Macierzyństwo

Oto 10 sposobów na zachowanie zdrowia w czasie ciąży

Moja podróż do zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania oraz zdrowej skóry, włosów i pielęgnacji rozpoczęła się cztery lata temu, kiedy powiększyliśmy naszą rodzinę. Wówczas wierzyłam, że moje problemy zdrowotne rozwiąże kilka drogich kremów na rozstępy i suplementów. Moja ciekawość zaprowadziła mnie w nowe miejsce. Dziś wspieram swoje zdrowie i zdrowie mojego dziecka. Ma ono już 28 tygodni - czy możesz uwierzyć? Poznaj moje łatwe i naturalne sposoby na codzienne wspieranie swojego zdrowia.

1. Szklanka ciepłej wody z cytryną o poranku

Ciepła woda ze świeżo wyciśniętą połową cytryny to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia. Ta mieszanka pomaga oczyścić organizm, wypłukać toksyny, poprawia metabolizm, trawienie i energię. Pij ją zaraz po przebudzeniu, co najmniej pół godziny przed śniadaniem. Dostarczy wapnia i potasu, które pomogą Ci utrzymać zdrowe serce, układ nerwowy i mózg. Woda z cytryną ma działanie odkwaszające - Mimo gorzkiego smaku, ma na nas wpływ alkalizujący.

2. Nasiona chia

To mój ulubiony i najlepszy naturalny suplement diety. Mam go dwa razy dziennie: łyżkę nasion chia mieszam w szklance ciepłej, ale nie gorącej wody. Następnie odstawiam na chwilę, aby móc cieszyć się moją odżywczą "bombą".

Z czego nasiona chia są najbardziej znane? Dwie duże łyżki stołowe (ok. 30g) nasion chia dostarczają nam 20% dziennego zalecanego spożycia wapnia, 30% manganu i 30% magnezu. Otrzymujemy również 27% zalecanego dziennego spożycia fosforu i aż 11g błonnika [źródło]. Dzięki temu wspierają korzystną florę bakteryjną w obrębie naszych jelit. Są bogate w cenne antyoksydanty [źródło], a ich bogactwo wapnia, magnezu i fosforu, a także białka, cudownie wspiera nasze kości i kości naszych maluchów.

3. Sok z buraków.

Anemia to częsta przypadłość w ciąży. Aby temu zapobiec, najlepiej jest jeść buraki już na początku ciąży. Nie są one tak bogate w żelazo jak pietruszka, ale wspaniale odgrywają ważną rolę w tworzeniu krwi i mogą nawet zapobiegać lub leczyć anemię. Są silnymi przeciwutleniaczami, które zwiększają pobieranie tlenu przez nasze komórki aż czterokrotnie. Zawierają również dużo kwasu foliowego . Dzięki temu bezpośrednio wspomogą rozwój naszego dziecka i wyeliminują szkodliwy nadmiar homocysteiny.

Sok z buraków to świetny dodatek do diety każdej kobiety w ciąży, lub tej, która się do niej przygotowuje. Nasz codzienny sok robimy za pomocą sokowirówki wolnoobrotowej, lub w kamiennym naczyniu. Sok robimy również z kiszonego czosnku. Więcej o cudownych właściwościach kiszonych ogórków i przepisach na to cudo napiszę przy najbliższej okazji. Jedno jest pewne: po piciu soku z kiszonych buraków codziennie przez 2-3 tygodnie, udało mi się pozbyć nawet jednocyfrowych ilości hemoglobiny we krwi. Możliwe jest nawet zapobieganie anemii.

Soki z kiszonych buraków można zrobić w domu, jeśli nie mamy czasu lub ochoty na robienie własnych soków.

4. Woda

To właśnie woda wypłukuje toksyny. Pomaga wyeliminować szkodliwe odpady metaboliczne z organizmu. Niedobór może powodować, że czujemy się zmęczeni, słabi, znużeni, a nawet zawroty głowy, co może prowadzić do drastycznego spadku poziomu elektrolitów w naszym organizmie.

Pamiętaj, aby w czasie ciąży pić wystarczającą ilość wody dla Was dwóch (lub trzech). Ponieważ Dziecko składa się w 74-94% z wody i jego naturalnym środowiskiem jest woda, musisz pić wystarczającą ilość wody dla Was obojga. Zalecane dzienne spożycie wody powinno wynosić około 3 litrów. Jeden litr powinien być spożyty w pożywieniu, a dwa litry w napojach. Dzięki piciu wody poprawisz również swoje zdrowie. Dlatego zawsze trzymam szklankę i litr wody blisko siebie. Nadchodzi lato, więc prawdopodobnie będę pić więcej wody, aby zrekompensować upały.

5. Witamina D

Ta witamina jest niezbędna dla zdrowia i pomaga budować silne kości i mięśnie dla Ciebie i Twojego dziecka. Jest odpowiedzialna za utrzymanie zdrowej równowagi wapnia w naszym organizmie. Może powodować słabsze kości dla Ciebie i Twojego dziecka, a także częstsze alergie u dzieci.

Nie opalam się w czasie ciąży (ani poza nią). Nie wystawiam skóry na działanie słońca przez dłuższy czas. Jednak jeśli jest słonecznie, staram się codziennie korzystać z 20 minut pełnego słońca. Podobno już 15 minut ekspozycji na słońce na nogi i ręce pomaga nam spełnić nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Innym powodem, aby wziąć rodzinny spacer każdego dnia jest to.

W pozostałe dni biorę odpowiednie krople witaminy D, więc przez pierwsze dwa trymestry prawie codziennie.

Jak ustalić prawidłową dawkę suplementacji witaminy D?

Zleć sprawdzenie poziomu witaminy D przy następnym badaniu krwi. Przedyskutuj ze swoim lekarzem najlepszą dla Ciebie dawkę witaminy D. Zdrowe spożycie witaminy D jest niezbędne dla prawidłowego metabolizmu wapnia w ciąży i dla dziecka

6. Kwas foliowy

Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju rdzenia kręgowego Twojego Maluszka . Czy wiesz, że cewa nerwowa płodu może się zamknąć już w 3-4 tygodniu ciąży? W czasie starań o dziecko powinnaś zadbać o odpowiednią ilość kwasu foliowego. Niski poziom kwasu foliowego może również prowadzić do problemów behawioralnych i wcześniactwa u dziecka. Musimy zadbać o to, by jego poziom utrzymywał się przez całą ciążę.

Kwas foliowy spożywam w diecie, ale według mojego lekarza przyjmuję go również w postaci suplementów przez całą ciążę. Jaką dawkę powinnam stosować? Jaki jest najlepszy kwas? Omów to wszystko ze swoim lekarzem.

7. Oleje

Codziennie spożywam tłoczone na zimno "dobre tłuszcze", czyli olej kokosowy i olej lniany . Za każdym razem wybieram tylko oleje roślinne nierafinowane, tłoczone na zimno. Tylko takie mają najwyższą wartość odżywczą. Wśród zdrowych tłuszczów znajdziesz również oleje z orzechów, oliwę z oliwek i olej rybny (pod warunkiem, że został przebadany na obecność metali i ich nie posiada lub posiada je w ilościach nieszkodliwych dla zdrowia dziecka).

Zdrowe tłuszcze są dobre dla Twojego zdrowia i zdrowia Twojego dziecka. Nie możesz negować ich korzyści jedząc niezdrowe tłuszcze. Na Twojej czarnej liście powinny znaleźć się "złe tłuszcze", które przechodzą przez łożysko i blokują receptory błony komórkowej w komórkach Twojego dziecka. Skutkuje to mniejszą ilością połączeń między komórkami mózgowymi Baby. Do niezdrowych tłuszczów należą:

  • Uwodornione oleje roślinne - mogą blokować enzym, który pozwala organizmowi przekształcić kwasy tłuszczowe omega-3 w omega-3 DHA. Jest to niezbędne dla rozwoju mózgu dziecka. Jaki jest najpopularniejszy tłuszcz utwardzony? Margaryna, niezależnie od innych cudownych składników, nie powinna znaleźć się w Twojej diecie.
  • Olej palmowy jest po pierwsze najbardziej zanieczyszczony ze wszystkich tłuszczów. Po drugie, ma bardzo niską zawartość wartościowych kwasów ["The Book of Pregnancy", autorstwa W. i M. Sears].

Zobacz również