Macierzyństwo

Czy chcesz, aby dziecko raczkowało?

Czy dziecko może raczkować? Jeśli tak, to kiedy dziecko powinno zacząć raczkować? Czy raczkowanie jest ważne? Czy warto starać się, aby dziecko raczkowało? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Bo każda umiejętność, którą nabywa Twoje dziecko może być powodem do dumy. Ale czy na pewno raczkowanie jest konieczne, by maluch się czegoś nauczył? I czy zawsze w końcu wyjdzie to na dobre? Zapraszam do dalszej lektury.

Czy chcesz, aby dziecko raczkowało?

Raczkowanie jest niezbędnym etapem rozwoju i wzrostu dziecka. Korzystnie wpływa na mięśnie i pracę mózgu, a także na mięśnie. Jest to również pierwszy krok w kierunku samodzielności dla malucha. W końcu może on poznawać świat bez pomocy rodziców. ?

Kiedy dziecko powinno zacząć raczkować?

Dziecko od urodzenia ma zacząć raczkować. Jest to niezwykle ważny, ale trudny etap rozwoju. Dziecko początkowo leży, a następnie uczy się obracać na brzuch. Następnie pełza, porusza się w swoim kierunku, raczkuje i obraca się wokół własnej osi. Gdy jest wystarczająco silne, niemowlę przechodzi do pozycji czworaczej (tzn. Umieszcza swój ciężar na wyprostowanych rękach i zgiętych nogach (zwykle około 6,7 miesiąca życia). Gdy dziecko jest wystarczająco silne, będzie w tej pozycji często kołysać się do przodu i do tyłu. Po pewnym czasie będzie tylko naprzemiennie poruszać rękami lub nogami. Często wykona kilka "upadków na brzuch", zanim będzie mogło poruszać rękami i nogami.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy dziecko powinno zacząć raczkować. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i jest wyjątkowe. Niektóre dzieci mogą nie raczkować aż do ukończenia pierwszego roku życia, podczas gdy inne mogą raczkować już w wieku sześciu miesięcy. Zwykle dzieje się to między 7 a 9 lub nawet 10 rokiem życia dziecka.

Jak możesz pomóc swojemu dziecku lepiej raczkować?

Ważne jest, aby użyć tutaj słowa "pomóc". Możesz bowiem wspierać i pomagać dziecku, ale

Nie należy niczego wymuszać ani przyspieszać!

Dziecko nauczy się poruszać samodzielnie, gdy będzie na to gotowe. Pamiętaj, aby okazać swoje uznanie dla wysiłków dziecka poprzez uśmiech, przytulenie i pocałunek. Twoja radość i wsparcie na pewno zostaną wyczuwalne przez behemota. Oto kilka sposobów, w jaki możesz pomóc swojemu maluchowi.

  • Często układaj dziecko na brzuchu. Ta pozycja jest dobra dla stawów biodrowych, a także wzmacnia mięśnie rąk.
  • Umieść malucha na ziemi i daj mu wystarczająco dużo miejsca, aby mógł pełzać, raczkować, wspinać się i pokonywać odległości.
  • Umieść interesujące malucha przedmioty w zasięgu ręki, tak aby mógł je dosięgnąć.
  • Ćwicz z dzieckiem, przełączając się między dotykaniem lewej nogi i prawej ręki.
  • Dziecko powinno być ubrane luźno, aby nic nie wkradło się w jego ruchy.
  • Zadbaj o jego bezpieczeństwo

Dlaczego raczkowanie jest tak ważne?

Każda półkula naszego mózgu kontroluje kontrolę nad każdą częścią naszego ciała. Podczas raczkowania mózg łączy się między każdą półkulą. Eksperci są zgodni, że raczkowanie to ważny etap w rozwoju dziecka.

  • Równowaga uczy, jak utrzymać głowę w górze.
  • Ćwiczenia i wzmacnianie mięśni
  • Rozwija mózg (współpraca między lewą i prawą połową).
  • Ćwiczenia na orientację w przestrzeni
  • Umiejętności motoryczne są doskonalone przez ten program.
  • wspomaga rozwój wzroku
  • wspomaga rozwój słuchu

Bezpieczeństwo

Pamiętaj, że raczkujące dziecko może być najbardziej ciekawską osobą w Twoim domu. Będzie sięgać po wszystko, odkrywać każdy kąt i fascynować się każdym okruszkiem, drobinką czy przedmiotem. Musisz zapewnić mu bezpieczeństwo. W łazience jest ono najważniejsze. Będzie zaciekawiony wszystkimi rzeczami dzieci, w tym zawartością szafki łazienkowej. Upewnij się, że jest ona zabezpieczona. Wiesz, co można zrobić z kablami, kontaktami i schodami. Pamiętaj, że kreatywność i ciekawość są nieograniczone w umyśle dziecka. ?

Twoje dziecko nie raczkuje!

Spokojnie. Około 10% dzieci pomija etap raczkowania. Nie ma powodu do niepokoju, jeśli Twoje dziecko raczkuje, turla się lub próbuje poruszać się w inny sposób. Jeśli Twoje dziecko nie porusza się i nie pokonuje odległości w wieku 10-12 miesięcy, to warto porozmawiać z lekarzem.

Zobacz również