Życie kobiety

Jak uspokoić uderzenia gorąca w okresie menopauzy?

Uderzenia gorąca - znane również jako uderzenia gorąca - są jednym z głównych objawów menopauzy, obok nocnych potów, zmian nastroju i zmniejszonego popędu płciowego. W rzeczywistości osiem na 10 kobiet doświadcza ich średnio przez siedem lat. Chociaż są one całkowicie normalne i wynikają z naturalnych wahań hormonalnych w tym okresie życia, mogą być zarówno niewygodne, jak i wyniszczające.

Wiele się zmieniło, jeśli chodzi o sposób, w jaki kobiety radzą sobie z objawami spowodowanymi menopauzą - a obecnie istnieją nawet specjalne grupy wsparcia, które dzielą się przydatnymi poradami. Co więcej, wraz z nocnymi potami, uderzenia gorąca są jednym z efektów ubocznych tego etapu życia, do którego obecnie podchodzi się w inny sposób. Rzeczywiście, nie musisz już cierpieć w milczeniu i możesz skorzystać z wielu rozwiązań - od HTZ po dietę i alternatywne terapie.

Zwróciliśmy się do

ekspertów, aby wyjaśnili, jakie zmiany w stylu życia najlepiej wprowadzić, a także na jakie czynniki wyzwalające należy uważać...

Czym są uderzenia gorąca i kiedy

się zaczynają?(Zdjęcie: Getty Images)Jeśli jesteś w

wieku menopauzalnym - zwykle między 45 a 55 rokiem życia - i odkrywasz, że musisz nagle otworzyć okno lub obudzić się oblana potem, możesz doświadczać uderzeń gorąca. Różnią się one w zależności od kobiety, ale zwykle są rozpoznawalne jako nagłe, pełzające uczucie intensywnego ciepła lub gorąca. Często pojawiają się znikąd i szybko rozprzestrzeniają się po twarzy, szyi, klatce piersiowej i całym ciele.

Może

im towarzyszyć pocenie się, kołatanie serca i zawroty głowy.

Uderzenia gorąca zwykle zaczynają się wraz z nadejściem menopauzy. "Średnia wieku to 51 lat" - mówi dr Louise Newson, lekarz pierwszego kontaktu i autorka książki Menopause (£9.74, Haynes). Genetyka, choroby podstawowe i leczenie raka mogą powodować wczesne rozpoczęcie menopauzy, która jest definiowana jako przed 45 rokiem życia. Menopauzę poprzedza okres okołomenopauzalny, a na tym etapie również mogą

wystąpić uderzenia gorąca. "

Uderzenia gorąca mogą trwać od kilku sekund do godziny" - zauważa dr Newson. U niektórych kobiet są one łagodne, ale inne zgłaszają, że uderzenia gorąca sprawiają, że czują się jak uwięzione w piecu. Mogą one zakłócać rutynę i obniżać poziom pewności siebie.

Warto jednak

zauważyć, że chociaż są one powszechnym objawem menopauzy, mogą również wystąpić z innych powodów.

Jak często jest to normalne? Każda kobieta inaczej odczuwa objawy menopauzy. Oznacza to, że nie ma "normy", jeśli chodzi o częstotliwość uderzeń gorąca. Za przeciętną częstotliwość uważa się od pięciu do dziesięciu uderzeń gorąca dziennie. Jednak niektóre kobiety mogą cierpieć z powodu większej liczby uderzeń, podczas gdy inne w ogóle ich nie odczuwają.

Co powoduje

uderzenia gorąca?

3 głównych winowajców

(Zdjęcie: Getty Images)

1. Alkohol

Picie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w organizmie, a zwiększony przepływ krwi przez naczynia może powodować uczucie gorąca i zaczerwienienie skóry. Wszystkie rodzaje alkoholu mogą wywoływać ten stan, ale w szczególności czerwone wino jest znanym wyzwalaczem. Pocenie się jest również powszechne w przypadku kaca, więc picie może również pogorszyć nocne poty.

Aby zminimalizować wpływ alkoholu na objawy menopauzy, warto przestawić się na napoje o niskiej zawartości alkoholu lub pić spritzery, aby zmniejszyć jego spożycie. Uważne picie to kolejny sposób na ograniczenie ilości wypijanych jednostek.

2. Pikantne jedzenie

Niektóre składniki żywności i przyprawy mogą wywoływać uderzenia gorąca. Wynika to z "ognistego" związku spożywczego zwanego kapsaicyną, który znajduje się w papryce i chili w proszku.

3. Kofeina

Filiżanka kawy może sprawić, że poczujesz się czujny i gotowy do działania, ale może również wywołać uderzenia gorąca. Dzieje się tak, ponieważ kofeina przyspiesza tętno, więc krew szybciej przepływa przez ciało, co prowadzi do uczucia gorąca. Polegasz na codziennej filiżance jako zastrzyku energii? Jeśli zimą często odczuwasz zmęczenie, to może być coś innego.

Inne typowe wyzwalacze obejmują

  • Gorące jedzenie i napoje
  • palenie papierosów
  • Stres
  • Ciasna odzież
  • Gorące kąpiele
  • Używanie suszarki do włosów

Zidentyfikowanie i unikanie własnych "wyzwalaczy" może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i nasilenia

uderzeń gorąca

.

Jak można leczyć uderzenia gorąca?

Hormonalna terapia zastępcza

Często pierwszą linią leczenia dla kobiet cierpiących na objawy menopauzy może być hormonalna terapia zastępcza - często znana jako HTZ. Jedno z amerykańskich badań wykazało, że niska dawka estradiolu, który jest formą estrogenu, pomogła zmniejszyć uderzenia gorąca o 50%.

Inne rodzaje HRT obejmują połączone plastry HRT, które zawierają skuteczny duet estrogenu i progestagenu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, czy jest to odpowiednia opcja dla Ciebie.

Inne leki

Jeśli nie chcesz przyjmować HTZ, pomocne mogą być inne leki na receptę - w tym niektóre leki przeciwdepresyjne i klonidyna (zwykle przepisywana w celu obniżenia ciśnienia krwi).

Zachowaj zimną krew

Niektóre kobiety odczuwają uderzenia gorąca. Korzystanie z wentylatora i branie chłodniejszych kąpieli i pryszniców może pomóc. Możesz także wypróbować żele chłodzące lub umieścić zimny kompres na karku, gdy poczujesz, że zbliża się gorączka.

Ważne jest również kultywowanie dobrej rutyny przed snem. Noś warstwowe ubrania i zamień kołdrę na warstwowe prześcieradła. I choć brzmi to dziwnie, niektóre kobiety noszą do łóżka skarpetki, ponieważ pomaga to obniżyć temperaturę ciała.

Zmniejsz stres

Zmniejszenie poziomu stresu jest często łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia, ale może naprawdę pomóc. Spróbuj zrelaksować się za pomocą jednej z najlepszych aplikacji do medytacji. Niektóre kobiety wykonują również powolne, głębokie oddychanie brzuszne w celu złagodzenia objawów - warto robić to przez 15 minut rano i wieczorem, a także gdy zaczyna się uderzenie gorąca, aby pomóc kontrolować jego nasilenie. Joga dla początkujących i tai chi również mogą pomóc.

Dobrze się odżywiaj

Fitoestrogeny znajdują się w pokarmach roślinnych, takich jak soja, ciecierzyca, soczewica, mielone siemię lniane i czerwona koniczyna. Te naturalne związki mają podobny skład chemiczny do estrogenu, w związku z czym istnieją pewne dowody na to, że spożywanie pokarmów bogatych w fitoestrogeny może pomóc zmniejszyć częstotliwość i nasilenie uderzeń gorąca.

Specjalista ds. zdrowia kobiet, dr Sally Moorcroft, sugeruje codzienne spożywanie zielonych warzyw, ponieważ są one pełne magnezu. Zaleca również picie kefiru dla zdrowia jelit, wyjaśniając: "Szczęśliwe jelita prowadzą do mniejszego stanu zapalnego w organizmie, co może zmniejszyć objawy". Zioła adaptogenne ashwagandha i tulsi mogą pomóc zmniejszyć wpływ stresu na organizm i złagodzić

uderzenia gorąca

.

Suplementy na uderzenia gorącaMożesz

także spróbować przyjmować leki bez recepty i suplementy na menopauzę, aby złagodzić objawy

...

Kwas foliowy:

Stwierdzono, że przyjmowanie

1 mg kwasu foliowego dziennie zmniejsza nasilenie, czas trwania i częstotliwość uderzeń gorącaWitamina

E:

Przyjmowanie

400IU witaminy E dziennie również pomaga złagodzić uderzenia gorącaIbuprofen

: Niektóre kobiety uważają, że przyjmowanie przeciwzapalnego, niesteroidowego środka przeciwbólowego łagodzi objawy uderzeń gorącaKomplementarne

terapie uderzeń gorąca

Hipnoza

Może się to wydawać nietypowym rozwiązaniem, ale hipnoza może pomóc w uderzeniach gorąca i nocnych potach.

"Może

być również korzystna w przypadku lęku lub obniżonego nastroju, które im towarzyszą" - mówi dr Caroline Houlihan-Burne, hipnoterapeuta kliniczny w The Princess Grace

Hospital

. "Zamknij oczy, oddychaj głęboko i odliczaj od 10 do jednego przy każdym wydechu" - wyjaśnia dr Houlihan-Burne. "Powtarzaj w myślach pozytywną sugestię, na przykład: 'Zachowam spokój i opanowanie przez cały dzień'. Gdy będziesz gotowy do wyjścia z autohipnozy, policz od jednego do 10. Gdy doliczysz do 10, twoje oczy się otworzą i wyjdziesz z transu".

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna - lub CBT - jest formą terapii rozmową. Identyfikuje negatywne wzorce myślowe, aby stworzyć pozytywne zmiany w uczuciach i zachowaniu. Jest szczególnie skuteczna w okresie menopauzy, wyjaśnia psycholog kliniczny profesor Myra S.

Hunter. "Stwierdzono, że

CBT pomaga kobietom radzić sobie z uderzeniami gorąca i nocnymi potami, a także poprawia nastrój, sen i jakość życia", wyjaśnia profesor Hunter. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy ta metoda może być dla Ciebie odpowiednia.

Akupunktura

Badanie wykazało, że kobiety poddawane 15-minutowym sesjom akupunktury co tydzień, przez pięć tygodni, znacznie rzadziej odczuwały uderzenia gorąca.

Jak to działa? Mark Bovey, kierownik badań w British Acupuncture Council, wyjaśnia: "Wpływ akupunktury na neuroprzekaźniki związane z łagodzeniem bólu i regulacją nastroju może wpływać na ośrodek termoregulacji w regionie podwzgórza mózgu".

Co jeszcze?

  • Czarny cohosh - tenlek ziołowy należy do tej samej rodziny roślin co jaskier i jest stosowany przez niektóre kobiety w celu łagodzenia uderzeń gorąca i nocnych potów.
  • Izoflawony -są to fitoestrogeny podobne do naturalnych estrogenów i znajdują się w czerwonej koniczynie. Niektóre kobiety przyjmują je w celu zmniejszenia uderzeń gorąca, ale nie są one zalecane w przypadku raka piersi w wywiadzie.
  • Don quai, olej z wiesiołka lub kava -były one również stosowane przez kobiety w leczeniu objawów uderzeń gorąca, ale obecnie niewiele jest dowodów potwierdzających ich skuteczność. Przed wypróbowaniem leków uzupełniających należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Niektóre z nich mogą kolidować z innymi lekami lub powodować skutki uboczne.

Chłodzący okład na szyję TheraPearlNajlepsze

oferty na

dziśOdwiedź

stronęOkłady

z zimna

mogą zmniejszyć nasilenie uderzenia gorąca - przechowuj ten żelowy zimny kompres w lodówce, aby uzyskać natychmiastową ulgę, gdy uderzy

.

Koszula nocna z krótkim rękawem Anti-FlushNajlepsze

oferty dnia dzisiejszegoOdwiedź witrynęTa

super miękka koszula nocna jest wyposażona w technologię Anti-Flush, która chłodzi skórę i odprowadza wilgoć podczas snu.

Kołdra Hot & Not

Najlepsze oferty dnia dzisiejszegoSprawdź AmazonOdwiedź witrynęCzy

nocne poty związane z menopauzą powodują kłótnie z partnerem o "zbyt gorącą, zbyt zimną" kołdrę?

Schwabe Pharma MenoMood tabletsToday

's Best DealsVisit SiteThis

herbal remedy contains black cohosh to help with hot flushes.


w&h

thanks Dr Louise Newson, a GP and author of Menopause (£9.

74, Haynes).

74 funtów, Haynes), specjalistce ds. zdrowia kobiet dr Sally Moorcroft, dr Caroline Houlihan-Burne, hipnoterapeutce klinicznej ze szpitala Princess Grace oraz psychologowi klinicznemu profesor Myrze S Hunter, Markowi Boveyowi, szefowi badań w British Acupuncture Council, za poświęcony czas i wiedzę.

Zobacz również