Życie kobiety

Zombieing to bardziej okrutny kuzyn ghostingu - oto jak sobie z nim poradzić, jeśli ci się przytrafi.

Zombieing to okrutny trend randkowy, w którym były flame powraca na scenę po zniknięciu bez wyjaśnienia - znany również jako "ghosting". Jest to lekceważący i samolubny sposób zachowania, więc jak sobie z tym poradzić? Zapytaliśmy ekspertów od związków, jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji.

Niezależnie od tego, czy jest to ktoś, kogo spotkałeś w aplikacji randkowej, seks-aplikacji, czy na jednym z portali randkowych dla osób powyżej 50. roku życia, nigdy nie jest dobrze być porzuconym i odebranym ponownie bez ostrzeżenia. "Nigdy nie jest dobrze być porzuconym, ale jeśli twoja randka powraca, by cię prześladować, to masz do czynienia z randkowym zombie" - wyjaśnia Lara Besbrode, ekspert ds. randek i założycielka agencji zapoznawczej The Matchmaker UK. Zombieing to jedna z najgorszych etykiet randkowych. Zazwyczaj prowadzą się online za pośrednictwem aplikacji i portali randkowych, zombie umawiają się z tobą na randkę, porzucają cię i znikają, a następnie wskrzeszają z nieumarłych, często z niezobowiązującą wiadomością, która jest tak krótka i ostra, jak ich wyjście z twojego życia.

Autorka Verity Ellis szukała odpowiedniego mężczyzny i zarejestrowała się w aplikacji randkowej Hinge. Dopasowała się do Matta i wczesne oznaki były obiecujące. "Jego oczy były szczere i miał naprawdę miłe spojrzenie" - wspomina. "Wyglądał na bardzo zgranego i szukaliśmy tych samych rzeczy". Po udanej pierwszej randce, która zakończyła się namiętnym pocałunkiem, Verity i Matt nieustannie rozmawiali, a komunikacja była wzajemna. "Dni poprzedzające naszą kolejną randkę były wypełnione SMS-ami, sporadycznymi wiadomościami głosowymi i romantycznymi kazaniami" - mówi. Para spotkała się ponownie, a druga randka była równie idealna jak pierwsza. Myślałam, że rozegrałam to bezbłędnie. Po powrocie do domu wysłałam mu SMS-a, dziękując za kolejny miły wieczór. Nie odpisał, więc pomyślałam, że może następnego ranka obudzę się z SMS-em". Ale tak się nie stało. Zamiast tego spotkała ją całkowita cisza. "Byłam całkowicie wykluczona. Ten nagły brak kontaktu był naprawdę bolesny i na pewno pojawiły się łzy dezorientacji

".

Całkowicie oszołomiona tym doświadczeniem Verity w końcu zaczęła się godzić i iść dalej. Ale kilka tygodni później Matt pojawił się znikąd z tekstem o treści "Jak się sprawy mają?". Verity mówi, że chociaż kusiło ją, by odpowiedzieć, jej duma powstrzymała ją przed przyjęciem przynęty - nie chciała zostać ponownie zraniona - więc powód gwałtownego odejścia Matta i nieoczekiwanego ponownego pojawienia się pozostaje zagadką. Zombie rzadko wyjaśniają swoją nieobecność, gdy powracają, pozostawiając ofiary w niepewności co do ich motywów i planów.

Dlaczego mówimy teraz o trendzie randkowym "zombieing

"? (Zdjęcie: Getty Images

)Besbrode zwraca uwagę, że obecnie jesteśmy w "sezonie mankietów" - kiedy chęć nawiązania romantycznych romansów i pójścia z kimś do łóżka w zimne noce przejmuje

kontrolę.

"To czas, w którym wielu singli szuka towarzystwa podczas zimowych miesięcy" - mówi.

Odrobina nostalgii podczas ciemniejszych, zimowych nocy może być ukłonem, którego zombie potrzebuje, by wysłać SMS-a do byłego. "Stare płomienie są zwykle najłatwiejszymi osobami do wznowienia rozmowy" - komentuje dr Laura Vowels, terapeutka i główna badaczka aplikacji do terapii seksualnej Blueheart.

Pandemia Covid-19 również utrwaliła poczucie samotności i rozłączenia u wielu z nas, ale jednocześnie sprawiła, że randki stały się znacznie trudniejsze i bardziej napięte. Nic więc dziwnego, że ludzie mogą wracać do tego, co - lub kogo - znają.

Co zmienia kogoś w randkowego zombie?

Zombieing i ghosting zwykle zdarzają się bez uzasadnienia, a osoby, które je otrzymują, mogą w końcu zadać sobie pytanie. Być może istnieje prawdziwe wytłumaczenie zniknięcia randki w eterze, takie jak depresja lub lęk, strata lub żałoba. Jeśli jest to ktoś, kogo prawie nie znasz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie czuł się komfortowo, ujawniając głęboko osobiste rzeczy o sobie, zamiast tego decydując się na odgrywanie ducha.

"Może być kilka powodów takiego zachowania zombie, a niektóre z nich są bardziej pozytywne niż inne" - wyjaśnia dr Vowels. "Być może byli zajęci pracą i innymi zobowiązaniami życiowymi i porzucili scenę randkową lub po prostu są znudzeni i szukają ludzi, o których wiedzą, że im odpowiedzą."

Klasyczny zombie będzie miał tendencję do swobodnego myślenia, jeśli chodzi o randkowanie, szukając zaczepek, a nie głębszych relacji. Jeśli położyli podwaliny i dobrze się z kimś bawili, dlaczego nie wrócić do tego, gdy wrócą do gry po zejściu z radaru? Lara komentuje, że w czyjejś historii mogą znajdować się czynniki wyzwalające. "Pewne romantyczne style przywiązania i głęboko zakorzeniona trauma mogą również odgrywać rolę w zaostrzaniu tego trendu" - mówi. "Ale niezależnie od tego, czy jest to kombinacja czynników, słaba moralność czy niska inteligencja emocjonalna, ważne jest, aby najpierw chronić siebie i nauczyć się wcześnie wykrywać randkowe zombie. Poznaj siebie i zaufaj swojemu instynktowi. "

Psychologiczne skutki toksycznych trendów randkowych, takich jak zombieingKażdy

, kto został zignorowany, wie, że to kopniak w zęby, zwłaszcza jeśli zmagasz się z poczuciem własnej wartości i odrzuceniem. "Bycie ignorowanym może utrwalać poczucie zwątpienia w siebie i braku kontroli, a także prowadzić do poczucia bycia niegodnym uwagi" - mówi dr Laura. "Powrót tej samej osoby, jakby nic się nie stało, może jeszcze bardziej zagmatwać sytuację."

Zombie mają talent do sprawiania, że czujesz się oszukany. Verity wspomina, jak dała się nabrać na troskliwą, opiekuńczą fasadę Matta. "Dał do zrozumienia, że jest prawdziwym obrońcą kobiet, a ja naprawdę uwierzyłam w ten cały wizerunek rodzinnego mężczyzny" - mówi. "Zrobił wszystko, by wyrazić swoją pogardę dla ghostingu. Ta hipokryzja i zuchwałość po prostu mnie wkurzyły."

Verity była w stanie zaliczyć swoją bliską porażkę z Mattem do doświadczenia - kolejnej historii, którą można dodać do kolekcji randkowych anegdot

. Przekształciła

je nawet w książkę - zatytułowaną Men I've Dated So You Don't Have to - która ukaże się na początku 2022

r.

Ale dla innych ludzi takie okrutne zachowanie może być niezwykle szkodliwe, według Besbrode. "Bycie ofiarą zombie może łatwo odbić się na psychice osób, które wcześniej czuły się niechciane, odrzucone lub porzucone" - mówi. "To wyzwalające doświadczenie, które może prowadzić do negatywnej reakcji."

W najlepszym przypadku jest to głęboko przygnębiające i zniechęcające dla tych, którzy szukają prawdziwej miłości, dodaje

. Może to zająć

dużo czasu i wiele poszukiwań duszy, aby poczuć się gotowym do ponownego randkowania i uniknąć lęku seksualnego po padnięciu ofiarą zombie.

Napotkałeś zombie

- co dalej?

Powszechną reakcją na randkowe zombie jest ignorowanie ich wysiłków, aby się z tobą

skontaktować.

Jak mówi powiedzenie: raz ugryziony, dwa razy nieśmiały. Ale jeśli jesteś otwarty na ich ponowne wpuszczenie, postępuj ostrożnie. Dr Vowels mówi, że zanim się obejrzysz, druga szansa może zamienić się w dziesiątą. "Naprawdę zastanów się, czy chcesz być w związku, który będzie bardziej jednostronny, w którym za każdym razem będziesz zastanawiać się, co się stało" - radzi. "Z biegiem czasu może to naprawdę wpłynąć na twoje poczucie własnej wartości."

Zarówno ona, jak i Lara zalecają podejście "zero tolerancji" do randek z zombie, będąc stanowczym i jasno określając swoje granice. "Zalecam zrobienie sobie krótkiej przerwy od aplikacji randkowych, randek online i randek w ogóle" - mówi Besbrode.

"Daj

sobie czas na zaakceptowanie tego, że scenariusz się nie rozwija i że nie dzieje się tak z twojej winy."

Każde toksyczne doświadczenie randkowe może być okazją do rozwoju i samopoznania. "Ważne jest, aby kontynuować swoją podróż edukacyjną, mając oko otwarte na przyszłe wyzwalacze i być świadomym słabej lub niespójnej komunikacji" - podsumowuje

Besbrode

.


woman&home dziękuje Larze Besbrode, ekspertce od randek i założycielce agencji wprowadzającej The Matchmaker UK oraz dr Laurze Vowels, terapeutce i głównej badaczce aplikacji do terapii seksualnej Blueheart. Książka Verity, Men I've Dated So You Don't Have To, zostanie opublikowana przez Authoright w lutym 2022 roku.

Zobacz również