Macierzyństwo

Jak pokonać przeziębienie w ciąży

Wczoraj moja siostra przysłała mi tekst z pytaniem "Jakie leki powinnam brać w ciąży na przeziębienie?". To skłoniło mnie do napisania dzisiejszego tekstu. Jesienią i zimą łatwo jest złapać przeziębienie lub infekcję, zwłaszcza u kobiet w ciąży, których układ odpornościowy jest niższy.

Ciąża to szczególna sytuacja. Stan organizmu kobiety wpływa bezpośrednio na jej dziecko. Ważne jest, aby jak najszybciej pozbyć się wszelkich objawów przeziębienia. Co jednak zrobić, gdy choroba jest już endemiczna?

Nie leczyć się niczym!

Leki w ciąży mogą być również przekazywane dziecku, jeśli kobieta je przyjmuje. Trzeba mieć świadomość, jakie leki można przyjmować. Naturalne metody, "prosto od babci", są na pierwszym miejscu. Ale nie tylko...

Większość osób zna domowe sposoby na przeziębienie. Dla mnie niezawodne jest mleko z czosnkiem, miodem i łyżeczką masła. Mimo, że nie przepadam za tym połączeniem, to potrafi być bardzo skuteczne. Jestem też wielką fanką imbiru, który świetnie rozgrzewa. Może opowiem .... jak to było u mnie.

Niestety na początku ciąży dopadło mnie też przeziębienie. Jak sobie z tym poradziłam? Najpierw zaczęłam działać z dala, żeby nie przerodziło się to w coś gorszego. Zostałam w domu, bo ciąża to wyjątkowy czas. Nic dziwnego, że L4 jest zalecane, zwłaszcza jeśli się zachoruje. Ubrałam się ciepło, ale w pokoju utrzymywałam temperaturę 21 stopni Celsjusza. Poza tym relaksowałam się i odpoczywałam, próbując walczyć z przeziębieniem. Moje gardło było bardzo uciążliwe. Zastosowałam się do rady mamy i kilka razy w ciągu dnia płukałam gardło wodą z solą lub wodą zawierającą nadtlenek wodoru, która ma działanie antybakteryjne. Na gardło można kupić lek w sprayu Tantum Verde. Pomoże on złagodzić ból i działa przeciwzapalnie. Na katar najlepiej sprawdzają się inhalacje. Nie miałam takiej, więc użyłam gorącej wody i zaparzyłam nią rumianek. Do wody naparowałam też trochę mięty. Rewelacja!!!

Leki w ciąży wymagają konsultacji z lekarzem. Mogę jednak polecić Prenatal GritCare, który stosowałam i się sprawdził. Ponieważ są to tylko naturalne składniki, lek ten może być stosowany zarówno przez kobiety karmiące piersią, jak i w ciąży. Należy pamiętać, że nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki 2 tabletek.

Paracetamol jest jednym z leków, które można bezpiecznie stosować w ciąży w leczeniu gorączki i bólu. Nie było to coś, z czego ja korzystałam, ponieważ nie miałam gorączki. Można jednak spokojnie zażywać ten lek, konsultując to z lekarzem. Powinnaś stosować go z umiarem.

Co jest ważne! Ważne jest, by w tym okresie dużo pić, nawet do 3 litrów dziennie, i jeść, choć w czasie choroby nasz apetyt się zmniejsza. Nie zapominajmy jednak o dziecku. Mój mąż pilnował mnie tak długo, aż zjadłam cały obiad, śniadanie i przekąski, w skład których wchodziły owoce i warzywa. Chyba nikomu nie trzeba przypominać jak ważne są witaminy, zwłaszcza te znajdujące się w pożywieniu. Chociaż było to bardzo denerwujące, jestem teraz bardzo wdzięczna.

Moje przeziębienie szybko minęło. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, należy udać się do lekarza. Najprawdopodobniej będziesz potrzebowała antybiotyku, który jest odpowiedni dla kobiet w ciąży.

Wiele ZDROWYCH opcji dla przyszłych mam! !

Zobacz również