Życie kobiety

Jakie pytania należy zadać ginekologowi na temat menopauzy? Lekarze ujawniają najważniejsze tematy

Szukasz pytań do swojego ginekologa na temat menopauzy? Z pewnością nie jesteś jedyna. Chociaż ten etap życia dotyka ponad połowę populacji na całym świecie, często jest to temat zamiatany pod dywan, a miliony kobiet pozostają zagubione, gdy w końcu im się to przydarzy.

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na pierwszą wizytę w ciągu najbliższych kilku dni i nie masz pewności co do najważniejszych pytań, które należy zadać, czy też właśnie zaczęłaś doświadczać objawów i chcesz wiedzieć, co Cię czeka, woman&home skonsultowało się z wieloma lekarzami, od ginekologów i lekarzy ogólnych po specjalistów od skóry i włosów, aby podpowiedzieć Ci, o co zapytać podczas następnej wizyty.

Najważniejsza rada od naszych ekspertów medycznych? Umów się na wizytę u ginekologa lub lekarza, gdy po raz pierwszy zaczniesz odczuwać objawy okołomenopauzalne lub objawy menopauzy. Doświadczenie "pauzy" u każdego będzie inne, ale uzyskanie porady na wczesnym etapie jest kluczem do lepszego doświadczenia.

Pytania, które należy zadać ginekologowi na temat menopauzy

1. Jak złagodzić objawy menopauzy?

"Typowe objawy menopauzy obejmują niepokój, drażliwość, bezsenność, zmęczenie, spadek libido i utratę pewności siebie" - mówi Tania Adib, ginekolog konsultant. "Większość osób doświadcza co najmniej jednego objawu i stara się go zwalczyć lub zmniejszyć, więc jest to częste pytanie, które warto zadać, ponieważ istnieje wiele porad, które mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami".

2. Jak długo utrzymują się objawy?

Panna Adib, która pracuje w The Lister Hospital, będącym częścią HCA Healthcare UK, odpowiada na kolejne pytanie: jak długo utrzymują się objawy menopauzy?

To jedno z najlepszych pytań, jakie można zadać ginekologowi na temat menopauzy, wyjaśnia, ponieważ "każdy jest inny i trudno jest dokładnie określić, jak długo ktoś może doświadczać objawów. Może to trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Radziłabym kobietom, aby zgłaszały się do swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa w miarę przechodzenia menopauzy, ponieważ objawy mogą zmieniać się pod względem nasilenia i rodzaju".

3. Co z HTZ?

Kolejne typowe pytanie dotyczące menopauzy koncentruje się wokół hormonalnej terapii zastępczej, znanej również jako HTZ. "Wiadomo, że HTZ pomaga zmniejszyć i zatrzymać objawy menopauzy, więc zrozumiałe jest, że wiele kobiet powinno rozważyć tę opcję i zasięgnąć porady ekspertów".

4. Jaki wpływ na moje ciało będą miały zmiany hormonalne?

"Utrata estrogenu na tym etapie życia przyczynia się do zwiększonego ryzyka przyrostu masy ciała w okresie menopauzy, utraty masy kostnej, a nawet osteoporozy i chorób serca" - wyjaśnia dr Ginni Mansberg, wiodący lekarz ogólny i lekarz medycyny estetycznej. "Wszystkim tym zjawiskom można zapobiec dzięki prostym interwencjom podejmowanym w średnim wieku".

Pytanie lekarza o to, jak zapobiegać tym zmianom, będzie kluczem do zarządzania długoterminowym zdrowiem, wyjaśnia. "Na przykład wielu z nas pije więcej, nawet po zakończeniu lockdownu. Lekarz może być świetnym źródłem informacji, jeśli zajdzie potrzeba ograniczenia picia".

Zmiany hormonalne mogą również mieć poważny wpływ na zdrowie psychiczne w okresie menopauzy i menopauzy, dodaje, a badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Pittsburghu wykazało związek między menopauzą a lękiem u kobiet bez wcześniejszej historii tego stanu. Jeśli czujesz się w ten sposób, ważne jest, aby omówić swoje uczucia z lekarzem, ponieważ będzie on również w stanie pomóc w tym dziale.

5. Dlaczego nie mogę już jeść określonych pokarmów?

Nierzadko zdarza się, że dieta i preferencje zmieniają się w okresie menopauzy. Na przykład, niektóre kobiety odstawiają kofeinę w okresie menopauzy, ponieważ jej wpływ na ich organizm powoduje takie problemy, jak infekcje dróg moczowych.

Nasza wrażliwość na cukier również się zmienia, mówi dr Sohere Roked, lekarz ogólny specjalizujący się w medycynie integracyjnej. "Ingeruje on w nasze hormony, hamując hormony stresu i powodując więcej stanów zapalnych, co pogarsza uderzenia gorąca i sen" - mówi.

Należy jednak wystrzegać się całkowitego eliminowania pokarmów z diety. "Węglowodany nie są złe, zwłaszcza gdy organizm jest pod wpływem stresu, tak jak w okresie menopauzy" - ostrzega. "Wybieraj nierafinowane węglowodany, takie jak ryż, brązowy makaron i słodkie ziemniaki, które są zbilansowane".

Jeśli zauważysz, że jeden konkretny produkt spożywczy powoduje u Ciebie problemy lub chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak może zmienić się Twoja dieta w okresie menopauzy, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

6. Jak menopauza wpłynie na moje życie seksualne?

"Menopauza może wpływać na nastrój, powodować niepokój, możesz być bardziej zmartwiona, doświadczać gorszego snu, zwiększonych bólów, słabej koncentracji, niższego popędu płciowego, suchości pochwy i objawów ze strony układu moczowego, takich jak zwiększona częstotliwość lub zapalenie pęcherza moczowego" - mówi dr Roked.

Podczas gdy wiele osób próbuje rozwiązać problemy związane z życiem seksualnym na własną rękę lub z pomocą partnera, ciała zmieniają się w okresie menopauzy. Może to oznaczać, że potrzebujesz dodatkowej pomocy z zewnątrz. Lekarze słyszeli to wszystko już milion razy, więc nie wstydź się rozmawiać o swoim życiu seksualnym, gdy pytasz swojego ginekologa o menopauzę - i tak prawdopodobnie poruszy ten temat.

7. Jakie badania przesiewowe mogę wykonać?

Powód, dla którego tak wielu lekarzy chce, aby osoby przechodzące okres menopauzy i menopauzy szukały badań kontrolnych, jest dwojaki, wyjaśnia dr Mansberg. "Po pierwsze, aby zdiagnozować i leczyć wszelkie objawy. Po drugie, aby mieć możliwość rozpoczęcia doradzania krytycznych kroków w celu zachowania dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego w starszym wieku".

Na przykład, osoby, które przechodzą menopauzę po 55. roku życia, mają wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi niż te, które przechodzą ją wcześniej, wynika z badań przeprowadzonych przez University of Oxford i GIET School of Pharmacy. Dalsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet Qingdao ujawniają, że późna menopauza zwiększa również ryzyko zachorowania na raka endometrium.

Aby upewnić się, że zarówno Ty, jak i Twój lekarz możecie być na bieżąco z wszelkimi zagrożeniami, upewnij się, że zapytasz, jakie testy przesiewowe są dla Ciebie dostępne, gdy tworzysz listę pytań do swojego ginekologa na temat menopauzy.

8. Czy są jakieś proste zmiany, które mogę wprowadzić do mojej codziennej rutyny, aby poprawić swoje zdrowie w późniejszym życiu?

"Proste interwencje mogą zmaksymalizować dobre samopoczucie" - wyjaśnia dr Mansberg. "Na przykład ćwiczenia z obciążeniem dla zdrowia kości i kroki mające na celu utrzymanie ciśnienia krwi w docelowym zakresie w celu zapobiegania demencji".

Na przykład trening siłowy i zwiększenie częstotliwości podnoszenia ciężarów jest jednym z najlepszych dla osób doświadczających menopauzy i menopauzy. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Wyższą Szkołę Nauk o Zdrowiu w Katowicach, trening siłowy nie tylko pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak osteoporoza i utrata masy mięśniowej, ale może również poprawić ogólne objawy menopauzy, w tym te związane ze zdrowiem psychicznym.

Twój lekarz będzie jedną z najlepiej przygotowanych osób do doradzenia harmonogramu ćwiczeń najlepiej dostosowanego do Twoich osobistych potrzeb i poziomu sprawności.

9. Jak menopauza wpłynie na moją skórę?

Niestety estrogen odgrywa tak ważną rolę w organizmie, że gdy doświadczamy jego spadku, może to być dla nas bardzo zauważalne. Jednym ze sposobów, w jaki to się dzieje, jest zdrowie i wygląd skóry.

"Osoby przechodzące menopauzę mogą odczuwać nasilające się skutki uszkodzeń słonecznych" - mówi dr Mansberg, który jest również założycielem ESK Skincare. "Nigdy nie jest za późno na stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, ale skóra z niedoborem estrogenu jest szczególnie podatna na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV, co powoduje wszystkie znane nam objawy starzenia, takie jak matowa skóra, zmarszczki i drobne linie".

Ponadto dodaje: "Skóra w okresie menopauzy jest często bardziej sucha i wrażliwa. Promienie UV mogą powodować stany zapalne, pogarszając suchość, swędzenie i wrażliwość".

Skonsultuj się z lekarzem na temat zmian, których możesz się spodziewać.

10. Jak menopauza wpłynie na moje włosy?

W podobny sposób hormony zmieniają nasze zdrowie oczu, ponieważ zmieniające się poziomy estrogenu i progesteronu mogą wpływać na gruczoły w oczach i powiekach. "Wiele osób wie o najczęstszych objawach menopauzy, takich jak uderzenia gorąca i mgła mózgowa, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może to również wpływać na oczy" - wyjaśnia dr Elizabeth Hawkes, konsultant okulista i chirurg okuloplastyczny. "Zmiany hormonalne zachodzące podczas menopauzy mogą również powodować zapalenie powiek, które jest przewlekłym stanem zapalnym powiek, a objawy mogą obejmować zaczerwienienie oczu, pieczenie, lepkość oczu, nadmierne łzawienie, dyskomfort oczu, wrażliwość na światło i uczucie ciała obcego".

Dlatego ważne jest, aby omówić je również z lekarzem lub optykiem. "Podstawą leczenia na wszystkich etapach jest higiena powiek w celu kontrolowania gromadzenia się bakterii. Inne metody leczenia, takie jak antybiotyki, sterydy i nawilżanie oczu, mogą być również konieczne w przypadku różnych następstw choroby" - dodaje.

11. Jak menopauza wpłynie na moje włosy?

Podobnie, menopauza powoduje zmiany hormonalne, które mogą mieć również duży wpływ na nasze włosy. "Niestety wraz z wiekiem wypadanie włosów może stać się bardziej powszechne, szczególnie w okresie poprzedzającym menopauzę i bezpośrednio po niej" - mówi dr Shirin Lakhani, zarejestrowany przez NHS lekarz ogólny i zaawansowany lekarz medycyny estetycznej. "NHS England szacuje, że 50% osób powyżej 65 roku życia doświadczy utraty włosów. I choć jest to całkowicie normalna część procesu starzenia się, istnieje kilka rzeczy, które można zrobić".

Na przykład rozpocząć rozmowę z lekarzem na temat hormonalnej terapii zastępczej. "Przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej (HRT lub BHRT) może spowolnić lub nawet zatrzymać wypadanie włosów u niektórych kobiet" - mówi. "Opcje niehormonalne, w tym zabiegi PRP i terapia światłem LED, a także suplementy, takie jak Viviscal Pro, mogą być korzystne".

Co dzieje się podczas pierwszej wizyty?

Jeśli po raz pierwszy rozmawiasz ze swoim lekarzem na temat menopauzy i tego, co dzieje się po menopauzie, będzie on oczekiwał odpowiedzi na Twoje pytania, ale także będzie przygotowany na wiele informacji, mówi dr Adib.

Podczas wizyty lekarz prawdopodobnie omówi następujące kwestie, więc jeśli zapomnisz zadać pytanie na ten temat, powinien je omówić:

  • Etapy menopauzy
  • Najczęstsze objawy
  • Zmiany stylu życia, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia
  • Rodzaje, korzyści i ryzyko związane z leczeniem, takim jak HTZ
  • Jak menopauza może wpłynąć na przyszłe zdrowie

"Ginekolodzy są po to, aby udzielać porad i wsparcia osobom przechodzącym menopauzę, więc żadne pytanie nie jest zabronione" - zapewnia. "W rzeczywistości zachęcam ludzi do zadawania wszelkich pytań. Najważniejsze jest, aby mówić o objawach, zwłaszcza tych, które wpływają na codzienne życie i pytać, jak można sobie z nimi poradzić".

Zobacz również