Życie kobiety

Co to jest wypalenie randkowe? Plus, jak odzyskać siły dzięki wskazówkom eksperta

Wypalenie randkowe to zjawisko XXI wieku, zrodzone z boomu randek online i wzrostu liczby aplikacji randkowych w ciągu ostatniej dekady. Gdzie kiedyś spotykanie się z partnerem online było czymś, co można było wyznać tylko bliskim przyjaciołom, teraz jest to jeden z głównych sposobów, w jaki samotni ludzie spotykają się w 2022 roku.

Tinder, jedna z najpopularniejszych aplikacji randkowych obok Hinge i Bumble, obchodzi w tym roku 10-lecie. Cała dekada swipes, niezręczne linie otwarcia, napoje, kolacja, i ... ghosting? Podczas gdy wiele z tych interakcji wylądowało z partnerami na całe życie, wiele osób doświadczyło drugiej strony randek online: wypalenia spowodowanego zbyt dużą ilością swipów i zbyt małą ilością rzeczywistych połączeń.

Wypalenie to termin, którego używamy prawie wyłącznie do opisania wyczerpania w miejscu pracy, ale z ciągłą presją spełniania oczekiwań i poczuciem beznadziei jako jednymi z najczęstszych objawów, czy wypalenie związane z randkami jest naprawdę tak różne? Oto, co o wypaleniu na randkach mają do powiedzenia psycholog i trzy kobiety, które doświadczyły tego zjawiska na własnej skórze, a także co należy zrobić, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak na dłuższą metę wyjść z wypalenia.

Czym jest wypalenie randkowe?

Wypalenie randkowe to chroniczny stres i wyczerpanie wynikające z długotrwałego i frustrującego korzystania z aplikacji randkowych. "Wielu opisuje uczucia beznadziejności, nieadekwatności i głównie wyczerpania" - mówi Rachel MacLynn (otwiera się w nowej karcie), chartered psycholog i specjalista od zachowań randkowych. "Wypalenie randkowe może mieć wpływ na zdrowie psychiczne, ponieważ może naśladować objawy depresji klinicznej, ponieważ osoba może zacząć odczuwać utratę zainteresowania codziennymi czynnościami, mieć cyniczny sposób myślenia i doświadczać utraty empatii. "

Jest to bardzo podobne do wypalenia związkowego w tym sensie, że możesz również stracić zainteresowanie znalezieniem partnera lub byciem z kimś w ogóle, wraz z jakimkolwiek zainteresowaniem seksem lub intymnością

.

(Image credit: Getty Images

)Co powoduje wypalenie randkowe?

Podczas gdy każdy, kto aktywnie szuka partnera może doświadczyć wypalenia randkowego, badania Singles Reports (otwiera się w nowej zakładce) sugerują, że winne są przede wszystkim aplikacje randkowe. Według ich badania, cztery na pięć osób korzystających z aplikacji randkowych doświadczyło lub ma obecnie do czynienia z emocjonalnym zmęczeniem lub wypaleniem z powodu randek online.

Aplikacje te oferują inny sposób na poznanie kogoś, otwierając pulę randkową pod względem wieku, lokalizacji, płci i seksualności, ponieważ wiele aplikacji pozwala użytkownikom ustawić preferencje dla wszystkich tych kategorii. Więc kogokolwiek szukasz, z pewnością masz większe szanse na spotkanie go, prawda? Niestety nie, ponieważ trzy kobiety powiedziały nam, że ogromna pula potencjalnych partnerów jest właśnie problemem, z wieloma nie szukającymi zaangażowania, a niektóre faktycznie już w związkach.

Jest to coś, co Lisa, 42, z północnego Londynu, wie aż za dobrze, jako wczesny użytkownik aplikacji randkowych, który stał się cynikiem. "Moje wypalenie sprowadza się do wszystkich nowych gier", mówi. "Ghosting, catfishing i wszystko pomiędzy. Ludzie są na aplikacjach z różnych powodów, w przeciwieństwie do tego, co mówi profil, a ja jestem wyczerpany z filtrowania przez i próbowania znaleźć autentyczne dobre jajo. Wiem, że niektórzy z nich są w aplikacji, ale są tak trudni do zauważenia, więc w końcu muszę natknąć się na egoistyczne, narcystyczne zagubione dusze, które nie mają pojęcia, czego chcą."

Dla Lisy główną przyczyną wypalenia randkowego nie jest zombieing, fast-forwarding i inne dziwaczne trendy randkowe, a nawet brak zaangażowania - to brak wysiłku. "Rzeczą, która najbardziej mi przeszkadza, jest brak wysiłku i konsekwencji. Wydaje się, że jesteśmy teraz w wieku, w którym wszyscy jesteśmy tak jednorazowi i wymienni, że nikt nie chce już stać w miejscu, aby się poznać. Czuję się jak w kole chomika, bez oznak zejścia z dobrym facetem."(

Image credit: Getty Images

)Jest też zamieszanie, które niektórzy ludzie mają między aplikacjami randkowymi i najlepszymi aplikacjami do uprawiania seksu dorywczego, mówi Emilie, 33, która mieszka w Wielkiej Brytanii

.

"Widzę tak wiele osób w otwartym związku na aplikacjach randkowych i nie chcę być dodatkową osobą tam tylko dla zabawy. To sprawia, że czuję się tak, jakby nikt nie chciał popełnić nikogo. Co również wydaje mi się, że dzieje się dużo, to że mężczyźni nie mówią z góry, że są w otwartym związku lub małżeństwie. "

Inni mają banalne tagline'y na swoich profilach, które sugerują, że zaangażowanie jest ostatnią rzeczą w ich umyśle, niezależnie od tego, czy są singlem, czy nie. "Zauważyłam, że wielu mężczyzn ma 'nie bierz życia zbyt poważnie' lub 'po prostu bawmy się' napisane na swoich profilach", mówi Emilie. "To dodaje do poczucia, że ludzie nie są już zainteresowani zaangażowaniem. Czuje się jak darmowa przepustka dla mnie, jakby mówili 'nie oczekuj niczego ode mnie'. "

To się stało tak wiele razy, mówi, że czuje się przygnębiona po powrocie do domu z randki. "Wracam do domu i czuję się bardziej samotna niż przed randką. Zwykle [kontynuuję randki] przez kilka tygodni, może jedną lub dwie randki, a następnie rezygnuję na kilka tygodni, aby uniknąć uczucia pustki. "

Kaye Ford, 32, z High Wycombe, zgadza się. "Sytuacje doprowadziły do wypalenia dla mnie na pewno", mówi. "Mężczyźni nie chcą się zaangażować, ale chcą korzyści z dziewczyny. To naprawdę może zepsuć twoją własną wartość siebie. Jesteś wystarczająco dobry, aby działać jak dziewczyna, ale nie wystarczająco dobry, aby być prawdziwą rzeczą. "

Jak uniknąć wypalenia randkowegoIstnieją

trzy główne sposoby na uniknięcie wypalenia randkowego, mówi MacLynn, który jest również dyrektorem generalnym i założycielem MacLynn (otwiera się w nowej karcie), usługi dopasowania na zamówienie. Choć nie będą one zbyt skuteczne, jeśli jesteś już w fazie nawykowego wyczerpania, mogą pomóc ci uniknąć pułapek randek online, jeśli korzystasz z tych aplikacji od jakiegoś czasu.

  • Bądź proaktywny: "Jeśli szukasz partnera, ważne jest, aby proaktywnie przydzielić czas na to, być proaktywnym w swoim własnym zdrowiu i własnych potrzebach", mówi MacLynn.
  • Ustal priorytety: "Przestań poświęcać czas na angażowanie się w ludzi, których nie widzisz jako długoterminowych partnerów".
  • Bądźkreatywny: "Pomyśl o alternatywnych sposobach na poznanie kogoś. Użyj matchmakera, aby pomóc usprawnić proces poznawania partnera życiowego, aby zainwestować czas w monotonne zadania, które czują się wyczerpujące", mówi.

Jak wyleczyć się z wypalenia randkowego

1. Zrób sobie przerwę

Możesz uniknąć wypalenia bez rezygnacji ze świata randek, tak jak możesz pracować, ale jeśli czujesz się wyczerpany, wtedy nadszedł czas, aby zrobić sobie przerwę. "Zrób krok do tyłu i skup się na sobie", sugeruje psycholog.

2. Skup się na dbaniu o siebie

"Praktykując opiekę nad sobą, jesteś proaktywny w byciu najlepszym sobą, co w zamian zwiększy twoją samoocenę, twój napęd i podkreśli najlepsze cechy twojej osobowości", wyjaśnia MacLynn.

Kluczowe jest, aby dbać o siebie i praktykować zdrowe nawyki samoopieki, aby zapobiec wypaleniu również w dłuższej perspektywie, dodaje. "Jeśli nie stawiasz na pierwszym miejscu własnego samopoczucia i potrzeb, jak możesz dać z siebie wszystko innym? Zdrowe nawyki, takie jak dobry wzorzec snu, ćwiczenia i zdrowa dieta, przyniosą ci korzyści."

3. Poszukaj pomocy z zewnątrz

Podczas gdy większość ludzi odzyskuje zdrowie po wypaleniu randkowym poprzez wyjęcie kapelusza z ringu na jakiś czas, MacLynn mówi, że rozmowa z ekspertem lub znalezienie terapeuty, który pracuje dla ciebie, może naprawdę pomóc przegrupować myśli i podejść do randek z nowym nastawieniem.

"Wypalenie randkowe może się zdarzyć, gdy ludzie podchodzą do randek bez strategicznego planu", mówi. "Praca z trenerem może pomóc ci wskazać konkretne wyzwania związane z randkami i wprowadzić plan, który pomoże ci je pokonać, w tym praktyczne porady i wsparcie, aby pomóc wdrożyć naukę.

To podejście, które Kaye uznała za kluczowe w swoim procesie wychodzenia z randkowego wypalenia

.

"Poszłam na terapię i skupiłam się na mnie przez jakiś czas", mówi nam. "Teraz znowu jestem na aplikacjach, ale jestem bardziej metodyczny z tym i tylko 'lubię' ludzi, z którymi naprawdę wibruję, a nie tylko lubię sposób, w jaki wyglądają. Biorę pod uwagę to, co teraz piszą i jak piszą".

Zobacz również