Życie kobiety

Czy kawa z cytryną pomaga w odchudzaniu? Oto co musisz wiedzieć o najnowszym trendzie TikTok

Czy kawa z cytryną pomaga w utracie wagi? To pytanie zadają wszyscy, ponieważ nowy trend wellness przejmuje TikTok i media społecznościowe, z imponującą liczbą 11 milionów wyświetleń na hashtagu #LemonCoffee i prawie milionem na #LemonCoffeeHotWater.

Tego rodzaju filmy, w których ktoś filmuje siebie wyciskającego cytrynę do porannej kawy, a następnie zdjęcia "przed i po", aby podkreślić swoje rzekome wyniki utraty wagi, są w najlepszym razie wątpliwe pod względem ważności. Ale nie są też niczym nowym. Przez lata ludzie byli podbijani przez różne trendy zdrowotne, które sugerują, że prosta mikstura z codziennych składników da im natychmiastowe rezultaty w utracie wagi.

Częściej jednak niż nie, jest to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe. Niezależnie od tego, czy chcesz się dowiedzieć, jak schudnąć w tydzień, czy też stosujesz dietę, ale nie tracisz wagi, i myślisz o wypróbowaniu trendu kawy z cytryną jako czegoś nowego, z pomocą lekarza specjalisty rozpakowujemy prawdę kryjącą się za tymi twierdzeniami.

Czy kawa i cytryna pomaga w utracie wagi?

Nie, nie ma magicznego połączenia kawy i cytryny, które może wspomóc utratę wagi, mówi dr Alona Pulde (otwiera w nowej karcie), lekarz medycyny rodzinnej, który specjalizuje się w żywieniu. "Rzeczywistość jest taka, że cytryna nie ma żadnych magicznych właściwości, które pomogą nam przyciąć. I choć kawa może mieć pewne korzyści, są one w najlepszym wypadku tymczasowe, wiążą się z kosztami i nie zastępują zdrowej diety ani nie wspierają długoterminowej utraty wagi" - wyjaśnia.

Jeśli chodzi o utratę wagi, najlepiej trzymać się prostej formuły deficytu kalorii: kalorie wychodzące > kalorie wchodzące. "Oznacza to, że musimy wykrzesać więcej energii niż konsumujemy" - mówi dr Pulde, która współpracuje również z aplikacją do zdrowego odżywiania Lifesum (otwiera się w nowej karcie).

Chociaż istnieje wiele sposobów, aby dostać się do tego deficytu, badania z wielu instytucji, w tym Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu (otwiera się w nowej zakładce) i Seoul National University Bundang Hospital (otwiera się w nowej zakładce), pokazują, że jest to jedyny sposób na utratę wagi. "Wielu z nas próbuje to zrobić, jedząc mniej i ćwicząc więcej, co może być skuteczne na krótką metę" - dodaje dr Pulde, ale zmiana diety, aby zawierała mnóstwo pełnowartościowych pokarmów i białka, będzie również ogromnie korzystna.

(Image credit: Getty Images

)Czy istnieją jakieś korzyści z kawy z cytryną dla utraty wagi?

Cytryna i kawa nie pomoże Ci schudnąć bezpośrednio, ale jeśli zamienisz wysokokaloryczną poranną kawę, jak syropowe latte, na tę bezkaloryczną alternatywę, to może pomóc Ci zmniejszyć całkowite spożycie kalorii w ciągu dnia i pomóc Ci rozwinąć deficyt kalorii.

Gorzki smak kombinacji zawiera również właściwości odżywcze, które mogą pomóc wspierać utratę wagi obok deficytu kalorii choć, jak udowodniono oddzielnie są jednymi z najlepszych żywności kickstart swój metabolizm. Działają one jako środek hamujący apetyt i pomagają zwiększyć ogólne spożycie wody w ciągu dnia.

1. Zwiększ swój metabolizm

"Kofeina zawarta w kawie może zwiększyć metabolizm i spalanie tłuszczu" - wyjaśnia dr Pulde, wskazując na badanie opublikowane w Clinical Journal of Nutrition (otwiera się w nowej karcie), w którym przyjrzano się efektom stosowania 8 mg kofeiny w porównaniu z placebo na osobach o normalnej wadze. Odkryli oni, że ogólnie rzecz biorąc, tempo metabolizmu u uczestników wzrosło dramatycznie w ciągu trzech godzin po spożyciu kofeiny.

"Ale to tylko tymczasowe, ponieważ ostatecznie budujemy tolerancję na to", ostrzega, więc zdecydowanie nie jest to jeden z napojów detox, aby schudnąć. "Jest to również środek pobudzający, więc może zwiększyć naszą ogólną energię, być może przyczyniając się do większej ilości ruchu i poprawiając motywację do treningu".

2. Ogranicza apetyt

"Badania wykazały również, że kofeina może tłumić nasz apetyt i utrzymywać nas pełniejszymi dłużej" - dodaje dr Pulde. Na przykład w przeglądzie przeprowadzonym przez Shiraz University of Medical Sciences (otwiera się w nowej karcie) przeanalizowano kilka badań na ten temat i stwierdzono, że za każdym razem, gdy uczestnik podwoił spożycie kofeiny, redukcja wagi, wskaźnika masy ciała (BMI) i masy tłuszczu wzrosła dwukrotnie dzięki temu efektowi tłumiącemu.

Kofeina nie jest jednak odpowiednim zamiennikiem jedzenia w żadnych okolicznościach. Połączenie może być prawie bezkaloryczne i wspomagać utratę wagi poprzez pomoc w tworzeniu deficytu energetycznego, ale nie będzie oferować zakresu makroskładników, witamin i minerałów wymaganych dla zdrowej diety i długotrwałych, trwałych wyników utraty wagi.

3. Zwiększona konsumpcja wody

"Chociaż nie ma nic magicznego w cytrynach, wykazano, że woda cytrynowa wspomaga utratę wagi" - mówi dr Pulde - "Jest to raczej wynik zwiększenia spożycia wody w diecie i można to osiągnąć w równym stopniu z cytrynami, truskawkami, a nawet ogórkami. Pomysł jest taki, aby uczynić wodę bardziej atrakcyjną do picia. "

Spożywanie większej ilości wody w ciągu dnia ma kilka korzyści dla utraty wagi, wyjaśnia

:

  • Woda ma zero kalorii: "Zastępuje inne słodkie napoje, w tym napoje gazowane i soki, które są załadowane kaloriami i cukrem".
  • Utrzymuje nas w stanie nawodnienia: "Oznacza to, że nie mylimy pragnienia z głodem i chwytamy przekąskę, kiedy naprawdę potrzebujemy napoju", mówi.
  • Woda wspomaga detoksykację: "Pomaga również utrzymać regularne ruchy jelit", wyjaśnia dr Pulde, co czyni go idealnym dla tych, którzy szukają poprawy zdrowia jelit, jak również.
  • Wypełnia nasze żołądki: "Jeśli pijemy wystarczająco dużo wody, będziemy czuć się pełniejsi przez dłuższy czas".
(Image credit: Getty Images

)Czy picie kawy z cytryną jest bezpieczne?

Tak, nie ma nic złego w piciu kawy z cytryną, jeśli próbujesz schudnąć - lub jeśli po prostu masz ochotę ją wypróbować. "Woda z cytryną przez długi czas była wychwalana jako pomocna w utracie wagi i spalaniu tłuszczu. Zamiast tego jest picie więcej wody, która ma nas oczyszcza toksyny, wypełnia nasze żołądki, utrzymuje nas nawodniony i ewentualnie pomaga w kontroli wagi ", mówi dr Pulde.

Podczas gdy kawa, tak długo, jak jesteś świadomy tego, co zbyt dużo kofeiny robi do ciała i spożywać nie więcej niż 400mg (w przybliżeniu cztery filiżanki kawy parzonej) na dzień, jest absolutnie w porządku.

Kawa cytryna przepisJeśli

chcesz spróbować kawy cytryny dla siebie, połączyć następujące składniki w kubku i wymieszać razem. Możesz również użyć świeżej kawy do tego przepisu, jeśli wolisz i albo świeżo wyciśniętej cytryny lub wstępnie przygotowanego soku z cytryny.

  • 1 filiżanka (250ml) gorącej wody
  • 1 łyżka kawy rozpuszczalnej w proszku
  • 1 łyżka świeżego soku z cytryny

Skąd wziął się trend na odchudzanie z kawą i cytryną?

Najnowszy trend kawowo-cytrynowy pojawił się dzięki TikTok, aplikacji mediów społecznościowych z ciągle rosnącą bazą użytkowników, gdzie ludzie zamieszczają jednominutowe filmy na dowolny temat i oznaczają je odpowiednimi hashtagami, aby dotrzeć do stron głównych innych użytkowników.

Podobnie jak trend Bulletproof Coffee kilka lat temu (który jest teraz preferowany przez osoby na diecie ketogenicznej) i niedawny trend 12-3-30 workout fitness, trend kawy cytrynowej nadal jest popularny, ponieważ wykorzystuje proste, łatwo dostępne składniki, aby rzekomo zwiększyć szanse na utratę wagi szybko i łatwo.

Zobacz również