Życie kobiety

Czy jazda na rolkach to dobry trening? Wypowiadają się nasi eksperci fitness

Może się wydawać, że to sport tylko dla dzieci i nastolatków, ale jazda na rolkach to fantastyczna aktywność dla każdego - także dla dorosłych. Od czasu pandemii ten sport retro zyskał na popularności, a liczba wyszukiwań w Google wzrosła do rekordowego poziomu w maju 2020 roku. Ale jak przekonuje Mel Blackwood, rolkarka i dyrektorka The Roller Girl Gang, odrodzenie rolek to coś więcej niż modne hobby - stało się sposobem na łączenie ludzi przy jednoczesnej poprawie ich kondycji.

"Zainteresowanie było niesamowite" - mówi Blackwood. "Podczas pierwszej blokady ludzie szukali hobby, które wyciągnęłoby ich z domu, a jazda na rolkach ma dodatkową zaletę w postaci spotkań towarzyskich dla osób, które chcą się zaprzyjaźnić. Nie jest to aktywność wymagająca bliskiego kontaktu, więc jest świetna dla każdego, kto chce aktywności towarzyskiej bez aspektu dotykania".

Czy jazda na rolkach to dobre ćwiczenie?

Podobnie jak korzyści płynące z pływania i innych zajęć rekreacyjnych, takich jak jazda na łyżwach lub surfing, jazda na rolkach oferuje duże korzyści fitnessowe. Chociaż opanowanie ruchu może zająć trochę czasu, jazda na rolkach może być jednym z najlepszych treningów dla całego ciała, ćwicząc nogi, rdzeń, a nawet górną część ciała - to świetny trening siłowy.

"Jazda na rolkach to świetny, wysokooktanowy sport, który jest zabawny, ale także bardzo skuteczny w budowaniu wytrzymałości, mięśni i wytrzymałości" - mówi ekspert fitness Nicola Barnabo. "To jeden z niewielu sportów, który pozwala wcielić się w wewnętrzne dziecko i przywołać cenne wspomnienia spędzone z rodziną, jednocześnie poprawiając ogólną kondycję".

1. Świetny trening dolnych partii nóg

"Jazda na rolkach to potężna aktywność, która angażuje wszystkie główne mięśnie nóg - w szczególności mięśnie czworogłowe i łydki" - mówi Joe Dale, zarejestrowany osteopata. "Jednak prawdziwą zaletę można dostrzec w przypadku bardziej subtelnych mięśni stabilizujących wokół kostek, kolan i bioder, które są używane podczas jazdy na rolkach, ale często są niedostatecznie wykorzystywane podczas tradycyjnych ćwiczeń".

Z czasem jazda na rolkach wzmocni te mięśnie, a w konsekwencji stabilność stawów. "Przyniesie to korzyści również w przypadku innych ćwiczeń, takich jak bieganie" - dodaje Dale. "Wzmocnienie mięśni wokół kolana może również poprawić zgięcie kolana (zdolność do zginania kolana), co z czasem może zmniejszyć ból stawów".

2. Jazda na rolkach poprawia równowagę

"Równowaga, często zaniedbywany obszar naszego zdrowia, staje się coraz ważniejsza wraz z wiekiem" - mówi Barnabo. "Praca nad równowagą wspomoże ogólną mobilność wraz z wiekiem, kiedy równowaga zaczyna naturalnie spadać wraz z wiekiem".

Utrzymanie się na dwóch nogach podczas jazdy na rolkach to nie lada wyczyn, ale znalezienie idealnej postawy i równowagi sprawi, że ta zabawna aktywność będzie dziecinnie prosta. "Wraz z poprawą równowagi na rolkach, zauważysz, że czujesz się bardziej zrównoważony bez nich. Dzieje się tak, ponieważ jazda na rolkach pomaga poprawić postawę i buduje mięśnie w dolnej części pleców i tułowia, które są niezbędne, aby pomóc ci zachować równowagę wraz z wiekiem".

3. Poprawi twoje zdrowie psychiczne

Podczas pandemii wielu z nas nauczyło się, jak ważne jest priorytetowe traktowanie naszego zdrowia psychicznego i spotykanie się z przyjaciółmi. Połączenie fitnessu ze spotkaniami towarzyskimi to świetny sposób, aby to zrobić.

"Ćwiczenia są nie tylko świetne dla ciała, ale także dla umysłu i są świetnym sportem do dzielenia się z przyjaciółmi" - mówi Barnabo. "Regularne ćwiczenia uwalniają endorfiny w mózgu, które mogą sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi. Często określane jako haj biegacza, po ćwiczeniach otrzymujemy przypływ endorfin".

"Jazda na rolkach jest również bardzo towarzyskim sportem, niezależnie od tego, czy jeździsz z przyjaciółmi, czy poznajesz nowych ludzi poprzez wspólną pasję, jazda na rolkach pozwala nam spędzać czas z ludźmi i dobrze się razem bawić".

4. Jazda na rolkach wzmacnia serce

Gdy już nabierzesz wprawy, jazda na rolkach może być skutecznym treningiem cardio. "Jako forma ćwiczeń aerobowych działa na układ sercowo-naczyniowy, trenując organizm, aby efektywniej wykorzystywał tlen" - mówi Barnabo. "Poprawia to ogólny stan zdrowia organizmu, ponieważ regularne ćwiczenia budują silniejsze serce, które może sprostać bardziej energicznej aktywności. Oznacza to, że przy regularnych ćwiczeniach twoje ciało będzie bardziej przyzwyczajone do forsownych czynności dnia codziennego, a nie tylko do sportu".

Ile kalorii spala jazda na rolkach?

"Jazda na rolkach to świetny sposób na spalanie kalorii" - mówi Barnabo. "Biorąc pod uwagę średnią wagę kobiety w Wielkiej Brytanii, jedna godzina jazdy na rolkach spala około 426 kalorii. Co więcej, jazda na rolkach pomaga również budować mięśnie. Poruszanie nogami w celu utrzymania jazdy do przodu pomoże ci dodać więcej definicji nogom, zwłaszcza czworogłowym i łydkom".

"Chociaż nogi z pewnością wykonują dużą część pracy podczas jazdy na rolkach, jest to również trening całego ciała. Upewnienie się, że pozostajesz w pozycji pionowej i prawidłowo balansujesz, zbuduje siłę rdzenia, podczas gdy używanie ramion do napędzania się do przodu będzie z kolei ćwiczyć mięśnie ramion".

Jak bezpiecznie jeździć na rolkach

Upadek może być zmartwieniem, gdy po raz pierwszy zaczynasz jeździć na rolkach, ale pod warunkiem, że masz odpowiedni sprzęt, powinieneś czuć się bezpiecznie. "Korzyści fizyczne przeważają nad początkową niestabilnością" - mówi Blackwood. "Jeśli chodzi o sprzęt, dostajesz to, za co płacisz. Wrotki w cenie powyżej 90 USD zwykle zapewniają dobre wrażenia, a gdy nabierzesz pewności siebie, nauczysz się, jak prawidłowo upadać". Ochraniacze i kaski mogą również pomóc początkującym rolkarzom w rozpoczęciu jazdy, a marki takie jak Decathlon i Skate Pro zapewniają świetne opcje.

Jeśli chodzi o ograniczenia fizyczne, jazda na rolkach jest zwykle odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych. "Jazda na rolkach jest ćwiczeniem o bardzo niskim wpływie na organizm w porównaniu do innych aktywności, takich jak bieganie" - mówi Dale. "To sprawia, że jest to korzystne dla osób, które doświadczają bólu kolana podczas aktywności o większym obciążeniu. Co więcej, obciążenie stawu kolanowego doświadczane podczas jazdy na rolkach jest boczne, co uzupełnia inne ćwiczenia biegowe i skokowe, które powodują obciążenie kolana w dół. Ogólnie rzecz biorąc, jazda na rolkach to świetne ćwiczenie do wypróbowania, szczególnie w połączeniu z innymi aktywnościami, takimi jak bieganie". Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po tym, jak zacząć biegać, jeśli dopiero zaczynasz.

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy jazda na rolkach jest dla Ciebie odpowiednia, skonsultuj się z lekarzem i trenerem lub specjalistą w Twojej okolicy.


w&h dziękuje Nicoli Barnabo, ekspertowi fitness w Decathlon UK, Joe Dale, zarejestrowanemu osteopacie i właścicielowi VPS Medicine oraz Mel Blackwood, dyrektorowi The Roller Girl Gang.

Zobacz również