Życie kobiety

Jak radzić sobie z samotnością: 7 sposobów na przezwyciężenie tego uczucia

Jak opisać uczucie samotności? Dla mnie jest to uczucie jak boa dusiciel, zwijający się w kłębek od żołądka aż do kręgosłupa. Wdziera się do mojej klatki piersiowej, otaczając płuca tak, że mogą po prostu pęknąć. Uderza mnie najbardziej w gardło - gdzie zbija się tak, że ledwo mogę oddychać. Jest to wyczerpujące, śmieciowe i obciążone bólem i wstydem.

Naturalne formy samoopieki mające na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego są obecnie, z braku lepszego określenia, bardzo popularne. Od technik oddechowych na niepokój, po korzyści płynące z pływania w zimnej wodzie i spacery dla zdrowia psychicznego - dbanie o dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne jest de rigueur. Ale nadal samotność jest uczuciem, do którego nienawidzę się przyznawać: boję się brzmieć jak absolutny nieudacznik.

Czy tabu wokół tej kwestii jest omawiane tak często, pomimo jej niszczycielskiego wpływu na jakość życia ludzi? Artykuł w Lancet zatytułowany The Growing Problem of Loneliness (otwiera się w nowej karcie) zaczyna się: "Wyobraź sobie stan, który sprawia, że osoba jest drażliwa, przygnębiona i skoncentrowana na sobie, i wiąże się z 26% wzrostem ryzyka przedwczesnej śmiertelności". Dodając, że dotyka ona wszystkich ludzi, jest niezależna od wieku, dochodu, wykształcenia, płci czy pochodzenia etnicznego i że jest zaraźliwa. "Taki stan istnieje", mówią, "samotność.

"

Dla mnie, dorastającego geja, który nie miał się komu zwierzyć, a także bycia trochę dziwakiem, bycie na zewnątrz było bezpieczne. Samotność była bezpieczna. Teraz, jako zaciekle niezależna, niemożliwie zajęta, pełna silnej woli kobieta z mnóstwem przyjaciół i rodziną - nie pasuję do tego, czego można by się spodziewać po kimś, kto czuje się samotny. A jednak, ten stary wróg pojawia się od czasu do czasu. Zwykle w okresach przejściowych, takich jak przeprowadzka do domu lub izolacja po złamanym sercu - kiedy czuję się jak zupełnie nowa bestia.

Jak na ironię, zdecydowanie nie jestem sam w poczuciu samotności. Według Campaign to End Loneliness (otwiera się w nowej karcie), 45% dorosłych w Anglii czuje się "okazjonalnie, czasami lub często samotnie". To około 25 milionów ludzi, przy czym najbardziej dotknięte są osoby starsze i niepełnosprawne.

Walczę z

tym tak bardzo, jak to możliwe, a dobra wiadomość jest taka, że ty też możesz.

Jakie są różne rodzaje samot

ności?

"Ogólnie rzecz biorąc, mówimy o dwóch rodzajach samotności - społecznej i emocjonalnej" - mówi dr Beverley Fehr (otwiera się w nowej karcie), profesor psychologii społecznej na Uniwersytecie w Winnipeg w Kanadzie

. Dr Fehr

poświęciła swoją karierę badaniom i pisaniu o relacjach międzyludzkich.

Kontynuuje: "Doświadczamy samotności społecznej, gdy brakuje nam sieci kontaktów społecznych, w tym przyjaciół, a nawet znajomych

. Samotność emocjonalną odczuwamy, gdy brakuje

nam bliskiej, intymnej relacji z jedną lub kilkoma innymi

osobami."

Jeśli chcesz zagłębić się w wiele podgatunków tych dwóch typów, naukowiec społeczny David T. Hsu napisał Untethered (otwiera się w nowej karcie). Ten przełomowy raport zagłębił się w epidemię samotności, dzieląc jej przyczyny na 16 kluczowych kategorii.

 • Poważne zmiany w pełnionej roli (np. zostanie opiekunem)
 • Niektóre zawody, które mają tendencję do pogłębiania izolacji
 • Obecne lub przeszłe uwięzienie
 • Starzenie się
 • Identyfikacja z grupą narażoną na dyskryminację
 • Długie dojazdy do pracy
 • Nieuczestniczenie w grupach religijnych, obywatelskich, społecznych lub o wspólnych zainteresowaniach
 • Niższe dochody
 • Poważne zmiany w kręgu społecznym (np. utrata małżonka, partnera lub przyjaciela)
 • Mieszkanie w domu lub sąsiedztwie, które jest geograficznie odległe
 • Niektóre zaburzenia zdrowia psychicznego lub fizycznego
 • Życie w pojedynkę
 • Bariery językowe lub kulturowe
 • Sposób i ilość czasu spędzanego na smartfonach, mediach społecznościowych i innych mediach
 • Brak dostępu do neutralnych przestrzeni publicznych (np. parków, chodników, placów, kawiarni)
 • Ograniczona mobilność

Jak radzić sobie z samotnością

1. Spotkania ze starymi przyjaciółmi i rodziną

Wszyscy musimy inwestować czas w utrzymywanie przyjaźni, nawet jeśli wydaje się to dużym wysiłkiem.

Robin Hewings, dyrektor programowy Campaign to End Loneliness (otwiera się w nowej zakładce),

rozmawiał

z woman&home o sposobach walki

z tym problemem

.

"Nie ma

jednego sposobu na skuteczne radzenie sobie z samotnością" - mówi - "ale jest wiele różnych rzeczy, które mogą i pomagają."

Robin mówi: "Skontaktuj się ze znajomymi, odbierając telefon lub wysyłając im wiadomość za pośrednictwem mediów społecznościowych. Może ci się wydawać, że twoi znajomi są zajęci i nie będą mieli dla ciebie czasu, ale możesz być zaskoczony, gdy zrobisz pierwszy krok, aby się z nimi skontaktować"

.

2. Zainwestuj czas w nowe znajomości

Autorka książki Un-Lonely Planet (otwiera się w nowej karcie), Jillian Richardson, założyła The Joy List (otwiera się w nowej karcie) po tym, jak sama została oblężona przez to wszechogarniające uczucie.

Sugeruje, że najlepszą rzeczą do zrobienia jest zaangażowanie się w zgromadzenie społeczności lub, jak to nazywa, "kongregację". Niekoniecznie w sensie religijnym, ale jak wyjaśnia Jillian: "Kiedy gromadzimy się celowo, doświadczamy poczucia wspólnego człowieczeństwa.

Czujemy się

mniej samotni"

.

Robin zgadza się, że postawienie na swoim i znalezienie społeczności jest niezbędne. "Dołączenie do lokalnych grup lub zajęć opartych na twoich zainteresowaniach jest jednym z najlepszych sposobów na nawiązanie nowych kontaktów" - mówi.

Sugeruje również, że wolontariat to kolejny doskonały sposób na zaangażowanie się w lokalną społeczność. "To nie tylko świetny sposób na poznanie nowych ludzi, ale także na rozwijanie własnych umiejętności i zainteresowań."

Dr Fehr dodaje: "Zachęcałbym ludzi do wyciągania ręki do innych. Jeśli wydaje się to zbyt zagrażające, być może zacznij od internetowej grupy osób o podobnych zainteresowaniach lub hobby".

3. Spójrz poza siebie i poznaj swoją społeczność

Może się to wydawać oczywiste, ale jeśli jest osoba, którą widujesz regularnie, dlaczego nie zaoferować jej uśmiechu lub przywitania. Dr Fehr wyjaśnia, że badania pokazują, że często rozwijamy przyjaźnie z ludźmi, których ścieżki często przecinamy.

"Sugerowałabym więc chodzenie do tej samej kawiarni o tej samej porze, abyś mógł poznać" stałych bywalców ", sugeruje

.

Robin zgadza się z tym z całego serca i dodaje: "Przywitaj się z sąsiadem, lokalnym sklepikarzem lub osobą na przystanku autobusowym". "Krótka wymiana zdań z innymi może pozytywnie wpłynąć na twoje samopoczucie i sprawić, że będziesz bardziej otwarty na inne, być może bardziej znaczące relacje".

4. Nie trzymaj tego dla siebie

Chociaż terapia może nie być czymś, co rozważałeś lub może wydawać się dla ciebie niedostępna, istnieje wiele dostępnych opcji. Od niedrogiej terapii online po grupy wsparcia społeczności, a nawet fora internetowe.

Robin sugeruje: "Rozmowa z kimś o tym, jak się czujesz i nauka pozytywnych technik radzenia sobie może być pomocnym sposobem radzenia sobie z negatywnymi emocjami związanymi z samotnością.

Możesz uzyskać

dostęp do terapii rozmową za pośrednictwem lekarza, organizacji wsparcia społeczności lub prywatnie

." W

Twojej okolicy może znajdować się Community Hub, który połączy Cię z szeregiem usług, grup i działań spełniających Twoje potrzeby.

Robin mówi woman&home: "Community Connectors i Social Prescribers mogą również pomóc w połączeniu Cię z możliwościami poprawy zdrowia i samopoczucia w szerszym zakresie"

.

Porozmawiaj więc ze swoim lekarzem o lokalnych możliwościach, a będzie on w stanie pomóc Ci znaleźć coś odpowiedniego.

5. Zaplanuj swój tydzień tak, by robić coś, co sprawia Ci przyjemność

Robin sugeruje, że organizacja jest kluczowa. "Zaplanuj swój tydzień tak, aby obejmował hobby lub aktywność, która sprawia, że czujesz się dobrze, na przykład robienie czegoś kreatywnego, czytanie, ogrodnictwo lub słuchanie muzyki".

Regularne wychodzenie na zewnątrz, czy to do ogrodu, czy na spacer do parku, to świetny sposób na poprawę nastroju.

Może pomóc

ci poczuć się bardziej związanym ze swoim sąsiedztwem i światem przyrody."

(Zdjęcie: Getty Images)

6. Dbaj o zdrowie

Priorytetem jest dbanie o siebie. Upewnij się, że zdrowo się odżywiasz, jesteś tak aktywny, jak to tylko możliwe, ucząc się, ile ćwiczeń należy wykonywać tygodniowo i dobrze śpisz. Nie tylko sprawi to, że poczujesz się lepiej, ale udział w zajęciach grupowych z ludźmi o wspólnych zainteresowaniach to świetny sposób na nawiązanie nowych znajomości.

Dr Fehr sugeruje: "Możesz chodzić na siłownię lub zajęcia treningowe. Każda aktywność, w której będziesz na bieżąco spotykać ludzi, może ułatwiać nawiązywanie przyjaźni".

7. Ćwicz wdzięczność i skupiaj się na dobrych rzeczach w życiu

To całkowicie normalne, że w okresach samotności przypadkowo wpada się w negatywną króliczą norę, z której trudno się wydostać. Dlatego ważne jest, aby starać się być pozytywnym, tak bardzo, jak to możliwe.

Pomyśl o

dobrych rzeczach w swoim życiu, najszczęśliwszych chwilach i tych, które nadejdą

. Czy

możesz czuć się samotny, ale nie samotny?

Krótko mówiąc, absolutnie. Jeśli więc czujesz się samotny, mimo że pozornie masz wielu ludzi w swoim otoczeniu, nie jesteś sam.

Dr Fehr wyjaśnia: "Możesz czuć się bardzo samotny wśród innych ludzi, zwłaszcza jeśli czujesz, że nie łączysz się z ludźmi wokół ciebie. Badania wykazały, że ludzie mogą również czuć się samotni w swoich małżeństwach, jeśli nie mają zdrowej, satysfakcjonującej relacji ze swoim partnerem."

Samotność przybiera różne kształty i formy, dostosowując się do sytuacji, o których nigdy nie myślałeś. Pamiętaj, aby dbać nie tylko o siebie, ale także o tych, którzy są wokół ciebie, ponieważ ten wspólny problem jest czymś, co możemy pokonać razem.

Zobacz również