Życie kobiety

Jak nauczyć się pływać jako osoba dorosła: Sześć prostych kroków według trenerów i instruktorów

Jeśli szukasz informacji, jak nauczyć się pływać jako osoba dorosła, nie jesteś jedyny. Pływanie od dawna ma reputację jednego z najtrudniejszych zajęć do opanowania, zwłaszcza dla tych, którzy boją się wody lub zmagają się z obrazem ciała.

Wiele osób nauczyło się pływać w dzieciństwie, ale to, czy będziesz miał okazję się tego nauczyć, zależy wyłącznie od tego, gdzie, kiedy i jak dorastałeś. A nawet jeśli zaczęliście się uczyć, to złe doświadczenia w wodzie sprawiają, że wiele osób na dobre odchodzi od basenu.

Powszechna dezinformacja na temat tego, jak długo trwa nauka pływania i mit, że umiejętności tej trzeba się nauczyć w dzieciństwie lub w ogóle, utwierdza wielu ludzi w ich wahaniach. W rezultacie miliony ludzi w Wielkiej Brytanii zostały pozbawione możliwości korzystania z dobrodziejstw pływania. Ale to nie musi tak zostać. Oto jak nauczyć się pływać jako osoba dorosła, według kilku trenerów i instruktorów pływania.

Jak nauczyć się pływać jako dorosłyWhile

nauka pływania jako dorosły może brzmieć jak tytaniczne wyzwanie, podróż nie musi być męką. Pokonanie strachu przed wodą i opanowanie pociągnięć, gdy jesteś starszy, jest całkowicie wykonalne (i może być nawet ekscytujące!) z pomocą wykwalifikowanego instruktora. Może również wprowadzić Cię w cały szereg wcześniej niedostępnych przyjemności, takich jak korzystanie z hotelowego basenu lub odkrywanie najłatwiejszych i najlepszych treningów brzucha.

Rozmawialiśmy z kilkoma brytyjskimi instruktorami pływania, aby uzyskać ich najlepsze wskazówki, jak nauczyć się pływać jako dorosły, bez względu na wiek.

1. Znajdź certyfikowanego instruktora

Niezależnie od tego, czy masz pięć czy pięćdziesiąt lat, zawsze najlepiej jest rozpocząć naukę pływania pod okiem certyfikowanego instruktora.

Dobry nauczyciel jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa w wodzie i pomaga pokonać nerwy, zwłaszcza jeśli jesteś kompletnym nowicjuszem. Nie wspominając o tym, zawsze miło jest mieć kogoś, kto pomoże ci popchnąć i zmotywować.

"Znajdź wykwalifikowanego nauczyciela pływania i może mieć 1-2-1 najpierw, aby pomóc przezwyciężyć te początkowe lęki", mówi Sarah Porter, trener pływania Her Spirit (otwiera się w nowej karcie) z kwalifikacjami do pływania na wodach otwartych Level 2 STA.

(Image credit: Getty Images)

2. Przestań się nad tym zastanawiać

Łatwo jest przeanalizować proces, ale fiksowanie się na każdym ruchu może sprawić, że doświadczenie będzie bardziej przytłaczające, niż musi być. Aby złagodzić presję na siebie, porzuć wszelkie wyobrażenia, które masz o zostaniu następnym Dara Torres i po prostu skup się na zaprzyjaźnieniu się z wodą.

"To nie jest tak techniczne, jak ludzie myślą", wyjaśniają trenerzy pływania Cheryl i Ian Cross, z Swimming without Stress (otwiera się w nowej karcie). "Naprawdę chodzi o to, aby nauczyć się ufać i cieszyć się wsparciem wody, a następnie potrzebujesz kilku podstawowych umiejętności, aby dać ci dostęp do większych odległości i głębszej wody".

3. Poczuj się komfortowo w wodzie

Dla wielu początkujących to nie samo pływanie jest przeszkodą - to strach przed utratą kontroli w basenie. Niepokój w wodzie jest pewną barierą w nauce umiejętności, więc ważne jest, aby wypłukać wszelkie nerwy z ciebie, zanim zmierzysz się z pociągnięciami.

Podejście Cheryl i Iana, oparte na technice zwanej metodą Shaw, rozwiązuje ten problem, ucząc sztuki "ponownego odkrycia naturalnej równowagi i opanowania" ciała w wodzie. Kiedy zrozumiesz, że woda może cię podnieść na duchu, a nie utopić, zanurzenie się pod powierzchnią basenu stanie się o wiele mniej przerażające

. Znajdź zrównoważoną pozycję, patrząc w dół w wodę, bez brania głębokiego oddechu, delikatnie śpiewaj (aahh) do wody, trzymając otwarte usta i kontynuuj śpiewanie, gdy wychodzisz", mówi Ian. "Robiąc to, uczysz swoje ciało, aby nie spanikować. Szybko staje się bardzo uspokajający, a kiedy czujesz się z tym komfortowo, zrobiłeś bardzo ważny krok, aby stać się komfortowym w wodzie. "

Niektóre z najlepszych aplikacji mindfulness badają również pływanie i pokonywanie lęków przed wodą, więc jest to coś innego do rozważenia podczas nauki

.

Kiedy już znajdziesz odpowiedniego nauczyciela i jesteś dość wygodny w basenie, nadszedł czas, aby zostać wprowadzonym do czterech twarzy pływania - również (bardziej powszechnie) znanych jako udary.

(Image credit: Getty Images)

4. Nauka uderzeń

Jak być może już wiesz, istnieją cztery główne pociągnięcia w pływaniu - pierś, motyl, backstroke i front crawl (zwany również stylem dowolnym).

Piersi i motyle są znane jako pociągnięcia o krótkiej osi, co oznacza, że napęd pochodzi z bioder, podczas gdy backstroke i front crawl są pociągnięciami o długiej osi, co oznacza, że zależą od obrotu osi podłużnej ciała (linia, która biegnie od głowy do palców u nóg), aby napędzić.

Nicole Martin, certyfikowany instruktor pływania, nauczyciel pływania, trener ratowników i właściciel Core Aquatics (otwiera się w nowej zakładce) podkreśla, że nie ma "jednej zasady" dotyczącej tego, którego pociągnięcia należy nauczyć się najpierw, ale wielu początkujących uważa, że najłatwiejsze do opanowania jest back paddle, delikatny prekursor nieco mocniejszego backstroke.

Technika polega na unoszeniu się na plecach, kopaniu nogami w ruchu przypominającym pełzanie i przewijaniu rąk przez biodra. Gdy uczeń jest wygodny z tym, mogą podnieść swoje ręce z wody, aby zakończyć backstroke.

(Image credit: Getty Images

)Breastroke, który polega na kopaniu nogami na zewnątrz jak żaba, podczas gdy ramiona rozciągają się w półkolistych ruchach, jest również dobrym ciosem dla początkujących.

Pozwalając pływakowi utrzymać głowę nad wodą przez cały czas, ten cios jest idealny dla tych, którzy nie są w pełni komfortowo zanurzając głowę jeszcze. Umożliwia on również pływakowi zorientowanie się w otoczeniu, co ułatwia mu pokonywanie basenu bez obawy o wpadnięcie na innych lub niespodziewane uderzenie w ścianę.

Pomimo tego, że backstroke i breaststroke są najbardziej popularne z czterech uderzeń dla początkujących, mogą nie być najbardziej odpowiednią opcją dla każdego, kto chce wiedzieć, jak nauczyć się pływać.

"Niektórzy dorośli przychodzą po operacji i nie mogą pływać konkretnego udaru", wyjaśnia Nicole. "Jednym z przykładów jest brak pozwolenia [przez ich lekarza] na pływanie piersią po operacji. Pływak może pływać tylko piersią! Inne przykłady to ciąża i wcześniejsze traumatyczne doświadczenia, takie jak utonięcie."

Podsumowując, jakikolwiek skok jest dla Ciebie najłatwiejszy, jest dla Ciebie odpowiedni.

5. Bądź cierpliwy i ćwicz, ćwicz, ćwicz

Niestety, nie ma skrótów do nauki pływania - tylko stara dobra cierpliwość i praktyka. Na szczęście z czasem staniesz się w tym lepszy i wkrótce wyruszysz na odkrywanie najbardziej niesamowitych basenów na świecie.

Dorośli, którzy nie mają lęku przed wodą lub problemów z równowagą mogą nabyć umiejętności w mniej niż 30 godzin lekcji, podczas gdy ci, którzy walczą z lękiem lub niestabilnością prawdopodobnie będą potrzebować znacznie dłuższego okresu czasu. Doświadczenie jest inne dla każdego, więc nie bij się, jeśli uczysz się w wolniejszym tempie niż twoi koledzy początkujący.

"To naprawdę zależy od jednostki", mówi Nicole, dodając, że jej klienci "cele i [poziom] obecności" również określają, jak długo zajmuje im nauka pływania.

6. Zainwestuj w dobre stroje kąpielowe

Podczas gdy nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na nic wymyślnego, strój kąpielowy i czepek kąpielowy są prawie zawsze wymagane, aby uzyskać dostęp do publicznych basenów. Czy chcesz śledzić trendy w strojach kąpielowych na rok 2022 lub wybrać z klasycznego składu najlepszych strojów kąpielowych jest całkowicie zależne od Ciebie, ale po prostu upewnij się, że jesteś wygodny i możesz poruszać się swobodnie z ostatecznym wyborem.

Gogle, choć nie są wymagane, są również ogromnie ważne dla prawidłowego wykonywania uderzeń. Klipsy do nosa i zatyczki do uszu mogą być kolejnym udanym zakupem, który pomoże utrzymać wodę z dala od Twoich przewodów nosowych, zwłaszcza jeśli masz skłonność do rozwijania infekcji ucha lub problemów z zatokami.

Płetwy lub płetwy są świetne do zwiększenia prędkości i szybkości w wodzie, ale zostały również zakazane w niektórych publicznych basenach ze względu na ich potencjalnie niebezpieczny charakter. Pamiętaj, aby sprawdzić z ratownikiem na służbie przed zakupem pary.

Jeśli chodzi o wyjście z basenu, inwestycja w parę klapek lub sliderów, jeśli jeszcze ich nie masz, jest prawie zawsze dobrym pomysłem. Brzegi basenu, nawet te super czyste, mają potencjał do rozprzestrzeniania bakterii.

(Image credit: Getty Images

)Dlaczego powinieneś nauczyć się pływać?

Nauka pływania jest niezbędną umiejętnością życiową dla każdego, dorosłego lub nie, aby podnieść. Przede wszystkim, podobnie jak jazda na rowerze, otwiera drzwi, o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy.

Daje nową szansę na spotkania towarzyskie z przyjaciółmi, poznanie nowych znajomych lub nawet pomoc w nauczeniu młodego pokolenia czegoś nowego. Nie wspominając już o tym, że możesz dołączyć do milionów dorosłych w Wielkiej Brytanii, którzy wykorzystują zalety pływania w zimnej wodzie (7,5 miliona według Active Lives ( otwiera się w nowej zakładce ) i Swim England (otwiera się w nowej zakładce) ostatnie liczenie)!

Istnieje również wiele praktycznych powodów, dla których nauka pływania to dobry pomysł. Jeśli masz dzieci lub wnuki, które uwielbiają wbiegać do basenu jako pierwsze podczas wakacji, ważne jest, aby był ktoś, kto może zanurzyć się po nich. Wybierasz się na wycieczkę statkiem? Choć wywrotki i zatonięcia są rzadkie, zdarzają się, a umiejętność pływania oznacza większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się dotrzeć w bezpieczne miejsce. Utonięcie, według Stanford Children's Health (otwiera się w nowej zakładce), jest nadal najczęstszą przyczyną przypadkowej śmierci u dzieci, bardziej niż upadki i urazy, więc jest to umiejętność ratująca życie.


Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć się pływać jako osoba dorosła, sięgnij do społeczności w pobliżu:

  • W USA: Znajdź lekcje i wsparcie dla wszystkich grup wiekowych, w tym specjalistyczne kursy pływania dla dorosłych, na stronie SwimLabs (otwiera się w nowej zakładce).
  • WWielkiej Brytanii: Odwiedź Better.org (otwiera się w nowej zakładce), aby uzyskać informacje wokół kursów pływania dla dorosłych, lub skontaktuj się z lokalnym ośrodkiem Everyone Active (otwiera się w nowej zakładce).

Zobacz również