Życie kobiety

Wypadanie włosów po COVID-19 - dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić?

Jeśli zastanawiasz się, czy wypadanie włosów po COVID-19 jest normalne, z pewnością nie jesteś jedyny. Chociaż szczepionki zapewniły, że niektóre z najtrudniejszych elementów pandemii są już za nami, wirus wciąż jest w pobliżu, a wraz z większą liczbą infekcji pojawia się więcej przypadków tego niepokojącego efektu ubocznego.

Oprócz ciągłej utraty smaku lub węchu i uczucia ciągłego zmęczenia, utrata włosów do pewnego stopnia jest jednym z najczęściej zgłaszanych skutków zakażenia COVID-19. Uważa się, że 1 na 3 osoby jest dotknięta chorobą długo po tym, jak zaczęły testować negatywnie, ujawniają dane z University of Washington, a gwiazdy takie jak Alyssa Milano i Khloe Kardashian należą do milionów osób dzielących się swoimi historiami w Internecie.

Nieprzyjemny objaw objawia się inaczej w zależności od osoby, powodując przerzedzenie włosów u niektórych i powodując utratę większych kępek, ale wszystkie przypadki wydają się mieć jedną wspólną cechę - występują do trzech miesięcy po ustąpieniu innych objawów

.

Dlaczego COVID-19 powoduje wypadanie włosów?

COVID-19 powoduje wypadanie włosów z powodu stresu, jaki wirus oddechowy wywiera na organizm. Badanie przeprowadzone w ubiegłym roku na Uniwersytecie w Bagdadzie wykaz

ało,

że zakażenie COVID-19 było istotną przyczyną telogenowego wypadania włosów (TE), stanu związanego ze stresem, który charakteryzuje się zmianą liczby mieszków włosowych.

TE zwykle rozwija się po fizycznie lub psychicznie zmieniającym się doświadczeniu, takim jak ciężka infekcja lub traumatyczne wydarzenie. Ponieważ Covid-19 powoduje poważny stres dla organizmu, ponieważ jego białka przyczepiają się do zdrowych komórek, zwłaszcza w płucach, nie jest zaskoczeniem, że został zidentyfikowany jako kluczowa przyczyna tego stanu.

"Gorączka jest częstym objawem COVID-19, a kilka miesięcy po wystąpieniu wysokiej gorączki wiele osób zauważa zauważalną utratę włosów" - wyjaśnia Navin Khosla, główny farmaceuta w FromMars. "W rzeczywistości jest to wypadanie włosów, inaczej znane jako telogen effluvium. Dzieje się tak, gdy więcej włosów niż normalnie wchodzi w fazę wypadania (telogen) cyklu wzrostu włosa".

Chociaż badania wykazały, że ogólny stres przyczynia się do wypadania włosów, Khosla podkreśla, że to objaw gorączki COVID-19 będzie miał największy wpływ na tempo wypadania. "Gorączka spowodowana chorobą może powodować wydalanie" - mówi. "Zwykle dzieje się to dwa do trzech miesięcy po wystąpieniu gorączki i może trwać od sześciu do dziewięciu miesięcy".

Wcześniejsze badania Uniwersytetu Browna na ten temat wskazywały, że ryzyko było najbardziej znaczące dla osób, które doświadczyły szczególnie ciężkiego przypadku choroby. Jednak te same badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Bagdadzie wykazały, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy mieli łagodne objawy lub umiarkowaną chorobę, doświadczyli utraty 35% włosów. Jest to zaskakujące odkrycie, które sugeruje, że TE może mieć większe znaczenie w przyczynach wypadania włosów u osób, które miały COVID-19, niż wiele osób sądziło.

(Zdjęcie: (Credit: Getty Images)

)Czy utrata włosów jest trwała?

Nie, utrata włosów w wyniku zakażenia COVID-19 będzie prawdopodobnie tylko tymczasowa. U większości osób włosy zaczną odrastać sześć miesięcy po wyzdrowieniu.

"Wypadanie włosów będzie najprawdopodobniej problemem tymczasowym i chociaż nie stracisz włosów na stałe, może to być bardzo przerażające i stresujące" - powiedziała woman&home Eva Proudman MIT IAT z Institute of Trichologists.

Farmaceuta Navin Khosla dodaje jednak, że należy upewnić się, że poziom stresu powróci do normy po infekcji, aby zagwarantować pełne wyleczenie. "Utrata włosów związana ze stresem będzie zależeć od obniżenia poziomu stresu" - mówi. Nauka radzenia sobie ze stresem w codziennym życiu jest ważną częścią tego procesu.

Leczenie wypadania włosów po COVID-19Jeśli

chodzi o

łysienie telogenowe, nasi eksperci twierdzą, że najlepszą rzeczą do zrobienia jest danie mu czasu, ponieważ wzrost włosów zwykle wraca do normy po gorączce lub chorobie. Według American Academy of Dermatology Association może to być trudne, ale większość ludzi zauważa, że ich włosy odrastają w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy po pełnym wyzdrowieniu.

W międzyczasie priorytetem powinno być skupienie się na zapewnieniu zdrowej ilości witamin i minerałów w diecie - zwłaszcza dużej ilości witaminy D. "Przebywanie w pomieszczeniach nie powoduje większej utraty włosów, ale ogranicza dostęp do światła słonecznego i spożycie witaminy D" - mówi trycholog Proudman.

Widzieliśmy

korzyści płynące z witaminy D podczas pandemii, ale w tym przypadku jest to szczególnie ważne. "Mieszek włosowy ma receptor witaminy D, który, mówiąc najprościej, stymuluje wzrost włosów. Jeśli poziom witaminy D jest niski lub występuje jej niedobór, włosy mogą nadmiernie wypadać".

Chociaż dostępne są pewne medyczne metody leczenia łysienia telogenowego i ogólnie wypadania włosów, w tym minoksydyl, są one zalecane dla osób z dziedziczną utratą włosów, a nie wypadaniem włosów spowodowanym chorobą. Skutki uboczne, które obejmują zawroty głowy i zmiany ciśnienia krwi zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Uniwersytet Mahidol, mogą również wpływać na osoby, które wciąż wracają do zdrowia po COVID-19.

Rozważając jakiekolwiek nowe leczenie, najlepiej najpierw zasięgnąć porady lekarza.

Zobacz również