Macierzyństwo

Jak pielęgnować pępek noworodka

Pępowina, która łączy nas z dzieckiem w czasie ciąży, odgrywa ważną rolę. To dzięki niej dziecko otrzymuje tlen i pożywienie. Jej rola kończy się w momencie porodu, kiedy zostaje usunięta. Na brzuchu dziecka widoczna jest tylko resztka pępowiny. Z niej powstaje pępek. W pierwszych dniach po porodzie musimy bardzo uważać na końcówkę pępowiny.

Jak większość młodych matek, wychodząc ze szpitala obawiałam się o swoje umiejętności dbania o pępek dziecka, a także o sprawność położnych. Diabeł nie jest taki zły, jak go kreują .....

Po pierwsze, położne poradziły mi, abym zaopatrzyła się w płatki z gazy, a także Octenisept do codziennej pielęgnacji pępka. Polecam mamom-spodziewającym się dziecka zaopatrzyć się w nie wcześniej, aby później nie musiały brać na siebie dodatkowych obowiązków.

Na początku myłam Wiktorowi pępek szybko, ale delikatnie, bo wydawało mi się, że to boli. Ach, ta wrażliwość mojej skóry. Dopiero później uświadomiłam sobie, że pielęgnując pępek, nie sprawiam mojemu dziecku bólu. Kikut pępowiny jest zbudowany z martwej tkanki, więc nie ma się czego obawiać. Dziecko nie odczuwa bólu. Ewentualny płacz może być spowodowany tym, że dziecko chce mleka lub czuje zimno.

Jak często należy myć pępek?

Ja myłam pępek dwa razy dziennie, ale zaleca się mycie przy każdej zmianie pieluszek dziecka. Kikut pępowiny szybciej wyschnie, jeśli będziemy go częściej myć. Spowoduje to jego szybsze odpadnięcie.

Położne wielokrotnie zwracały mi uwagę w szpitalu, że za wysoko zapięłam pieluszkę synkowi. Dlaczego? Ważne jest, aby pieluszka nie uciskała pępka w okresie, kiedy kikut pępowiny jest jeszcze nienaruszony. Rozwijanie pieluszki w tym okresie jest dobrym pomysłem, aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza. Zapobiegnie to infekcji i skróci czas odpadania pępka.

A może by tak wziąć kąpiel?

Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas kąpieli pępka. Możliwe jest, że dostanie się tam kilka kropel wody, ale nie spowoduje to żadnej szkody. Trudno jest wykąpać dziecko, dopóki pępek nie będzie suchy. Doświadczyliśmy tego nie raz, gdy kąpaliśmy synka, by zamoczyć mu pępek. Po kąpieli dokładnie osuszaliśmy pępek i przemywaliśmy go Octeniseptem.

Wiktorek miał zaledwie trzy tygodnie, gdy jego pępowina została przecięta. Stało się to podczas drugiej wizyty Wiktorka u położnej, która myła jego pępek. Kikut pępowiny powinien odpaść po trzech tygodniach. Zwykle jednak odpada około dwóch tygodni po urodzeniu.

Kilkakrotnie zauważyłam krwawe ślady w pępku synka po tym, jak pępowina już odpadła. Położna zapewniała mnie, że to normalne i nie należy się tym przejmować. Jeśli krwawienie jest silne, uporczywe i nie ustępuje, powinnam skonsultować się z lekarzem. Wszystko było w porządku i ślady krwi szybko ustały.

Zobacz również