Życie kobiety

Istnieją trzy sprawdzone sposoby na naturalne wybielanie zębów - ale oto dlaczego dentyści przed nimi ostrzegają

Liczba różnych sposobów można rzekomo wybielić zęby naturalnie wzrosła w ostatnich latach, jak procedury wybielania zębów stały się numerem jeden procedury kosmetyczne dla tych, którzy chcą inwestować w bielszy uśmiech.

Niestety, tak naprawdę nie ma sposobu na naturalne wybielenie zębów przy użyciu codziennych metod i produktów, które prawdopodobnie znajdziesz w swojej kuchni. Niektóre, jak soda oczyszczona, enzymy owocowe i węgiel aktywny, mogą działać dla niektórych osób, ale każdy dentysta, z którym rozmawialiśmy, również ostrzegał przed takimi metodami wybielania z jednego powodu.

Czy szukasz najlepszej wybielającej pasty do zębów, która działa, czy też szukasz sposobu na zapobieganie żółtym zębom, oto co kilku dentystów i nauka mówi o wybielaniu zębów naturalnie w domu. Dodatkowo, zatwierdzone przez dentystów wskazówki dotyczące utrzymania zdrowych zębów.

Co sprawia, że zęby żółkną?

Istnieją dwa rodzaje przebarwień zębów, zewnętrzne i wewnętrzne przebarwienia, wyjaśnia dentysta dr Martina Hodgson (otwiera się w nowej karcie), zarejestrowany dentysta specjalizujący się w wybielaniu zębów. "Zewnętrzne przebarwienia gromadzą się na powierzchni zębów", mówi, i jest to spowodowane pigmentacją na szkliwie zębów z żywności i napojów, takich jak czerwone wino, herbata i kawa, wraz z niektórymi codziennymi produktami stomatologicznymi. "Niektóre płyny do płukania ust zawierające chlorheksydynę, takie jak Corsodyl, mogą również zabarwić zęby, gdy są używane przez więcej niż kilka tygodni. Jest to jednak nieszkodliwe i łatwe do usunięcia przez dentystę lub higienistę. "

Przebarwienia wewnętrzne są nieco bardziej złożone, ponieważ wpływają na zębinę i warstwę pod szkliwem, i nie ma żadnych naturalnych środków zaradczych na ten rodzaj prze

barwień.

"To jest wewnątrz zębów, spowodowane przez substancje takie jak antybiotyki, takie jak tetracyklina. To jest znacznie trudniejsze do leczenia i będzie wymagać kursu profesjonalnego wybielania zębów przepisanych przez dentystę ", mówi.

(Image credit: Getty Images

)Jak naturalnie wybielić zęby - sprawdzone sposoby

1. Soda oczyszczona

Kilka badań potwierdza, że soda oczyszczona jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na naturalne wybielanie zębów. Podczas gdy wiele z nich, w tym te przeprowadzone przez Purdue University (otwiera się w nowej zakładce) i Indiana University (otwiera się w nowej zakładce), przyjrzało się skuteczności pasty do zębów na bazie sody oczyszczonej i uznało je za wysoce skuteczne w usuwaniu powierzchniowych przebarwień z zębów, inne badanie przeprowadzone przez Tokyo Dental College (otwiera się w nowej zakładce) dotyczyło tradycyjnej sody oczyszczonej do wybielania zębów.

Badali oni efekty regularnego stosowania sody oczyszczonej i szczotkowania zębów szczoteczką elektryczną w porównaniu z regularną pastą z fluorem i stwierdzili, że ta pierwsza jest znacznie bardziej skuteczna, bez większych zmian w szorstkości zębów niż to, co widzimy przy użyciu niektórych najlepszych past do zębów.

Jednakże, chociaż udowodniono, że soda oczyszczona była skuteczna w wybielaniu zębów, badanie zostało przeprowadzone na wołowych zębach poza organizmem - co oznacza, że naturalny potencjał barwiący kawy, czerwonego wina, curry, herbaty i innych produktów nie stanowił problemu. Jeśli nie jesz i nie pijesz tego typu produktów, ta metoda może być dla Ciebie bardziej skuteczna.

2. Enzymy owocowe

Wszyscy wiemy, że zbyt dużo cukru - nawet owocowego - jest szkodliwe dla zębów, ale badanie z 2020 roku przeprowadzone przez Szkołę Stomatologiczną w Pelotas i Uniwersytet Michigan (otwiera się w nowej karcie) wykazało, że właściwość niektórych rodzajów owoców może pomóc im pojawić się bielsze w krótkim okresie czasu.

W badaniu przyjrzano się papainie, ficynie i bromelinie, które są wszystkimi rodzajami enzymów owocowych, i stwierdzono, że dwa z trzech są skuteczne w usuwaniu niektórych plam powierzchniowych. Bromelaina, która jest enzymem znajdującym się w ananasie, i ficyna, która znajduje się w soku lateksowym drzewa figowego, były dwoma, które wyszły na wierzch, ponieważ badacze stwierdzili, że enzymy pokazały "obiecujące wyniki" i nawet spowodowały mniej szkód w szkliwie niż nadtlenek karbamidu, który jest używany w niektórych legalnych, dostępnych bez recepty zabiegach wybielających.

(Image credit: Getty Images

)Podobnie jak wiodące badanie na sodzie oczyszczonej do wybielania zębów, badanie zostało przeprowadzone na zębach bydlęcych, więc istnieją pewne ograniczenia co do tego, jak bardzo możemy wykorzystać te wyniki do stosowania w świecie rzeczywistym.

Wcześniejsze badania, w tym jedno przeprowadzone przez SRM Kattankulathur Dental College and Hospital (otwiera się w nowej karcie), również sprawdzały, czy ekstrakty owocowe mogą być naturalnym sposobem wybielania zębów i okazało się, że ananas w połączeniu z nadtlenkiem wodoru był skuteczniejszym wybielaczem niż nadtlenek sam w sobie.

3. Węgiel aktywny

Węgiel aktywny jest wszędzie w tej chwili, we wszystkim od smoothies do mycia twarzy, z niektórych dowodów z Sultan Qaboos University (otwiera się w nowej karcie), aby sugerować, że ma korzystne dla eliminacji toksyn z organizmu. Jest to popularny składnik wybielających past do zębów z podobnych powodów, ale są mieszane wyniki.

W kilku badaniach sprawdzono, czy węgiel aktywny jest skutecznym sposobem na naturalne wybielanie zębów, z pozytywnymi wynikami. Badanie przeprowadzone przez Shahid Beheshti University of Medical Sciences (otwiera się w nowej karcie), na przykład, przyjrzało się trzem różnym pastom do zębów opartym na węglu drzewnym i stwierdziło, że wszystkie trzy miały silny efekt wybielający na zabarwionych kawą zębach, ponieważ węgiel drzewny jest łagodnym środkiem ściernym. Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach (otwiera się w nowej zakładce) przyjrzał się wpływowi węgla drzewnego na ludzkie zęby i stwierdził, że był on skuteczny w poprawie ogólnego koloru zębów z tego samego powodu, ale ostrzegł, że może to również wiązać się z uszkodzeniem szkliwa zębów.

Podczas gdy inne badania, jak badania z Uniwersytetu Hacettepe (otwiera się w nowej karcie), udowodniły inaczej i zasugerowały, że pasty oparte na węglu drzewnym mają taki sam efekt wybielający, jak inne regularne pasty do zębów nie wybielające specyfików.

(Image credit: Getty Images

)Dlaczego nigdy nie powinieneś próbować wybielać zębów naturalnieTe

metody zostały udowodnione w kilku badaniach wspierających ich sukces jako naturalnych wybielaczy zębów. Jednak zespół ekspertów stomatologicznych ostrzegł przed ich stosowaniem - i stosowaniem innych naturalnych zabiegów wybielających, takich jak sok z cytryny, wyciąganie oleju, ocet jabłkowy i kurkuma.

"Jedynym sposobem na skuteczne i bezpieczne wybielenie zębów jest użycie określonego poziomu nadtlenku, który może być legalnie przepisany tylko przez dentystę" - mówi dr Hodgson, który jest również założycielem The Dental Architect (otwiera się w nowej karcie). "Nie ma dowodów na to, że takie rzeczy jak ciągnięcie oleju są skuteczne, a sok z cytryny jest wysoce kwaśny i szkodliwy dla szkliwa, więc nigdy nie powinien być brany pod uwagę. "

Soda oczyszczona, enzymy owocowe i węgiel drzewny mogą sprawić, że twoje zęby będą początkowo wyglądać na bielsze, ponieważ są to materiały ścierne, co oznacza, że dosłownie szorują po powierzchni zębów, gdy prawidłowo szczotkujesz zę

by.

Jednak kilka kolejnych badań i wszyscy dentyści, z którymi rozmawialiśmy, również potwierdzają, że substancje te mogą rozbijać szkliwo na zębach - aka. część, która sprawia, że zęby naturalnie wyglądają na białe.

"Emalia to twarda zewnętrzna powłoka zębów, która chroni zębinę" - wyjaśnia dr Krystyna Wilcynzski (otwiera w nowej zakładce), wiodący stomatolog kosmetyczny. "Dentyna jest tym, z czego składa się większa część Twojego zęba i ma naturalnie żółty kolor. Szkliwo jest naturalnie białe, więc jeśli używasz pasty do zębów, która jest ścierna i zużywa szkliwo, staje się ono bardziej półprzezroczyste, powodując, że żółte zęby dentystyczne pokazują się przez i ostatecznie sprawiają, że zęby wydają się bardziej żółte. "

Warto również unikać domowych zabiegów wybielania zębów z tego samego powodu, nawet jeśli mieszkasz w USA, gdzie wiele zestawów i zabiegów zawiera wyższe poziomy nadtlenku. "Produkty przeznaczone do użytku domowego nie mają wymaganego poziomu i dlatego w najlepszym przypadku są nieskuteczne, a w najgorszym zawierają składniki, które mogą ścierać lub usuwać szkliwo z zębów. W dłuższej perspektywie może to spowodować uszkodzenie szkliwa, a nawet doprowadzić do tego, że zęby będą wyglądały na bardziej żółte" - mówi dr Hodgson.

Porady dentystów dotyczące bielszych zębówSposoby

naturalnego wybielania zębów powinny być poza listą, ale istnieją zatwierdzone przez dentystów sposoby zapobiegania dalszemu barwieniu zębów i poprawiania ich koloru w dłuż

szej perspektywie.

Oto co Faizan Zaheer, dentysta w Bupa Dental Care (otwiera się w nowej karcie), i eksperci mają do powiedzenia na temat utrzymania bielszego uśmiechu:

  • Unikaj ciemnych pokarmów i napojów: "Naturalne żółknięcie zębów występuje z wiekiem, ale także ze względu na spożycie ciemnych pokarmów i napojów, takich jak jagody, herbata, kawa, czerwone wino, curry itp", mówi Zaheer. "Zamiast wycinać pewne rzeczy, spróbuj przepłukać usta wodą i umyć zęby po 30 minutach od spożycia curry, na przykład, aby zmniejszyć plamy".
  • Rzuć palenie: Jeśli jesteś palaczem (nawet dorywczo) i martwisz się o przebarwienia zębów, teraz jest czas, aby rzucić palenie. "Rzucenie palenia pomoże utrzymać jasny uśmiech i poprawić ogólny stan zdrowia", mówi.
  • Używaj elektrycznej szczoteczki do zębów: Jedna z najlepszych elektrycznych szczoteczek do zębów nie wybieli Twoich zębów, ale mogą pomóc w zapobieganiu przebarwieniom, mówi dr Hodgson. "Elektryczne szczoteczki do zębów mogą być lepsze od manualnych w zapobieganiu gromadzenia się plam", mówi.
  • Używaj wybielającej pasty do zębów: Podczas gdy dentyści debatują nad ich skutecznością, dr Wilcynzski mówi, że są one dobre dla utrzymania naturalnego koloru zębów. "Wybielająca pasta do zębów może być również stosowana do utrzymania koloru zębów", mówi. "Działają one w taki sposób, że usuwają zewnętrzne przebarwienia spowodowane przez takie rzeczy jak kawa i palenie".
  • Umów się na regularne wizyty u higienistki: "W przypadku przebarwień powierzchniowych, czasami wszystko, co jest potrzebne, to profesjonalne czyszczenie zębów przez zarejestrowanego w GDC dentystę lub higienistę, które ożywi zęby i rozjaśni uśmiech".
  • Utrzymuj dobre zdrowie jamy ustnej: "Szczotkuj zęby dwa razy dziennie przez dwie do trzech minut, używając pasty z fluorem i miękkiej szczoteczki. To usuwa płytkę nazębną na powierzchni zębów i ważne jest również, aby nitkować lub używać szczoteczek międzyzębowych, aby usunąć płytkę między zębami", mówi Zaheer. "Używanie płynu do płukania ust z fluorem w innym czasie niż szczotkowanie również przyczyni się do wzmocnienia zębów i zapobiegania próchnicy".

Zobacz również