Życie kobiety

Nowe badania wykazały, że chrapanie po menopauzie może być spowodowane spadkiem hormonów

Nowe badania wykazały, że chrapanie u osób w średnim wieku może być związane ze spadkiem poziomu żeńskich hormonów płciowych w okresie menopauzy.

Nie jest tajemnicą, że "zmiana życia" niesie ze sobą cały szereg niepożądanych problemów zdrowotnych, z atrofią pochwy, przyrostem wagi i uderzeniami gorąca tylko niektóre z objawów menopauzy doświadczanych przez miliony kobiet i mężczyzn trans w Wielkiej Brytanii każdego roku.

Dolegliwości te nie dają spokoju, gdy przychodzi czas na spanie, często objawiają się nocnymi potami i niepokojem, które mogą mieć duży wpływ na jakość snu.

Naukowcy z Norwegii odkryli, że chrapanie może być związane z menopauzą - i że HRT (hormonalna terapia zastępcza) może być skutecznym sposobem leczenia.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Bergen wykazało, że ponad 70% z 774 osób w średnim wieku po menopauzie zostało poinformowanych, że chrapie, a 411 osób zgłosiło inne objawy bezdechu sennego.

(Image credit: Getty )

Zrozumiałe jest, że ta wyższa częst

ość występowania

objawów

zakłócających sen jest związana ze spadkiem hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron, które występują u osób wchodzących

w okres menopauzy.

Ustalenia te pojawiają się po wcześniejszych badaniach ujawniających niebezpieczne konsekwencje zdrowotne chrapania i braku snu, w tym cukrzycy, przyrostu masy ciała i wysokiego ciśnienia krwi.

Na szczęście wygląda na to, że HRT może być pomocne dla tych, którzy próbują znaleźć nowe sposoby na to, jak lepiej spać podczas menopauzy.

"Kobiety cierpiące na dość poważne konsekwencje, takie jak zaburzenia oddychania podczas snu, mogłyby odnieść spore korzyści z HRT, najlepiej zindywidualizowanej HRT", autor badania, dr Kai Triebner, powiedział Telegraph.

Badanie wykazało, że podwojenie stężenia estrogenu w surowicy było związane z 19% spadkiem ryzyka chrapania, podczas gdy podwojenie progesteronu było związane z 9% spadkiem

.

Nauka nie odkryła jeszcze, dlaczego obniżony poziom hormonów prowadzi do chrapania i bezdechu sennego, ale zespół dr Treibnera uważa, że może to być spowodowane słabszymi mięśniami w tchawicy. Czynnikiem mogą być również zmiany w tym, jak i gdzie ciało odkłada tłuszcz, powodując przesunięcie, które może spowodować niedrożność dróg oddechowych.

Zobacz również