Życie kobiety

Obfite miesiączki po 40-tce ze skrzepami są normalne, więc dlaczego o tym się nie mówi? 4 kobiety opisują swoje doświadczenia - od zalania po nieregul

Obfite miesiączki po 40. roku życia (zwane również menorrhagią) mogą być powszechne i całkowicie normalne dla wielu osób, ale przynajmniej do czasu rozpoczęcia menopauzy mogą być bardzo uciążliwe dla codziennego życia i powodować dyskomfort, zakłopotanie i stres u osób, które ich doświadczają. Podczas gdy świat stał się o wiele bardziej otwarty na rozmowy o menstruacji, jest to jedna część cyklu, która często pozostaje ukryta.

W mojej południowoazjatyckiej kulturze, miesiączka jest tabu. Jest to temat tylko dla uszu matek i ciotek, nigdy nie należy o nim rozmawiać poza domem i nigdy nie należy go omawiać przy mężczyznach, więc dorastałam, nigdy nie rozmawiając o tym temacie i tylko moja matka wie, ile bólu przeżyłam przez te lata. Kiedy skończyłam 40 lat, moje okresy się pogorszyły i teraz mam ciężki okres co miesiąc, który sprawia, że czuję się chora i trzyma mnie w łóżku z butelką z gorącą wodą. Nie jest to coś, o czym mówi się w mediach głównego nurtu, a kobiety z Azji Południowej często wstydzą się rozmawiać o tym z kimkolwiek poza swoimi przyjaciółmi.

Jeśli cierpisz z powodu bolesnych i obfitych miesiączek, niezależnie od tego, czy doświadczasz objawów perimenopauzy czy nie, nie jesteś sama. Tutaj rozmawiamy z kilkoma kobietami, które zauważyły zmiany w swoich okresach po 40 roku życia, a dzięki spostrzeżeniom dr Danielle Russell (otwiera się w nowej karcie), wiodącego lekarza pierwszego kontaktu specjalizującego się w zdrowiu kobiet, wyjaśniamy, dlaczego ciężkie miesiączki po 40 roku życia ze skrzepami są normalne, jakie są ich przyczyny i kiedy należy szukać pomocy.

Czy obfite miesiączki po 40 roku życia ze skrzepami są normalne?

Niestety, tak, obfite miesiączki po 40 roku życia ze skrzepami są normalne i jest to powszechne zjawisko dla kobiet, wyjaśnia dr Russell, ponieważ obfite miesiączki są spowodowane spadkiem poziomu progesteronu.

Jest to coś, czego kobiety po 40 roku życia doświadczają regularnie, ponieważ jest to wiek, w którym wiele z nich zaczyna doświadczać objawów wczesnej menopauzy, kiedy to organizm przestaje uwalniać jajeczka. Na przykład, jedno z badań przeprowadzonych przez University of Michigan School of Public Health (otwiera się w nowej zakładce) dotyczyło kobiet w wieku od 42 do 52 lat i wykazało, że prawie 80% z nich uznałoby przepływ krwi podczas okresu za ciężki, a ponad 90% miało okresy trwające dłużej niż wcześniej.

Spadek progesteronu pozostawia stosunkowo więcej estrogenu, który zagęszcza wyściółkę macicy, tak że jest go więcej do zrzucenia podczas okresu" - mówi dr Russell. "Cykle mogą również stać się nieregularne w tym czasie, więc pominięty lub opóźniony okres pozostawia więcej czasu dla wyściółki macicy, aby zagęścić się. "

Ta wyściółka staje się również bardzo naczyniowa, kontynuuje, co sprawia, że skrzepy bardziej prawdopodobne

.

"Podczas ciężkich dni przepływu, zwykle w ciągu pierwszych kilku dni okresu, jest więcej krwi obecnej, która koaguluje w macicy i pochwie, a to wychodzi jako skrzepy."

(Image credit: Getty Images

)Jak to jest mieć ciężkie okresy po 40 z zakrzepamiTylko

dlatego,

że jest to normalne w wielu przypadkach, nie oznacza to, że nie jest to bardzo trudne i nikt nie powinien mieć do czynienia z objawami bez zarządzania. Kiedy poszedłem do mojego lekarza ogólnego o ciężkich okresach po 40, powiedzieli mi, że to całkowicie normalne, aby doświadczyć zmian i mieć oko na to, jeśli trwa dłużej niż siedem dni lub krzepnięcie się pogarsza - i nie jestem jedynym.

Laura Hitchcock, 48, jest redaktorem Dorset's Blackmore Vale i miała długie, ale normalne okresy aż do urodzenia jej trzeciego dziecka, w którym to momencie wszystko się zmieniło. "Cierpiałam na menorrhagię i nigdy tak naprawdę nie przestała. Było okropne krwawienie, ale na szczęście bez bólu, nigdy, ze skrzepami przez lata. Moje czwarte dziecko cztery lata później nie złagodziło sprawy zbytnio", mówi woman&home.

"Nadal czekam na rzekome lekkie okresy starzenia się i perimenopauzy. Nie muszę teraz brać kwasu traneksamowego i mefenamowego, ale zawsze podwajam super-plus Tampax, do tego wkładki na noc, zmieniam je co kilka godzin i mam trzy dni ohydnego krwawienia. To jest graficzne, poziom horroru, co miesiąc. Następnie po tym, są kolejne cztery dni tego, co myślę, że większość kobiet w moim wieku nazwałaby ciężkim okresem."(

Image credit: Getty Images

)To sytuacja, z którą Irem, która ma 51 lat i mieszka w Newcastle Upon Tyne, może się odnieść, ponieważ zawsze cierpiała ze średnimi lub ciężkimi okresami, ale w ciągu ostatnich pięciu lat, stało się to absurdalnie

ciężkie.

"Tak bardzo, że używam trzech paczek łóżkowych w moim okresie od siedmiu do 10 dni. Od pierwszego dnia jestem wyczerpana. To wysiłek, aby wstać, przygotować się i zrobić życie. Ciągłe sprawdzanie, czy nie przeciekasz, zwłaszcza gdy pracujesz w biurze pełnym mężczyzn i bez kobiet. Nie masz tego wsparcia w postaci wskazywania za siebie i szeptania 'czy wszystko w porządku?!'", mówi.

To nie jest tylko coś, co dzieje się w okresie poprzedzającym perimenopauzę i menopauzę. Niektórzy ludzie doświadczają obfitych miesiączek przez całe życie, jak Sarupa Shah, 49, z Londynu. "Zawsze cierpiałem z powodu ciężkich okresów i skrzepów, z moim pierwszym co trwało przez trzy miesiące, w wieku 13 lat. Zawsze miałem silne skurcze, skrzepy i ciężkie i czułe cycki z tym też", mówi.

(Image credit: Getty Images)

"Od lat noszę tampon i podpaski i wciąż zdarzają się wypadki. Ostatnio musiałam odbyć długą podróż w samochodzie, więc na wszelki wypadek usiadłam na ręczniku. Wolę też nosić legginsy i spodnie, kiedy mam okres, ponieważ czuje się bezpieczniej, jakby trzymał wszystko na miejscu. "

Shah, jak ja i większość innych, którzy doświadczają tych ciężkich okresów, chce więcej rozmowy o okresach, ponieważ nadal jest postrzegany jako tabu. "Nie sądzę, że rozmawiamy o zdrowiu okresu wystarczająco lub zrozumieć, że nie jest to lekki przepływ dla większości kobiet i nosimy tyle wstydu o tym, jak jako kobiety jest coś złego z nami. "

Czy istnieje leczenie ciężkich

okresów?

Tak, istnieją opcje leczenia dostępne dla ciężkich miesiączek, w tym cewki Mirena, hormonalnej terapii zastępczej (HRT) lub opcji niehormonalnych, takich jak kwas traneksamowy lub niesteroidowe tabletki przeciwzapalne.

1. Kwas traneksamowy i niesteroidowe tabletki przeciwzapalne

Nieinwazyjne opcje leczenia są szeroko dostępne i to właśnie one wydają się mieć największy efekt. "Tabletki takie jak kwas traneksamowy lub niesteroidowe tabletki przeciwzapalne są korzystne" - mówi dr Russell. "Jeśli te opcje zostały wypróbowane bezskutecznie, wtedy istnieją bardziej drastyczne opcje leczenia, takie jak operacja. "

Kwas traneksamowy jest powszechnie stosowanym lekiem, który pomaga kontrolować krwawienie różnych typów, w tym krwawienia z zębów i nosa, a także krwawienia miesiączkowe. Zazwyczaj występuje w postaci tabletek, jak wyjaśnia NHS (otwiera się w nowej zakładce), ale jest również dostępny w postaci płynnej, w postaci płynu do płukania ust oraz w postaci zastrzyków.

Lesley Bourne, lat 50, z Buckinghamshire, miała początkowo założoną cewkę Mirena (inna opcja leczenia) na obfite miesiączki, ale przestała ona działać, co doprowadziło do obfitego krwawienia i wycieczki na pogotowie pewnego wieczoru. Tutaj nie spotkała się z ginekologiem. Zamiast tego podano jej kwas tranexamic i odesłano do domu.

"Dwa dni później zacząłem krzepnąć i poszedłem do A&E ponownie, tylko po to, aby powiedzieć, że jestem menopauzą i jest to powszechne. Potem poszłam do lekarza pierwszego kontaktu, żeby wyjąć cewkę, ale to nie było możliwe, więc teraz w końcu mam wizytę u ginekologa w przyszłym miesiącu. Ale to zajęło trzy skierowania i biorę norethisterone, aby zatrzymać krwawienie, ale nadal tracę skrzep krwi tu i tam i dostaję crampy bóle. "

Norethisterone jest kolejnym lekiem stosowanym w leczeniu niekorzystnych problemów ginekologicznych, potwierdza National Institute for Healthcare and Excellence (otwiera się w nowej zakładce), ale jest to zastępstwo hormonu progesteronu

.

2. Cewka Mirena

"Inne opcje obejmują cewkę Mirena, znaną również jako cewka hormonalna, która jest umieszczana w macicy i działa w celu rozrzedzenia wyściółki macicy, więc jest mniej do zrzucenia", wyjaśnia dr Russell. "Cewka Mirena ma dodatkową zaletę, że może być również stosowana jako antykoncepcja i jako część HRT w razie potrzeby. "

Niestety, cewka nie działa dla wszystkich

.

To było leczenie, które Bourne znalazł korzystne, gdy miała go zamontowanego cztery lata temu dla ciężkich okresów i to działało na początku, ponieważ jej okresy zatrzymały się całkowicie. Ale kiedy cewka przestała działać, straciła dużo krwi. "Były to duże ogromne skrzepy i zatrzymały się dopiero po dwóch godzinach, a następnie dwa dni później zaczęły się ponownie. Tyle że było gorzej i nie chciało się zatrzymać" - opowiada woman&home.

3. Hormonalna terapia zastępcza (HRT)

Hormonalna terapia zastępcza (HRT) może być również stosowana w celu zrównoważenia hormonów, co może następnie pomóc w kontroli okresów i innych objawów perimenopauzy, mówi dr Russell. Jest to tradycyjnie leczenie dla tych, którzy doświadczają menopauzy, ale ma swoje zastosowania tutaj, jak również dla tych, którzy doświadczają ciężkich miesiączek, ponieważ również zwiększa niski poziom hormonów.

Przegląd przeprowadzony przez Uniwersytet w Edynburgu (otwiera się w nowej karcie) potwierdza to, po zbadaniu wielu badań z zastosowaniem tej metody. Stwierdzono, że HRT jest skuteczna w zmniejszaniu objawów menopauzy dzięki hormonom "add-back".

Ostatecznie jednak, jeśli zmagasz się z obfitymi miesiączkami po 40. roku życia, najlepiej jest omówić opcje z lekarzem, aby zobaczyć, które z nich mogą być dla ciebie najlepsze.

(Image credit: Getty Images

)Kiedy udać się do lekarzaMiliony

ludzi na całym świecie doświadczają obfitych miesiączek po 40 roku życia, co oznacza, że nie powinnaś znosić bólu lub dyskomfortu, jeśli ich doświadczasz. "Zazwyczaj istnieje patologia leżąca u podstaw ciężkich miesiączek" - wyjaśnia dr Hina Pathak Sra, ginekolog konsultant w Cosmebeauté na Harley Street (otwiera się w nowej karcie).

Należy zgłosić się do lekarza w sprawie obfitych miesiączek po 40 roku życia z zakrzepami, jeśli:

 • Pojawia się nowa zmiana w przepływie krwi miesiączkowej (zwłaszcza jeśli jest ona obfita)
 • Krwawienie pomiędzy miesiączkami
 • Krwawienie po stosunku płciowym
 • Nieregularne miesiączki
 • Brak miesiączki w ogóle
 • Krwawienie po menopauzie
 • Bolesne miesiączki wymagające dużej ilości odpoczynku w łóżku lub stosowania środków przeciwbólowych
 • Ból podczas seksu
 • Ból miednicy
 • Ciągłe wzdęcia
 • Niezamierzona utrata wagi

"Każda kobieta powyżej 40 roku życia ze zmianą w ich wzorze krwawienia lub każdy, kto zaczyna mieć obfite miesiączki, powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, aby został skierowany do ginekologa w celu zorganizowania badania ultrasonograficznego, aby sprawdzić grubość endometrium [grubość wyściółki macicy] i mieć biopsję endometrium [biopsja wyściółki macicy]. Ma to na celu wykluczenie wszelkich niekorzystnych zmian na komórkach endometrium" - mówi dr Pathak.

Zobacz również