ponieważ kobiety podejmują właściwe decyzje, są wystarczająco inteligentne i rozsądne"

. Jeden z komentujących na Twitterze stwierdził: "Nie jestem przekonany, czy HRT bez recepty to dobra rzecz. Już teraz otrzymujemy bardzo mało opieki w okresie menopauzy - a teraz mamy samodzielnie diagnozować i przepisywać leki? A co z monitorowaniem? A co, jeśli objawy nie są związane z menopauzą!!!"

Inni sugerowali również, że udostępnienie leczenia bez recepty nie

wystarczy.

"Właśnie usłyszałem w wiadomościach, że HRT może zostać zmieniona na bez recepty. Następnym krokiem będzie uczynienie jej darmową.

To nie jest

tak, że możemy zrobić wszystko, aby uniknąć menopauzy" - napisała inna użytkowniczka Twittera

.

Różnica polegająca na stosowaniu miejscowego estrogenu dopochwowego pod nadzorem farmaceuty wzmocni pozycję kobiet. Nie wszystkie estrogeny są takie same. Ogólnoustrojowa estrogenowa HTZ działa inaczej niż miejscowy estrogen dopochwowy. A????called "Oestrogen Matters" autorstwa Avrum Bluming jest warte przeczytania pic.twitter.com/j1Hii6kM1aFebruary 2, 2022Zobacz

więcej

Może Ci się również spodobać...

Zapytaliśmy

ekspertów ds. menopauzy o alternatywy HRT po wiadomościach o krajowym niedoborzeJak

można uzyskać

HRT?

Leki hormonalne, takie jak Viagra, pigułka antykoncepcyjna i awaryjna pigułka antykoncepcyjna (powszechnie określana jako pigułka "dzień po"), są od pewnego czasu dostępne bez recepty.

Obecnie osoby zainteresowane wypróbowaniem HRT muszą umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego i otrzymać receptę

.

Dzięki udostępnieniu HRT bez recepty, dostęp do leku bezpośrednio w aptekach będzie oznaczał, że opóźnienia spowodowane przez zajęte gabinety lekarskie prawdopodobnie zostaną zmniejszone.

HRT

(Image credit: B. BOISSONNET /BSIP / Getty Images

)Ile będzie kosztować HR

T?

Do października 2021 r. osoby zainteresowane przepisaniem HRT ponosiły niewielki koszt w wysokości 9,35 GBP - lub 18,70 GBP, jeśli kobieta potrzebuje dwóch rodzajów hormonów. Produkt był dostępny krótkoterminowo, co oznaczało, że opłata była uiszczana tylko co miesiąc lub trzy

miesiące.

Jednak po długiej kampanii prowadzonej przez celebrytów, takich jak Penny Lancaster i Davina McCall, rząd poparł zmianę polityki, która obniżyła cenę recepty

na HTZ.

Podobno Davina McCall była "bardzo szczęśliwa" po tym, jak posłowie zobowiązali się do obniżenia ceny hormonalnych leków zastępczych o 200 funtów rocznie, a wiele kobiet uznało to za ogromny krok naprzód w zakresie przystępnej cenowo opieki zdrowotnej dla

kobiet. Nie jest

jasne, czy ta sama niższa cena będzie dostępna dla osób, które kupują HRT bez recepty, czy też nowy program będzie oznaczał, że osoby poszukujące leków HRT będą zmuszone zapłacić wyższą

cenę.

Zobacz również