Życie kobiety

Postęp w dziedzinie szczepień może oznaczać jedno badanie cytologiczne na całe życie

Nowe osiągnięcia w dziedzinie szczepionki przeciwko HPV mogą oznaczać, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą zapraszani tylko na jedno badanie cytologiczne w ciągu życia, a nie co pięć lat, jak jest to obecnie wymagane.

Nikt nie lubi wymazów, a konieczność wykonywania ich co pięć lat jest irytującym, ale ważnym wydarzeniem w kalendarzu większości ludzi. Wiodący naukowiec zasugerował jednak, że częstotliwość tych badań może zostać zmniejszona wraz z postępem w zakresie szczepionki przeciwko HPV

.

Od 2008 roku szczepionka przeciwko HPV jest oferowana młodym dziewczętom w wieku od 11 do 13 lat w Wielkiej Brytanii. Badania wykazały, że skuteczność tej szczepionki zmniejszyła występowanie raka szyjki macicy o 90%.

Profesor Peter Sasieni powiedział Inside Health w BBC Radio 4, że w oparciu o zgromadzone dane i rozwój szczepionki przeciwko HPV, kobiety i osoby z usługami w Wielkiej Brytanii mogą mieć możliwość wykonania wymazu tylko raz w życiu

.

"Prawdopodobnie kobiety mogłyby być poddawane badaniom przesiewowym w wieku [30 i 45 lat], można by to zrobić w wieku 30, 40 i 55 lat, czyli trzy razy" - powiedział profesor.

"Istnieje nowa szczepionka, która będzie stosowana w Wielkiej Brytanii od następnego roku szkolnego, która chroni przed jeszcze większą liczbą typów wirusa i myślę, że dzięki temu prawdopodobnie wystarczyłoby jedno badanie przesiewowe, może dwa, w ciągu całego życia" - powiedział.

(Zdjęcie: Getty Images)

Może Ci się również spodobać...

Zrozumienie wyników wymazu cytologicznego i co dalej, jeśli uzyskasz nieprawidłowy wynikTo

świetna wiadomość dla tych, którzy denerwują się wymazami cytologicznymi i nie są pocieszeni ogłoszeniem, że wkrótce będą dostępne testy wymazów DIY

,

ale może to również stanowić problem. W Wielkiej Brytanii kobiety w wieku powyżej 45 lat częściej pomijają badania cytologiczne, mimo że połowa diagnozowanych przypadków raka szyjki macicy występuje w późniejszym okresie życia. Jeśli w ciągu życia potrzebnych jest tylko kilka badań wymazowych, kobiety mogą odkładać badania do momentu, aż będzie za późno.

Podobnie, badanie na raka szyjki macicy po raz pierwszy w wieku 30 lat może być punktem spornym dla wielu osób. Obecnie badanie wymazu z jamy ustnej rozpoczyna się w wieku 25 lat w Wielkiej Brytanii, ale istnieje wiele grup, które sugerują, że badanie powinno rozpocząć się wcześniej, w wieku 16 lat.

W tej chwili sugestie dotyczące badań wymazu z gardła wykonywanych tylko raz w życiu są nadal hipotetyczne, ponieważ decyzja nie została jeszcze oficjalnie podjęta przez brytyjski Krajowy Komitet Badań Przesiewowych.

"Naprawdę chcemy wprowadzić te zmiany w ciągu najbliższych kilku lat, to duża zmiana [ale] szczepionka okazała się tak skuteczna, że ma to sens" - podsumował profesor Sasieni

.

Zobacz również