Życie kobiety

10 sposobów na naturalne zwiększenie dopaminy

Jest ona powszechnie znana jako substancja chemiczna "przyjemności" lub "uzależnienia" - wytwarzana przez nasz mózg, gdy jemy czekoladę, bierzemy narkotyki lub uprawiamy seks - ale wraz z badaniami wykazującymi, że suplementy wzmacniające dopaminę mogą być równie skuteczne jak Prozac w walce z depresją, może nadszedł czas, aby zacząć traktować ją poważniej. Spowolniona aktywność dopaminergiczna może nie tylko uniemożliwić ci osiągnięcie zawrotnych wyżyn euforycznej błogości, ale także wpływać na poziom motywacji, koncentracji i skupienia, które jesteś w stanie przywołać na co dzień. Oto 10 całkowicie naturalnych sposobów na zwiększenie poziomu dopaminy już dziś.

Banany Dopamina jest wytwarzana z aminokwasu tyrozyny - jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości pokarmów zawierających tyrozynę, twój mózg nie może wytworzyć wystarczającej ilości dopaminy. Dojrzały banan jest najlepszym przyjacielem, ale mięso, jaja i produkty mleczne są również dobrym źródłem, podobnie jak migdały, nasiona i fasola, płatki owsiane i kiełki pszenicy, jabłka, arbuz i wiśnie, awokado, buraki i zielone warzywa liściaste. Eksperci sugerują również spożywanie 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie, dzięki wysokiej zawartości L-teaniny. Warto również spożywać dużo żywności i napojów bogatych w probiotyki, takich jak kefir.

Przestań gonić za cukrem

Postaraj się ograniczyć cukier, kofeinę, alkohol i nikotynę (i oczywiście unikaj nielegalnych narkotyków), które mogą zwiększać krótkoterminową produkcję dopaminy, ale zmniejszają produkcję długoterminową.

Uprawiaj seks

Nie martw się - to nie wszystkie złe wieści. Regularny seks to zalecany przez ekspertów sposób na uzupełnienie poziomu dopaminy.

Przyjmuj suplementy

Circumin (główny aktywny składnik kurkumy) okazał się równie skuteczny w leczeniu depresji jak Prozac. Wybieraj suplementy zawierające również czarny pieprz, który zwiększa wchłanianie o 2000%. Pomocne może być również zwiększenie spożycia witamin C i E.

Ćwiczenia

Naukowcy uważają obecnie, że dopamina, a nie endorfiny, jest odpowiedzialna za "haj biegacza". Jednak nawet delikatne ćwiczenia mogą pomóc utrzymać poziom dopaminy na odpowiednim poziomie. Postaraj się poświęcić co najmniej 20-30 minut każdego dnia na ćwiczenia aerobowe o niskim wpływie na organizm - takie jak spacery lub joga - aby poczuć korzyści.

Wystarczająca ilość snu

Mózg potrzebuje wystarczająco dużo czasu na regenerację, aby uzupełnić zapasy dopaminy - dla większości ludzi oznacza to 6-9 godzin snu w nocy.

Medytuj Ostatnie badania wykazały, że medytacja może zwiększyć poziom dopaminy krążącej w mózgu aż o 65%. Dlaczego nie pobrać darmowej aplikacji, która pomoże Ci zacząć, takiej jak Headspace? Słuchaj muzyki

Zapewni to natychmiastowy "zastrzyk" dopaminy bez "załamania" związanego ze spadkiem poziomu cukru lub kofeiny. Podejmij nowe hobby

Niezależnie od tego, czy jest to szkicowanie, czy stepowanie, proces zanurzania się w nauce lub wykonywaniu kreatywnych umiejętności może wciągnąć cię w hiper-koncentrujący, transcendentalny stan umysłu znany jako "przepływ". Czujesz to? To dopamina w akcji. Wyznaczaj mini cele

To uczucie, gdy odhaczasz kolejną pozycję z listy rzeczy do zrobienia? Tak, to też zasługa dopaminy. Zrób więc listę wszystkich tych nieznośnych małych zadań, które chciałeś wykonać przez ostatnie kilka dni, tygodni, miesięcy lub - tak - nawet lat, i zrób je. Teraz. Następnie weź te duże, zniechęcające długoterminowe cele i podziel je na serię mniejszych kroków - za każdym razem, gdy ukończysz krok, zostaniesz nagrodzony małym uderzeniem dopaminy. Co z kolei zwiększy motywację i skupienie, których potrzebujesz, aby przejść do następnego kroku. Sprytne.

Zobacz również