Życie kobiety

Dlaczego deszcz sprawia, że jesteś senny? Psycholog wyjaśnia, jak pogoda wpływa na nasz sen

Dlaczego deszcz powoduje senność? Jeśli ostatnie ulewy sprawiły, że odwołałeś plany spędzenia wieczoru na kanapie lub wczesnego udania się do łóżka, nie jesteś jedyny.

Nie ma większego znaku, że lato jest na wylocie za drzwi niż deszcz. Podczas gdy letni deszcz jest mile widziany, deszcz, który pojawia się na początku jesieni zmienia niebo w ponury odcień szarości, a temperatura wydaje się spadać niemal natychmiast. Nie jest to może zbyt dobra wiadomość dla nadchodzących planów towarzyskich - ale za to ma cudowny wpływ na nasze wzorce snu.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś słuchać białego, różowego lub brązowego szumu na sen, to wiesz, że deszcz jest również jednym z najpopularniejszych dźwięków ASMR do snu. Ale dlaczego działa tak dobrze? Oto co chce wiedzieć psycholog zdrowia i specjalista od snu, a także gdzie można znaleźć najlepsze dźwięki deszczu do odpłynięcia.

Dlaczego deszcz sprawia, że jesteś senny?

Deszcz sprawia, że czujemy się senni, ponieważ jest to biały szum (ciężki deszcz) lub różowy szum (stały deszcz), wyjaśnia dr Sue Peacock, wiodący psycholog zdrowia i specjalista od snu. "Te hałasy są podobne w tym, że oba maskują inne dźwięki z naszego normalnego zakresu słuchu i mogą być używane jako dźwięk otoczenia, aby zagłuszyć inne hałasy, zwłaszcza podczas snu", wyjaśnia.

Badania wskazały na pomysł, że ten rodzaj hałasu, który sięga w całym spektrum dźwięku, działa pomaga nam nauczyć się lepiej spać, ponieważ pomaga zsynchronizować nasze fale mózgowe. "Obejmuje pełny zakres częstotliwości i może zamaskować większość dźwięków. Różowy szum jest teoretycznie mniej skuteczny, ponieważ jest bardziej miękki i mniej ostry, więc łatwiej go słuchać. Być może dlatego słuchanie ulewnego deszczu może nas uspokajać do snu" - mówi dr Peacock, który jest również autorem książki "Sleeping with Pain".

Choć naukowcy nie wiedzą jeszcze, dlaczego biały szum tak dobrze wpływa na nasz sen, kilka badań wskazuje, że naprawdę działa. Badania przeprowadzone przez Harvard Medical School (otwiera się w nowej zakładce) i Cornell University wykazały na przykład, że biały szum pomaga dorosłym szybciej zasnąć, w niektórych przypadkach nawet o 38%, a ci, którzy słuchają białego szumu, mają również tendencję do spędzania więcej czasu w łóżku i osiągania lepszej jakości snu przez całą noc.

Jednak biały szum występuje w wielu innych formach poza deszczem, jak np. szum telewizora, warkot wentylatora, odkurzanie czy silna suszarka do włosów. Niektórzy ludzie nie mogą zasnąć przy sztucznych dźwiękach w tle, w tym odgłosach deszczu w aplikacjach mindfulness, ale nie mają problemu z zasypianiem, gdy na zewnątrz pada prawdziwy deszcz. Co więc jest w tym takiego wyjątkowego? Dr Peacock wyjaśnia:

1. Brakuje światła słonecznego

Nieczęsto zdarza się, aby ulewie towarzyszyły promienie słońca. Częściej, gdy pada deszcz, nadciągają ciemne chmury i niebo zaczyna ciemnieć. Nie tylko sprawia to, że naturalnie chcemy wpełznąć pod kołdrę lub spędzić dzień na kanapie, ale nasze ciała traktują to jako sygnał, że czas na sen.

Jak wyjaśniają badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Getyndze, szyszynka naszego mózgu zaczyna wydzielać hormon zwany melatoniną, gdy na zewnątrz robi się ciemno. Jest to naturalny środek nasenny organizmu, który sygnalizuje nam, że jesteśmy zmęczeni i pora spać.

Kiedy pada deszcz, dzieje się to samo - szyszynka jest stymulowana przez brak światła słonecznego, więcej melatoniny dostaje się do krwiobiegu, a my naturalnie czujemy się bardziej zmęczeni. Z podobnego powodu mamy tendencję do krótszego snu w miesiącach letnich; światło słoneczne ma odwrotny skutek i uniemożliwia gruczołowi wydzielanie melatoniny.

2. Deszcz to niezagrażający dźwięk

Innym hormonem, który wchodzi w grę, gdy próbujemy zasnąć, jest adrenalina, jeden z hormonów stresu. Jest on wytwarzany w nadnerczu i jest bezpośrednio związany z naszą reakcją walki lub ucieczki, więc im więcej mamy go pompującego przez nasze systemy, tym bardziej będziemy na krawędzi.

"Badania [z instytucji takich jak Uniwersytet Sangmyun sugerują, że dźwięk deszczu jest postrzegany przez mózg jako niezagrażający" - wyjaśnia dr Peacock. "Rytmiczne monotonne dźwięki nie uruchamiają naszego systemu reakcji na zagrożenie, który jest ewolucyjną odpowiedzią na nagłe głośne, wrzaskliwe dźwięki". Tak więc dźwięk deszczu może pomóc utrzymać nasz poziom adrenaliny na zdrowym poziomie przed snem, a nawet może działać w celu zastąpienia innych hałasów, które w przeciwnym razie mogły spowodować wzrost tych poziomów.

3. Deszcz jest dźwiękiem medytacyjnym

Jest powód, dla którego tak wiele osób praktykuje medytację przed pójściem spać, a prosty powtarzalny dźwięk deszczu może wywołać to samo medytacyjne uczucie, mówi psycholog. "Deszcz wyzwala fale alfa w mózgu, relaksując nasze nadmiernie pobudzone mózgi, aby pomóc nam szybciej zasnąć".

4. Zwiększona wilgotność powietrza

W szczycie lata zastanawialiśmy się, dlaczego ciepło powoduje zmęczenie, a jednym z tych powodów była wilgoć, która często towarzyszy gorącej pogodzie. To lepkie, gorące uczucie, które dostajesz, jakby nie było wystarczająco dużo powietrza wokół i brodzisz w melasie? Jest to również powszechne, gdy na zewnątrz pada deszcz, ponieważ woda nasyca powietrze parą w ten sam sposób.

Większa wilgotność i ciepło oznaczają, że nasze ciała pracują ciężej, aby utrzymać chłód, wysyłając krew na powierzchnię skóry, aby się ochłodzić. To sprawia, że w najlepszym wypadku czujemy się zmęczeni, co oznacza, że częściej czujemy się zmęczeni i chcemy wcześnie położyć się do łóżka.

5. Maskuje rozpraszające hałasy

Jest to główny powód, dla którego deszcz powoduje uczucie senności. Jeśli mieszkasz w mieście lub gdzieś, gdzie hałas ma tendencję do ciągłego przebywania za oknem sypialni i masz trudności z zasypianiem, to odgłosy deszczu mogą ci naprawdę pomóc, ponieważ maskują dźwięki wokół ciebie.

"Podczas snu nasze mózgi nadal przetwarzają dźwięki, a takie rzeczy jak trzaskanie drzwiami samochodu, szczekanie psów i głośne rozmowy ludzi na ulicy często stymulują nasze mózgi i zakłócają nasz sen, więc odgłosy deszczu mogą maskować te dźwięki" - wyjaśnia dr Peacock.

Zobacz również