Życie kobiety

Poszedłem na dzikie pływanie po raz pierwszy w moich 40-tych latach, a teraz jestem zahaczony - oto, jak zacząć.

newsletter woman&home

Zapisz się na nasz bezpłatny e-mail, aby otrzymywać najnowsze wiadomości królewskie i rozrywkowe, ciekawe opinie, porady ekspertów dotyczące trendów w stylizacji i urodzie oraz bezsensowne poradniki dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia, na które chcesz uzyskać odpowiedzi.

Imię i nazwisko: Twój adres e-mail Skontaktuj się ze mną w sprawie nowości i ofert innych marek Future Otrzymywać od nas wiadomości e-mail w imieniu naszych zaufanych partnerów lub sponsorów

Dziękujemy za zapisanie się do . Wkrótce otrzymasz e-mail weryfikacyjny.

Wystąpił problem. Proszę odświeżyć stronę i spróbować ponownie.

Przesyłając swoje dane, zgadzasz się z Warunkami umowy (otwiera się w nowej zakładce ) i Polityką prywatności (otwiera się w nowej zakładce) oraz masz ukończone 16 lat.

Zanim zacząłem dzikie pływanie, przeszedłem trochę podróży z fitnessem. Bieganie na odległość, podnoszenie ciężarów, joga. Wszystkie bardzo sensowne rzeczy, ale ponieważ 45 zbliża się w lustrze, zacząłem rozgałęziać się trochę i robić rzeczy, o których nigdy nie myślałem, że będę. Halowa wspinaczka - nie tak źle, ale nie dla mnie. Canyoning - uwielbiałem pływanie i abseiling bit, nie tak bardzo skoki z klifów do wody.

Pływanie na otwartej wodzie to moja najnowsza przygoda i nie mam nic przeciwko przyznaniu się, że jestem trochę uzależniony. Otwarte niebo, chłodna woda, a w moim przypadku otoczona zielenią i śpiewem ptaków. Nieważne, że była późna jesień i chłodno, a nad głową wisiały chmury, kiedy pierwszy raz zaczęłam, było miękko i kojąco.

I nie jestem osamotniony w uznaniu tego za uzależniające. Badania w stowarzyszeniu z University of Portsmouth (otwiera się w nowej karcie) pokazują, że poprawia zdrowie psychiczne (jak również fizyczne), może złagodzić uczucia niepokoju i PTSD, a nawet praca oddechowa wymagana może pomóc w mindfulness. Bardzo ostatnie badania sugerują, że zielone światło może nawet złagodzić ból fizyczny. Oczywiście, wszystko to jest ignorowanie społecznej strony rzeczy. Istnieje wielka społeczność pływania na wodach otwartych, która tylko czeka na ciebie.

Jeśli więc kiedykolwiek miałeś ochotę spróbować i nie wiesz, od czego zacząć, pozwól, że poprowadzę Cię przez wszystkie rzeczy, których nauczyłem się po drodze - i może dołączysz do tysięcy z nas, którzy odkryli korzyści płynące z dzikiego pływania i miłość do wszystkich rzeczy na otwartej wodzie.

Czy muszę być dobrym pływakiem, aby spróbować dzikiego pływania?

To oczywiście pomaga, ale byłbym pierwszym, który przyznałby się do tego, że nie jestem najbardziej pewny siebie w wodzie. To pewnie dlatego tak długo zwlekałem. Obawiałem się, że nie będę w tym dobry i że będzie to zbyt trudne, więc nie spieszyłem się. Początkowo trzymałem się blisko brzegu i płytkich miejsc, tak aby móc nadal dotykać stopami dna, gdybym czuł się nieswojo.

Od czasu mojego pierwszego pływania spędziłem czas na wzmacnianiu mojej techniki i stałem się coraz lepszy, silniejszy i bardziej pewny siebie. Jeśli nie jesteś pewien, najpierw zbuduj swoją kompetencję w basenie lub możesz nauczyć się pływać jako osoba dorosła, biorąc lekcje.

(Image credit: Charlie Hooson-Sykes

)Jak zacząć pływać na dziko

1. Wybierz miejsce

Istnieje wiele możliwości wyboru. Dla początkujących, a zwłaszcza jeśli jesteś niepewny lub martwisz się, że nie jesteś świetnym pływakiem, poleciłbym jeden z wielu ośrodków lub grup w całym kraju, które oferują sesje samouczków. Mój lokalny park wodny oferuje sesje dla początkujących z ich doświadczonymi tutorami, a także bardziej swobodne sesje za kilka funtów, jeśli jesteś nieco bardziej pewny swoich umiejętności pływania. Możesz również udać się do jednego z wielu odcinków wody w całym kraju, które są dostępne dla pływaków na wodach otwartych.

Jak można sobie wyobrazić, jest to jedno hobby, które naprawdę trzeba zrobić w grupie dla bezpieczeństwa. Zacząłem moją podróż w zbiorniku w Yorkshire z fantastyczną grupą kobiet, które chodzą dwa razy w tygodniu, ale możesz znaleźć grupy pływaków na mediach społecznościowych, a także wyszukać w Google specjalistyczne centrum w pobliżu.

2. Zdecyduj, jak się czujesz z bardzo zimną wodą

Różne pory roku oferują różne doświadczenia. Możesz pływać o każdej porze roku, z odpowiednim zestawem i przy odpowiedniej pogodzie (na przykład, burze nie są zalecane, ponieważ woda jest super przewodnikiem, i możesz chcieć uniknąć śnieżnych i lodowatych warunków), ale jeśli dajesz radę po raz pierwszy, możesz chcieć poczekać na cieplejszą pogodę.

Zazwyczaj "sezon" trwa od marca do października, choć wiele osób pływa poza tymi miesiącami, jeśli mają do tego odpowiedni sprzęt.

3. Załóż garnitur

W miesiącach letnich i wczesnojesiennych, pogoda jest idealna w większości części Wielkiej Brytanii, aby po prostu rzucić się na strój kąpielowy. Poza tym czasem, jak można sobie wyobrazić, rzeczy stają się trochę chłodne dla tego samego. Jeśli dostaniesz bakcyla do dzikiego pływania, mogę absolutnie polecić zainwestowanie w mokry kombinezon. Podniosłem mój własny shortie (mokry kombinezon z krótkimi rękawami i krótkimi nogami) za mniej niż 50 £, ale możesz znaleźć pełne kombinezony za około 70 £, jeśli chcesz coś trochę przytulniejszego. A jeśli staniesz się naprawdę zainwestowany, możesz wydać jeszcze więcej. Ale to jedna z wielu zalet pływania, nie musi kosztować fortuny.

Ale garnitur to nie wszystko, czego będziesz potrzebować. Zdecydowanie chcesz też parę butów aqua, ponieważ rzeki, stawy i zbiorniki mogą być szorstkie, kamieniste, a nawet błotniste. Zapisz sobie dyskomfort stąpania po czymś w bosych stopach, że nie powinieneś i podnieś parę.

4. Zainwestuj w odpowiedni zestaw

Mogę również polecić pływak holowniczy. W rzeczywistości, dla wielu ośrodków open swim, są to niezbędne przedmioty. Pływak holowniczy jest nie tylko po to, abyś mógł się go trzymać, jeśli się zmęczysz, ale większość oferuje również wodoodporne przechowywanie wewnątrz, więc nie musisz zostawiać telefonu lub kluczy na brzegu. Są one również wystarczająco jasne, aby przyciągnąć uwagę, jeśli nie dostać się do trouble.

And then there are the accessories. Mam włosy w jasnych kolorach, więc czepek kąpielowy jest dla mnie koniecznością, aby utrzymać moje rozjaśnione zamki chronione, a mój krótkowzroczność oznacza gogle są zbyt. Takie same, jakich używałabym w każdym miejscu do pływania. Znam takich, którzy w zimie wolą wełnianą czapkę, aby ich głowa była ciepła, i neoprenowe rękawiczki, aby ich dłonie również były ciepłe. Aha, i niektórzy biorą wodoodporne etui na telefon, więc mogą używać swojego telefonu nawet będąc w wodzie.

5. Przygotuj się na wyjście z wody

Podczas gdy można pop kostium pływacki na pod ubraniem w drodze do wody, na pewno nie chcesz na drodze powrotnej. Nikt nie chce przecież mieć mokrej pupy. Dlatego większość pływaków decyduje się na suchy szlafrok. Duże markowe wersje są dostępne za 100+ funtów, lub możesz zdobyć bardziej podstawowe opcje za około 30 funtów.

Mam jedną z tańszych wersji i chociaż w chłodniejszych miesiącach mogę być zmuszony do nieco szybszego przebrania się, wykonuje pracę z minimalnym błyskiem.

Czy skusiłem cię, aby dać dzikie pływanie? Mam nadzieję, że tak. Jeśli chodzi o mnie, to może nie biorę udziału w żadnych wyścigach, ale znajdziecie mnie pluskającego się, gdy tylko nadarzy się okazja.

Zobacz również