Życie kobiety

Opinia: Coming out jest skomplikowany, tym bardziej, gdy jesteś starszy

"Myślałam, że szukam księcia Disneya... ale może to, czego naprawdę potrzebowałam przez cały ten czas, to księżniczka Disneya" - czytamy. Rebel Wilson's Instagram post, wraz z "#loveislove" i kilkoma nieznośnie słodkimi emojis.

Nigdy nie byłem w Disney Princes lub księżniczek. Mam 50 lat. Zostałem wychowany w latach 70. i 80. przez rodziców, którzy traktowali mnie w sposób, który nie robił żadnych dużych założeń dotyczących mojej płci lub seksualności. Ale reszta świata miała jasne oczekiwania co do dziewczynek i kobiet, a także co do domniemanej heteroseksualności każdego człowieka. Czy to dziwne, że niewiele osób się ujawniło?

W

telewizji pojawiali się aktorzy i prezenterzy z obozów, ale o seksualności nie mówiło się zbyt wiele. Na pewno nie była modelowana dla dzieci. Byliśmy dość nieświadomi takich rzeczy. Sekcja 28 Thatcher sprawiła, że klimat stał się bardziej nieprzyjazny. Nauczyciele mogli stracić pracę, jeśli odważyli się powiedzieć, że posiadanie dwóch mam lub dwóch ojców jest w porządku. O seksualności rzadko rozmawiano z dziećmi. Mam na myśli, że ma słowo "seks" w nim.

Rebel Wilson, która ujawniła, że spotyka się z kobietą na Instagramie na początku tego miesiąca.

(Image credit: Getty Images

)Dorastanie w Wielkiej Brytanii teraz jest bardzo różne. To zależy od tego, gdzie mieszkasz, i postawy twojej rodziny i szkoły, ale młodzi ludzie są przynajmniej otoczeni akceptacją mediów głównego nurtu. Gejowskie, biseksualne i transseksualne postacie we wszystkim, od Heartstopper do Doctora Who, do "Love Frankie" Jacqueline Wilson, są ochronnym tęczowym kocem. Są tam dla ciebie, niezależnie od tego, czy twoje życie domowe jest akceptujące, czy nie. Są inni ludzie tacy jak ty. Mnóstwo nas.

Równe małżeństwo jest legalne w Wielkiej Brytanii od mniej niż dekady (a osoby LGBT+ są nadal prześladowane, więzione, a nawet zabijane w wielu krajach), ale moje dzieci nie mogą sobie wyobrazić świata, w którym nie istniało.

W rzeczywistości, kiedy maszerowaliśmy na Manchester Pride kilka lat temu, minęliśmy małą grupę protestujących, machając tabliczkami i wylewając Leviticus, a moja córka myślała, że są parodią: udawanymi protest

ującymi.

Prawdę mówiąc, Pride jest bardzo pantomimiczny. Właśnie spotkaliśmy i pokłoniliśmy się Królowej, a ona miała brodę i złe poczucie humoru. To był dzień na przebieranki i radość. Ale moja córka nie wiedziała, że taka homofobiczna żółć istnieje. Chrześcijanie, których zna, nie są homofobami. Nie chcę pęknąć jej bańki.

Tak jak nie można kłamać, nie znając prawdy, nie można być w szafie, jeśli nie zna się swojej seksualności.

Tak czy inaczej, wracamy do lat 80-tych, czasu, który - mimo tych wszystkich neonowych kolorów i koszulek Choose Life - teraz wydaje się szary, w porównaniu z dzisiejszą piękną tęczą. To był o wiele mniej przyjazny czas, aby dorastać nie-prostym. Niektórzy mimo to ujawnili się. Niektórzy pozostali w szafie, utrzymując swoją seksualność w tajemnicy. Wielu innych było de facto hetero: hetero, dopóki nie udowodni się, że jest inaczej. Tak jak nie można kłamać, nie znając prawdy, nie można być w szafie, jeśli nie zna się swojej seksualności. Po prostu nie zdawałaś sobie jeszcze sprawy.

Kobiety w średnim wieku, które ujawniają się jako gej, noszą teraz przydomek Lillies - to skrót od Later In Life Lesbians. A nasze historie są różne, nie ma dwóch takich samych. Ale trzeba przyznać, że często patrzymy wstecz i śmiejemy się z naszych młodszych jaźni. Jak to się stało, że nie zdawałam sobie sprawy z tego, że zadurzyłam się w X? Jak mogłam założyć strój z tego zdjęcia i nie wiedzieć?! To może wydawać się rażąco oczywiste z 20/20 hindsight.

Lilly coming out stories są zróżnicowane zbyt. To nie jest wszystko, co różni się od młodej osoby wychodzącej. Młoda czy stara, rodziny niektórych ludzi odcinają ich od siebie, a rodziny innych ludzi mówią, że wiedzą o tym od lat. To może być brutalne lub genialne.

I to nie jest samolubne, aby być szczęśliwym: to świetny wzór do naśladowania.

Bycie starszym komplikuje sprawy chociaż. Stereotypowa historia może dotyczyć kobiety, która w średnim wieku była żoną mężczyzny i miała dzieci, a potem nagle doznała przebudzenia. Jest tyle rzeczy do rozpakowania. To, że ktoś daje ci motyle, nie definiuje ciebie ani twojej seksualności. To jest bardziej skomplikowane niż to.

Twój obecny związek mógł wyczerpać drogę lata temu lub może po prostu ewoluować w związek między ludźmi w średnim wieku. Wiesz, związek, w którym rozmowy o tym, czy trzeba kupić ser, odbywają się dziesięć razy częściej niż rozmowy o miłości czy seksie.

Fakt, że nagle masz ochotę na listonoszkę, nie różni się tak bardzo od

tego, że nagle masz ochotę na listonosza.

Nie w dzisiejszym świecie, gdzie seksualność jest mniejszym problemem. Ale jeśli się nad tym zastanowisz, może odwiedzisz społeczności internetowe dla Lillies, dasz sobie przestrzeń do myślenia i rozmawiania o tym, możesz rzeczywiście zdać sobie sprawę, że przez dziesięciolecia kijałeś dla złej drużyny. Dostajesz tylko jedno życie i kobiety, które doszły do tego wniosku, mają tendencję do wchodzenia w "niechlujny środek", ciężka praca jak przy każdym innym rozstaniu, ale z dodatkiem homoseksualizmu.

Amerykanie w grupach Lilly często używają słowa "autentyczny". Nie jestem wielkim fanem tego słowa, ale idea jest solidna. Bądź sobą, ale bądź życzliwy dla innych wokół ciebie, a rzeczy przychodzą dobrze. Jeśli masz dzieci, to tak jak w przypadku każdego innego rozstania, bądź dla nich nieustannie miły. Ale nie czuj się winny. Powód rozstania naprawdę nie ma znaczenia, liczy się to, w jaki sposób. Nadal możesz być wspaniałą mamą, jako samotna kobieta lub ostatecznie w nowym związku. I to nie jest samolubne, aby być szczęśliwym: to świetny wzór do naśladowania.

Historie rozpadu Lilly są ponownie zróżnicowane. Są kobiety, które pozostają najlepszymi przyjaciółmi ze swoimi męskimi byłymi. Są kobiety uciekające z toksycznych związków, a ich seksualność nie ma z tym nic wspólnego. Są kobiety, których rodzice, teraz po siedemdziesiątce, są pełni wściekłości, że ich córka "żyła w kłamstwie". Ha! Czy można się dziwić, że nie ujawniła się przed laty! Niektóre Lillies odkrywają, że po raz pierwszy w życiu lubią seks. Inne zmieniły swoją tożsamość seksualną, ale nawet nie próbowały. Jak powiedziałem, różnorodne.

Jedną z dziwnych rzeczy, które znalazłem o coming out jest to, że dzieje się to wiele, wiele razy. Każda osoba nie-Cishet będzie śmiać się w zgodzie. Jest to rodzaj stałej. Większość ludzi, których spotykasz, przyjmuje założenie o twojej płci od patrzenia na ciebie. Zakładają również, że jesteś hetero, chyba że dosłownie nosisz odznakę lub jesteś snoggingiem kogoś tej samej płci w tym czasie.

Postawy przesunęły się już daleko i mogą przesunąć się dalej.

To wyczerpujące, aby rzucić wyzwanie temu poprzez ujawnienie się za każdym razem. Poza tym, to często nie jest ich sprawa. Ale za każdym razem, gdy nieznajomy mówi coś, co ktoś dzisiaj może nazwać "mikroagresją", to boli. To są te małe urazy, często niezamierzone, które się sumują. Językowe cięcia na papierze. Jak wtedy, gdy osoba w sklepie z oponami powiedziała do mnie: "Dlaczego nie dostaniesz swojego męża, aby regularnie sprawdzać ciśnienie? "

OK, więc ten przykład był seksistowski i heteronormatywny (a także wyjaśniający, dlaczego potrzebuję nowych opon tak często), ale dostajesz pomysł. Czy rzucam wyzwanie? Jest to męczące, ale tak jak wszystkie te mikroagresje się sumują, tak samo wszystkie wyzwania. Kiedy wszyscy podejmujemy "mikrowyzwania", możemy odciąć się od założeń i języka. Postawy już

się

zmieniły i mogą zmienić się jeszcze bardziej.

Są dni, kiedy mamy energię, aby rzucić wyzwanie założeniom i dni, kiedy nie mamy. I nie musisz nosić odznaki.

Coming out, gdy jesteś starszy jest trudny, ponieważ jest bardziej skomplikowany. Nasze życie jest bardziej skomplikowane, ponieważ jesteśmy na tej planecie dwa lub trzy razy dłużej niż młoda osoba wychodząca. Wszystkie osoby queer najpierw wychodzą do siebie, a potem do innych. Nawet ten pierwszy kawałek jest dla nas trudniejszy, ponieważ dorastaliśmy w mniej akceptującym czasie.

Ale jak to ujęła Rebel Wilson, #loveislove. Nie ma znaczenia czy masz 15 czy 50 lat, masz przed sobą resztę życia, więc żyj nim. Pride to nie miesiąc, to stan umysłu.


Aby uzyskać więcej informacji, zasobów i wsparcia, odwiedź

:

PFLAG (otwiera się w nowej zakładce), jeśli mieszkasz w USA, a jeśli jesteś w Wielkiej Brytanii, odwiedź Stonewall.org.uk (otwiera się w nowej zakładce) lub zadzwoń na infolinię Switchboard (otwiera się w nowej zakładce ) pod numerem 0300 330 0630.


Przeczytaj więcej nitujących opinii:

Krótka lektura: Dlaczego jestem tak piskliwy z powodu tego najnowszego kamienia milowego?

Długie

czytanie:

Ageistyczna reakcja na okładkę Vanity Fair Nicole Kidman dowodzi, dlaczego obraz jest tak istotny

Zobacz również