Życie kobiety

Spróbowałem wykonać w domu 3 najlepsze ćwiczenia na mięśnie core, które opracował trener personalny - i nie tylko wzmocniły one moje mięśnie brzucha

Przez ostatnie dwa tygodnie spędzałem pięć minut każdego dnia, próbując wykonywać ćwiczenia core w domu. Widziałem mnie na plecach, kolanach i łokciach zaangażowanego w ćwiczenia rdzenia pozornie prosto z planety Ziemia (martwe robaki i niedźwiedzie czołganie się, ktoś?). To nie tak, że przez lata całkowicie zaniedbywałem swój brzuch - regularne pływanie i sesje jogi przyczyniają się do poprawy mojej siły rdzenia - ale czułem, że to nie wystarczy. Czy codzienne wyzwanie core przyniosłoby lepsze rezultaty, szybciej?

Treningi core, czy to pilates, czy trening siłowy, są synonimem osiągnięcia płaskiego brzucha ze zdefiniowanymi mięśniami brzucha, ale tak naprawdę nie o to w nich chodzi. Dla niektórych nieco więcej kształtu w okolicy brzucha może być pożądanym rezultatem, ale posiadanie silniejszego rdzenia sięga głębiej.

Nasz rdzeń składa się z warstw mięśni fundamentalnych, które biegną wzdłuż pleców i obejmują brzuch, od żeber do miednicy. Mięśnie te pełnią różne funkcje, umożliwiając nam skręcanie, zginanie i wyginanie kręgosłupa. Jako cały system zapewniają nam stabilność. Silny rdzeń powinien ułatwiać inne ćwiczenia i codzienne ruchy oraz zmniejszać ryzyko bólu i kontuzji.

Ale ponieważ moja praca przy biurku powoduje ból w dolnej części pleców, szczególnie od czasu ciąży (choć kilka lat temu), chciałabym, aby mój rdzeń był silniejszy niż jest. Chciałam poświęcić część mojej rutyny ćwiczeń na prostą sekwencję, która byłaby ukierunkowana na kluczowe mięśnie rdzenia, ostatecznie tworząc silną podstawę dla reszty mojego ciała. A ten bardziej płaski brzuch? Muszę przyznać, że byłby to miły bonus...

Oto ćwiczenia, które eksperci zalecają dla słabego rdzenia, a także korzyści, jakich można się spodziewać poza silniejszymi mięśniami brzucha, jeśli będziesz je wykonywać codziennie przez co najmniej dwa tygodnie.

Jakie ćwiczenia na mięśnie core powinienem wykonywać w domu?

Moja trenerka, Joanna Bennet (aka Joey Jo Fitness), PT na poziomie 3 i trener odnowy biologicznej, poleciła mi zestaw obejmujący martwe ciągi, wykroki z niedźwiedzimi kolanami (czasami znane jako wykroki z niedźwiedzimi kolanami) i dwuminutową deskę z łokciami: trzy ćwiczenia, które działają na różne mięśnie rdzenia, są dostosowane do mojego ciała i można je łatwo modyfikować, aby zwiększyć lub zmniejszyć trudność.

Martwe ciągi (20 powtórzeń)

Według Bennetta martwe ciągi działają na wiele mięśni rdzenia, w tym mięśnie poprzeczne brzucha (najgłębsze mięśnie brzucha, które działają jak naturalny gorset), mięśnie proste brzucha (powszechnie znane jako mięśnie brzucha) i mięśnie skośne (mięśnie po bokach).

"Martwe ciągi są dobre dla początkujących, ponieważ niewiele może pójść nie tak, co oznacza mniejsze prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń" - mówi Bennett. "Ćwiczą również dno miednicy, co jest korzystne dla kobiet".

Jak wykonywać martwy ciąg:

 • Połóż się na podłodze w pozycji odwróconego stołu.
 • Przesuń prawą rękę prosto za siebie, jednocześnie prostując lewą nogę. Trzymaj nogę blisko podłogi, ale poza nią, zanim jednocześnie przesuniesz rękę i nogę z powrotem do pierwotnej pozycji (jedno powtórzenie).
 • Powtórz z lewą ręką i prawą nogą.

"Kluczową kwestią jest utrzymanie szyi na ziemi i unikanie wyginania dolnej części pleców" - dodaje.

if (window.sliceHydrationLazy) { window.sliceHydrationLazy("person-NrTeQhUygfyAeDs9ircNwg-10", "person", JSON.stringify({"separator":true, "name": "Joanna Bennett", "role": "Level 3 Personal Trainer and Wellness Coach", "image":{"src": "https:\/\/cdn.mos.cms.futurecdn.net\/zhLVKS79wwTpSpUJK6fHAD.jpg", "alt": "Joanna Bennett, trener personalny i wellness", "srcSetSizes":[200,300], "sizes":{"default": "100px", "700px": "140px"}, "fullscreen":false, "lazyLoading":true, "addSEOMetaData":false, "eager":false, "removeNativeWidthRestriction":false, "dataBordeauxImageCheckAttr":false, "noCredit":false}, "socialLinks":{"socialButtons":[{"iconName": "INSTAGRAM", "href": "https:\/\/www.instagram.com\/joeyjofitness", "target":"_blank"},{"iconName": "WEBSITE", "href": "https:\/\/joeyjofitness.co.uk\/", "target":"_blank"}], "socialNavAriaLabel": "Social Links Navigation"}, "biography":"

Joanna jest wykwalifikowanym trenerem personalnym poziomu 3 (wkrótce poziomu 4) i trenerem wellness online. Jej pasją jest pomaganie ludziom w osiąganiu ich celów, niezależnie od tego, czy jest to utrata masy ciała, zwiększenie siły, pewność siebie na siłowni, czy też stanie się zdrowszą wersją siebie, dzięki jej treningom i poradom żywieniowym. Jej celem jest wprowadzenie pozytywnych zmian w stylu życia i nauczenie klientów, jak bezpiecznie i skutecznie trenować, aby osiągnąć swoje cele, zwłaszcza jeśli mają ograniczony czas na siłownię. Oferuje sesje treningowe 1 na 1 i w małych grupach oraz coaching online. <\/p>"}), "https://slice.vanilla.futurecdn.net/12-7-12/js/person.js"); } else { console.log('nie jest dostępna funkcja nawodnienia lazy slice'); }

Joanna Bennett Linki społecznościowe Nawigacja

Trener personalny poziomu 3 i trener odnowy biologicznej

Joanna jest wykwalifikowanym trenerem personalnym poziomu 3 (wkrótce poziomu 4) i trenerem odnowy biologicznej online. Jej pasją jest pomaganie ludziom w osiąganiu ich celów, niezależnie od tego, czy jest to utrata masy ciała, zwiększenie siły, pewność siebie na siłowni, czy też stanie się zdrowszą wersją siebie poprzez trening i porady żywieniowe. Jej celem jest wprowadzenie pozytywnych zmian w stylu życia i nauczenie klientów, jak bezpiecznie i skutecznie trenować, aby osiągnąć swoje cele, zwłaszcza jeśli mają ograniczony czas na siłownię. Oferuje sesje treningowe 1 na 1 i w małych grupach oraz coaching online.

2. Unoszenie kolan (20 powtórzeń)

"Ćwiczenie to angażuje pełen zakres mięśni tułowia, w tym mięśnie poprzeczne brzucha i mięśnie skośne. Świetnie nadaje się dla kobiet cierpiących na diastasis recti po porodzie, ponieważ buduje głębokie mięśnie rdzenia i wzmacnia dno miednicy" - wyjaśnia.

Od czasu porodu ponad sześć lat temu odzyskanie nieco płaskiego brzucha było prawie niemożliwe. Od tego czasu odkryłam, że jest to prawdopodobnie spowodowane diastasis recti (DR) - oddzieleniem mięśni brzucha (mięśnia prostego brzucha), które tworzy miękkie wybrzuszenie w okolicy brzucha. DR jest powszechne w czasie ciąży i dotyka około 60% kobiet, według Cleveland Clinic. Mięśnie mogą z czasem "zrosnąć się" z powrotem, ale niektóre kobiety nadal będą miały DR miesiące, a nawet lata po porodzie.

Niektóre ćwiczenia podstawowe, takie jak przysiady i brzuszki, są niewskazane, jeśli masz DR, więc niedźwiedzie kolana są moim wyborem do ochrony i wzmocnienia tego obszaru.

Jak wykonywać uginanie kolan:

 • Z pozycji przy stole unieś kolana nad ziemię na kilka centymetrów i zaangażuj rdzeń.
 • Wykonaj wdech, a następnie wydech, uderzając prawą ręką w lewe kolano.
 • Wróć do pozycji środkowej i zrób wdech (jedno powtórzenie).
 • Wykonaj wydech, uderzając lewą ręką w prawe kolano.
 • Powtórz.

Bennett mówi, że kluczem jest powolny wdech i wydech, synchronizując je z ruchem, dodając: "Nie uważałbym tego ćwiczenia za przyjazne dla początkujących, ponieważ wymaga siły, wytrzymałości i koordynacji" - mówi.

Tak więc, jeśli jesteś nowy w rozciąganiu, jodze dla początkujących i podobnych treningach siłowych, pozycja niedźwiedzia przez dziesięć sekund bez stukania kolanami byłaby lepsza - mówi trenerka.

3. Deska z łokciami (20 powtórzeń)

Bennett uważa, że o ile nie zabraniają tego względy medyczne, deska powinna być częścią rutynowych ćwiczeń core w domu: "To nie tylko ćwiczenie core" - mówi. "Angażuje kilka innych mięśni w ciele [takich jak biceps, triceps, mięśnie czworogłowe uda i pośladki]".

Jak zrobić deskę z łokciami:

 • Połóż łokcie na podłodze bezpośrednio pod barkami i wyprostuj nogi.
 • Oprzyj ciężar ciała na łokciach i palcach stóp.
 • Ściśnij pośladki i rdzeń, aby stworzyć napięcie całego ciała.
 • Zapewnij prostą linię od głowy (wzrok skierowany w dół) do pięt.

Bennett dodaje: "Kiedy ludzie są zmęczeni, często widzę, jak podnoszą pośladki lub łokcie przesuwają się z miejsca bezpośrednio pod ramiona, ale należy tego unikać". Zacznij od 30-sekundowej deski i stopniowo wydłużaj czas jej trwania". Ponieważ regularnie wykonywałem deski trwające minutę, zdecydowaliśmy, że dwuminutowa wersja będzie wystarczającym wyzwaniem, ale wciąż osiągalnym.

Korzyści z wykonywania ćwiczeń core w domu przez dwa tygodnie

1. Ćwiczenia rdzenia działają również na mięśnie górnej i dolnej części ciała

Rozpocząłem to wyzwanie, aby poprawić siłę brzucha, ale już trzeciego dnia odczuwałem efekty na całym ciele. Moje ramiona i barki bolały od długiego utrzymywania pozycji niedźwiedzia i deski. Pozycja niedźwiedzia była również ciężka dla moich mięśni czworogłowych, pośladków i łydek.

Wszystkie z nich odczuwały rozciąganie po martwym ciągu, więc może to być świetne ćwiczenie do włączenia do innych programów treningowych, takich jak trening siłowy dla biegaczy lub pilates do treningu siłowego, ponieważ jest ukierunkowane na większość głównych grup mięśni zarówno w górnej, jak i dolnej części ciała.

Plank jest często określany jako jeden z najlepszych treningów całego ciała. Badanie przeprowadzone przez Pennsylvania State University wykazało, że ćwiczenia core, które aktywują wiele grup mięśni, takie jak deska, były bardziej skuteczne w maksymalizacji siły i poprawie wytrzymałości niż izolowane ćwiczenia core, takie jak brzuszki.

2. Wykonywanie deski może obniżyć ciśnienie krwi

Kontynuując swoją reputację jako obowiązkowe ćwiczenie, badanie z 2023 roku wykazało, że ćwiczenia izometryczne (statyczne), takie jak deska, są jednymi z najlepszych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi.

Naukowcy z uniwersytetów Canterbury Christ Church i Leicester przeanalizowali wyniki 270 badań klinicznych z udziałem prawie 16 000 uczestników, dotyczących wpływu poszczególnych form ćwiczeń na spoczynkowe ciśnienie krwi. Odkryli, że ćwiczenia, w których napięcie jest utrzymywane w mięśniach bez ruchu, takie jak deski i przysiady przy ścianie, były prawie dwukrotnie bardziej skuteczne niż ćwiczenia aerobowe i treningi HIIT w obniżaniu ciśnienia krwi.

3. Ćwiczenia podstawowe mogą zmniejszyć ból pleców

Według Uniwersytetu Harvarda, silny i elastyczny kręgosłup jest podstawą zdrowego ruchu. Wzmacniając mięśnie podtrzymujące kręgosłup i brzuch oraz wykonując ćwiczenia na rdzeń w domu, jesteś w stanie lepiej skręcać, zginać i rozciągać się bez bólu i kontuzji.

Po dwóch tygodniach codziennych ćwiczeń core zauważyłem, że bóle w dolnej części pleców były coraz rzadsze, a istnieje coraz więcej dowodów potwierdzających skuteczność ćwiczeń core w łagodzeniu bólu pleców. Na przykład, w jednym z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Sun Yat-sen, kobiety w wieku powyżej 60 lat, które cierpiały na ból w dolnej części pleców, zostały podzielone na dwie grupy - jedną otrzymującą konwencjonalną fizjoterapię i drugą otrzymującą fizjoterapię wraz z treningiem stabilności rdzenia.

Po czterech tygodniach grupa wykonująca trening core cztery razy w tygodniu odnotowała znacznie lepsze wyniki w testach mobilności i wykazywała grubsze mięśnie poprzeczne brzucha.

4. Treningi core mogą budować siłę psychiczną

Nie tylko ciało fizyczne jest poddawane treningowi. Wykonywanie powolnych powtórzeń i długich przytrzymań, podczas gdy ciało trzęsie się ze zmęczenia, angażuje umysł o wiele bardziej, niż się spodziewałem. Za każdym razem, gdy zaczynałem deskę, czułem, że nie uda mi się przekroczyć 30 sekund. Spowolnienie oddechu i rozluźnienie rąk zamiast zaciskania pięści pomogło, ale to zaskakujący poziom siły psychicznej doprowadził mnie do końca za każdym razem.

Sekundy wydawały się dwa razy dłuższe, więc musiałem rozpraszać się podstawową arytmetyką, aby czas płynął szybciej ("w połowie drogi... trzy piąte drogi..."). Musiałem też być swoim własnym cheerleaderem, przypominając sobie po piątym dniu, że już kilka razy osiągnąłem granicę dwóch minut. I kiedy czułem, że każdy najmniejszy mięsień w moim ciele się poddaje, w końcu usłyszałem sygnał dwuminutowego alarmu. Dobrze było wiedzieć, że mogę przekraczać własne oczekiwania dzień po dniu.

5. Wzmacnianie rdzenia może być ćwiczeniem uważności

Kto by pomyślał, że wykonywanie ćwiczeń core w domu może być również relaksującym ćwiczeniem uważności? Monique Eastwood, osobista trenerka gwiazd, w tym Emily Blunt i Anne Hathaway, podkreśla znaczenie połączenia oddechu z ruchem podczas wykonywania ćwiczeń core.

"Przy każdym wybranym treningu core, upewnij się, że skupiasz się na prawidłowym oddychaniu, aby aktywować głębokie mięśnie core podczas wykonywania ruchu. Zawsze przypominam moim klientom, aby oddychali bocznym wzorcem oddechowym [technika Pilates dla początkujących] z mocnym wydechem" - mówi. Na przykład w przypadku martwych ciągów "bardzo ważne jest, aby połączyć się z głębokimi mięśniami brzucha i używać silnego wzorca oddechowego przez cały czas".

To naturalnie spowalnia tempo, sprawiając, że dłużej utrzymujesz mięśnie w trudnych pozycjach. Pomaga to również połączyć umysł i ciało, gdy dostrajasz się do liczenia powtórzeń lub obserwowania upływających sekund.

Oczywiście powolne i głębokie oddychanie przynosi korzyści fizyczne i od dawna jest związane z leczeniem bólu. Przegląd naukowy przeprowadzony przez Uniwersytet KU Leuven i Uniwersytet Maastricht wykazał, że powolne oddychanie było związane z redukcją bólu, choć eksperci nie są pewni dlaczego. Jedna z teorii głosi, że tempo oddychania wpływa na poziom pH krwi. Szybkie i płytkie oddechy podnoszą pH, a powolne i niskie je obniżają. Oddychając głęboko z przepony, gdy odczuwamy ból, możemy pomóc naszemu ciału działać płynnie, a tym samym zmniejszyć odczuwanie bólu. Pomaga to podczas pokonywania bariery bólu w niedźwiedzim uścisku.

if (window.sliceHydrationLazy) { window.sliceHydrationLazy("person-NrTeQhUygfyAeDs9ircNwg-32", "person", JSON.stringify({"separator":true, "name": "Monique Eastwood", "role": "Personal Trainer", "image":{"src": "https:\/\/cdn.mos.cms.futurecdn.net\/E6mf28Mdat2eDKmWHrxGPW.jpg", "alt": "Monica Eastwood", "srcSetSizes":[200,300], "sizes":{"default": "100px", "700px": "140px"}, "fullscreen":false, "lazyLoading":true, "addSEOMetaData":false, "eager":false, "removeNativeWidthRestriction":false, "dataBordeauxImageCheckAttr":false, "noCredit":false}, "socialLinks":{"socialButtons":[{"iconName": "WEBSITE", "href": "https:\/\/eastwoodfit.com\/", "target":"_blank"}], "socialNavAriaLabel": "Social Links Navigation"}, "biography": "

Monique Eastwood, 55, jest kobietą stojącą za ciałami gwiazd takich jak Emily Blunt, Anne Hathaway, Ruth Wilson i Stanley Tucci. Znana z rzeźbienia ciał, które są silne, wysportowane i potężne, Monique jest potężnym trenerem z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu ludzi w każdym wieku i na każdym etapie za pośrednictwem aplikacji Eastwood Fit. Jako była zawodowa baletnica i tancerka, Monique połączyła swoją miłość do tańca z wiedzą na temat pilatesu i fitnessu, aby stworzyć swoją unikalną metodę Eastwood Movement Method, w której priorytetem jest ruch wielokierunkowy z naciskiem na postawę, technikę i wyrównanie. <\/p>"}), "https://slice.vanilla.futurecdn.net/12-7-12/js/person.js"); } else { console.log('nie jest dostępna funkcja nawodnienia lazy slice'); }

Monique Eastwood Linki społecznościowe Nawigacja

Trener personalny

Monique Eastwood, 55 lat, jest kobietą stojącą za ciałami gwiazd, takich jak Emily Blunt, Anne Hathaway, Ruth Wilson i Stanley Tucci. Znana z rzeźbienia ciał, które są silne, wysportowane i potężne, Monique jest potężnym trenerem z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu ludzi w każdym wieku i na każdym etapie za pośrednictwem swojej aplikacji Eastwood Fit. Jako była zawodowa baletnica i tancerka, Monique połączyła swoją miłość do tańca z wiedzą na temat pilatesu i fitnessu, aby stworzyć swoją unikalną metodę Eastwood Movement Method, która stawia na wielokierunkowy ruch z naciskiem na postawę, technikę i wyrównanie.

Najlepsze dla wsparcia

Mata do jogi Gaiam Premium Mandala 6 mm

35.45 zł na Amazon 42.95 zł na Decathlon UK 59.94 zł na Amazon

Nasza najlepsza gruba mata do jogi, mata Gaiam Premium Mandala ma grubość 6 mm i oferuje duże wsparcie dla kolan, łokci i dolnej części pleców podczas tych podstawowych ćwiczeń

.

Mata do jogi Premium

Lululemon The Reversible Mat 3mm

Zobacz w Lululemon Jeśli szukasz

czegoś nieco cieńszego, wypróbuj nasz numer jeden wśród najlepszych mat

do jogi:

Lululemon's Reversible Mat, o grubości 3 mm. Jej dwustronna konstrukcja oznacza, że możesz przełączać się między gładką, przyczepną stroną a amortyzowaną stroną w zależności od potrzeb.

Opcja przyjazna dla budżetu

Mata do jogi UTTAM

View at Amazon Mata do jogi

jest niezbędnym elementem zestawu do wykonywania podstawowych ćwiczeń w domu, ale nie musi kosztować majątku. Ta z Amazon kosztuje mniej niż 11 funtów i oferuje pluszową grubość 8 mm.

Jaka jest dobra alternatywa dla ćwiczeń core do wykonywania w domu?

Mój trening można zmodyfikować w celu zwiększenia trudności i pracy dodatkowych mięśni. Bennett sugeruje utrudnienie deski poprzez dodanie wykroków w pozycji wysokiej deski: wyciąganie przeciwnej ręki i nogi, a następnie naprzemienne (znane również jako "ptasi pies") lub wykonywanie deski w górę / w dół od łokcia do wysokiej deski i z powrotem.

Eastwood sugeruje dodanie bocznej deski z kolanami, jeśli chcesz, aby ćwiczenia rdzenia w domu były trudniejsze. Mówi: "To ćwiczenie stanowi wyzwanie dla rdzenia, ponieważ utrzymuje stabilność obręczy barkowej, zaangażowane mięśnie brzucha i miednicę w neutralnym położeniu na początku i na końcu każdego ruchu. Unoszenie i opuszczanie bioder stanowi dodatkowe wyzwanie dla mięśni skośnych".

Jak wykonać deskę boczną:

 • Rozpocznij w bocznej desce na przedramieniu z nogami zgiętymi i ułożonymi razem w linii bioder.
 • Unieś górną nogę, nadal zgiętą, i zanurz ją w kierunku podłogi przed sobą, z dolną gałką brzucha i lekkim obniżeniem bioder.
 • Unieś nogę i biodra z powrotem do pozycji wyjściowej i powtórz.
 • Zmień strony i powtórz powtórzenia.

Jak długo trwa wzmocnienie słabego rdzenia?

Dowody sugerują, że większość ludzi może zacząć dostrzegać zmiany w swojej sile rdzenia w okresie od czterech do ośmiu tygodni. Jednak wszystko zależy od świadomości i konsekwentnej praktyki ćwiczeń core w domu, mówi Eastwood. Nie chodzi tylko o wykonywanie codziennych ćwiczeń core, ale także o skupienie się na dobrej postawie i wyrównaniu przez cały dzień.

"Im więcej ćwiczysz i skupiasz się na swoich mięśniach core, tym szybciej zauważysz rezultaty. Siedząc, chodząc i trenując swoje ciało ze zwiększoną świadomością głębokich mięśni rdzenia i tego, jak je aktywować, powinieneś zauważyć znaczną poprawę w ciągu miesiąca".

Czułam się komfortowo wiedząc, że ćwiczenia core są bezpieczne dla mojego podejrzewanego diastasis recti (DR), ale nawet po dwóch tygodniach, co nie jest zaskoczeniem, nie osiągnęłam płaskiego brzucha. Clare Bourne, wiodąca fizjoterapeutka zajmująca się zdrowiem miednicy, uważa, że kobiety z DR nie powinny unikać ćwiczeń core. Mówi: "Trwający DR nie spowoduje żadnych długoterminowych problemów zdrowotnych, jednak niektóre kobiety zgłaszają, że odczuwają większy ból pleców lub po prostu czują się ogólnie słabsze.

"Często strach przed [ćwiczeniami z] DR sprawia, że kobiety są mniej aktywne, co z czasem może mieć wpływ na kości, mięśnie i zdrowie psychiczne. Nigdy nie jest za późno, aby popracować nad poprawą naszych brzuchów, ich funkcjonowaniem i siłą, co może również pomóc w ich wyglądzie".

Bourne, która zajmuje się DR w swojej książce Strong Foundations, zaleca ćwiczenia, które działają na głębsze mięśnie (takie jak mięśnie poprzeczne brzucha), mięśnie brzucha i mięśnie skośne oraz dno miednicy. "Ogólnie rzecz biorąc, nasze dno miednicy reaguje naturalnie na codzienne ruchy, więc dla większości z nas nie musimy podnosić i aktywować dna miednicy, powiedzmy, w desce. Jednak osobom z DR możemy zalecić aktywację dna miednicy podczas niektórych ruchów w ramach rehabilitacji".

if (window.sliceHydrationLazy) { window.sliceHydrationLazy("person-NrTeQhUygfyAeDs9ircNwg-43", "person", JSON.stringify({"separator":true, "name": "Clare Bourne", "role": "Pelvic Health Physiotherapist", "image":{"src": "https:\/\/cdn.mos.cms.futurecdn.net\/8etmzRcwpyhVxMRJeTnrVG.jpg", "alt": "Clare Bourne by Gabsek Photography", "srcSetSizes":[200,300], "sizes":{"default": "100px", "700px": "140px"}, "fullscreen":false, "lazyLoading":true, "addSEOMetaData":false, "eager":false, "removeNativeWidthRestriction":false, "dataBordeauxImageCheckAttr":false, "noCredit":false}, "socialLinks":{"socialButtons":[{"iconName": "WEBSITE", "href": "https:\/\/www.clare-bourne.com", "target":"_blank"}], "socialNavAriaLabel": "Social Links Navigation"}, "biography": "

Clare Bourne jest fizjoterapeutką zdrowia miednicy z siedzibą w Londynie. Specjalizuje się w zdrowiu miednicy od dziewięciu lat, pracując w NHS przed przejściem do prywatnej praktyki. Ma dwójkę małych dzieci, a jej podróż przez ciążę, poród i okres poporodowy dała jej osobiste doświadczenie w zakresie znaczenia dbania o zdrowie miednicy podczas macierzyństwa. Od 2020 roku Clare regularnie udostępnia na Instagramie treści dotyczące zdrowia miednicy, które obserwuje prawie 50 tys. osób. <\/p>"}), "https://slice.vanilla.futurecdn.net/12-7-12/js/person.js"); } else { console.log('nie jest dostępna funkcja nawodnienia lazy slice'); }

Clare Bourne Linki społecznościowe Nawigacja

Fizjoterapeutka zajmująca się zdrowiem miednicy

Clare Bourne jest fizjoterapeutką zajmującą się zdrowiem miednicy w Londynie. Specjalizuje się w zdrowiu miednicy od dziewięciu lat, pracując w NHS przed przejściem do prywatnej praktyki. Ma dwójkę małych dzieci, a jej podróż przez ciążę, poród i okres poporodowy dała jej osobiste doświadczenie w zakresie dbania o zdrowie miednicy podczas macierzyństwa. Od 2020 roku Clare regularnie udostępnia na Instagramie treści dotyczące zdrowia miednicy, które obserwuje prawie 50 tys. osób.

Zobacz również