Życie kobiety

Jak często powinieneś chodzić do dentysty? Dentyści ujawniają, że w rzeczywistości jest to mniej niż myślisz

Jak często należy chodzić do dentysty? Po wybuchu pandemii wirusa Covid-19 wielu z nas od kilku lat nie umówiło się na wizytę u dentysty. Chociaż badania kontrolne są nadal niezbędne dla utrzymania właściwej higieny jamy ustnej, dobra wiadomość jest taka, że być może nie trzeba chodzić na nie tak często, jak się wydaje.

Wielu z nas wierzy, niezależnie od tego, czy rzeczywiście umawiamy się na wizytę, czy nie, że chodzenie do dentysty co sześć miesięcy to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowych zębów. Jednak w rzeczywistości istnieje niewiele dowodów na to, że ta skala czasowa ma jakikolwiek wpływ na ryzyko rozwoju paskudnych chorób, których staramy się unikać, takich jak choroby dziąseł czy próchnica.

Jeśli szukasz dowiedzieć się, jak wybielić zęby naturalnie lub chcesz kosmetycznych prac dentystycznych, to na pewno trzeba iść do dentysty częściej. Ale tutaj, dwaj wiodący dentyści ujawniają, jak regularnie należy naprawdę iść do dentysty i do higienistki, jeśli po prostu chcesz zachować zdrowy uśmiech.

Jak często powinieneś chodzić do dentysty?

Jeśli twoja jama ustna jest ogólnie zdrowa i wiesz, jak prawidłowo szczotkować zęby, to powinieneś być w porządku z roczną kontrolą, mówi dr Manrina Rhode, wiodący dentysta kosmetyczny. "Jednak jeśli masz problemy, takie jak nawracająca próchnica, wtedy te wizyty powinny być częstsze, sześciomiesięczne kontrole".

Wiele osób będzie po prostu dobrze z wizytą u dentysty raz w roku chociaż, dodaje. "Powodem corocznych kontroli jest to, że jeśli twoja jama ustna jest zdrowa, wtedy coroczna kontrola wychwyci wszelkie małe problemy lub ubytki, zanim staną się one duże".

Jeśli zastanawiasz się, jak często powinieneś iść do dentysty i chcesz zachować swoje rezerwacje do minimum, utrzymuj usta, zęby i dziąsła zdrowe przez cały rok, wiedząc, jak często powinieneś zmieniać szczoteczkę do zębów, myć zęby i regularnie nitkować, aby pomóc usunąć szkodliwe nagromadzenie płytki nazębnej, które może prowadzić do ubytków i chorób dziąseł.

Jak często należy chodzić do higienistki?

Jeśli chodzi o higienistkę, to wszystko zależy od Twoich osobistych potrzeb i tego, jak bardzo zależy Ci na tym jasnym, białym uśmiechu. Jeśli jesteś całkowicie zdrowy, dentysta Faizan Zaheer (otwiera się w nowej karcie)

zaleca odwiedzanie higienistki raz w roku, a czasem nawet raz na dwa lata. "Regularne wizyty u higienistki zapewnią, że ukryta i trudno dostępna płytka nazębna i kamień zostaną usunięte z Twoich zębów, eliminując szorstkie powierzchnie, które przyczyniają się do gromadzenia liczby bakterii, a także poprawiając zdrowie Twoich zębów i dziąseł" - wyjaśnia.

Jeśli chcesz mieć bielszy uśmiech i próbowałeś wszystkiego, od najlepszej wybielającej pasty do zębów do tych małych pasków wybielających, to najlepiej jest po prostu zarezerwować wizytę u higienistki. Istnieje kilka sposobów na zapobieganie żółtym zębom, ale wizyta u higienistki jest najlepszym sposobem na utrzymanie jaśniejszych zębów w dłuższej perspektywie, mówi Zaheer. "Mamy techniki takie jak skaling i polerowanie, a także terapię AIR-FLOW" - wyjaśnia - "Jest to zaawansowana metoda wykorzystująca różdżkę do głębokiego czyszczenia i polerowania zębów za pomocą kombinacji wody, sprężonego powietrza i drobnych cząsteczek proszku. "

Są jednak pewne okresy, kiedy będziesz potrzebować wizyty u higienistki bardziej regularnie.

"Twój dentysta może również zalecić wizytę u higienistki w celu dokładnego oczyszczenia przed rozpoczęciem skomplikowanego leczenia, takiego jak implanty stomatologiczne. Niektóre osoby z wysokim ryzykiem wystąpienia choroby przyzębia mogą wymagać wizyt u higienistki co trzy miesiące, natomiast osoby z niższym ryzykiem mogą potrzebować wizyt raz w roku lub nawet raz na dwa lata" - mówi.

Co się dzieje, jeśli nie chodzisz do dentysty

Jeśli w ogóle nie chodzisz do dentysty, to jesteś znacznie bardziej narażony na rozwój poważnych, niekorzystnych warunków zdrowotnych - i to nie tylko tych, które wpływają na zęby. Wszyscy eksperci są zgodni, że osoby, które nigdy nie chodzą do dentysty i higienistki lub prawie wcale, są bardziej narażone na rozwój:

  • Nagromadzenie płytki nazębnej
  • Próchnica zębów
  • Choroba dziąseł
  • Ubytki
  • Nieświeży oddech
  • Ropnie

Ponieważ jama ustna jest pierwszym miejscem, w którym gromadzą się bakterie, pomijanie dentysty naraża Cię również na inne dolegliwości, takie jak choroby układu krążenia, cukrzyca, a nawet niekorzystne wyniki ciąży - wynika z badań przeprowadzonych przez University of Dammam College of Dentistry. Dzieje się tak dlatego, że istnieje większe prawdopodobieństwo pominięcia leczenia choroby przyzębia, która dotyka nawet połowę światowej populacji i jest spowodowana infekcjami i stanami zapalnymi dziąseł oraz otaczającej je kości w jamie ustnej.

Nie ma jednak potrzeby chodzenia na więcej niż jedną wizytę rocznie, chyba że zaleci to Twój dentysta lub higienistka. Sześciomiesięczna kontrola nie jest tylko kwestionowana przez dentystów, z którymi rozmawialiśmy, jest niewiele dowodów na poparcie tezy, że chodzenie do dentysty tak regularnie zmniejsza ryzyko próchnicy lub braku zębów, lub zwiększa ryzyko konieczności wypełnienia, przegląd przeprowadzony przez Uniwersytet w Birmingham znalazł. Odkryto również, że nie ma różnicy w ilości krwawienia, płytki nazębnej lub zapalenia dziąseł na zębach tych, którzy mieli regularne wizyty w porównaniu z tymi, którzy nie mieli.

Zobacz również