Ile przybierze na wadze Twoja ciąża?
Jaką miałaś wizję siebie, gdy byłaś w ciąży ze swoim dzieckiem? Być może byłaś taka jak ja. Masz szczupłe, okrągłe nogi, smukłe piersi, wyrzeźbioną pupę i piękny, wystający brzuch. Z mojej wyobraźni pozostał tylko mój piękny brzuch, na którym moje dziecko rosło każdego dnia . Wszystko inne urosło do rozmiarów, z których nie byłam zadowolona. Dodam, że pod koniec ciąży czułam się jak mały słoń.
Jakiego przyrostu wagi doświadczacie w czasie ciąży?
Pewnie tak jak Ty na początku ciąży zastanawiałam się, ile kilogramów przybiorę w ciąży. Ile kilogramów zostanie po porodzie? I jak trudno będzie je stracić? Chętnie odpowiedziałabym na wszystkie Wasze pytania jednym zdaniem, wskazując te kilogramy. Ale, zanim to zrobisz, tutaj jest jedna rzecz. Wiele zależy od Twojej wagi przed ciążą, od trybu życia, czy jesteś aktywna czy siedząca, od diety, od tego ile wchłonęło mleko matki. Dużą rolę odgrywają również geny.
Powszechnie uważa się, że twoja waga w ciąży powinna wzrosnąć o około 12-14 kg. Jak już wspomniałam, wszystko zależy od wielu czynników. Istnieje również zależność, jeśli Twoja koleżanka przed ciążą była szczupła, a Ty chcesz przytyć więcej.
Ale uważaj!!!
W pierwszym trymestrze można schudnąć. Dotyczy to głównie kobiet, które odczuwają typowe dolegliwości związane z wczesną ciążą, czyli mdłości, wymioty, nudności. Nie zdziw się, jeśli Twoja waga spadnie do punktu, w którym się tego nie spodziewałaś.
Jak przytyć w czasie ciąży
Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy rozwój dziecka jest najbardziej intensywny. To właśnie wtedy przybieramy na wadze najwięcej. W trzecim trymestrze może nastąpić podobny lub nawet większy przyrost masy ciała, zwłaszcza jeśli dziecko zaczyna puchnąć i pojawiają się obrzęki, a Ty również przybierasz na wadze. W drugim i trzecim trymestrze ciąży powinnaś uzupełnić swoją dietę o około 300 kcal dziennie.
Czy warto redukować wagę w ciąży?
Warto kontrolować swoją wagę w czasie ciąży. Możesz też odwiedzać swojego ginekologa na każdej wizycie. Zanim udasz się do ginekologa, położne sprawdzą twoją wagę i zmierzą ciśnienie krwi. Stała kontrola wagi pozwoli Ci stwierdzić, czy prawidłowo się odchudzasz. Zbyt szybkie przybieranie na wadze może prowadzić do zaparć, cukrzycy ciążowej, bólu pleców, żylaków, hemoroidów, a nawet infekcji dróg moczowych. Zbyt wolne przybieranie na wadze może doprowadzić do poronienia lub zbyt dużego przyrostu masy ciała dziecka. Dodatkowe kilogramy nie są czymś, co nikogo nie dziwi w czasie ciąży. Ważne jest, aby pamiętać, że zbilansowana dieta oznacza zwracanie uwagi na to, co i ile jesz.