Macierzyństwo

Jak przetrwać pierwsze 28 dni życia - Okres noworodkowy

Czekaliście na ten moment przez wiele miesięcy i niecierpliwie czekaliście, aby wreszcie ich przytulić i pocałować. To był pierwszy kontakt. Ogarnęło Cię wzruszenie, ból i radość. To przecież twoje dziecko.

Teraz wszystko będzie jak z bajki!

Przykro mi, że muszę cię rozczarować. Zapewne będąc w ciąży miałaś w głowie obraz idealnej rodziny. Kochająca się para patrząca na "owoce miłości" podczas snu obok siebie. Myślałaś, że będziesz miała dużo czasu dla swojego męża i rodziny. Oni z niecierpliwością czekają na Twoje zaproszenie do poznania maleństwa. Pewnie dużo czytałaś przed zajściem w ciążę. Będzie niewielka liczba "idealnych" dzieci, z którymi można zrobić wszystko. Jednak w większości przypadków po pierwszym miesiącu zapomnisz jak się nazywa.

Okres noworodkowy to coś, czego nie zapomnisz.

Faza noworodkowa to pierwsze 28 dni w życiu malucha. Twoje ciało wciąż dochodzi do siebie po porodzie. Jesteś teraz w fazie poporodowej, kiedy wszystko dopiero zaczyna się normalizować. Nie masz zbyt wiele czasu na odpoczynek i regenerację. Najmłodszy członek Twojej rodziny (ten duży ) domaga się teraz Twojej uwagi, czasu i zaangażowania.

Czego możesz się spodziewać w okresie noworodkowym?

Karmienie piersią to bardzo ryzykowna sytuacja. Nigdy nie wiesz, kiedy Twoje dziecko zażąda mleka. Zasada mówi, że jeśli Twoje dziecko zacznie domagać się mleka, musi być ono dostępne przez cały czas. Twój "bar mleczny" musi być otwarty przez cały czas, abyś mogła karmić na żądanie. Początki mogą być trudne: brak mleka w piersiach, a później przypływ mleka, obolałe i bolesne sutki, gorączka i ból podczas karmienia. W końcu pokonasz początkowe trudności i będziesz mogła bez problemu odstawić dziecko od piersi. To także najpiękniejszy prezent, jaki matka może dać swojemu dziecku - mleko matki.

Do dyspozycji jest również cała masa innych wyjątkowych atrakcji. 

kolka niemowlęca, ślinotok i pleśniawki, czkawka i pleśniawki, problemy skórne noworodków, potówki, a także prawidłowa pielęgnacja kikuta pępowiny. Ostatnim pakietem jest płacz. Jest to coś, do czego trzeba się przyzwyczaić. Jedynym sposobem, w jaki to dziecko może komunikować się ze światem zewnętrznym, jest płacz. Może zakomunikować wszystko, płacząc, jeśli jest głodny, niewygodny, swędzący lub jeśli boli go brzuch. Nie zawsze jest to ten sam płacz. Istnieje wiele różnych rodzajów jęków i pojękiwań. Wkrótce będziesz w stanie rozpoznać różne rodzaje kaprysów i podjąć odpowiednie działania.

Ok, ale zanim wszystko stanie się normalne, zanim nauczycie się dogadywać ze sobą, zanim to wszystko zniknie, musicie żyć i przetrwać ten czasem bardzo trudny czas. Jak?

Oto moje 4 kluczowe elementy:

  1. Let go

    Mówią, że człowiek może być mądry tylko wtedy, gdy został zraniony. Ale poważnie. Odpuść sobie. Nie jesteś w stanie być idealną matką, żoną, kochanką, gospodynią domową czy przyjaciółką. Nie możesz, chyba że chcesz zarabiać dużo pieniędzy. Dla dobra dziecka i siebie polecam Ci pójść za moją radą i odpuścić. Dziecko dostanie wszystkie twoje emocje i pokarm. Nie stanie się tak, jeśli nie umyjesz podłogi, nie pościelisz łóżek, nie ugotujesz obiadu, nie wyprasujesz i nie umyjesz okien. Najważniejszy jest ten mały człowiek obok Ciebie, wpatrzony w Twoją twarz jak w obrazek. Ty i on. To wasza szansa na poznanie siebie nawzajem. On oczekuje od Ciebie ciepła, miłości i spokoju, a nie błyszczącej, wypolerowanej podłogi.

  2. Poproś o pomoc

    Mąż, siostra, matka, przyjaciółka. Dawniej cała rodzina mieszkała razem. Czasami w jednym domu mieszkały dwa lub trzy pokolenia. Dzięki temu można było liczyć na dużą pomoc. Młodzi rodzice często są pozostawieni sami sobie. Wspaniale jest mieć obok siebie kochającego mężczyznę, który wspiera cię, gdy tego potrzebujesz. Znasz mężczyzn i powinnaś im powiedzieć, czego oczekujesz. Nie czekaj, aż będą się domyślać. Poproś o wyjaśnienie w tej sprawie i nie udawaj, że masz nadprzyrodzone moce. W pewnym momencie wybuchniesz, to pewne!

  3. Sen

    Staraj się spać z maluchem przez co najmniej pół godziny, jeśli dziecko ucina sobie drzemkę. Choć nie zalecam, byś spała każdej nocy, dobrze jest zrobić sobie przerwę od dziecka, byś mogła stanąć na nogi.

  4. Pokochaj siebie

    To jest najtrudniejsza rzecz, wiem. Pokochać siebie? Masz jeszcze duży poporodowy brzuch z dodatkowymi kilogramami i piersi, które nadal produkują mleko. Na nowo zakochać się w sobie w dresach, czasem bez makijażu, w bluzce, która ciągle jest poplamiona! Spójrzmy prawdzie w oczy, dziecko ciągle wymiotuje i leje się na Twoją skórę. O dziwo, 90% jest w Twoich rękach. Zaakceptuj siebie i pokochaj siebie. Pamiętaj, że nadmiar kilogramów w końcu spadnie, z mlekiem w piersiach wszystko się unormuje, a w dresie jest przynajmniej wygodnie. Będziesz kochać siebie przez całe życie, jeśli dasz sobie czas. Nawet jeśli masz na sobie dres, który jest poplamiony rzygami, to obok ciebie jest mały człowiek, który i tak cię pokocha. "Jesteś tym, o czym myślisz najbardziej. Negatywne myślenie przyciąga negatywne sytuacje.

Dla Niego jesteś całym światem! - Nie pozwól, aby Twoje dziecko widziało świat poprzez Twoje negatywne emocje.

Oto kilka faktów:

  • Okres noworodkowy to pierwsze 28 dni w życiu dziecka.
  • Okres noworodkowy to czas, w którym dziecko przystosowuje się do nowych okoliczności. W tym okresie zachodzą również duże zmiany w układach i narządach dziecka.
  • Pierwszą kupą dziecka jest tzw. smółka. Jest to substancja, która gromadzi się w jelitach dziecka jeszcze przed jego narodzinami.
  • Po urodzeniu tzw. strata fizjologiczna nie powinna przekraczać 10% masy urodzeniowej
  • Przeciętny noworodek śpi 21 godzin w ciągu nocy. Nie jest to jednak norma.
  • Dziecko karmione piersią może robić kupę przy każdym karmieniu
  • Noworodek ma silny zmysł smaku
  • Około 14 dnia noworodek rozpoznaje głosy swoich bliskich.

Zobacz również