Życie kobiety

Czy niskie libido w okresie menopauzy jest normalne? Eksperci wyjaśniają, co należy wiedzieć

Jeśli wcześniej prowadziłaś zdrowe życie seksualne, obniżenie libido w okresie menopauzy może być niepokojące. Istnieje wiele powodów, dla których może się to zdarzyć, od wahań hormonalnych po zmiany stylu życia, ale ważne jest, aby wiedzieć, że są rzeczy, które możesz zrobić, aby przywrócić swoje życie seksualne na właściwe tory - jeśli chcesz.

Po pierwsze, niskie libido w okresie menopauzy jest bardzo powszechne. Jest to jedna z oznak zmian hormonalnych, o których nie mówimy zbyt często ze względu na tabu wokół seksu, ale według badań przeprowadzonych przez University of North Carolina, około 50% kobiet w wieku od 40 do 60 lat zgłasza spadek libido w porównaniu z poprzednimi latami.

Oczywiście, to całkowicie w porządku, jeśli nie chcesz uprawiać seksu - przy odpowiedniej komunikacji eksperci zgadzają się, że nie musisz uprawiać seksu, aby utrzymać związek. Jeśli jednak chcesz lepiej zrozumieć tę zmianę (ponieważ jest to jeden z najczęstszych objawów menopauzy) i dowiedzieć się, jak zwiększyć libido teraz i w przyszłości, mamy dla Ciebie odpowiedzi. Tutaj, woman&home rozmawia z lekarzem i seksuologiem, aby ujawnić, co musisz wiedzieć.

Niskie libido w okresie menopauzy: Dlaczego tak się dzieje?

"Zmiany libido są powszechnie obserwowane w okresie menopauzy i menopauzy z wielu powodów, ale największym czynnikiem jest zmiana poziomu hormonów" - wyjaśnia dr Susanna Unsworth, specjalistka ds. menopauzy i zdrowia kobiet. "Libido jest jednak złożonym procesem i istnieją zarówno fizyczne, jak i psychologiczne skutki, które mogą na nie wpływać. Jest również dość trudne do określenia ilościowego, ponieważ może odnosić się do pożądania, poziomu pobudzenia, zdolności do osiągnięcia orgazmu i osobistej satysfakcji".

W okresie menopauzy, jak zapewne wiesz, poziom hormonów waha się w okresie okołomenopauzalnym i spada po menopauzie. Te niższe poziomy bezpośrednio wpływają na tkanki pochwy, powodując, że stają się one suche i coraz bardziej wrażliwe, co naturalnie ma wpływ na podniecenie i orgazm.

Dr Unsworth, który jest również wewnętrznym ekspertem ds. ginekologii w INTIMINA, mówi, że zmiana ta może mieć również wpływ na mózg, zmniejszając ogólne pożądanie. "W połączeniu z dodatkowymi objawami, takimi jak niepokój w okresie menopauzy, zmiany nastroju i uderzenia gorąca, ogólny efekt nie sprzyja dobremu poziomowi libido".

window.sliceComponents = window.sliceComponents || {}; externalsScriptLoaded.then() => { window.reliableDOMContentLoaded.then(() => { var componentContainer = document.querySelector("#slice-container-sZWpqR3xXR83xjsVwJrbiC-person-5"); if (componentContainer) { var data = {"separator":true, "name": "Dr Susanna Unsworth", "role": "Specjalista ds. menopauzy i zdrowia kobiet", "image":{"src": "https:\/\/cdn.mos.cms.futurecdn.net\/wdWo82erHYeJiJHzun42uF.jpg", "alt": "Dr Susanna Unsworth", "srcSetSizes":[200,300], "sizes":{"default": "100px", "700px": "140px"}, "fullscreen":false, "lazyLoading":true, "addSEOMetaData":false, "eager":false, "removeNativeWidthRestriction":false, "dataBordeauxImageCheckAttr":false, "noCredit":false}, "socialLinks":{"socialButtons":[{"iconName": "WEBSITE", "href": "https:\/\/cambridgewomenshealth.co.uk\/about-dr-unsworth\/"}], "socialNavAriaLabel": "Social Links Navigation"}, "biography": "

Dr Susanna Unsworth jest specjalistką ds. menopauzy i zdrowia kobiet. Prowadzi własną praktykę Cambridge Women\u2019s Health i jest wewnętrznym ekspertem ds. zdrowia kobiet dla marki INTIMINA. <\/p>"}; var triggerHydrate = function() { window.sliceComponents.person.hydrate(data, componentContainer); } var triggerScriptLoadThenHydrate = function() { if (window.sliceComponents.person == undefined) { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://slice.vanilla.futurecdn.net/12-7-7/js/person.js'; script.async = true; script.id = 'vanilla-slice-sZWpqR3xXR83xjsVwJrbiC-person-5-component-script'; script.onload = () => { window.sliceComponents.person = person; triggerHydrate(); }; document.head.append(script); } else { triggerHydrate(); } } if (window.lazyObserveElement) { window.lazyObserveElement(componentContainer, triggerScriptLoadThenHydrate, 1500); } else { console.log('Could not lazy load slice JS for sZWpqR3xXR83xjsVwJrbiC-person-5') } } }).catch(err => console.log('Hydration Script has failed for sZWpqR3xXR83xjsVwJrbiC-person-5 Slice', err)); }).catch(err => console.log('Nie udało się załadować skryptu zewnętrznego', err));

Dr Susanna Unsworth Linki społecznościowe Nawigacja

Specjalista ds. menopauzy i zdrowia kobiet

Dr Susanna Unsworth jest specjalistką w zakresie menopauzy i zdrowia kobiet. Prowadzi własną praktykę Cambridge Women's Health i jest wewnętrznym ekspertem ds. zdrowia kobiet w marce INTIMINA.

Jednak ważne jest również, aby pamiętać, że libido jednej osoby w okresie menopauzy może różnić się od libido innej osoby, a każdy objaw może mieć inny wpływ na daną osobę. "Czynniki takie jak stres, dynamika związku i ogólny stan zdrowia mogą również odgrywać rolę w wahaniach pożądania seksualnego na tym etapie życia" - mówi Megwyn White, certyfikowany seksuolog i dyrektor ds. edukacji w Satisfyer.

Nic nie wskazuje na to, że musisz uprawiać seks w okresie menopauzy, nawet jeśli wcześniej czerpałaś z niego przyjemność. Podobnie, możesz być w stanie nadal to robić, jeśli czujesz się komfortowo. Eksperci twierdzą, że chodzi o znalezienie tego, co działa dla Ciebie i Twojego związku.

Jeśli chcesz odzyskać libido, nawet jeśli nie wygląda ono tak samo jak wcześniej, oto co sugerują eksperci.

window.sliceComponents = window.sliceComponents || {}; externalsScriptLoaded.then() => { window.reliableDOMContentLoaded.then(() => { var componentContainer = document.querySelector("#slice-container-sZWpqR3xXR83xjsVwJrbiC-person-7"); if (componentContainer) { var data = {"separator":true, "name": "Megwyn White", "role": "Sexologist", "image":{"src": "https:\/\/cdn.mos.cms.futurecdn.net\/47bkk26rueNShrYz4G6G8T.jpg", "alt": "Megwyn White", "srcSetSizes":[200,300], "sizes":{"default": "100px", "700px": "140px"}, "fullscreen":false, "lazyLoading":true, "addSEOMetaData":false, "eager":false, "removeNativeWidthRestriction":false, "dataBordeauxImageCheckAttr":false, "noCredit":false}, "socialLinks":{"socialButtons":[{"iconName": "LINKEDIN", "href": "https:\/\/www.linkedin.com\/in\/megwyn-white-70a89821"}], "socialNavAriaLabel": "Social Links Navigation"}, "biography":"

Megwyn White jest pionierką holistycznej samoopieki i dobrego samopoczucia seksualnego z 20-letnim doświadczeniem w branży. Pracuje jako dyrektor ds. edukacji w Satisfyer i jest certyfikowanym seksuologiem oraz praktykiem Szybkiej Terapii Transformacyjnej. <\/p>"}; var triggerHydrate = function() { window.sliceComponents.person.hydrate(data, componentContainer); } var triggerScriptLoadThenHydrate = function() { if (window.sliceComponents.person == undefined) { var script = document.createElement('script'); script.src = 'https://slice.vanilla.futurecdn.net/12-7-7/js/person.js'; script.async = true; script.id = 'vanilla-slice-sZWpqR3xXR83xjsVwJrbiC-person-7-component-script'; script.onload = () => { window.sliceComponents.person = person; triggerHydrate(); }; document.head.append(script); } else { triggerHydrate(); } } if (window.lazyObserveElement) { window.lazyObserveElement(componentContainer, triggerScriptLoadThenHydrate, 1500); } else { console.log('Could not lazy load slice JS for sZWpqR3xXR83xjsVwJrbiC-person-7') } } }).catch(err => console.log('Hydration Script has failed for sZWpqR3xXR83xjsVwJrbiC-person-7 Slice', err)); }).catch(err => console.log('Nie udało się załadować skryptu zewnętrznego', err));

Megwyn White Linki społecznościowe Nawigacja

Seksuolog

Megwyn White jest pionierką w dziedzinie holistycznej samoopieki i dobrego samopoczucia seksualnego z 20-letnim doświadczeniem w branży. Pracuje jako dyrektor ds. edukacji w Satisfyer i jest certyfikowanym seksuologiem oraz praktykiem Szybkiej Terapii Transformacyjnej.

Jak odzyskać libido po menopauzie?

1. Ogranicz stres

Nie ma co do tego wątpliwości, libido jest powiązane z naszym samopoczuciem psychicznym w takim samym stopniu, jak z naszym samopoczuciem fizycznym. Kiedy czujemy się zrelaksowani i ogólnie zadowoleni z życia, jesteśmy znacznie bardziej skłonni otworzyć się na uczucia ze strony partnera i intymne doświadczenia.

"Stres w codziennym życiu jest często kluczowym powodem spadku libido" - zauważa dr Unsworth. Chociaż twierdzi ona również, że "żadna terapia medyczna ani ziołowa nie poprawi tego stanu rzeczy", istnieją niewielkie zmiany, które można wprowadzić w swoim codziennym stylu życia, aby dowiedzieć się, jak zmniejszyć stres i uniknąć wypalenia.

2. Zmień swój styl życia

Chociaż ćwiczenia nie będą lekarstwem na niskie libido w okresie menopauzy, badania przeprowadzone przez Shahid Beheshti University of Medical Sciences sugerują, że z pewnością mogą pomóc, poprawiając krążenie, zwiększając energię, ograniczając przyrost masy ciała i ograniczając nasilenie wahań nastroju u niektórych osób.

Nie tylko to, ale wiele osób uważa, że menopauza wpływa na ich pewność siebie. Uprawianie nowego sportu lub inwestowanie w ten, który już uprawiasz, może pomóc w zwiększeniu pewności siebie dzięki cennym endorfinom, zmianom w wyglądzie ciała, czasowi spędzonemu na świeżym powietrzu i interakcji z innymi podobnie myślącymi ludźmi.

Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, spróbuj spacerować 30 minut dziennie. Z czasem możesz przejść do dłuższych sesji lub wypróbować bardziej intensywną wersję, taką jak codzienny power walking lub bieganie.

3. Przyjrzyj się swojemu związkowi

Niskie libido może być efektem zmian hormonalnych i czynników związanych ze stylem życia, ale warto również przyjrzeć się swojemu związkowi, zwłaszcza jeśli jesteś w długotrwałym związku i zmagasz się z niskim libido.

Jest to coś, co według White jest częstym problemem dla par. "Kwestie komunikacji i dynamika związku również mogą odgrywać pewną rolę. Czasami bycie w długotrwałym związku partnerskim może prowadzić do samozadowolenia, co może ostatecznie wpłynąć na motywację seksualną. Ważne jest, aby zrozumieć, że te doświadczenia są porównywalne i mogą dotyczyć wielu kobiet".

W takim przypadku najlepszą rzeczą do zrobienia byłaby rozmowa z partnerem. "Ważne jest, aby otwarcie i szczerze komunikować się z partnerem na temat swoich pragnień, granic i wszelkich wyzwań, przed którymi możesz stanąć" - mówi White.

4. Porozmawiaj z lekarzem

Jeśli masz do czynienia z niskim libido w okresie menopauzy, chcesz coś zmienić, ale nie wiesz, co robić dalej, porozmawiaj z lekarzem. Podobnie jak w przypadku wszystkich objawów menopauzy, lekarz będzie w stanie doradzić najlepszy dla Ciebie sposób postępowania.

Niektóre opcje hormonalnej terapii zastępczej (HRT) okazały się skuteczne w zwiększaniu libido w okresie menopauzy. "Posiadanie odpowiedniego i stabilnego poziomu estrogenu pomoże rozwiązać wiele objawów, które mogą mieć wpływ na poprawę ogólnego samopoczucia i libido" - mówi dr Unsworth. "Może to mieć również bezpośredni wpływ na poprawę popędu płciowego oraz poprawę zdrowia i wrażliwości tkanek pochwy lub sromu".

Testosteron, inny hormon przepisywany przez lekarzy, również może być korzystny. "Zwykle jest on najbardziej skuteczny, gdy jest stosowany razem z estrogenem. Jest to najbardziej widoczne w okresie pomenopauzalnym, u osób, które doświadczają wczesnej menopauzy lub u osób, które przechodzą menopauzę chirurgiczną" - mówi.

Chociaż HTZ nie będzie dla każdego, lekarz zaleca ostrożność wobec tak zwanych "naturalnych środków" bez odpowiednich badań. "Większość naturalnych środków sprzedawanych w celu poprawy libido ma bardzo niewiele dowodów na poparcie ich stosowania" - ostrzega.

5. Znajdź inne sposoby na intymność ze swoim partnerem

Chociaż jest to całkowicie zależne od osobistych okoliczności i dynamiki, fizyczne połączenie w ten sposób nie jest podstawą satysfakcji ze związku i istnieją inne sposoby fizycznego połączenia, które nie obejmują klasycznych pomysłów związanych z seksem penetracyjnym, mówi White.

"Alternatywy mogą obejmować przytulanie i kontakt skóra do skóry, a także zmysłowe masaże i stosunek zewnętrzny" - mówi. Aby uzyskać więcej pomysłów, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat intymności bez seksu.

Podobnie jak w przypadku innych kwestii związanych ze związkiem, kluczem do sukcesu będzie otwarta komunikacja z partnerem. "Odkrywając i akceptując różne formy intymności, możemy stworzyć satysfakcjonujące i satysfakcjonujące połączenie seksualne, które zaspokoi potrzeby i pragnienia obojga partnerów" - mówi White.

6. Zmniejsz szansę na bolesny seks

Możesz również zdecydować, że chcesz nadal uprawiać seks w okresie menopauzy. Dla tych, którzy tego chcą, główną radą ekspertów jest upewnienie się, że seks nie jest bolesny.

Jak zauważono, spadek hormonów w okresie menopauzy wpływa na tkanki wokół ciała - w tym na tkankę pochwy - powodując wysuszenie skóry i zwiększając ryzyko łez. "Upewnij się, że używasz lubrykantu lub dopochwowego leczenia estrogenem, aby zapewnić jak największy komfort, ale także zajmij się wszelkimi potencjalnymi kwestiami psychologicznymi, które mogą mieć wpływ na sytuację" - mówi dr Unsworth.

Czy HTZ przywraca libido?

Jak mówi dr Unsworth, HTZ może ustabilizować poziom hormonów, takich jak estrogen, co pomoże zmniejszyć wpływ wielu objawów menopauzy, które sprawiają, że seks - zarówno sam akt, jak i myśl o nim - jest niewygodny. Nie jest to jednak jedyny sposób na zwiększenie niskiego libido w okresie menopauzy.

Lekarz zauważa, że szczególnie jeśli chodzi o tkankę pochwy, "stosowanie miejscowego estrogenu dopochwowego może być szczególnie korzystne".

Dzisiejsze najlepsze oferty lubrykantówSwede Original Woman Sensitive Lubricant£9.95ViewSee all pricesLow StockFewe I Touch Myself Vulva Serum£24.99ViewSee all pricesRoam Cucumber & Yuzu Flavoured Lubricant£14.99Zobacz wszystkie cenyDurex Naturals Water Based Pure£8.75Zobacz wszystkie cenyLube Life Water Based Flavored£14.99Zobacz wszystkie cenyDurex Naturals Water Based Moisture£8.75Zobacz wszystkie ceny Codziennie sprawdzamy ponad 250 milionów produktów, aby uzyskać najlepsze ceny.

Zobacz również