Życie kobiety

Dziwny powód, dla którego katar sienny może nasilać się w miastach

Łatwo jest założyć, że katar sienny byłby gorszy na wsi, gdzie jest więcej roślin i drzew, a na pewno więcej pyłków, ale w rzeczywistości istnieje dziwny powód, dla którego miasta mogą być gorsze dla kataru siennego.

W miesiącach wiosennych sezon alergii jest już na dobre i wiele osób cierpi na katar sienny. Nawet przy wszystkich naturalnych środkach zaradczych, aby utrzymać katar sienny na dystans, wielu z nas wciąż zadaje sobie pytanie: "Dlaczego mój katar sienny jest taki zły?"

Jeśli zauważyłeś, że twój katar sienny jest obecnie szczególnie silny, a mieszkasz lub pracujesz w mieście, może to być spowodowane dziwną kwestią, która oznacza, że w miastach unosi się znacznie więcej pyłków, niż można by się

spodziewać.(Zdjęcie: Martin Leigh / Getty Images)

Możesz także polubić

Naturalna ulga w bólu - jak złagodzić dyskomfort w domu (otwiera się w nowej karcie

)

Kiedy urbaniści projektują miasto, zazwyczaj faworyzują męskie drzewa, które nie wyd

ają owoców.

Dzieje się tak, ponieważ drzewa owocowe tworzą bałagan, gdy owoce są upuszczane, a nasiona mogą stać się bałaganem, który następnie wymaga sprzątania.

Przez dziesięciolecia ten system sadzenia męskich drzew był praktykowany w miastach w USA i Europie, co niektórzy eksperci nazywają "botanicznym seksizmem". Chociaż może się to wydawać rozsądnym posunięciem, ta preferencja roślin bezpośrednio doprowadziła do wzrostu pyłków w miastach.

W artykule z The Guardian (otwiera się w nowej karcie), Tom Ogren, ogrodnik, wyjaśnił, że uprawiając tylko męskie drzewa, planiści stworzyli "coś, co nawet nie istnieje w naturze

".

"

Ogrodnik

po raz pierwszy odkrył to zjawisko ponad trzy dekady temu, kiedy zdał sobie sprawę, że alergia jego żony na pyłki była znacznie gorsza, gdy przebywali w San Luis Obispo w Kalifornii, i zaczął badać rośliny i drzewa wywołujące alergie

.

Słowo ogrodnika jest obecnie bardzo szanowane, a wielu urbanistów zdaje sobie sprawę z wpływu, jaki "botaniczny seksizm" może mieć na ludzi mieszkających w mieście. Jednak nadal istnieje wiele miast na całym świecie, które nadal są wypełnione głównie męskimi roślinami, które wytwarzają dużą ilość pyłków.

Jeśli więc mieszkasz lub pracujesz w mieście, może istnieć powód, dla którego Twój katar sienny jest znacznie gorszy, gdy wjeżdżasz do miasta i wyjeżdżasz ze wsi.

Zobacz również