Życie kobiety

Czy hula-hoop to dobre ćwiczenie? Eksperci oceniają, czy ten zabawny trening może naprawdę wzmocnić sylwetkę.

Z pewnością wygląda to na świetną zabawę, ale czy hula hooping to dobre ćwiczenie? Chociaż może nie jest to coś, co robiłeś od dzieciństwa, aktywność ta zatoczyła pełne koło i jest obecnie uważana za jeden z największych trendów fitness w 2022 roku. Częściowo jest to zasługa TikTok, gdzie filmy przedstawiające ludzi włączających obciążone hula-hoop do treningów stały się wirusowe - niektóre z nich zgromadziły ponad 200 milionów wyświetleń.

Odnotowano gwałtowny wzrost zainteresowania tym, w jaki sposób hula-hooping może przyspieszyć nasze domowe treningi i czy może to być skuteczny trening siłowy, jeśli używa się hula-hoop z obciążeniem, które jest obciążone dodatkowym ciężarem, aby pracować nad ciałem nieco ciężej. Badanie przeprowadzone przez PureGym, w którym przeanalizowano sto różnych trendów fitness na 2022 rok, wykazało, że aktywność ta znalazła się na szczycie, z 234% wzrostem liczby osób wyszukujących ją w Google. Ale czy trening jest tym, za co się podaje? Zwróciliśmy się do ekspertów fitness, aby ujawnili, czy jest to skuteczna forma ćwiczeń i zabawny sposób na wykonywanie ćwiczeń cardio i jednoczesne wzmacnianie rdzenia - czy też lepiej trzymać się hantli.

Czy hula hooping jest dobrym ćwiczeniem

? Krótko mówiąc

, tak - ale tylko jako część dobrze zaokrąglonej rutyny fitness. "Jeśli kręcisz hula-hoop dłużej niż kilka minut, poprawi to kondycję układu sercowo-naczyniowego - ponieważ jest to trudniejsze niż się wydaje - i jest świetne dla równowagi i stanowi wyzwanie dla mięśni rdzenia" - mówi Rebecca Myer, trener personalny i założycielka aplikacji Live Happy poświęconej zdrowiu i stylowi życia. "Opiera się również na pracy mięśni nóg, które pomagają w stabilizacji".

Ponadto jest to przystępna forma cardio. "Jako aktywność o niskim wpływie na organizm, jedną z zalet ćwiczeń z hula-hooping jest to, że minimalnie obciąża stawy - w przeciwieństwie do biegania na bieżni" - zauważa Anette Grasmo, trener personalny na platformie fitness Ponzu. Co więcej, podobnie jak najlepsze taśmy oporowe, jest to niedrogi sprzęt, który zazwyczaj można łatwo transportować.

Tymczasem trenerka personalna Aimee Victoria Long zwraca uwagę, że hula hooping może budować siłę, będąc świetnym treningiem brzucha. "Wiąże się to z dużą ilością obrotów, co wymaga pracy mięśni rdzenia" - wyjaśnia. "Więc oprócz spalania kalorii podczas ruchu, twój rdzeń otrzyma trening w tym samym czasie". Intensywność ćwiczeń będzie jeszcze większa, jeśli będziesz korzystać z hula-hoop

z obciążeniem,

jednak istnieją pewne ograniczenia, mówi trenerka fitness Hanna Kim, która wyjaśnia, że brakuje oporu, szczególnie jeśli nie korzystasz z hula-hoop z obciążeniem. "Musisz więc dodać ruchy z innych ćwiczeń, takich jak joga, gimnastyka i kalistenika" - wyjaśnia. "Ale może to być niesamowite dla mobilności i wytrzymałości".

Nasi eksperci zgadzają się, że jeśli sprawia Ci to przyjemność, to śmiało. "Jeśli poruszasz swoim ciałem i spalasz kalorie, twoje ciało będzie ci za to wdzięczne" - podkreśla Long. "Dla mnie głównym elementem osiągnięcia przez kogoś celów fitnessowych jest znalezienie formy ćwiczeń, którą lubi."

Hula hooping - 4 porady ekspertów dotyczące efektywnego treningu

(Zdjęcie: Getty Images)

1. Zwiększ intensywność

Aby zmaksymalizować efektywność treningu, sugerowałbym poruszanie się tak dużo, jak to możliwe, z wystarczająco wysoką intensywnością, aby tętno było podwyższone" - sugeruje Long. "Podobnie, należy jak najmniej odpoczywać, aby upewnić się, że poziom kondycji jest naprawdę przetestowany". Szukasz innych sposobów na podniesienie tętna? Zebraliśmy kilka treningów w domu, które z łatwością wpasują się w Twój harmonogram i pomogą Ci się spocić.

2. Połącz hula-hoop z innymi ćwiczeniami

"Traktowałabym hula-hooping jako dodatek do bardziej solidnego fundamentu sprawności fizycznej, który obejmuje trening siłowy" - mówi Kim. "Aby wyciągnąć z niego jak najwięcej, starałabym się rozwijać go w taki sposób, abyś był coraz lepszy. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowe ruchy, które mogą stanowić wyzwanie dla równowagi, takie jak inwersje lub plyometria. Możliwości są nieograniczone". Dodaje, że aby uzyskać najlepsze treningi, dobrym pomysłem może być wykorzystanie hula-hoop bardziej do mobilności i cardio, a następnie wykonanie treningu oporowego w innym miejscu podczas sesji.

3. Pozostań w ruchu przez 10 minut lub dłużej

"Sugerowałbym kręcenie hula-hoop przez co najmniej 10 minut, aby naprawdę poczuć korzyści kardio" - zaleca Myers. "Staraj się ćwiczyć ciągłą pętlę wokół ciała tak długo, jak możesz - co może wymagać cierpliwości i czasu, aby opanować". Podkreśla, że takie ćwiczenia powinny być włączone do zdrowego, zrównoważonego stylu życia, który obejmuje dużo innego ruchu, a także dużo snu i dobre odżywianie.

4. Aktywuj swój rdzeń dzięki dobrej postawie

"Podczas treningu z hula-hoop wszystko sprowadza się do techniki, praktyki i cierpliwości" - mówi Grasmo. "Upewnij się, że twój rdzeń jest aktywowany przez cały czas i że nie wystawiasz pośladków na zewnątrz - utrzymuj wyprostowaną postawę". Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić swoją postawę, aktywność fizyczna może być naprawdę pomocna.

Dodaje, że aktywność można również wykorzystać do rozgrzewki

przed innymi ćwiczeniami.


w&h

dziękuje trenerce personalnej Aimee Victorii Long, trenerce fitness Hannie Kim, Rebecce Myers, trenerce personalnej i założycielce aplikacji Live Happy oraz Anette Grasmo, trenerce personalnej platformy fitness Ponzu, za poświęcony czas i wiedzę

.

Zobacz również