Życie kobiety

Dlaczego moje siki śmierdzą i co mogę z tym zrobić?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się "dlaczego moje siki śmierdzą?" w łazience - nie jesteś sam. Jest to często wyszukiwany problem, ale często nie jest to powód do zmartwień. Rozmawialiśmy z ekspertami, aby poznać potencjalne przyczyny moczu o słodkim, rybnym lub po prostu dziwnym zapachu.

Istnieje wiele powodów, dla których można wykryć silny zapach w moczu podczas wizyty w łazience i zazwyczaj jest to całkiem nieszkodliwe - może to być odwodnienie lub po prostu coś, co zjadłeś. Rozwiązania mogą być tak proste, jak wyeliminowanie z diety niektórych pokarmów (głównym winowajcą są szparagi!), picie większej ilości wody lub przeprowadzenie domowej kontroli stanu zdrowia, aby uspokoić umysł. Jednak dla niektórych osób silnie pachnący mocz może być objawem wczesnej ciąży lub oznaką ZUM. Znajomość typowych przyczyn śmierdzącego moczu może pomóc w określeniu kolejnych kroków, które należy podjąć - i czy potrzebna jest pomoc lekarza.

Dlaczego mój mocz śmierdzi? 7 przyczyn śmierdzącego moczu

1. Jesteś odwodniony

Jeśli twój mocz zmienił kolor na ciemnożółty i zaczął śmierdzieć, możesz być odwodniony. Dr Deborah Lee, Dr Fox Online Pharmacy, radzi: "Zbyt duża ilość soli w diecie może powodować odwodnienie, co z kolei powoduje nieprzyjemny zapach moczu. Większość ludzi spożywa około dwa razy więcej soli dziennie w porównaniu do zalecanego spożycia."

Kiedy jesteśmy odwodnieni, kolor moczu zmienia się z jasnego na ciemny. "Łagodne odwodnienie zwykle zmienia kolor mo czu z bladożółtego koloru podobnego do szampana na pomarańczowo-miodowy, a nawet brązowy" - wyjaśnia Maya Mendoza, współzałożycielka i twórczyni PeeSting. "Silny, odwodniony mocz może stać się dość ostry i pachnieć jak amoniak. Ludzie dobrze znają ten zapach, ponieważ amoniak jest używany w wielu domowych środkach czyszczących" - dodaje Maya.

Co z tym zrobić?

Jeśli Twój mocz jest ciemny i śmierdzący z powodu odwodnienia, rozwiązanie jest proste. Pij dużo płynów, zwłaszcza wody i squasha, aż Twój mocz powróci do jasnego, przejrzystego koloru. "Potrzebaokoło trzech godzin, aby to, co pijesz, pojawiło się w moczu, więc nie oczekuj, że natychmiast się rozjaśni" - dodaje Mendoza.

2. Jedzenie, które spożywasz

Szparagi to pyszne zielone warzywo, które ma jeden bardzo zauważalny efekt uboczny - sprawia, że siusiu ma nieprzyjemny zapach. Według badań przeprowadzonych przez British Medical Journal, 40% populacji twierdzi, że czuje zapach "szparagów" po spożyciu tego warzywa. Nie jest to zbyt przyjemne, gdy korzystasz z publicznej łazienki, a ktoś wpada do kabiny za Tobą

.

Nie tylko szparagi mogą zmienić zapach Twojego moczu - kiełki, cebula, czosnek, curry, a nawet alkohol również mogą zmienić zapach

.

Co z tym zrobić?

Niestety, jedynym sposobem na zwalczenie tego konkretnego problemu jest zaprzestanie spożywania winowajców lub pogodzenie się z faktem, że możesz mieć śmierdzący mocz po zjedzeniu dania ze szparagami. Możesz prowadzić dziennik, aby śledzić swoje nawyki, a następnie odpowiednio wyeliminować niektóre pokarmy.

3. ZUM

(Zdjęcie: Getty Images)Jeśli Twój mocz

jest mętny i śmierdzący, boli lub piecze podczas sikania,

masz

obolałą pochwę lub odczuwasz ból w dolnej części brzucha,

istnieje prawdopodobieństwo, że masz ZUM.

"Ogólnie rzecz biorąc, istnieją pewne oczywiste zmiany w moczu, gdy masz infekcję bakteryjną (taką jak zapalenie pęcherza moczowego) w pęcherzu lub cewce moczowej" - mówi Mendoza.

"Głębokość zmian będzie zależeć od ciężkości infekcji i historii zdrowia urologicznego. Oznaki, których należy szukać w moczu, obejmują mętny mocz. Mocz może stać się ciemniejszy lub różowy. Może to oznaczać, że w moczu znajduje się krew. Często zmianie koloru i zmętnieniu towarzyszy silny - i często dość nieprzyjemny - zapach" - dodaje Mendoza.

Co z tym zrobić?

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć ZUM, powinieneś porozmawiać z lekarzem w celu uzyskania porady medycznej i jak najszybciej rozpocząć leczenie. W zależności od konsultacji, lekarz może zasugerować picie dużej ilości płynów, przyjmowanie środków przeciwbólowych lub przepisanie antybiotyków.

4. Jesteś w ciąży

Silnie pachnący mocz jest jednym z wczesnych objawów ciąży (ponieważ hormony zmieniają się, powodując, że mocz staje się bardziej ostry), więc może to być znak, że spodziewasz się dziecka. "Ciąża zmienia Twój mocz i na początku ciąży możesz odczuwać potrzebę częstszego oddawania moczu" - wyjaśnia Mendoza. "Dzieje się tak, ponieważ w czasie ciąży ilość krążącej krwi wzrasta o około 25%, a duża jej część przemieszcza się przez nerki, co powoduje wytwarzanie większej ilości moczu. Czasami na początku ciąży mocz może wydawać się jaśniejszy - nieco bardziej fluorescencyjny. Może to być spowodowane dodatkowym filtrowaniem przez nerki i wypłukiwaniem witamin z grupy B."

Jednak tylko dlatego, że Twoje siki pachną lub sikasz częściej, nie oznacza to automatycznie, że jesteś w ciąży. Istnieją inne zmiany, na które należy zwrócić uwagę, wyjaśnia Mendoza. "Inne zmiany w moczu we wczesnej ciąży obejmują pojawienie się białych cząstek, co jest po prostu wzrostem normalnej i zdrowej, mlecznej wydzieliny z pochwy zwanej leukorrhea, która utrzymuje pochwę wilgotną i czystą.

" Ciąża zmienia i tłumi układ odpornościowy, a kobiety w ciąży mogą stać się bardziej podatne na zapalenie pęcherza moczowego, a także infekcje drożdżakowe pochwy. Infekcje te mogą powodować wydzielinę, która może sprawić, że mocz będzie wyglądał na mętny". Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat przyczyn pleśniawki i najlepszych metod leczenia.

Co z tym zrobić?

Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, wykonaj test ciążowy i porozmawiaj z lekarzem w celu uzyskania dalszych porad. W przypadku negatywnego wyniku testu ciążowego lekarz będzie w stanie doradzić inne powody, dla których mogą wystąpić zmiany w moczu.

5. Przyjmujesz leki

(Zdjęcie: Getty Images)

Niektóre leki mogą zmieniać kolor i zapach mo

czu

, wyjaśnia Mendoza. "Niektórzy winowajcy to leki na cukrzycę, które obniżają poziom cukru we krwi, hamując nerki przed ponownym wchłanianiem cukru z powrotem do krwi - więc sikasz cukier".

"Suplementy witaminy B mogą powodować rybi zapach moczu" - wyjaśnia dr Lee. "Dzieje się tak, ponieważ organizm wydala nadmiar witaminy B w moczu, który może również wyglądać na jasnożółty/zielony

".

Inne leki wpływają na kolor moczu i powodują zapach przypominający zgniłe jaja, w tym antybiotyki penicylinowe i sulfonamidowe, leki przeciwmalaryczne i leki na reumatoidalne zapalenie stawów

.

Co z tym zrobić?

Jeśli obawiasz się, w jaki sposób Twoje leki wpływają na Twoje zdrowie, powinieneś porozmawiać z lekarzem w celu uzyskania dalszych porad.

6. Masz infekcję przenoszoną drogą płciową

Dr Lee ostrzega, że śmierdzący mocz może być oznaką choroby przenoszonej drogą płciową. "Choroby przenoszone drogąpłciową, takie jak chlamydia, mogą infekować pęcherz moczowy, a także szyjkę macicy i narządy płciowe. Chlamydia nie ma specyficznego zapachu.

"Mówi się jednak, że rzeżączka powoduje zapach przypominający grzyby w okolicy pochwy. Infekcja pochwy wywołana przez Trichomonas wiąże się z pienistą wydzieliną z pochwy i silnym rybim zapachem".

Co robić:

Zamów test STI online, u lekarza lub w klinice zdrowia seksualnego, aby uspokoić umysł i dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć, jeśli zaraziłeś się STI.

7. Masz cukrzycę

"W przypadkucukrzycy bardzo często mocz ma silny, słodki i "owocowy" zapach" - powiedział nam dr Lee. "ZUM są bardziej powszechne u diabetyków i każdy, kto ma ZUM, powinien zbadać swój mocz, aby wykluczyć cukrzycę. Jeśli cukrzyca jest niekontrolowana, w moczu pojawią się również ketony, które pachną jak aceton".

Co należy zrobić:

Zarezerwuj wizytę u lekarza. "Liczba przypadków cukrzycy typu 2 rośnie wykładniczo" - wyjaśnia dr Lee. "To poważna diagnoza. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, zdecydowanie zalecamy niezwłoczną wizytę u lekarza

".

Kiedy należy udać się do lekarza, jeśli masz śmierdzący mo

czW większości przypadków

śmierdzący mocz jest całkowicie nieszkodliwy.

Jeśli odczuwasz

ból w dolnej części pleców, ból podczas sikania i krew w moczu, możesz mieć kamienie ner

kowe.

Jeśli śmierdzącemu siuśkowi towarzyszy żółtaczka, ból brzucha, nudności i wymioty, istnieje prawdopodobieństwo niewydolności wątroby. W obu przypadkach należy jak najszybciej udać się do lekarza lub na pogotowie

.

Są to jednak znacznie rzadsze przyczyny śmierdzącego moczu, więc jeśli zauważysz zapach w moczu, nie wyciągaj pochopnych wniosków - prawdopodobnie nie ma się czym martwić

.

Zobacz również