Życie kobiety

Rozmiar talii powinien wynosić "połowę wzrostu", mówi organizacja nadzorująca NHS - oto co powinieneś wiedzieć

NHS doradził brytyjskiemu społeczeństwu, aby upewnić się, że ich rozmiar talii jest mniejszy niż połowa ich wzrostu, aby chronić przed problemami zdrowotnymi, jako część szerszych planów zwalczania krajowych wskaźników otyłości.

Zapomnij o wagach, wygląda na to, że taśma może być twoim najlepszym zakładem do oceny swojego zdrowia w domu.

Po raz pierwszy, National Institute for Health and Care Excellence (Nice) doradził dorosłym ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) poniżej 35, aby zmierzyć ich stosunek talii do wysokości jako sposób sprawdzenia, jak zdrowi są.

Narzędzie to, stosowane w połączeniu z kalkulatorem BMI, może pomóc danej osobie dowiedzieć się, czy ma ona nadmiar tłuszczu w okolicy połowy ciała - kluczowy czynnik ryzyka cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, udaru i raka piersi.

Sugestie te pojawiają się wkrótce po wprowadzeniu nowego prawa, zgodnie z którym duże firmy produkujące żywność i napoje w Anglii muszą wyświetlać kalorie z nieopakowanej żywności i napojów bezalkoholowych na swoich menu.

Według wytycznych Nicei, zdrowy stosunek talii do wysokości to 0,4 do 0,49.

W rzeczywistości oznacza to, że jeśli jesteś kobietą o wzroście 5'4, Twój obwód w talii powinien wynosić 29 cali lub mniej. Stosunek 0,5 do 0,59 wskazuje na zwiększone ryzyko powikłań zdrowotnych, natomiast 0,6 lub więcej stawia ludzi w grupie najwyższego ryzyka rozwoju problemów zdrowotnych.

W wytycznych zaleca się również stosowanie niższych progów BMI dla nadwagi i otyłości dla osób pochodzących z Azji Południowej, Chin, innych krajów azjatyckich, Bliskiego Wschodu, czarnej Afryki lub krajów afrykańsko-karaibskich, ponieważ grupy te mają tendencję do noszenia większej wagi w okolicach brzucha i dlatego mogą mieć zwiększone ryzyko zdrowotne przy niższych BMI.

Dr Paul Chrisp, dyrektor Centrum Wytycznych w Nicei, wyjaśnił, jak ta porada upoważni ludzi do przejęcia kontroli nad swoim zdrowiem.

"Nasz zaktualizowany projekt wytycznych oferuje ludziom prosty i skuteczny sposób mierzenia swojej wagi, aby mogli zrozumieć czynniki, które mogą mieć wpływ na ich zdrowie i podjąć działania, aby je rozwiązać" - powiedział.

"Nasza komisja stwierdziła, że wyraźną korzyścią ze stosowania stosunku obwodu talii do wysokości jest to, że ludzie mogą łatwo zmierzyć go samodzielnie, zinterpretować wyniki i zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli są w zwiększonym ryzyku zdrowotnym".

Nowe wytyczne spotkały się z pewną krytyką ze strony ekspertów od zdrowia psychicznego, jednak nad obawami, że narzędzie do pomiaru stosunku talii do wysokości może mieć negatywny wpływ na osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania i problemy z wizerunkiem ciała.

Tom Quinn, dyrektor ds. zewnętrznych w organizacji charytatywnej zaburzenia jedzenia, Beat, podniósł obawy, że propozycje Nicei mogą zachęcić osoby z zaburzeniami odżywiania do "angażowania się w szkodliwe zachowania w celu utraty wagi lub zmiany kształtu ciała."

Jego myśli są echem terapeuty zaburzeń odżywiania, Harriet Frew, który ostrzega, że "Zachęcanie do skupienia się na ciele w ten sposób jest mało prawdopodobne, aby skorzystać lub zmotywować kogoś wokół zmiany w odniesieniu do zdrowszej relacji z jedzeniem".

Jak zmierzyć swoją talię

Pomiar talii jest dość prostym zadaniem.

Najpierw zlokalizuj dolną część swoich żeber i górną część swoich bioder. Następnie owinąć taśmę pomiarową wokół swojego środka w punkcie w połowie drogi między nimi - tuż nad pępkiem jest zwykle w porządku. Trzymaj taśmę ściśle przylegającą do talii i oddychaj naturalnie podczas dokonywania pomiaru.

Zobacz również