Życie kobiety

Jak pokonać lęk przed lataniem z pomocą ekspertów

Aby dowiedzieć się, jak pokonać strach przed lataniem, zapytaliśmy psychologów i specjalistów od zachowań, a także samych niespokojnych lotników, o mechanizmy radzenia sobie, które pomogą Ci zachować spokój. Strach przed lataniem, określany również jako aerofobia lub lęk przed lotem, to intensywne uczucie strachu i przerażenia podczas podróży samolotem. Wyzwalacze są różne, od strachu przed katastrofą lub atakiem terrorystycznym do poczucia uwięzienia i klaustrofobii, ale efekty mogą być ekstremalne - tak bardzo, że niektórzy cierpiący na nie odrzucają latanie w ogóle.

Lęk przed lotniskiem jest również bardzo zbliżony do aerofobii, przy czym u wielu osób panika zaczyna się na długo przed startem. Objawy są podobne do objawów ogólnego lęku; spocone dłonie, podwyższone tętno, duszności, napięciowe bóle głowy, a w skrajnych przypadkach ataki paniki są typowe dla osób z lękiem przed lataniem.

I jest to bardziej powszechne niż może się wydawać. "Około 30% pasażerów na pokładzie miało tendencję do bycia nerwowymi lotnikami", mówi była stewardesa lotnicza Jane Hawker. "Powody strachu były liczne; strach przed nieznanym, brak zrozumienia, jak działa samolot, obawy o bezpieczeństwo i przerażające historie pogłosek, plus fakt, że czujesz się poza kontrolą w metalowej rurze na wysokości 33 000 stóp".

Jeśli strach przed lataniem wpływa na jakość Twojego życia i zdolność do podróżowania bez uczucia niepokoju, istnieją procesy, które pomogą Ci poradzić sobie ze stresem związanym z lataniem i pokonać tę powszechną fobię.

Skąd bierze się strach przed lataniem?

Pochodzenie strachu przed lataniem jest złożone i często nie sprowadza się wyłącznie do jednego czynnika. Terapeuta poznawczo-behawioralny i autor książki "How to Understand and Deal with Social Anxiety", Mita Mistry (otwiera się w nowej karcie), wyjaśnia: "Aerofobia może wynikać z lęku wysokości, wcześniejszych strasznych doświadczeń związanych z lataniem, zachowań wyuczonych od zatroskanych rodziców lub może być nawet przekazywana przez DNA. Czasami nadmierna ekspozycja na filmy lub wiadomości zawierające katastrofy lotnicze może wzmocnić strach przed lataniem. To całkiem normalne ludzkie doświadczenie i zdecydowanie nie ma się czego wstydzić. "

Abdullah Boulad (otwiera się w nowej zakładce) psycholog specjalizujący się w behawioryzmie i założyciel ośrodka odwykowego The Balance (otwiera się w nowej zakładce) zag

łębia się w

fobie jeszcze bardziej

.

Mówi: "Fobie mogą być zarówno irracjonalne, jak i racjonalne. Ogólnie rzecz biorąc, z lękiem przed lataniem, strach przed negatywnym potencjalnym doświadczeniem w przyszłości może przejawiać się jako strach w teraźniejszości. Dla większości jest to tylko wyuczona reakcja na unikanie negatywnych doświadczeń i może być obalona przez użycie logiki, gdy nagroda przewyższa ryzyko. Jednak pacjenci z fobiami nie są w stanie przełamać tej reakcji i często zaciekle bronią swoich lęków, co utrudnia ich pokonanie bez zastosowania mechanizmów radzenia sobie z nimi. "

W

przypadku Tamary Martin, jej aerofobia wynikała z dziecięcego lęku wysokości. "Po raz pierwszy uświadomiłam sobie swój lęk przed lataniem w wieku siedmiu lat, przed moją pierwszą w życiu rodzinną wycieczką do Hiszpanii. Wcześniej miałam ogromny lęk wysokości," powiedziała w&h. "Podczas startu zaczęłam panikować i miałam atak. Pamiętam, że personel pokładowy i pasażerowie z naszego rzędu dodawali mi otuchy, ale było jeszcze gorzej, kiedy zaczęły mi pękać uszy i poczułam turbulencje. Płakałam przez całą drogę i przez cały lot nie spojrzałam w górę - miałam głowę opuszczoną z rękami nad uszami. Nigdy nie czułam się tak przerażona. To było naprawdę straszne - nie latałam już nigdy więcej, aż do 29 roku życia. "

Co wywołuje aerofobię?

Czynniki wyzwalające lęk przed lataniem są złożone i może być ich wiele. "Kluczem do leczenia jest zrozumienie, że nie wszystkie wyzwalacze fobii lotniczej są związane z lataniem, a nawet z samolotem" - wyjaśnia Christopher Paul Jones (otwiera się w nowej karcie), oficjalny ekspert Harley Street ds. Strachu przed lataniem i autor książki Face Your Fear Of Flying. "Może być wiele innych wyzwalaczy, takich jak klaustrofobia, lęk wysokości, na przykład, a kluczem do wyleczenia strachu lub fobii jest zrozumienie, co naprawdę jest u jego podstaw. "

Kiedy pasażer zaczyna panikować, wyniki mogą być ekstremalne

.

Była stewardesa Jane wyjaśnia, że z jej doświadczenia wynika, że "pasażerowie z ekstremalnym lękiem przed lataniem pojawiali się przy drzwiach samolotu dosłownie we łzach, prawie hiperwentylując i trzęsąc się. Samo wejście na pokład może być wyzwaniem samym w sobie".

Częste czynniki wywołujące strach przed lataniem:

 • Turbulencje
 • Lęk przed startem
 • Niepokój związany z lądowaniem
 • Strach przed terroryzmem
 • Strach przed katastrofami
 • Strach przed włamaniem do samolotu/ przejęciem kontroli nad nim
 • Klaustrofobia
 • Lęk społeczny i lęk przed tłumem
 • Strach przed wysokością
 • Bycie daleko od domu
 • Brak kontroli

Symptomy aerofobii

Rozpoznanie objawów aerofobii może pomóc w uporaniu się z sytuacją, zanim potencjalnie wymknie się ona spod kontroli. Objawy lęku przed lataniem są podobne do objawów lęku w ogóle i mogą się znacznie różnić w zależności od osoby.

Wspólne objawy lęku przed lotem:

 • Suchość w ustach
 • przyspieszony puls
 • Pocące się dłonie
 • Gwałtowne lub negatywne myśli
 • Drażliwość
 • Zawroty głowy lub uczucie lekkości
 • Napięciowe bóle głowy
 • Choroba
 • Częstsza potrzeba korzystania z toalety
 • Ciężkie oddychanie
 • Niespokojność
 • Napięte mięśnie

Jak pokonać strach przed lataniem

(Image credit: Getty Images

)Ekspert od strachu przed lataniem Jones sugeruje, że zrozumienie pierwotnej przyczyny jest pierwszym krokiem do pokonania aerofobii poprzez terapię, "Po ustaleniu tego, lęk przed lataniem może być traktowany tak samo jak każda inna fobia, poprzez zastosowanie kombinacji współczesnych technik psychologicznych, które zakodują, i przewijają fobię, a w końcu zastępują fobię bardziej pozytywnym procesem myślowym."

Dla Tamary, po 20-letniej przerwie od podróży lotniczych, znalazła komfort w budowaniu swojej tolerancji z każdym lotem. "Latam teraz regularnie celowo, aby pomóc mi pokonać mój strach przed lataniem. Za każdym razem, gdy lecę, każde doświadczenie pomocne w zwalczaniu mojej fobii. Nauczyłem się pogodzić z faktem, że nie jestem w kontroli i z czasem stało się to łatwiejsze. "

Aby pokonać strach przed lataniem, poprosiliśmy ekspertów o ich wskazówki dotyczące tego, co możesz zrobić przed i podczas lotu, aby złagodzić lęk

1. Wyzwalaj negatywne myśli

"Rzuć wyzwanie negatywnym myślom. Wyobrażanie sobie najgorszych scenariuszy, jak na przykład katastrofa lub straszne turbulencje, jest naprawdę niemiłe. Ale to tylko myśli, a nie rzeczywistość" - wyjaśnia Mistry. Szanse na śmierć w katastrofie lotniczej są bardzo małe, a uzbrojenie się w tę informację przed lotem może okazać się pomocne.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda (otwiera się w nowej zakładce) wykazało, że szanse na to, że znajdziemy się w samolocie, który się rozbije, wynoszą jeden na 1,2 miliona, a szansa na to, że katastrofa będzie śmiertelna, wynosi jeden na 11 milionów. Tymczasem szanse na śmierć w wypadku samochodowym wynoszą jeden na 5 000.

"Pomocne w zachowaniu perspektywy jest uczenie się o bezpieczeństwie samolotów i nauce latania. Oglądaj na YouTube filmy z samolotami startującymi i lądującymi, słuchaj dźwięku turbulencji, aby przyzwyczaić się do wrażeń związanych z lataniem" - sugeruje Mistry.

2. Skup się na wyniku lotu

Pozytywne procesy myślowe mogą tu naprawdę pomóc, jak wyjaśnia Harley Street Fear of Flying Expert Jones. "Połóż swoją uwagę na wynik podróży", sugeruje. "Wyobraź sobie siebie siedzącego na plaży, cieszącego się widokiem, zamiast wyobrażać sobie siebie przerażonego w samolocie". To powinno pomóc odwrócić uwagę od strachu.

3. Bądź szczery w kwestii swoich uczuć

Ważne jest, aby dać znać tym, którzy są wokół ciebie, że czujesz się zdenerwowany, czy to twoi towarzysze podróży, czy personel pokładowy. Mistry mówi: "Przyznaj, że boisz się latać i powiedz komuś. Często ludzie czują, że nie mogą się otworzyć, ponieważ będą postrzegani jako słabi. To nie może być dalsze od prawdy. Jeśli potrafisz go nazwać, możesz go oswoić. I prawdopodobnie otrzymasz wsparcie i empatię, aby go pokonać. Kiedy czujesz się mniej samotny i masz wsparcie, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz w stanie zwalczyć swój strach przed lataniem i żyć życiem pełnym bogatych doświadczeń, na które zasługujesz."

4. Praktykuj mindfulness przed i w trakcie lotu

"Spróbuj mindfulness przed i podczas lotu, aby uspokoić swoją reakcję na stres, gdy poczujesz się gotowy do podróży. Robienie tego pomoże złagodzić objawy ciała związane z aerofobią", wyjaśnia ekspert ds. Lęku Mistry.

"Podróżuj z kimś, komu ufasz i kto rozumie, że masz ten strach. Również niech pracownicy obsługi lotu wiedzą, aby. Będziesz mieć wsparcie i dobrze." Ważne jest, aby pamiętać, jak prawidłowo oddychać i uspokoić system nerwowy. Medytacje prowadzone przez sen mogą również pomóc Ci poczuć się zrelaksowanym i dryfować na długich lotach. Ważne jest, aby nauczyć się lepiej radzić sobie ze stresem w dłuższej perspektywie, aby utrzymać niepokój na lotnisku pod kontrolą.

5. Wypróbuj technikę zwaną zakotwiczeniem

Zakotwiczenie to technika stosowana przez eksperta od strachu przed lataniem, Jonesa, w jego własnej klinice. Wyjaśnia proces: "Zacznij od przypomnienia sobie czasu, w którym czułeś się spokojny, skupiony i spokojny (jeśli nie możesz myśleć o konkretnym czasie, wyobraź sobie, jak by to było czuć się w ten sposób). Zauważ, co działo się wokół ciebie - co widziałeś, co słyszałeś, co mówiłeś do siebie, a także wszelkie zapachy i smaki, które temu towarzyszyły. Zauważ jak oddychałeś i jak siedziałeś lub stałeś.

"Pozwól sobie w pełni ponownie doświadczyć tych uczuć spokoju i pokoju, a kiedy uczucia są u szczytu, ściśnij mocno pięść, przytrzymaj ją i uwolnij ją właśnie wtedy, gdy uczucia zaczynają zanikać".

6. Porozmawiaj z pilotem

(Image credit: Getty Images

)Rozmowa z osobą, która kontroluje samolot jest sposobem na szukanie uspokojenia. Jane mówi o swoim doświadczeniu jako stewardesa lotnicza, "Niestety, od 9/11, wizyty w kabinie pilotów są rzadkie, ale nadal są możliwe przed odlotem i po wylądowaniu.

"Niektórzy pasażerowie mogą być uspokojeni, gdy otrzymają wyjaśnienia od pilotów, co się dzieje i kiedy, czego się spodziewać i powszechne odgłosy, na które należy uważać, które nie są powodem do alarmu. Jest to również nieoceniona okazja do zadawania pytań w celu uzyskania uspokojenia i spokoju ducha."

7. Skorzystaj z pomocy personelu pokładowego

Pamiętaj, że personel pokładowy jest również po to, aby pomóc i uspokoić nerwy podczas lotu. "Załoga nie otrzymuje żadnego konkretnego szkolenia, aby poradzić sobie z lękiem przed lataniem, ale ma intuicję, wie, jak radzić sobie z różnymi ludźmi, ma duże doświadczenie we wspieraniu nerwowych lotników i jest w stanie wykorzystać te umiejętności, aby pomóc pasażerom zrelaksować się pod ich opieką", kontynuował Jane.

8. Zastanów się nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy

"Wszystkie fobie mają techniki łagodzące, które mogą, dzięki pomocy wyszkolonego terapeuty, zostać nauczone, aby uspokoić umysł i pozwolić pacjentowi nie być tak reaktywnym na ich lęki", wyjaśnia ekspert od strachu przed lataniem Jones. "Mogą one obejmować techniki oddechowe, wizualizacje i inne metody uspokajające. "

Kiedy szukać profesjonalnej pomocy dla strachu przed lataniemJeśli

mechanizmy radzenia sobie nie działają, może nadejść czas, kiedy trzeba szukać profesjonalnej pomocy. Psycholog Boulad sugeruje: "Jeśli ktoś czuje się tak, jakby strach powstrzymywał go przed prowadzeniem spełnionego życia lub istnieje uznanie, że strach stał się nieuzasadniony lub nadmierny, zatrzymuje cię przed odwiedzaniem określonych miejsc lub sytuacji lub ktoś miał przez ponad sześć miesięcy, to może być czas, aby znaleźć specjalistę, który może pomóc w tych kwestiach. "

Istnieje wiele opcji tam, jeśli chcesz szukać profesjonalnej pomocy, aby pokonać strach przed lataniem

.

"Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest bardzo skuteczna w obalaniu negatywnych wzorców myślowych w leczeniu aerofobii" - radzi Mistry.

"Hipnoterapia i terapia ekspozycji, w której stopniowo przyzwyczajasz się do doświadczenia latania z pomocą terapeuty. Istnieją również leki na lęk, które mogą pomóc w zarządzaniu objawami w przygotowaniu do lotu i podczas lotu."

Zobacz również