Jak najlepiej radzić sobie z utratą pokarmu przez dziecko?
Jest to częsty problem, z którym borykają się mamy. Zakrztuszenie pokarmem u niemowląt to problem, który dotyka aż jedną trzecią dzieci. Oto kilka wskazówek, które pomogą Twojemu niemowlęciu poradzić sobie z zadławieniem.
Co to jest problem z zadławieniem?
Zadławienie odnosi się do cofania się pokarmu z żołądka do przełyku. Obserwuje się wówczas powolne wypływanie pokarmu z ust malucha. Jest ono bezbolesne i może dotyczyć zarówno niemowląt karmionych piersią, jak i tych, które są karmione mlekiem modyfikowanym. Najczęściej pojawia się tuż po jedzeniu, ale może też wystąpić nawet godzinę później.
Dlaczego dziecko w pierwszej kolejności oddaje mocz?
Przyczyn może być wiele. Najczęściej jest to spowodowane niedojrzałym jeszcze układem pokarmowym, a zwłaszcza słabymi mięśniami zwieracza, które znajdują się między żołądkiem a przełykiem. Nie są one jeszcze w stanie utrzymać pokarmu w żołądku. Inną przyczyną może być łykanie powietrza z pokarmem. Mleko znika wtedy z żołądka. Wciąganie powietrza jest częste, gdy karmiący muszą bardzo szybko nakarmić swoje dziecko (wczesne karmienie piersią lub niestabilna laktacja) lub gdy otwory w smoczku są zbyt duże. Kolejnym powodem, dla którego może wystąpić ulewanie jest nadmierne jedzenie przez dziecko. Malutki żołądek dziecka nie jest w stanie przyjąć mleka. Pamiętaj, że płacz nie musi świadczyć o tym, że dziecko jest głodne.
Jak możesz sobie z tym poradzić?
- Po każdym karmieniu odbijaj dziecko w górę.
- Kiedy karmisz dziecko, upewnij się, że główka jest wyżej niż reszta ciała.
- Umieść dwie grube książki pod materacem łóżeczka, aby dziecko spało w pozycji, która minimalizuje ryzyko jego ślinienia się.
- Po jedzeniu nie kładź dziecka na plecach. Zamiast tego połóż je na boku.
- Najlepiej nie ubierać dziecka zaraz po zakończeniu jedzenia. Dzięki temu nóżki nie będą uciskać Twojego brzucha.
- Uważaj, by nie uciskać brzucha (ubranka, klamerka od pieluszki).
- Podczas karmienia malucha bądź spokojna. Jeśli twój berbeć jest niespokojny lub płacze, będzie miał tendencję do jedzenia powietrza częściej, jeśli nie jest spokojny. Ważne jest, aby zachować spokój i koncentrację podczas karmienia malucha.
- Lekarz może zasugerować zagęszczanie mleka, jeśli dziecko nie przybiera na wadze. Wystarczy odciągnąć mleko i zagęścić je używając np. preparatu Nutrition.
- Mleko modyfikowane mamy: Zwróć uwagę na smoczek butelki. Konkretnie zwróć uwagę na zbyt duże otwory. Zbyt duża ilość dziurek może utrudnić dziecku szybkie i częste jedzenie. Możesz jeszcze poprosić lekarza o zmianę rodzaju mleka na takie, które jest gęstsze.
- Moja położna dała nam radę w pierwszych tygodniach po urodzeniu Artura: rób przerwy w jedzeniu. Karmiłam malucha przez chwilę, potem pozwalałam mu się odbić, a następnie kontynuowałam karmienie.
Co się dzieje, gdy problem zostaje rozwiązany?
Przeciekanie zwykle ustaje po czterech miesiącach. Lekarz poinformował mnie również, że u niektórych niemowląt senność może utrzymywać się nawet do roku. Nie jest to coś, czym należy się przejmować. Według pediatrów 18 miesięcy to idealny wiek, w którym krztuszenie się ustaje.
Zadławienie i wymioty
Ważne! Nie należy mylić zachłyśnięcia z wymiotami. Wymioty możemy rozpoznać po zachowaniu dziecka i wypływaniu pokarmu. Może być ono niespokojne lub płaczliwe. Wymioty to także siłowe i częste wypływanie pokarmu, często na odległość. Zadławienie odnosi się do stopniowego wypuszczania pokarmu z ust dziecka. Zdarza się, że maluch zachowuje się zupełnie niezmiennie.
Jeśli masz jakiekolwiek obawy, zachęcam do wizyty u lekarza. Jeśli nie masz pewności, czy u Twojego dziecka występują wymioty, czy też wzdęcia, skonsultuj się z lekarzem. Z takimi maluchami lepiej się bawić.