Życie kobiety

Co to jest wypalenie w związku? Oznaki, na które należy zwrócić uwagę i jak odzyskać zdrowie

Wypalenie w związku nie jest czymś, przez co każda para chce przejść, ale ważne jest, aby wiedzieć, co to jest, jak uznać to samemu i jak rozmawiać o tym ze swoim partnerem, na wypadek gdyby stało się to dla ciebie problemem.

Chociaż zazwyczaj kojarzymy wypalenie z miejscem pracy i stresorami związanymi z pracą, to z pewnością możliwe jest doświadczenie tego zjawiska w innych obszarach życia, jeśli zastosuje się wystarczającą presję. Podobnie jak w przypadku wypalenia zawodowego, wypalenie w związku wiąże się z podobnym uczuciem całkowitego wyczerpania i może być równie trudne do wyleczenia, zwłaszcza jeśli chcesz uratować związek.

Ale ja jest ewentualny uczyć się dlaczego odzyskiwać od wypalenia i zapobiegać chronicznemu stresowi od obracać w nawykowego wypalenie. Z pomocą trenera życia i psychoterapeuty relacji, to jest to, co musisz wiedzieć o wypaleniu związku, znaki, na które należy zwrócić uwagę, przyczyny i jak wrócić z krawędzi.

Co jest związek wypalenie?

Wypalenie relacji jest formą wyczerpania, która wynika z romantycznego związku, w którym jeden lub obaj partnerzy doświadczają objawów, w tym zmęczenia, bezradności, samotności, pesymizmu, a nawet depresji, wyjaśnia Michelle Elman (otwiera się w nowej karcie), pięciokrotnie akredytowany trener życia, granic i ekspert od relacji. "Jednym z największych wskaźników jest, gdy bycie wokół siebie jest trudne i zaczyna czuć się jak praca", mówi.

Ale jest duża różnica między stresem związanym z relacją a wypaleniem, przy czym pierwszy jest bardziej związany z obawami wokół twojego związku i czy jesteś naprawdę kompatybilny, a drugi jest bardziej o wyczerpaniu - prawie do punktu ambiwalencji wobec partnera.

(Image credit: Getty Images

)Oznaki wypalenia

w związku

1. Cały czas się kłócicie

Jest to jedna z największych oznak wypalenia związku, mówi Elman, zwłaszcza jeśli zwykle nie kłócicie się. "Jeśli walki stają się powtarzalne, a twoje argumenty nie polegają już na szukaniu rozwiązania, ale bardziej na wyrażaniu swojej frustracji na siebie nawzajem, wtedy walki będą kontynuowane" - wyjaśnia. Te walki mogą być minimalne lub mogą być wszechogarniające, więc ważne jest, aby spojrzeć na sposób, w jaki się kłócisz i jak się czujesz na końcu.

"Powinieneś czuć rozdzielczość, lepsze zrozumienie siebie nawzajem, a ostatecznie bliżej siebie, wiedząc, że pracowałeś przez trudny problem razem", mówi Elman, który jest również autorem The Joy of Being Selfish (otwiera się w nowej karcie ) i Am I Ugly (otwiera się w nowej karcie).

2. Nie cieszysz się wzajemnie swoim towarzystwem

Pomyśl o tym, jak się czujesz, kiedy są i nie są w pobliżu, sugeruje Elman, ponieważ innym dużym znakiem wypalenia w związku jest chęć spędzenia jak najwięcej czasu z dala od partnera.

"Kiedy przechodzą przez drzwi, jesteś zirytowany i chcesz spędzać coraz mniej czasu razem. Lubisz siebie mniej, gdy jesteś wokół nich i wydobywają z ciebie to, co najgorsze. Kiedy spędzasz czas sam lub z przyjaciółmi, czujesz ulgę, że nie jesteś w ich towarzystwie i stwierdzasz, że łatwiej jest być sobą, gdy nie ma ich w pobliżu", mówi. "Jesteś zadowolony, gdy nie są w stanie zrobić wydarzeń, więc możesz iść sam, i prawdopodobnie twoi przyjaciele i rodzina odczuwają ulgę, gdy pojawiasz się również sam".

3. Jesteście ciągle zmęczeni

Zmęczenie jest jedną z największych oznak wypalenia ogólnie, nie tylko wypalenia w związku. To wtedy, gdy coś cię wyczerpuje i zmagasz się z wiedzą, jak radzić sobie ze stresem. "Łatwo jest winić to na pracę lub ogólny stres życiowy, ale może to być twój związek", mówi Elman.

"Kiedy twój związek nie dodaje do twojego życia i nie spełnia twoich kryteriów związku, może to być zabranie z twojego życia i drenowanie twojej energii. Straciłeś zainteresowanie swoim związkiem, a to mogło się przenieść na inne obszary twojego życia. "

Co powoduje wypalenie

w związku?

Tak jak każdy związek jest inny, tak samo ludzie będą różnie reagować na czynniki stresogenne w związku. Ale istnieje kilka wspólnych czynników, które większość przypadków wypalenia w związku (i wypalenia randkowego) ma wspólne, wyjaśnia Heather Garbutt ( otwiera się w nowej karcie), psychoterapeuta miłości i relacji.

1. Utknięcie w rutynie

"Utknięcie w dobrze zużytym rowku i branie siebie nawzajem za pewnik jest główną przyczyną wypalenia w związku", mówi. "Zmniejszenie komunikacji i brak ciekawości o sobie nawzajem może również prowadzić do tego wyczerpania. "

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (otwiera się w nowej karcie) nawet przyjrzeli się temu pomysłowi, badając pary zarówno w podobno zadowolonych, jak i strapionych związkach. Stwierdzili, że pary, które nie zdołały właściwie zakomunikować swoich chęci i pragnień, częściej były przygnębione w swoim przywiązaniu niż te z pozytywnymi wzorcami komunikacji.

2. Przedłużający się stres w związku

Jednym z głównych sposobów uniknięcia wypalenia bez rzucania pracy jest nauczenie się, jak radzić sobie ze stresem, zanim stanie się on wypaleniem w pierwszej kolejności, ponieważ odczuwanie stresu jest preludium do poczucia całkowitego wypalenia, jeśli trwa wystarczająco długo.

"Przedłużający się stres, zmartwienie i poważne rozproszenie uwagi od dbania o związek stają się zarządzaniem stresem z zewnątrz", mówi Garbutt, "Oznacza to, że niewiele pozostaje, aby odżywiać się nawzajem".

3. Partnerzy próbują zmienić siebie, aby zadowolić drugą osobę

"Związki mogą się wypalić, gdy jeden lub każdy z partnerów rezygnuje z siebie, swoich zainteresowań i tego, co karmi ich duszę" - wyjaśnia Garbutt.

Szczególnie jeśli jest to nowy związek, partnerzy będą starali się zadowolić drugiego i sprawić, by związek działał - czasem wbrew lepszemu osądowi. "Prawdopodobnie będą podejmować najwyższy wysiłek w związku kosztem siebie, ale druga osoba pozostaje zastanawiając się, w kim się zakochała".

4. Nagromadzone urazy

"Kiedy resentymenty budują się i konflikty nie są rozpatrywane, pary mogą tłumić swoje połączenie ze sobą i wycofać się w zawstydzanie i obwinianie siebie nawzajem", mówi. "Stają się bardziej intymnymi wrogami niż kochającymi partnerami".

Czy można wyzdrowieć z wypalenia w związku?

Tak, możesz odzyskać od wypalenia w związku, jeśli martwisz się, że te znaki i objawy brzmią zbyt znajomo. "Zatrzymaj się, zrób bilans razem i zobacz, czy chcesz iść do przodu razem w inny sposób", sugeruje Garbutt.

"Pomyśl o tym, co lubisz w sobie nawzajem, co lubisz w swoim wspólnym życiu, a gdybyś miał swoją drogę, jak wyglądałoby to życie dla ciebie?", mówi. "Następnie delikatnie negocjuj z tego punktu, aby zobaczyć, czy byłoby możliwe dla was obu, aby uzyskać swoje potrzeby. Ty możesz potrzebować uczyć się nowych związek umiejętności wokoło budować zaufanie i zaangażowanie, jak przyprawiać twój związek, jak rysować zdrowych granice, uczyć się słuchać i mówić skutecznie, i self-odżywianie.

Możesz też potrzebować

konstruktywnej pracy nad konfliktem, aby pogłębić swoje połączenie, a nie je przerwać. "

Warto też przyjrzeć się swojemu życiu seksualnemu, jeśli było ono ważne dla twojego związku w przeszłości. Jak to wygląda teraz i czy moglibyście skorzystać z nauki, jak uprawiać lepszy seks jako para? Możecie spróbować przepracować te punkty razem lub znaleźć terapeutę, który będzie w stanie pomóc wam konstruktywnie przepracować wasze problemy.

Skąd wiadomo, kiedy związek się skończył?

Czasami jednak najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, to zakończyć związek. Chociaż tylko ty będziesz wiedzieć, czy twoje wypalenie w związku jest zbyt daleko posunięte, aby się z niego wyleczyć, istnieją pewne oznaki, że możesz nie pasować do siebie nawzajem.

  • Podczas walki zwracasz się przeciwko sobie: "Jeśli kończysz nieporozumienia z wyczerpania zamiast rezolucji, twoje style komunikacji mogą nie być kompatybilne", mówi Elman.
  • Jeden / obaj z was nie mogą wziąć odpowiedzialności: "Jeśli jedna strona nie chce wykonać pracy, a to może być poszukiwanie profesjonalnej pomocy jako para, to jest to znak, że powinieneś zerwać", mówi.
  • Odrzucają to, jak się czujesz: "Jeśli twój partner nie dba o to, jak się czujesz lub odrzuca to, co czujesz, to kolejna wskazówka, że związek nie będzie trwał" - dodaje Elman.
  • Nie chcesz na nowo rozpalić iskry: Jeśli czujesz, że nic nie zostało, zdecydowanie najlepiej jest zakończyć rzeczy. "Świadomie rozłącz się z życzliwością i szacunkiem, dbając o praktyczne i emocjonalne życie wszelkich osób zależnych", mówi Garbutt.

Ale tylko dlatego, że nazwałeś to quits po doświadczeniu wypalenia związku, nie oznacza to, że wszystko jest stracone. "Możesz dojrzeć pod koniec związku, aby stać się bardziej rozwiniętą relacyjnie osobą", wyjaśnia Garbutt. "Będziesz gotowy do następnego związku z nowymi umiejętnościami i głębszym zrozumieniem tego, co i kogo możesz potrzebować w przyszłości".

Zobacz również