Życie kobiety

Czym jest pozytywny stosunek do seksu i dlaczego ma znaczenie dla kobiet?

Pozytywne nastawienie do seksu to szkoła myślenia, która utrzymuje, że seks i ludzka seksualność są zdrowymi, normalnymi częściami dorosłego życia i nie powinny być utożsamiane ze wstydem. Powszechnie uważa się, że pojęcie to zostało ukute w 1976 roku przez naukowca zajmującego się zdrowiem seksualnym Vern L Bullough w książce Odmienność seksualna w społeczeństwie i historiitermin ten stał się w ostatnich latach popularnym tematem w mediach społecznościowych. Wiele celebrytów, w tym Lady Gaga, Amber Rose, Jessica Biel i Cameron Diaz, otwarcie broniło pozytywnego nastawienia do seksu, podobnie jak autorzy, komicy, aktywiści i marki.

Pozytywnie nastawieni do seksu ludzie wierzą, że każdy, niezależnie od płci czy seksualności, ma prawo doświadczać przyjemności na własnych warunkach, niezależnie od tego, czy chodzi o wypróbowanie aplikacji do seksu bez zobowiązań, objęcie kobiecej masturbacji, czy otwarte mówienie o radościach płynących z seksu tantrycznego z partnerem. Jest to postępowa filozofia, która została poparta przez miliony, zwłaszcza przez edukatorów i specjalistów ds. zdrowia seksualnego oraz firmy zajmujące się dobrostanem. Dlaczego więc ruch pozytywnego nastawienia do seksu jest tak ważny? Nie wszyscy zgadzają się z poglądem, że seksu nie należy się wstydzić. Ludzie mogą mieć silne reakcje, jeśli chodzi o seks, czy to z powodu przekonań kulturowych lub religijnych, ich wychowania, osobistych doświadczeń, czy też rodzaju (lub braku) edukacji seksualnej, którą otrzymali. Przez lata widzieliśmy, jak seks i seksualność są sensacyjnie przedstawiane w mediach, a większość telewizji, którą oglądamy lub wiadomości, które prawdopodobnie czytamy, zachęca nas do umieszczenia seksu w jednym z dwóch obozów - permisywnym, ale ostatecznie problematycznym, performatywnym i opartym na męskim spojrzeniu lub kryminalizowanym, rozpustnym i demonizowanym. Wiele z naszych poglądów na temat seksu, czy to pod wpływem rodziny, edukacji, mediów, kultury czy czegoś innego, jest sprzecznych z pozytywnym nastawieniem do seksu.

Pozytywne nastawienie do seksu ma na celu przeformułowanie myśli, uczuć i doświadczeń seksualnych, zachęcając ludzi do cieszenia się tymi rzeczami w odpowiednim otoczeniu jako prostymi, naturalnymi ludzkimi doświadczeniami, którymi są. Pozytywne nastawienie do seksu jest zasadniczo formą uważności - pozytywnego nastawienia psychicznego - i praktyka ta zachęca ludzi do krytycznego myślenia o sposobach postrzegania seksu, przyjemności i relacji.

Co oznacza pozytywne nastawienie do seksu

?

(Zdjęcie: Getty Images

)Jeśli ktoś określa siebie jako osobę pozytywnie nastawioną do seksu, oznacza to, że wierzy, że seks jest zdrowy, normalny, naturalny i że każdy powinien mieć możliwość wyrażania siebie seksualnie bez strachu, ucisku lub wstydu. Niektórzy ludzie są bardzo otwarci na temat swoich pozytywnych wartości seksualnych, podczas gdy inni wolą zachować swoje przekonania w tajemnicy. Nie ma właściwego sposobu na bycie pozytywnym seksualnie i zawsze powinieneś być tak otwarty na temat swoich przekonań i własnego życia intymnego, jak chcesz - poczucie komfortu i bezpieczeństwa w tych kwestiach jest dużą częścią bycia pozytywnym seksualnie.

"Pozytywne nastawienie do seksu to suwerenna rekultywacja naszych ciał i powrót do prawdziwej boskiej natury seksu" - mówi Lara Raybone, coach miłości własnej i ucieleśnienia, która specjalizuje się w pomaganiu kobietom w przyjęciu ich seksualności, kobiecości i pewności siebie duchowo, psychicznie i fizycznie. "Poprzez odzyskanie seksu jako pięknego, zdrowego, pozytywnego, wzmacniającego aktu, w którym możemy głęboko połączyć się ze sobą i partnerem oraz być w podwyższonych stanach przyjemności, możemy uwolnić wszystkie te uwarunkowane przekonania i blokady, które mamy wobec seksu i możemy cieszyć się i odkrywać zupełnie nowe sfery przyjemności, bez wstydu, poczucia winy czy strachu" - wyjaśnia. "Dzięki pozytywnemu nastawieniu do seksu możemy odzyskać naszą seksualną niewinność, wnieść pełną obecność i świadomość do naszego ciała i doznań".

Jednak w świecie, w którym 71% kobiet czuje się zestresowanych swoim życiem seksualnym, według ankiety przeprowadzonej przez aplikację Ferly, jasne jest, że ludzie wciąż odczuwają wstyd związany z seksem. Zwiększony niepokój seksualny może prowadzić do problemów, takich jak dysfunkcje seksualne u kobiet, a wiele osób postrzega bycie seksualnie pozytywnym jako akt miłości własnej i sposób na ponowne połączenie się ze swoim ciałem. Pozytywna edukacja seksualna, coaching i praktyki mogą być niezwykle skuteczne w połączeniu z innymi formami terapii, takimi jak CBT, specjalistyczna terapia seksualna i fizykoterapia, i mogą pomóc w takich kwestiach jak utrata popędu seksualnego, zmaganie się z tożsamością seksualną lub obrazem ciała lub radzenie sobie z rozstaniem.

Ważne jest, aby pamiętać, że pozytywny stosunek do seksu z pewnością nie oznacza "gotowości na wszystko". Pozytywne nastawienie do seksu nie oznacza obsesji na punkcie seksu, ciągłej chęci uprawiania seksu lub bycia osobą perwersyjną lub niemonogamiczną. Nie oznacza to, że uprawiałeś seks z wieloma osobami lub wypróbowałeś wszystkie najlepsze wibratory. Możesz nigdy wcześniej nie uprawiać seksu, wierzyć w brak seksu przed ślubem, być aseksualny lub preferować "waniliowy" seks ze swoim długoterminowym partnerem i nadal być osobą pozytywnie nastawioną do seksu.

W pozytywnym nastawieniu do seksu nie chodzi o to,

co robisz i z kim to robisz, ale o twoje wartości.

Ruch pozytywnego nastawienia do

seksu

(Zdjęcie: Getty Images)

Marki i edukatorzy przewodzą ruchowi pozytywnego nastawienia do seksu w Internecie, tworząc zasoby i zapisując wartości na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, które wspierają zdrowy pogląd na seksualność. Ta widoczność i normalizacja określonych wiadomości i treści toruje drogę dla większej liczby kobiet do łączenia się i przyjmowania wolnego od wstydu podejścia do seksu, a ten rodzaj odważnego, uczciwego i bezprecedensowego marketingu wstrząsa wieloma branżami w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Wystarczy spojrzeć na takie marki jak Goop, aby zobaczyć reklamy i wiadomości o pozytywnym nastawieniu do seksu, które nigdy nie dotarłyby do opinii publicznej w minionych latach.

Marki seksualne, które specjalizują się we wszystkim, od najlepszych wibratorów króliczych po bezpieczne dla ciała lubrykanty, trafiły na platformy zajmujące się urodą, dobrym samopoczuciem, modą i dbaniem o siebie, takie jak Cult Beauty, Nasty Gal i Sephora. Gwiazdy takie jak Gwyneth Paltrow, Cara Delevingne i Lily Allen projektują i promują zabawki erotyczne, podnosząc flagę pozytywnego nastawienia do seksu. "Jestem orędowniczką pozytywnego nastawienia seksualnego, szczególnie dla kobiet, i mam nadzieję, że zmienię kulturowy scenariusz, który dyktuje męską wizję przyjemności, aby wszystkie kobiety mogły zdefiniować własne przyjemności seksualne" - mówi Elizabeth Hart, trenerka przyjemności w sklepie internetowym Apples and Pears Co. "Jako firma promujemy pozytywne nastawienie do seksu poprzez powtarzalną narrację - nic nie jest poza granicami, a kobiety zasługują na przyjemność.

Marka pozytywna seksualnie nie musi być sex shopem, może to być wszystko, od marki odzieżowej, która promuje pozytywne nastawienie do kobiecego ciała i seksualności, po markę do pielęgnacji miesiączki, która dzieli się wzmacniającymi i edukacyjnymi wiadomościami na temat seksu podczas miesiączki lub zdrowego wyrażania seksualności między dorosłymi osobami wyrażającymi zgodę. Niektóre firmy w ogóle nie dzielą się wiadomościami na temat pozytywnego nastawienia do seksu, ale na przykład przekazują wpływy organizacjom, które chronią i wspierają prawa reprodukcyjne młodych ludzi, prawa osób świadczących usługi seksualne lub zdrowie kobiet i bezpieczeństwo w domu.

"Przez lata karmiono nas ideą, że przyjemność seksualna występuje wyłącznie między parami heteroseksualnymi, ale seks to coś więcej niż penetracja. To całość spotkania" - wyjaśnia Hart. "Powszechne jest językowe wymazywanie najbardziej erotycznego organu kobiety, odnosząc się do naszych genitaliów jako "pochwy", która oczywiście jest częścią, która daje mężczyźnie najwięcej przyjemności. Używanie właściwej terminologii, "sromu", "łechtaczki" i tym podobnych, zamiast zachęcania kobiet i dziewcząt do używania przezwisk i nieprawidłowych opisów anatomicznych, wzmacnia znaczenie kobiecej przyjemności i zmniejsza wstyd lub tabu wokół słów i pomysłów."

Język jest oczywiście dużą częścią ruchu pozytywnego seksualnie. Niektóre sieci społecznościowe, takie jak Meta i TikTok, odmawiają promowania pozytywnego nastawienia do seksu. Platformy te regularnie zakazują treści związanych z edukacją seksualną, usunęły reklamy produktów zdrowotnych dla kobiet, zgodnie z raportami New York Timesa, oraz reklamy przedstawiające ciała plus size i czarnoskórych. Instagram również aktywnie zakazał hashtagów i słów kluczowych związanych z seksem. Założyciele aplikacji femtech opisują walkę z tymi zakazami językowymi jako jedną z głównych barier sukcesu, z którymi się borykają.

"Pozytywnie nastawione do seksu firmy to przyszłość" - mówi Elle Gerami, dyrektor ds. marketingu w serwisie społecznościowym dla dorosłych sex.com. "Firmy te koncentrują się na akceptacji, inkluzywności i szacunku dla ludzkiej kondycji i tego, jak różni się ona w zależności od osoby. Zbliżając się do pierwszego kwartału XXI wieku, poczyniono tak wiele postępów w zakresie pozytywnego nastawienia do ciała, świadomości zdrowia psychicznego i celebrowania indywidualności osoby, ale wiele firm zaniedbało rozmowy na temat seksualności. Jako kobieta z Bliskiego Wschodu, seks był tematem tabu w moim wychowaniu.

"Ze względu na stygmatyzację seksu i kobiecej seksualności, byłam świadkiem, jak najbliższe mi osoby, z podobnym wychowaniem do mojego, zmagały się z decyzjami zmieniającymi życie, ponieważ tematy seksu i seksualności nigdy nie były pielęgnowane i uwzględniane w bezpieczny i otwarty sposób" - mówi. "W hołdzie tym kobietom, wielu kobietom przede mną i dla przyszłych pokoleń, prowadzenie biznesu pozytywnego seksualnie i promowanie edukacji pozytywnej seksualnie, która celebruje kobiecą seksualność, a nie ukrywa ją i zawstydza kobiety za bycie seksualną, ma dla mnie ogromne znaczenie i jest sposobem na odciśnięcie piętna na świecie".

Firmy takie jak sex.com pracują nad tym, aby oglądanie treści seksualnych było doświadczeniem wolnym od wstydu, ale także wspierają twórców treści w branży erotycznej, zapewniając im bezpieczeństwo, godziwe wynagrodzenie i traktowanie z szacunkiem w Internecie i w prawdziwym świecie. Najlepsze porno dla kobiet zawsze powinno być etyczne, a przedsiębiorcy tacy jak Gerami niestrudzenie pracują nad normalizacją szacunku i uczciwego traktowania twórców i konsumentów treści seksualnych. Dzięki powszechnej popularności pozytywnego myślenia o seksie, praca w etycznym środowisku, w którym zgoda, kobieca agencja i reprezentacja są najważniejsze, nie podlega dziś negocjacjom dla wielu wykonawców, twórców treści i pracowników dla dorosłych. Zanim pozytywny stosunek do seksu stał się powszechnie używanym terminem, wielu profesjonalnych pracowników dla dorosłych było przyzwyczajonych do zapewniania niewłaściwego postępowania w pracy i nie zdawało sobie sprawy, że mają wybór między niebezpiecznymi środowiskami pracy a tymi, w których etyka jest przestrzegana.

Dlaczego pozytywny stosunek do seksu jest tak ważny dla kobiet

? (Zdjęcie: (Credit: Getty Images)

)Historycznie, przyjemność kobiet była postrzegana przez wielu przez negatywny pryzmat, a dziś nadal istnieje podwójny standard między sposobem, w jaki mężczyźni są postrzegani podczas dyskusji i czerpania przyjemności z seksu, a sposobem, w jaki postrzegane są kobiety. Mężczyźni rzadko są zawstydzani za mówienie o doświadczeniach seksualnych lub czerpanie z nich przyjemności, podczas gdy kobiety często spotykają się z zawstydzeniem, zażenowaniem, a w niektórych przypadkach obawiają się fizycznego i emocjonalnego znęcania się.

"W ciągu ostatnich 2000 lat seks padł ofiarą poważnego zniekształcenia" - mówi Lara, która uczy również kobiety, jak połączyć się ze swoją seksualnością i jak osiągnąć orgazm na platformach takich jak EKHO wellbeing. "Nauczono nas, że seks jest brudny, grzeszny, zły, obrzydliwy i akceptowalny tylko w przypadku rodzenia dzieci. Wielu z nas dorastało w poczuciu wstydu związanego z naszą seksualnością, dzięki programowaniu religijnemu, społecznemu, medycznemu i rodzinnemu. Może to skutkować głęboko zakorzenionymi przekonaniami, które manifestują się jako energetyczne i fizyczne blokady przyjemności i orgazmu - mamy zakodowane w naszych ciałach, że energia seksualna nie jest bezpieczna. Wierzę, że pozytywne nastawienie do seksu wspiera kobiety w przywracaniu równowagi po latach ucisku".

Wiele kobiet odkrywa, że przyjęcie pozytywnego nastawienia do seksu pomogło im w pełni cieszyć się życiem seksualnym i przezwyciężyć obawy związane z seksem, a nawet traumę seksualną. Niektóre z nich po prostu odkryły, że nauka o seksie w pozytywny sposób i zmiana sposobu postrzegania seksu i własnej tożsamości seksualnej wzmocniła ich związek z pozytywnym nastawieniem do ciała, pomogła im cieszyć się dobrym seksem w długotrwałym związku lub nauczyła ich nowych sposobów na czerpanie przyjemności z seksu solo. Wiele kobiet nadal czuje się niekomfortowo podczas masturbacji, co według marki zabawek erotycznych Womanizer prowadzi do oszałamiającej różnicy w masturbacji między mężczyznami i kobietami wynoszącej 76%, mimo że jest to całkowicie zdrowa i normalna praktyka. Wiele kobiet nie do końca rozumie, jak zmienia się seksualność, jak macierzyństwo może wpływać na życie seksualne, jaki jest związek między seksem a menopauzą lub jak zmienia się libido wraz z wiekiem.

Jak łatwo jest być seksualnie pozytywnym online?

(Zdjęcie: Getty Images

)Nie wszyscy są zadowoleni z pozytywnego nastawienia do seksu i często kobiety, które identyfikują się jako seksualnie pozytywne i które są pewne siebie i otwarte na temat swojej seksualności, mogą mieć trudny czas korzystania z aplikacji randkowych i mediów społecznościowych. Badanie przeprowadzone w 2017 roku przez Wayne State University wykazało, że 73% twórczyń treści stwierdziło, że wypowiadanie się na temat polityki feministycznej ogólnie zachęca do nieuzasadnionego molestowania seksualnego i nadużyć w Internecie. Oczywiste jest, że od tego czasu znacznie więcej kobiet i osób identyfikujących się jako takie zaczęło publikować bardziej szczere posty na temat seksualności w mediach społecznościowych, ale nadużycia online pozostają problemem.

Od 2017 r. powstało wiele aplikacji i usług opracowanych przez kobiety i osoby LGBTQ+ w celu zapewnienia bezpiecznych, etycznych przestrzeni, w których ludzie mogą cieszyć się treściami seksualnymi i odkrywać własną seksualność, z dala od miejsc, w których w przeciwnym razie mogliby doświadczyć nękania, wykorzystywania i osądzania. Aplikacje audio i wideo, takie jak sex.com, które oferują historie seksualne, zasoby edukacyjne i treści generowane przez użytkowników, wraz z alternatywnymi aplikacjami randkowymi, stały się sposobem na wyrażenie siebie i wysiadanie w sposób pozytywny seksualnie, który wspiera założycielki i gospodarkę pozytywną seksualnie oraz zdrowie i dobre samopoczucie.

"Nadszedł czas, aby kobiety uczestniczyły w rozmowach na temat własnego ciała przez pryzmat feminizmu intersekcjonalnego, zamiast zajmować tylne siedzenie w patriarchalnym świecie" - mówi CMO sex.com Elle Gerami. "W erze dbania o siebie zainwestowaliśmy tak wiele, starając się być całością i dobrze zaokrąglonymi, ale przegapiliśmy element układanki. Kiedy dyskutuje się o ciele, unika się seksualności. Kobieca seksualność jest tak samo naturalna jak męska, więc dlaczego nie jest omawiana tak swobodnie? Mam nadzieję, że dzięki pojawieniu się seks-pozytywnych biznesów możemy wychować pokolenie, które wspiera i podnosi kobiety, zamiast poniżać je za wybory, których dokonują w odniesieniu do własnego ciała."

Czy można być seks-negatywnym?

Podczas gdy seks-pozytywność opisuje wszystko, co obejmuje seksualność, seks-negatywność to szeroko pojęte podejście do seksu i seksualności, które definiuje je jako negatywne lub ogranicza zakres ludzkiej przyjemności

.

Na przykład postrzeganie seksu i seksualnych myśli, pragnień i zachowań jako brudnych, niebezpiecznych, niemoralnych lub nienaturalnych. Karanie lub krytykowanie kogoś za jego stosunek do seksu, fantazje seksualne lub dyskryminowanie go ze względu na jego seksualność i dumę lub radość seksualną jest również uważane za zachowanie negatywne ze względu na płeć. Inne zachowania negatywne ze względu na płeć obejmują:

 • przemoc i nadużycia online wobec dorosłych pracowników
 • znęcanie się nad osobami, które wyrażają swoją seksualność
 • edukacja seksualna, która uczy tylko seksu reprodukcyjnego
 • pakty czystości i nacisk na abstynencję
 • zawstydzanie dziwek i obwinianie ofiar.

Nie tylko jednostki mogą być negatywnie nastawione do seksu. W wielu przypadkach zakazane słowa w mediach społecznościowych, usunięcie kompleksowej edukacji seksualnej w szkołach oraz ograniczenie praw i wolności seksualnych przez rządy, komisje lekarskie i decydentów politycznych są przykładami negatywnego nastawienia do seksu. "Negatywne nastawienie do seksu równa się zinternalizowanemu wstydowi i oczekiwaniom kulturowym, które prowadzą nas do intensywnej samoświadomości" - mówi trenerka przyjemności Elizabeth Hart.

Ważne jest, aby pamiętać o pozytywnym nastawieniu do seksu, ponieważ reprezentuje ono normalizację seksualności, ale także ideę, że bycie seksualnym i rozmawianie o seksie powinno odbywać się tam, gdzie jest to właściwe.

Bycie seks-pozytywnym nie oznacza, że powinieneś

zachęcać do rozmów o seksie podczas kolacji z teściami lub z nieletnimi poza klasą, na przykład, ale w przestrzeniach i scenariuszach, w których zdrowy dyskurs na temat edukacji seksualnej i seksualności jest odpowiedni.

Zawstydzanie, krytykowanie lub grożenie komukolwiek na podstawie jego seksualnej radości, wolności, gustów, sposobu ubierania się, prezentowania lub identyfikacji może być również uważane za zachowanie negatywne pod względem seksualnym. Ale jest to również mniej lub bardziej niemiłe zachowanie. Zastraszanie innej osoby lub wyrządzanie jej emocjonalnej lub fizycznej krzywdy na podstawie jej stylu życia nigdy nie jest akceptowalnym sposobem zachowania, niezależnie od tego, czy nie zgadzasz się z jej przekonaniami i wyborami.

Wiele negatywnych zachowań seksualnych jest utrwalanych przez strach i błędną interpretację tego, czym właściwie jest pozytywność seksualna i co oznacza. Luki w edukacji są często za to odpowiedzialne, więc szeroka, solidna i bezstronna edukacja seksualna jest niezbędna do zrozumienia, jak rozwijać zdrowe relacje z seksem i tożsamością seksualną, szczególnie dla młodych ludzi. Badania przeprowadzone przez Planned Parenthood pokazują, że kompleksowa edukacja seksualna zmniejsza wskaźnik ciąż wśród nastolatek, wskaźnik chorób przenoszonych drogą płciową oraz przypadki molestowania seksualnego i napaści na tle seksualnym w wielu społecznościach w Wielkiej Brytanii, Europie i Stanach Zjednoczonych, więc pozytywny stosunek do

seksu

ma już ogromny wpływ na klasy na całym

świecie.

Nie potrzebujesz trenera ani konkretnej praktyki, aby być pozytywnie nastawionym do seksu. Możesz być pozytywnie nastawiony do seksu, ucząc się, jak mniej osądzać siebie i innych, praktykując pozytywne nastawienie do seksu, angażując się we wszystkie seksualne myśli i doświadczenia z otwartym umysłem i pozytywnym podejściem. Możesz też być jego orędownikiem, mówiąc o ruchu i jego filozofii, wspierając pozytywny seksualnie biznes, edukatorów i aplikacje zapewniające dobre samopoczucie seksualne oraz dzieląc się własnymi pozytywnymi seksualnie przesłaniami.

Istnieje wiele sposobów na przyjęcie bardziej seks-pozytywnego stylu życia i promowanie filozofii seksu-pozytywnego. Eksperci i edukatorzy zajmujący się pozytywnym nastawieniem do seksu zalecają połączenie edukacji, praktyki i rzecznictwa, w tym:

 • Postrzeganie wszystkich ludzi jako równych sobie pod względem seksualnym, którzy są godni i zasługują na konsensualną przyjemność i rozkosz.
 • Wyznaczanie jasnych granic i szanowanie granic innych osób.
 • Kształcenie się w zakresie zgody, różnych rodzajów seksu i seksualności.
 • Używanie seksualnie inkluzywnego języka i posiadanie otwartego umysłu.
 • Poszerzanie swojej wiedzy poprzez zweryfikowane konta społecznościowe, książki i podcasty.
 • Pobieranie aplikacji erotycznych
 • Korzystanie z etycznych treści seksualnych
 • Szanowanie wyborów innych i powstrzymywanie się od osądzania
 • Słuchanie swojego ciała i robienie tego, co ci odpowiada
 • Odkrywanie swojej seksualności samodzielnie lub z partnerem bez wstydu
 • Praktykowanie uważności seksualnej, miłości własnej i troski o siebie.
 • Dołączenie do społeczności pozytywnych seksualnie online lub osobiście.
 • Praca z wykwalifikowanym terapeutą lub trenerem seksualnym
 • Wspieranie pozytywnych seksualnie firm i edukatorów.

"Potrzeba wiele introspekcji i oduczenia się, poprzez refleksję nad tym, jak zostałeś wychowany i nauczony o seksie, aby przyjąć pozytywny stosunek do seksu. Ale ostatecznie sposobem na ograniczenie dyskryminacji i ignorancji jest edukacja pozytywna seksualnie" - mówi Elle. "Wierzę, że pozytywne nastawienie do ciała jest podstawą pozytywnego nastawienia do seksu, więc otwartość umysłu podczas uczestniczenia w dbaniu o siebie jest integralną częścią poprawy własnego naturalnego ja. Mamy zaszczyt żyć w czasach, w których istnieją platformy pozytywne seksualnie, pomagające kształtować pokolenie otwartych, pozytywnych seksualnie ludzi, którzy szanują nawzajem swoje ciała i wybory."

Pozytywne nastawienie do seksu w teorii i praktyce to świetny sposób na zrozumienie lęku seksualnego i jego przyczyn, zarówno osobistych, jak i społecznych, sugeruje również badanie przeprowadzone przez Planned Parenthood. Kolejne badanie przeprowadzone przez Ella Paradis pokazuje, że 65% ludzi chce próbować nowych rzeczy w swoim życiu seksualnym, a przyjęcie filozofii i stylu życia pozytywnego seksualnie może pomóc w podejściu do nowych doświadczeń z otwartym umysłem. Może również pomóc w ustaleniu jasnych, definiowalnych granic, które zachęcają do bezpieczeństwa, komunikacji i lepszych relacji z własnym ciałem, a także z partnerem.

Pozytywne nastawienie do seksu może pomóc młodym ludziom poczuć się bardziej zrelaksowanymi w kwestii własnej seksualności, pewniejszymi własnego ciała i bardziej skłonnymi do praktykowania samoopieki i bezpiecznego seksu. Ostatecznie jest to sposób myślenia, który wzbogaca życie kobiet i uczy wszystkich, że seksualność kobiet jest tak samo cenna i godna szacunku i widoczności jak seksualność mężczyzn.

Zobacz również