Życie kobiety

Jak często powinieneś zmieniać swoją szczoteczkę do zębów? A także, co się stanie, jeśli zbyt długo będziesz używać tej samej szczoteczki

Jak często powinieneś wymieniać swoją szczoteczkę do zębów? Większość z nas szybko wymienia produkty higieniczne, takie jak płyn do mycia ciała czy szampon, gdy się kończą, ale raczej nie pamiętamy o zakupie nowej szczoteczki do zębów tak często, jak powinniśmy.

Po latach szczotkowania mamy tendencję do traktowania naszych szczoteczek jako pewnik i zakładania, że pozostają czyste dzięki odrobinie pasty do zębów i wody dwa razy dziennie. Ale to daleko od prawdy, według dentystów, którzy rozmawiali z woman&home. Brakuje nam wielu klasycznych oznak zużycia, które mogą prowadzić nas ścieżką pokrytą bakteriami.

Tak więc, zanim zaczniesz inwestować w jedną z najlepszych wybielających past do zębów lub innych procedur, aby rozjaśnić swój uśmiech, warto wrócić do punktu wyjścia i dowiedzieć się, jak często powinieneś myć zęby nową szczoteczką manualną lub elektryczną.

Jak często należy zmieniać szczoteczkę do zębów?

To, jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów, zależy całkowicie od rodzaju używanej szczoteczki, wyjaśnia wielokrotnie nagradzana dentystka dr Rhona Eskander. Poniżej przedstawia ona, kiedy należy kupić nową szczoteczkę do zębów w zależności od tego, czy używasz szczoteczki manualnej czy elektrycznej:

Manualna szczoteczka do zębów

Jeśli szczotkujesz zęby szczoteczką manualną, wtedy powinieneś zmieniać szczoteczkę co trzy do czterech miesięcy, mówi dr Eskander. "Jeśli używasz szczoteczki znacznie dłużej, włosie zacznie się strzępić i zużywać, a wtedy nie będzie tak skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. Gdy zbyt wiele płytki nazębnej i resztek jedzenia zalega w jamie ustnej, wzrasta ryzyko próchnicy i chorób dziąseł."

Elektryczna szczoteczka do zębów

Jeśli masz elektryczną szczoteczkę do zębów, wymieniaj główkę co 12 tygodni. "Należy to robić częściej niż w przypadku szczoteczki manualnej, ponieważ szczoteczki elektryczne często mają krótsze włosie. Mają one tendencję do szybszego zużywania się i muszą być szybciej wymieniane" - mówi dr Eskander.

Ale jeśli jesteś ostrożny, możesz wymienić główkę swojej szczoteczki wcześniej niż to. "Możesz nawet chcieć wymienić główkę szczoteczki wcześniej niż po 12 tygodniach, jeśli zauważysz, że włosie nie wydaje się być w najlepszej formie".

Co się stanie, jeśli nie wymienisz szczoteczki?

1. Możesz uszkodzić swoje zęby

Używanie szczoteczki do zębów po upływie terminu przydatności do spożycia będzie oznaczało, że Twoje codzienne czyszczenie dwa razy nie będzie tak skuteczne, jak powinno, ostrzega dr Eskander. "Włosie staje się postrzępione, a postrzępione włosie jest mniej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej i resztek jedzenia wokół zębów" - wyjaśnia. Wiedza o tym, jak prawidłowo szczotkować zęby, sprawi, że nie będzie to dla Ciebie problemem, ale jeśli włosie Twojej szczoteczki nie jest w pełni sprawne, technika nie będzie działać tak, jak powinna.

Ważne jest, aby mieć świadomość, że niektóre rodzaje pasty do zębów mogą również przyspieszyć proces strzępienia, mówi dentysta dr Silviu Cartas. "Pasta do zębów o właściwościach ściernych powoduje większe tarcie, co prowadzi do bardziej zaawansowanego zużycia włosia" - mówi.

2. Zwiększone ryzyko wystąpienia choroby dziąseł

W ten sam sposób, jeśli nie skutecznie usunąć płytkę nazębną z zębów, a następnie dziąsła będą cierpieć. "Mniej skuteczne usuwanie płytki nazębnej może prowadzić do nadmiaru bakterii w jamie ustnej, co powoduje nieświeży oddech, a także może się ona ponownie odkładać w jamie ustnej, powodując reinfekcję, a także zwiększone ryzyko zapalenia dziąseł" - mówi dr Eskander.

Nauka prawidłowego nitkowania zębów również w tym pomoże, ale zapalenie dziąseł to poważny stan, który może spowodować oddzielenie się zębów i dziąseł, a w niektórych przypadkach utratę zębów. Jeśli obawiasz się o higienę jamy ustnej z objawami obejmującymi czerwone, krwawiące, obolałe lub spuchnięte dziąsła, pamiętaj, aby jak najszybciej odwiedzić swojego dentystę.

3. Na Twojej szczoteczce do zębów może wyrosnąć pleśń

Jest to dość skrajny przypadek, ale ponieważ wiele osób trzyma swoje szczoteczki do zębów pod prysznicem i w innych wilgotnych miejscach w łazience, np. obok zlewu, jest to coś, czego należy być świadomym. Dr Cartas, który współpracuje z Bupa Dental Care, mówi: "Warunki przechowywania szczoteczek do zębów są bezpośrednio związane z liczbą bakterii znajdujących się na nich i przeżywalnością bakterii. "

Powinno to być jeszcze większym zmartwieniem, jeśli trzymasz swoją szczoteczkę do zębów na umywalce, która jest gdziekolwiek w pobliżu toalety. "Czy wiesz, że spłukiwanie toalety może wywołać efekt aerozolu, rozpylając zarazki w powietrzu? Zamknięcie pokrywy toalety może pomóc, ale trzymaj szczoteczki do zębów tak daleko od toalety, jak to możliwe, aby zmniejszyć liczbę bakterii, które mogą wylądować na nich. "

Jeśli twoja szczoteczka do zębów była również w twojej łazience przez kilka miesięcy, to nagromadzenie bakterii prawdopodobnie będzie jeszcze większe.

4. Możesz przenieść infekcję na kogoś innego

Istnieje kilka przypadków, w których powinieneś zmienić swoją szczoteczkę do zębów bardziej regularnie, a jednym z nich, mówią dentyści, jest powrót do zdrowia po chorobie, takiej jak grypa. Trzymanie się szczoteczki do zębów po wyrzuceniu ostatniej chusteczki jest nie tylko niehigieniczne dla ciebie, ale prawdopodobnie przekażesz zarazki siedzące na twojej szczoteczce komuś innemu, jeśli przechowają swoją szczoteczkę w tym samym miejscu.

Badanie przeprowadzone przez Jaipur Dental College, opublikowane w New York State Dental Journal, dokładnie wyjaśnia, dlaczego jest to tak ważne. Badania wykazały, że aż 70% używanych szczoteczek do zębów zawiera bakterie, takie jak wirus grypy, gronkowiec, E. coli, grzyb drożdżowy i anginę, które są w stanie wywołać poważne choroby.

W związku z tym dr Cartas podkreśla: "Należy pamiętać, że po powrocie do zdrowia po przebytej chorobie zakaźnej należy obowiązkowo wymienić szczoteczkę do zębów. "

Porady dotyczące utrzymania szczoteczki do zębów w czystości

Chcesz mieć pewność, że Twoja najlepsza elektryczna lub manualna szczoteczka do zębów przetrwa próbę czasu? Dr Eskander sugeruje następujące czynności:

  • Przechowuj szczoteczki do zębów oddzielnie: "Nie trzymaj swojej szczoteczki do zębów w miejscu, gdzie mogłaby się zetknąć z główką innej szczoteczki" - mówi. "To sprawia, że zbyt łatwo zarazki rozprzestrzeniają się na wszystkich domowników".
  • Zawsze płucz: "Zawsze płucz szczoteczkę do zębów po umyciu zębów".
  • Przechowuj swoją szczoteczkę do zębów na otwartej przestrzeni: "Nie umieszczaj swojej szczoteczki do zębów w zamkniętym pojemniku", ostrzega. "To tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii".
  • Nigdy nie dziel się szczoteczką do zębów: "Niezależnie od tego, jak blisko jesteś z inną osobą, nigdy nie dziel się swoją szczoteczką do zębów".
  • Zachowaj prostotę czyszczenia: "Nie używaj płynu do płukania ust, mydła ani innych środków rozróżniających do czyszczenia szczoteczki do zębów", mówi dr Eskander, ponieważ jest to równie szkodliwe dla szczoteczki, jak i dla Ciebie.

Zobacz również