Życie kobiety

Najczęstsze przyczyny bólu w dolnej części pleców u kobiet - plus, jak leczyć go w domu

Ból w dolnej części pleców może być wyniszczający i frustrujący. Może powodować wiele niewygodnych, nieprzespanych nocy i utrudniać nawet najprostsze czynności, takie jak schylanie się w celu założenia butów.

I jest bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać. "Ból w dolnej części pleców stanowi około 40% obciążenia mojej praktyki" - mówi nam wielokrotnie nagradzana osteopatka Anisha Joshi. Ale dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na leczenie bólu w dolnej części pleców w domu i wiele środków, które można podjąć, aby zapobiec jego nawrotom. Po ustaleniu, co dokładnie powoduje ból w dolnej części pleców, można znaleźć najlepsze dla siebie leczenie. Może to być tak proste, jak uprawianie jogi dla początkujących, aby złagodzić napięcie i rozluźnić mięśnie, lub może wymagać leczenia poprzez fizykoterapię z lekarzem.

Co powoduje ból

w

dolnej części pleców? Istnieje wiele przyczyn bólu w dolnej części pleców u kobiet, od urazów po problemy ginekologiczne. Do najczęstszych przyczyn należą

 • Uraz
 • Zła postawa ciała
 • Zmiany hormonalne
 • Problemy medyczne

1. Uraz

(Zdjęcie: Getty Images)

"Mięśnie w dolnej części pleców są szczególnie podatne na urazy podczas wykonywania czynności takich jak skręcanie, nadwyrężanie i podnoszenie - tym bardziej, jeśli powtarzasz te czynności, na przykład podczas uprawiania sportu kontaktowego lub podnoszenia ciężarów" - wyjaśnia dr Luke Powles, dyrektor kliniczny w Bupa Health Clinics.

"Uraz może być spowodowany jednorazowym ruchem lub powtarzającym się obciążeniem, któremu często towarzyszy zdarzenie wyzwalające, takie jak zakładanie skarpetek" - wyjaśnia Michael Fatica, osteopata i współzałożyciel The Mayfair Clinic. Może to powodować naciągnięcia i skręcenia mięśni, wypadnięcie dysku lub uwięzienie nerwów (rwa kulszowa), z których wszystkie mogą powodować ból w dolnej części pleców.

2. Czynniki związane ze stylem życia

Zła postawa, siedzenie przy biurku przez cały dzień i nieprawidłowa forma podczas ćwiczeń to tylko niektóre z czynników stylu życia, które mogą prowadzić do bólu dolnej części pleców.

"Czynności takie jak siedzenie w złej pozycji przez długi czas, niewłaściwa forma podczas ćwiczeń, uprawianie sportów o dużym obciążeniu (takich jak bieganie lub treningi HIIT) mogą powodować prawdziwe kłopoty dla pleców. Ale jeśli mają szczęście, dobrze się leczą. Jeśli mają pecha, mogą zostać błędnie zdiagnozowani z problemami mięśniowymi i mogą zacząć ćwiczyć, aby złagodzić skurcze mięśni, które ostatecznie pogarszają podstawowy problem" - mówi Fatica.

"Przetrenowanie może również powodować ból w dolnej części pleców" - mówi dr Paulina Kloskowska, fizjoterapeutka w CHHP. "Robienie zbyt wiele zbyt wcześnie i gwałtowne zwiększanie reżimu ćwiczeń może prowadzić do bólu w dolnej części pleców u kobiet".

3. Zmiany hormonalne

(Zdjęcie: Getty Images)

"Hormony mogą wpływać na dolną część pleców na wiele sposobów" - wyjaśnia dr Powles. "Po pierwsze, uważa się, że ból przedmiesiączkowy powoduje zmiany hormonalne, które mogą wpływać na stabilność kręgosłupa. Podczas PMS macica wydziela również hormony, które mogą przedostawać się do krwi - może to powodować ból w dolnej części pleców i nóg.

" W czasie ciąży wiele kobiet cierpi na ból w dolnej części pleców z powodu ciężaru noszenia dziecka. Ponadto hormony rozluźniają więzadła, gdy ciało przygotowuje się do porodu" - dodaje dr Powles. "Osoby, które rodzą przez cesarskie cięcie, mogą odczuwać ból w dolnej części pleców, ponieważ zabieg ten może zakłócić pracę głównych mięśni rdzenia w obrębie pleców.

"

Kiedy kobieta później dozna urazu pleców, trudniej jest jej wrócić do zdrowia, ponieważ występuje nieodłączny brak kompetencji rdzenia "- dodaje Fatica. "Dzieje się tak często dlatego, że bardzo mało uwagi poświęca się rehabilitacji po cesarskim cięciu".

4. Problemy medyczne

Inne możliwe przyczyny bólu w dolnej części pleców u kobiet obejmują schorzenia lub problemy medyczne, takie jak torbiele jajników, endometrioza, mięśniaki macicy i ciąża pozamaciczna.

"Torbiele jajników to wypełnione płynem worki, które mogą się rozwijać i pękać. Torbiele jajników są bardzo powszechne i zwykle powodują ból w dolnej części pleców i miednicy tylko wtedy, gdy pękną" - wyjaśnia dr Powles. "Endometrioza to stan, w którym komórki podobne do tych, które wyściełają wnętrze macicy, rosną poza macicą, zwykle na jajnikach i jajowodach. Ból w dolnej części pleców i miednicy to kluczowe objawy endometriozy i często mogą być bardziej bolesne podczas miesiączki" - dodaje dr Powles.

Jeśli odczuwasz ból w dolnej części pleców po prawej stronie ciała, może to być oznaką zapalenia wyrostka robaczkowego lub infekcji nerek, ponieważ wyrostek robaczkowy znajduje się po prawej stronie, a nerki nieco niżej po lewej stronie. W takim przypadku, jeśli masz gorączkę, jesteś chory, czujesz się bardzo źle i odczuwasz silny ból, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza.

5. Problemy mięśniowo-szkieletowe

(Zdjęcie: Getty Images)

Problemy mięśniowo-szkieletowe mogą również powodować ból w dolnej części

pleców.

Poniżej dr Powles przedstawia najczęstsze z nich:

 • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - obrzękstawów i kości, który może powodować ból i sztywność, szczególnie w godzinach porannych. Ból można zwykle złagodzić delikatnymi ruchami.
 • Kręgozmyk -kość w kręgosłupie przesuwa się, powodując ból, sztywność i mrowienie w dolnej części pleców.
 • Zespół mięśnia gruszkowatego - ból jest spowodowany skurczami mięśnia gruszkowatego (dużego mięśnia w pobliżu pośladków). Kobiety częściej doświadczają zespołu mięśnia gruszkowatego z powodu bólu miednicy i zmian hormonalnych.
 • Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa - naturalnyrozpad włóknistej chrząstki w stawach kręgosłupa, powodujący ból i sztywność w dolnej i górnej części pleców. Kobiety są bardziej narażone na chorobę zwyrodnieniową stawów kręgosłupa, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem i wagą.
Czy ból w dolnej części pleców może być

objawem raka

?

Dla większości z nas myśl, że możemy mieć raka, jest przerażająca. Nie wpadaj jednak w panikę, jeśli myśl ta przychodzi Ci do głowy, gdy odczuwasz ból w dolnej części pleców. "Niektóre rodzaje raka mogą dawać przerzuty do kości, co może mieć miejsce w dolnej części pleców, ale jest to zdecydowanie rzadkie" - mówi Fatica.

Joshi zgadza się: "Ból w dolnej części pleców rzadko jest oznaką raka. Niektóre nowotwory mogą objawiać się w ten sposób, ale objawy te są zwykle nie ustępujące i mają inne objawy "czerwonej flagi"."

Czy ból w dolnej części pleców może powodować ból w talii u kobiet?

"

Ze względu na anatomię dolnej części pleców i miednicy, jako kobieta możesz odczuwać ból w talii lub pachwinie" - mówi Jos

hi.

"Możesz złagodzić te objawy, lecząc dolną część pleców i rozluźniając otaczające mięśnie."

Fatica zgadza się: "Jako osteopata, nie różniłoby się to od normalnego bólu dolnej części pleców, więc [między innymi] pracowałbym nad zmniejszeniem dysfunkcji mięśni i poprawą ruchomości kręgosłupa"

.

Jak leczyć ból dolnej części pleców w domu

 1. Naprzemiennie lód i ciepło
 2. Nie przestawaj się ruszać
 3. Zmień pozycję do spania
 4. Rozważ leki przeciwbólowe

1. Naprzemiennie lód i ciepło

(Zdjęcie: Getty Images)

Jeśli ból pojawia się po urazie, takim jak upadek, uderzenie, skręcenie lub nadwyrężenie, przykładaj okłady z lodu przez 10 minut kilka razy dziennie

. Na

przemian z przykrytą butelką z gorącą wodą, aby pobudzić przepływ krwi, ale zacznij i zakończ lodem, aby złagodzić stan zapalny.

"Stosowanie zimnych okładów może pomóc złagodzić ból w krótkim okresie" - mówi dr Powles. "Pamiętaj, aby nie kłaść lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może to spowodować oparzenia - najpierw zawiń woreczek z lodem lub mrożone warzywa w szmatkę". Aby zwalczyć stan zapalny od wewnątrz, pomocna może być dieta przeciwzapalna. Istnieją pewne niepotwierdzone dowody sugerujące, że jedną z korzyści płynących z pływania w zimnej wodzie jest zmniejszenie bólu, choć potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie, zanim uzyskamy jakiekolwiek zimne, twarde fakty na ten temat.

2. Pozostań w ruchu

Pozostań aktywny i kontynuuj normalne życie tak bardzo, jak to możliwe. "Pozostawanie aktywnym może być trudne, ale utrzymywanie ciała w ruchu może pomóc stopniowo złagodzić ból pleców i uniknąć sztywności" - mówi dr Powles. "Staraj się ruszać co 30 minut".

"Staraj się unikać garbienia się podczas siedzenia i pamiętaj o równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała podczas wstawania" - dodaje dr Powles. "Korygowanie postawy może początkowo wydawać się dziwne, ale z czasem stanie się bardziej naturalne". Dr Powles zaleca również wykonywanie prostych ćwiczeń rozciągających w domu tak często, jak to konieczne, aby złagodzić ból. Zobacz nasz przewodnik po jodze na ból pleców, aby uzyskać inspirację.

3. Zmień pozycję do spania

(Zdjęcie: Getty Images)

Przedłużony odpoczynek w łóżku powoduje napięcie i osłabienie mięśni, więc najlepiej unikać leżenia, gdy odczuwasz ból pleców, a zamiast tego trzymać się pozycji siedzącej lub sto

jącej.

Jeśli cierpisz na ból pleców w nocy, umieść poduszkę pod kolanami, aby odciążyć kręgosłup, lub między kolanami, jeśli leżysz na boku. Możesz także zainwestować w najlepszą poduszkę na ból pleców w zależności od pozycji, w której śpisz, i używać jej, gdy pojawi się ból.

4. Rozważ leki przeciwbólowe

Paracetamol, aspiryna lub ibuprofen dostępne bez recepty mogą być świetną ulgą dla osób cierpiących na ból w dolnej części pleców - ale upewnij się, że zawsze trzymasz się maksymalnej zalecanej dziennej dawki.

Można również

łączyć leki z bezlekowymi plastrami rozgrzewającymi, aby uzyskać dodatkową ulgę, oraz innymi naturalnymi środkami przeciwbólowymi, takimi jak olejek goździkowy lub herbata imbirowa

.

"Lekarz może również przepisać krótki cykl leków zwiotczających mięśnie, aby

złagodzić

silny ból spowodowany skurczami mięśni" - dodaje dr Powles.

1. Bądź aktywny

(Zdjęcie: Getty Images)Możesz myśleć, że

najlepszym sposobem na radzenie sobie z bólem jest leżenie w bezruchu, ale nie ma nic gorszego na ból

w dolnej części pleców.

Zamiast tego regularnie rozciągaj ciało w ciągu dnia, wyjdź na spacer i ciesz się świeżym powietrzem. "Pozostawanie aktywnym może pomóc uniknąć sztywności mięśni lub stawów, a także poprawić ogólny stan zdrowia. Badania wykazały, że codzienny 30-60-minutowy spacer może pomóc złagodzić ból pleców" - wyjaśnia dr Powles.

"W

tym miejscu może pomóc fizjoterapeuta" - dodaje dr Kloskowska. "Mogą oni znaleźć sposób poruszania się, który jest wykonalny i pomocny dla Ciebie. Ale w rzeczywistości każdy rodzaj aktywności może pomóc - chodzenie i delikatne ćwiczenia na rowerze zwykle świetnie rozluźniają plecy i przynoszą pacjentowi ulgę."

Ćwiczenie mięśni brzucha i pleców może mieć również pozytywny wpływ na ból w dolnej części

pleców.

Coś tak prostego jak poprawienie postawy podczas siedzenia przy biurku może mieć trwały efekt. Jeśli masz ochotę pójść o krok dalej, zacznij ćwiczyć pilates dla początkujących lub rozpocznij trening siłowy dla kobiet z pomocą osobistego trenera, aby utrzymać formę w ryzach.

2. Ponowna ocena konfiguracji pracy

Badania przeprowadzone przez Szpital Uniwersytetu Narodowego Jeju wykazały, że większość Amerykanów spędza ponad siedem godzin dziennie w pozycji siedzącej. Siedzenie wywiera większy nacisk na kręgosłup niż chodzenie lub stanie, więc jeśli siedzisz przy biurku przez cały dzień, pamiętaj, aby wstać i przejść się przynajmniej raz na godzinę.

Unikaj garbienia się i, jeśli możesz, dostosuj swoje siedzenie tak, aby było lekko odchylone do tyłu. Jeśli to możliwe, przeprowadź ocenę ergonomiczną w pracy, aby poprawić wszystko, co może wywierać nacisk na plecy.

"Upewnij się, że Twoje miejsce pracy jest prawidłowo skonfigurowane. Rozluźnione barki, ramiona ustawione pod kątem 90 stopni do stołu i stopy na podłodze pomogą zmniejszyć ryzyko bólu" - radzi dr Powles.

3. Radzenie sobie z codziennym stresem

(Zdjęcie: Getty Images / Wera Rodsawang

)Stres powoduje, że organizm uwalnia hormony, które powodują napięcie mięśni, co może prowadzić do bólu ple

ców.

Może Cię to zaskoczyć, ale zmniejszenie poziomu stresu może być korzystne dla zmniejszenia bólu w dolnej części pleców.

"Znajdź mechanizmy radzenia sobie, które pomogą Ci radzić sobie z codziennym stresem, na przykład joga, gotowanie lub spędzanie czasu na świeżym powietrzu" - sugeruje dr Powles. Wypróbuj jogę Nidra, medytacje podczas snu lub ćwiczenia oddechowe, które pomogą Ci się zrelaksować w chwilach stresu. Znajdź czas dla siebie każdego dnia, niezależnie od tego, czy jest to uprawianie ulubionego hobby (zobacz nasz przewodnik po hobby dla kobiet), czy czytanie książki przed snem (ponownie, nasze zestawienie najlepszych książek w 2022 roku może się tutaj przydać).

4. Ponownie oceń swój materac

Im bardziej miękki materac, tym mniej równomiernie rozkłada się ciężar ciała i tym większe prawdopodobieństwo odczuwania dyskomfortu. Średnio twardy lub twardy materac to najlepsza opcja, jeśli cierpisz na ból w dolnej części pleców.

Zanim zdecydujesz się na nowy materac, upewnij się, że dokładnie zdiagnozowałeś swoje problemy z plecami poprzez proces eliminacji lub z pomocą lekarza. Poszukaj informacji, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj materaca będzie odpowiadał Twoim potrzebom lub poproś o radę osobę, która Cię leczy. Gotowy do zakupów? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po najlepszych materacach z pianki z pamięcią kształtu, naturalnych i hybrydowych dla każdego rodzaju snu.

5. Wypróbuj akupunkturę

(Zdjęcie: Getty Images

)Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Szanghaju wykazały, że akupunktura może przynieść większą ulgę niż środki przeciwbólowe. Akupunktura jest formą medycyny alternatywnej, która obejmuje proces wprowadzania cienkich igieł w określone punkty ciała.

Nie ma wielu naukowych dowodów na korzyści płynące z tej praktyki, ale anegdotycznie mówi się, że zmniejsza ona ból, zmieniając reakcję nerwów, a zatem może pomóc w stanach zapalnych wokół stawów.

6. Regularne masaże

Okazuje się, że ból w dolnej części pleców może być świetnym powodem do zarezerwowania wycieczki do spa! Badania opublikowane w Annals of Internal Medicine wykazały, że osoby korzystające z cotygodniowych masaży odczuwały mniejszy ból w dolnej części pleców po 10 tygodniach w porównaniu do osób, które ich nie wykonywały.

Ogólne masaże relaksacyjne również działały tak dobrze, jak masaże strukturalne ukierunkowane na określone części ciała. Inne badanie przeprowadzone przez University of North Texas Health Science Centre wykazało, że 63% osób doświadczyło umiarkowanej poprawy w zakresie bólu dolnej części pleców, gdy poddali się sześciu osteopatycznym zabiegom manualnym w ciągu ośmiu tygodni, a 50% zgłosiło znaczną poprawę.

7. Badanie stóp

(Zdjęcie: Getty Images)Według

badań opublikowanych w czasopiśmie Rheumatology, kobiety, których stopy podwijają się do wewnątrz podczas chodzenia, mogą być szczególnie podatne na ból

w dolnej części pleców.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje stopy mogą nie pomagać, warto porozmawiać o swoich obawach ze specjalistą.

Kręgarz może ocenić sposób chodzenia i zasugerować, czy należy podjąć dodatkowe środki, takie jak noszenie wkładek ortopedycznych w celu skorygowania łuku stopy. Może to znacznie poprawić ustawienie kręgosłupa i złagodzić ból w dolnej części pleców.

Kiedy należy udać się do lekarza z powodu bólu

w dolnej części pleców "Ważne jest,

aby pamiętać, że zdecydowana większość zaostrzeń bólu w dolnej części pleców nie jest poważna - bez względu na to, jak bolesna. Jednak wskazane jest, aby szukać pomocy medycznej, gdy ból staje się przewlekły" - mówi dr Kloskowska. "Dzieje się tak, gdy trwa on nieprzerwanie, staje się na tyle silny, że uniemożliwia pacjentowi poruszanie się lub towarzyszą mu inne objawy neurologiczne, takie jak drętwienie nóg, mrowienie lub osłabienie".

"Podobnie, jeśli uważasz, że ból pleców może być spowodowany chorobą podstawową, taką jak endometrioza, powinieneś omówić to z lekarzem" - radzi dr Powles.

Szukaj pilnej pomocy medycznej, jeśli bólowi pleców towarzyszą

 • gorączka
 • niedawny poważny uraz (na przykład wypadek samochodowy)
 • Drętwienie lub mrowienie w pachwinie lub nogach
 • utrata kontroli nad pęcherzem/jelitami lub niemożność oddania moczu
 • Osteoporoza lub rak w wywiadzie lub niedawna niewyjaśniona utrata masy ciała
 • Dyskomfort w nocy
 • Osłabienie nóg, które pojawia się nagle lub nasila się stopniowo, lub większy ból nóg niż pleców
 • Niemożność wygodnego siedzenia lub spania, gdy odczuwasz ból pleców.
Jak lekarze leczą

ból

w

dolnej części pleców? W zależności od objawów i przyczyny bólu w dolnej części pleców, profesjonalne leczenie będzie się różnić. Lekarze czasami sugerują leki lub zalecają pacjentom ćwiczenia w celu zmniejszenia nacisku na ciało. Mogą również zasugerować dalsze leczenie u fizjoterapeuty, osteopaty, kręgarza lub akupunkturzysty.

"Leczenie może obejmować delikatne techniki tkanek miękkich i mobilizację kręgosłupa i miednicy" - wyjaśnia Joshi - "Następnie porady dotyczące hydroterapii, takie jak leczenie ciepłem i zimnem, w celu zmniejszenia stanu zapalnego w okolicy

.

"

"W

Mayfair

Clinic stosujemy

wibracje w celu zmniejszenia dysfunkcji mięśni, maszynę do regulacji kręgosłupa w celu poprawy ruchomości kręgosłupa, laseroterapię w celu poprawy gojenia i krążenia oraz terapię IDD w celu dekompresji kręgosłupa", wyjaśnia

Fatica

.


w&h

dziękuje Michaelowi Fatica, osteopacie i współzałożycielowi Mayfair Clinic, osteopacie Anisha Joshi, dr Luke Powles, dyrektorowi klinicznemu w Bupa Health Clinics i dr Paulinie Kloskowskiej, fizjoterapeutce w CHHP za poświęcony czas i wiedzę

.

Zobacz również