Życie kobiety

13 pocieszających cytatów o stracie rodziców, które pomogą w żałobie

Niech te cytaty o utracie rodziców będą pocieszeniem dla tych, którzy przeżywają smutek. Odejście rodzica może być stresujące, trudne i dziwnie izolujące, co oznacza, że uroczystości rodzinne i specjalne dni, takie jak Dzień Matki i Dzień Ojca, mogą być trudne do przeżycia, zwłaszcza jeśli rodzic zmarł niedawno.

Radzenie sobie ze stratą rodzica może być trudne w każdym wieku i wywoływać silne emocje, w tym lęk i depresję, a także stany takie jak lęk przed snem i bezsenność. "Utrata rodzica ma niezrównany wpływ na poczucie tożsamości i śmiertelności" - wyjaśnia psychoterapeuta i ekspert ds. żałoby, Comfort Shields z Doctify. "Odejście opiekuna może sprawić, że ludzie poczują, że nie do końca wiedzą, kim już są.

"Przez całe życie zwykle nosimy w sobie poczucie oczekiwań naszych rodziców i chcemy ich zadowolić. Kiedy rodzice nie mogą już przekazywać informacji zwrotnych i wskazówek, może to sprawić, że poczujesz się zdezorientowany co do swojej roli. Jednak poczucie odpowiedzialności, które towarzyszy tej nowo odkrytej zmianie pokoleniowej, może być również pozytywne i wzmacniające, jeśli poświęcisz czas na przepracowanie procesu żałoby".

Wsparcie

po stracie rodzica

Żałoba często może być wyniszczająca, gdy

jest się w jej środku.

Poszukiwanie wsparcia nie zawsze jest łatwe, ale konieczne jest również oparcie się na innych, gdy zmagasz się z trudnościami. "Żałoba nie ma ograniczeń czasowych" - mówi Shields. "Ważne jest, aby dać sobie czas i przestrzeń na żałobę. W tym okresie zaczynasz na nowo odkrywać, kim jesteś bez rodzica, na którym możesz się oprzeć.

Czasami najbardziej pocieszającą rzeczą, jaką można zrobić dla siebie podczas procesu żałoby, jest stworzenie rytuałów przypominających o ukochanej osobie

.

"Możesz uhonorować lekcje życia i wspomnienia rodzica, dzieląc się historiami z innymi lub wykonując czynności na cześć rodzica, takie jak sadzenie drzewa lub gotowanie ulubionego posiłku" - sugeruje Shields. "Jest to znaczący sposób na zrozumienie swojej straty i oddanie hołdu rodzicowi. Odwiedzanie miejsc z dzieciństwa, oglądanie zdjęć, pisanie lub malowanie to kilka innych metod, które mogą być pomocne w radzeniu sobie z żałobą". Opcje samopomocy, takie jak książki samopomocy, podcasty oraz narzędzia i społeczności internetowe, mogą również pomóc w procesie leczenia.

Radzenie sobie z żałobą w okresie Bożego Narodzenia, w Dzień Matki lub Ojca, a także w urodziny lub rocznice może być szczególnie trudne. Niektórzy ludzie znajdują jednak pocieszenie w świadomości, że żałoba jest często wspólnym doświadczeniem. Oto 13 pocieszających cytatów po stracie rodzica, które pomogą przetrwać trudniejsze chwile.

13 pocieszających

cytatów

po stracie rodziców 1

. Żal i miłość są ze sobą połączone, nie ma jednego bez drugiego. Wszystko, co mogę zrobić, to kochać ją i kochać świat, naśladować ją, żyjąc z odwagą, duchem i radością - JandyNelson

(Image credit: Future

)Amerykańska autorka Jandy Nelson jest dobrze znana ze swojego unikalnego stylu pisania i barwnych postaci. Ten cytat pochodzi z jej powieści The Sky Is Everywhere, która opowiada historię 17-letniej Lennie Walker, która radzi sobie ze stratą starszej siostry.

2. Unable are the loved to die, for love is immortality-EmilyDickinson

(Image credit: Future

)Uważana za jedną z największych literackich sław, amerykańska poetka Emily Dickinson często pisała o śmierci i smutku. Jej wiersz Unable are the Loved to die jest hołdem dla tego, że śmierć ukochanej osoby nie musi oznaczać końca jej istnienia.

3. Być może nie są to gwiazdy na niebie, ale raczej otwory, w których nasi bliscy świecą, aby dać nam znać, że są szczęśliwi -przysłowie Eskimosów

(zdjęcie kredytowe: Future) 4

. Słońce może przebić się przez najciemniejszą chmurę; miłość może rozjaśnić najbardziej ponury dzień - WilliamArthur Ward

(zdjęcie kredytowe: Future

) Amerykański pisarz motywacyjny William Ward jest świetną osobą, do której możesz się zwrócić, jeśli zmagasz się z przetwarzaniem żalu. Dzięki ponad 100 artykułom, wierszom i medytacjom opublikowanym w miejscach takich jak Readers Digest, jego cytaty są znane ze swoich inspirujących właściwości.

5. Śmierć kończy życie, a nie związek -

Morrie Schwartz(Image credit: Future

)Utrata rodzica często może być odczuwana jako utrata przyjaciela, opiekuna i doradcy w jednym. Podejście amerykańskiego profesora Morrie Schwartza do śmierci polegało na tym, że nie należy się jej obawiać, ale należy ją zaakceptować, a bliscy zawsze będą żyć we wspomnieniach innych.

6.

Nie płacz, bo to już koniec

, uśmiechnij się, bo to się stało - Dr. Seuss

(Image credit: Future

)7. Gdybym miał kwiat za każdym razem, gdy o tobie myślę... Mógłbym chodzić po moim własnym ogrodzie na zawsze - AlfredTennyson

(Image credit: Future

)Angielski poeta Alfred Tennyson często zastanawiał się nad śmiercią i jej wpływem na innych. Powyższy cytat jest uważany za romantyczny sentyment, ale trafia również do osób, które straciły ukochaną osobę i są w trakcie radzenia sobie z własną żałobą.

8. A kiedy umierają wielkie dusze, po pewnym czasie rozkwita pokój, powoli i zawsze nieregularnie - MayaAngelou

(Image credit: Future

)Cytat ten, zaczerpnięty z When The Great Trees Fall, wiersza Mayi Angelou o stracie i miłości, opisuje jasność, jaką zyskujemy po śmierci członka rodziny. Przypomina nam również, że śmierć jest wspólnym doświadczeniem i że czas jest kluczem do uzdrowienia.

9. Bycie kochanym tak głęboko, nawet jeśli osoba, która nas kochała, odeszła, da nam pewną ochronę na zawsze - J. K. Rowling

(Źródło zdjęcia: Future

)

10.

Co można zrobić, gdy ludzie umierają, ludzie tak drodzy i rzadcy, ale przywrócić ich do życia poprzez pamiętanie - MaySarton

(Image credit: Future

)Autorka May Sarton często analizowała w swoich pracach takie tematy, jak utrata, miłość, przyjaźń i relacje. Tutaj opisuje siłę wspomnień i to, jak pomocne może być znalezienie sposobów na uhonorowanie odejścia ukochanej osoby.

11. Smutek może być ogrodem współczucia.

Jeśli zachowasz

swoje serce otwarte na wszystko, twój ból może stać się twoim największym sprzymierzeńcem w poszukiwaniu miłości i mądrości - Rumi

(Image credit: Future

)

12.

Nigdy nie tracimy naszych bliskich. Towarzyszą nam, nie znikają z naszego życia. Jesteśmy po prostu w różnych pokojach - Paulo

Coelho

(Image credit: Future)

Znany ze swojej bestsellerowej powieści Alchemik, Paulo Coelho jest pisarzem dobrze zorientowanym w znajdowaniu pocieszenia w mrocznych chwilach życia. Powyższy cytat pochodzi z jego powieści Aleph, która jest autobiograficznym opisem początków Coelho jako pisarza.

13. Łzy wylane za inną osobę nie są oznaką słabości. Są oznaką czystego serca - JoseN. Harris

(Image credit: Future)
w&h

thanks Doctify - recenzja Comfort Shields, dyplomowany psycholog i zarejestrowany psychoterapeuta w centrum Londynu

.

Zobacz również